Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

εκανα edit το post. διάβασε να φρίξεις..

ε το boostiko. Για αυτό πρέπει να δοκιμάζεις τα παιχνίδια πάντα χωρίς αυτά

 

 

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

εκανα edit το post. διάβασε να φρίξεις..

μακαρι να μην παρηγγειλες cpu μονο και μονο γιαυτο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

μακαρι να μην παρηγγειλες cpu μονο και μονο γιαυτο

έχω πάθει σοκ ρε, χαχαχ. έπαιξα κάνα 10 λεπτο και πάει μπάλα. δεν έπεσε από 99% gpu usage και 80αρια fps σε native με όλα τέρμα. καλά τον cpu τον ακυρώνω αν δεν χρειάζεται, δεν είναι εκεί το θέμα. θα δοκιμάσω και σε άλλα σημεία, αλλά εντάξει ένα καλό cpu χρειάζεται και σε άλλα games, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω τώρα χαχα. έχω μείνει μακάκας. να δούμε αν είναι bug του reflex σε αυτό το game. δεν το έχω δει άλλου να επηρεάζει πάντως.

Αν έχει κάποιος nvidia και έχει το game ας κάνει έναν κόπο να μας πει αν βλέπει το ίδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για rtx 4070 και 1440p, δεν χρειάζεται κανένας τρομερός επεξεργαστής, γιαυτό και ο 5600x τα πάει μια χαρά. 

Ασε που και o 5700x3d φαίνεται να αποδίδει όσο ο 7600X, άρα δεν μιλάμε για τεράστιο upgrade, που θα έχεις τεράστιες διαφορές με το καλημέρα.

Ακόμα και 3600 να είχες, λογικά πάνω από 92% θα είχες στο συγκεκριμένο παιχνίδι

Είναι βέβαια upgrade αν χρειάζεσαι τους παραπάνω πυρήνες.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

έχω πάθει σοκ ρε, χαχαχ. έπαιξα κάνα 10 λεπτο και πάει μπάλα. δεν έπεσε από 99% gpu usage και 80αρια fps σε native με όλα τέρμα. καλά τον cpu τον ακυρώνω αν δεν χρειάζεται, δεν είναι εκεί το θέμα. θα δοκιμάσω και σε άλλα σημεία, αλλά εντάξει ένα καλό cpu χρειάζεται και σε άλλα games, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω τώρα χαχα. έχω μείνει μακάκας. να δούμε αν είναι bug του reflex σε αυτό το game. δεν το έχω δει άλλου να επηρεάζει πάντως.

Αν έχει κάποιος nvidia και έχει το game ας κάνει έναν κόπο να μας πει αν βλέπει το ίδιο.

Σε όλα τα παιχνίδια έχει αυτή τη συμπεριφορά, by design, για λόγους Responsiveness. Το Reflex αποτρέπει το PreRender οπότε έχει χαμηλότερο Framerate αλλά επειδή δεν καθυστερεί με ενδιάμεσα frames ρίχνει το InputLag.

Το +Boost όμως συγχρονίζει απόλυτα την κάρτα με ακραία game-λογική, η κάρτα περιμένει πάντα την CPU και η GPU κάνει στιγμιαία Overclocks ώστε να υπάρχει η μικρότερη δυνατή καθυστέρηση εικόνας/αντίδρασης, σημαντικό στα online competitive παιχνίδια.

Με τον 5800x3d+2070super έχω την συμπεριφορά που περιγράφεις πάντως, δεν θα απαλλαγείς με αναβάθμιση αλλά δεν χρειάζεται πάντα το +Boost. Το σκέτο Reflex+Frame Generation δουλεύει τέλεια με το DLAA.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aki είπε

Σε όλα τα παιχνίδια έχει αυτή τη συμπεριφορά, by design, για λόγους Responsiveness. Το Reflex αποτρέπει το PreRender οπότε έχει χαμηλότερο Framerate αλλά επειδή δεν καθυστερεί με ενδιάμεσα frames ρίχνει το InputLag.

Το +Boost όμως συγχρονίζει απόλυτα την κάρτα με ακραία game-λογική, η κάρτα περιμένει πάντα την CPU και η GPU κάνει στιγμιαία Overclocks ώστε να υπάρχει η μικρότερη δυνατή καθυστέρηση εικόνας/αντίδρασης, σημαντικό στα online competitive παιχνίδια.

Με τον 5800x3d+2070super έχω την συμπεριφορά που περιγράφεις πάντως, δεν θα απαλλαγείς με αναβάθμιση αλλά δεν χρειάζεται πάντα το +Boost. Το σκέτο Reflex+Frame Generation δουλεύει τέλεια με το DLAA.

δοκίμασα και σε άλλα games με boost και δεν είδα τέτοιο πράγμα πάντως να πέφτει η gpu στο 80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

δοκίμασα και σε άλλα games με boost και δεν είδα τέτοιο πράγμα πάντως να πέφτει η gpu στο 80%

Η 4070 πρακτικα περιμενει να δωσει τον κωδικα ο 5600x για αυτο και καθετε. Οταν προλαβαινει ομως δουλευει καλυτερα το boost αλλιως σκετο reflex ειναι μια χαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, just_a_dude said:

on + boost

Ε αφού βάζεις boost. Έτσι όπως γράφει το παιδί παραπάνω συμπεριφέρεται με αποτέλεσμα ελαφρώς μικρότερο gpu usage. Άστο σκέτο ON έστω εφόσον το θες ενεργοποιημένο.

Επίσης αυτό, σαν feature, περισσότερο έχει νόημα σε multiplayer fps games... 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έπαιξα και εγώ κανά 2ωρακι 4κ dlssQ με reflex σκέτο on .

Θα το ξαναβάλω μετά χωρίς reflex και με nvidia inspector και uncapped να δω συμπεριφορά ,reflex on vs off.

Πάντως το παιχνίδι ακόμα και σε 4κ τραβάει αρκετά από cpu. Βλέπω και κάτι 150w να τραβάει σε κάποιες φάσεις .Γενικά παίζει από 98-168w το μέγιστο που είδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν έδινα ποτέ σημασία γιατί δεν έκανε διαφορά. ή τουλάχιστον όχι να πέφτει 80%, οπότε ίσως δεν το είχα καταλάβει. Δοκίμασα στο CP77 έχει μια ελάχιστη διαφορά του τύπου 1-2% gpu usage, αλλά και με reflex off υπάρχει μπουκάλι (λογικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

To on + boost κάνει τη ζημιά. με σκέτο on είναι καλύτερα αλλά η gpu πέφτει και στο 95%. με off είναι τέζα στο 99%...

Δεν το γνώριζες αυτό;

Reflex, και κυρίως +boost ανοίγουμε μόνο με FG, όπου δεν έχεις πρόβλημα fps.

Αλλιώς παντού και πάντα έχεις λιγότερα fps. Αν μάλιστα έχεις και αδύναμη CPU το +boost σε σκίζει.

Προσωπικά πάντα off και αν θέλω να χαμηλώσω το input lag υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν το γνώριζες αυτό;

Αλλιώς παντού και πάντα έχεις λιγότερα fps. Αν μάλιστα έχεις και αδύναμη CPU το +boost σε σκίζει.

Προσωπικά πάντα off και αν θέλω να χαμηλώσω το input lag υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

καλά ως κάτοχος AMD cpu δε το γνώριζες αυτό Γιάννη? περίεργο... 

ο κάτζος λογικό να το γνωρίζει.. πάλι καλά πήρε nvidia κάρτα και δε χρειάζεται να κλείνει και το rt...

ευτυχώς εμείς με τα intel δεν έχουμε τέτοια προβλήματα θεός φυλάξει

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dsogaming.com/screenshot-news/first-screenshots-for-vampire-the-masquerade-bloodlines-with-rtx-remix-path-tracing/

@Arkin γράφω εδώ για να μην ξεφεύγουμε στο θέμα των 5000 Series.

Είναι ανάλογα και στον άνθρωπο αλλά εγώ νιώθω αρκετό το input lag στο CP77 με FG ακόμη και με καλά fps. Τώρα είναι η υλοποίηση, είναι το ότι first person και θες καλύτερη απόκριση, δεν ξέρω.

Με αφορμή αυτό, να πω, αν και ξέρω ότι θα στεναχωρήσω πολύ τον @Tambas91 ότι έχω απομυθοποιήσει το RT. Όχι επειδή δεν είναι καλό σαν τεχνική, αλλά επειδή είναι σε πολύ λίγα games και ακόμη πιο λίγα από αυτά αξίζουν σαν games. Και σχεδόν όλα είναι παλιότερα, δεν βλέπω κινητικότητα. Είχαμε το AW2 που όμως για να παίξεις σαν άνθρωπος θες υπερ-κάρτα και τον Αύγουστο θα έχουμε το Black Myth που ίσως και εκεί να θες υπερ-υπερ-κάρτα.

Για το DLAA και το RTX HDR Video ξαναέπαιρνα άνετα nvidia, εκτός αν κάνει τις ίδιες βλακείες ο πέτσινος και θες 9 κατοστάρικα πάλι για σοβαρή κάρτα με 16GB.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...