Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, malakudi said:

Ποια επίδειξη δύναμης φίλε μου, θα βλέπεις το FPS counter στο 2Χ αλλά τα μισά frames δε τα έχει ρεντεριάσει το engine του παιχνιδιού αλλά ένα AI assisted interpolation algorithm. Ακόμα κι αν παίρνει κάποια στοιχεία από το engine για να είναι πιο κοντά σε πιστότητα, θα απέχει πολύ από το native. Το native υπολογίζει τα πάντα για κάθε frame, εδώ θα έχεις μισά frames υπολογισμένα με το engine και μισά με interlolation. Θεωρώ όλο αυτό από τις μεγαλύτερες παπάτζες του πέτσινου ever.

Και για να απαντήσω για τις τιμές στους υπόλοιπους φίλους, έχουμε ξεχάσει νομίζω τα βασικά. Σε κάθε νέα γενιά περιμένουμε παραπάνω επιδόσεις, ιστορικά από 35-50 ως και 60-70% παραπάνω στο ίδιο segment τιμής. Και η τιμή αυτή αν ανεβαίνει να ανεβαίνει στα πλαίσια πληθωρισμού κτλ. Εδώ έχουμε ένα τεράστιο ΑΛΜΑ στην τιμή, από τα 699$ MSRP της 3080 στα 1200$ της πραγματικής 4080. Η άλλη 4080 θα ήταν 4070 ή 4070 ti, αλλά και με 16GB κανονικά. 192bit bus μόνο σε XX60 έβαζε όπως ειπώθηκε και νωρίτερα. Ούτε σε ΧΧ70 ούτε σε ΧΧ80.

 

  

 

Και μονο που θα τερματισω την OLED στα 120hz στην πλειοψηφια των παιχνιδιων μου αρκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2190

  • BlurayMoviesGreece

    1818

  • Arkin

    1734

  • Herald

    1556

27 minutes ago, optimus prime said:

 

Και μονο που θα τερματισω την OLED στα 120hz στην πλειοψηφια των παιχνιδιων μου αρκει..

Μα είναι πολύ πιθανό να μην έχει καμία ουσιαστική διαφορά τα 60fps του DLSS2 και interpolation στα 120Hz από την TV σου με τα 120 fps του DLSS3 και την tv να μη κάνει interpolation. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Μα είναι πολύ πιθανό να μην έχει καμία ουσιαστική διαφορά τα 60fps του DLSS2 και interpolation στα 120Hz από την TV σου με τα 120 fps του DLSS3 και την tv να μη κάνει interpolation. 

Μα καλα τωρα το πιστευεις αυτο που γραφεις?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κίνηση λογικά θα δείχνει πιο ομαλή με το interpolation απλά δεν θα καταλαβαίνεις διαφορά στο input latency. Βέβαια σίγουρα θα έχει artifacts.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Και για να απαντήσω για τις τιμές στους υπόλοιπους φίλους, έχουμε ξεχάσει νομίζω τα βασικά. Σε κάθε νέα γενιά περιμένουμε παραπάνω επιδόσεις, ιστορικά από 35-50 ως και 60-70% παραπάνω στο ίδιο segment τιμής. Και η τιμή αυτή αν ανεβαίνει να ανεβαίνει στα πλαίσια πληθωρισμού κτλ. Εδώ έχουμε ένα τεράστιο ΑΛΜΑ στην τιμή, από τα 699$ MSRP της 3080 στα 1200$ της πραγματικής 4080. Η άλλη 4080 θα ήταν 4070 ή 4070 ti, αλλά και με 16GB κανονικά. 192bit bus μόνο σε XX60 έβαζε όπως ειπώθηκε και νωρίτερα. Ούτε σε ΧΧ70 ούτε σε ΧΧ80. 

Μερικοί το παραπάνω το ονομάζουν φυσιολογικό ξεχνώντας ακριβώς αυτό που αναφέρεις ως segment τιμής. Με την λογική τους αν κάνω αναγωγή στις επιδόσεις της Diamond Stealth 64 (που είχα κάποτε) με αυτές τις 4090, η τελευταία θα έπρεπε να έχει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μα καλα τωρα το πιστευεις αυτο που γραφεις?

Μα αυτό είναι το παραπάνω του DLSS3 σε σχέση με το DLSS2, η OLED σου έχει αντίστοιχο AI interpolation. Η μόνη διαφορά είναι πως τώρα αντί να το κάνει ο video processor της TV θα το κάνει η GPU, και θα είναι ενδεχομένως λίγο καλύτερο. Αν νομίζεις ότι η εμπειρία θα είναι ίδια με το να είχες 120 fps σε DLSS2, πραγματικά γελιέσαι. Από τη μία έχουμε το DLSS2 να ρεντεριάζει 1440p και να κάνει upscale σε 4κ, ανεβάζοντας τα native 25fps σε 56 και το DLSS3 να κάνει τα 56 112. Και το λες αυτό "επίδειξη δύναμης";

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω λεω να αφησουμε τις αμπελοφιλοσοφίες...

Οπως αναφερθηκε και πριν,διαφορετικες αποψεις..

Δεν συνεχιζω την κουβεντα αυτη αλλο..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματικά νούμερα θα είναι κάπως έτσι:

4090 = 3090Ti + 60% / 3090 + 70% (Μέσος όρος σε 4Κ)

4080 16GB = 3090Ti + 30% / 3090 + 40% (4K)

4080 12GB = 3090Ti - 10% / 3090 = parity (4K)

Με λίγα λόγια, η 4090 είναι η μοναδική που αξίζει απ' τις Ada so far. Αν θες να δώσεις πιο λίγα κοιτάς στα μεταχειρισμένα.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.eurogamer.net/falling-gpu-prices-are-thing-of-the-past-nvidia-says

Falling GPU prices are thing of "the past", Nvidia says
After complaints surrounding GeForce RTX 40-Series pricing.

 

"Moore's Law is dead," Huang said, as reported by Digital Trends. "A 12-inch wafer is a lot more expensive today. The idea that the chip is going to go down in price is a story of the past."

That said, Nvidia has had plenty to boast about with the 40-Series range. The 4090 and 4080 are the first GPUs from the company's 'Ada Lovelace' series, and should be up to twice as fast as their last-gen counterparts in rasterised games - and up to four times as fast in ray-traced games.

The company's RTX 3080 also remains available.

"The RTX 4080 16GB is 3x the performance of the RTX 3080 Ti on next gen content like Cyberpunk with RT Overdrive mode or Racer RTX - for the same price," an Nvidia spokesperson told Eurogamer today. "And the RTX 4080 12GB is 3x the performance of the RTX 3080 12GB for $100 less.

"They are a fantastic value relative to similarly priced RTX 3080 GPUs. However we know that the RTX 3080 10GB is an incredible value and we'll continue to offer it."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ελα ρε αγορινα τωρα τι μου λες?

Εχεις παιξει πολλα παιχνιδια τωρα που το framerate παραμενει σταθερο κατα την ολη διαρκεια του?

Τι περιμενες τωρα oτι το μαρκετινγκ θα σου βαλει στα charts το minimum νουμερο?

Να είμαι ευχαριστημένος δηλαδή που δεν είχε γυρίσει την κάμερα στο ουρανό να βγάζει 8x.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Να είμαι ευχαριστημένος δηλαδή που δεν είχε γυρίσει την κάμερα στο ουρανό να βγάζει 8x.

Το επιχειρημα σου απο την αρχη δεν εστεκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Το επιχειρημα σου απο την αρχη δεν εστεκε..

Έστεκε και στέκει. Έκανε ότι μπορούσε για να βγάλει το αποτέλεσμα που ήθελε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Έστεκε και στέκει. Έκανε ότι μπορούσε για να βγάλει το αποτέλεσμα που ήθελε.

Κατσε με αυτην που εχεις λοιπον αφου εισαι δυσαρεστημενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εγω λεω να αφησουμε τις αμπελοφιλοσοφίες...

Οπως αναφερθηκε και πριν,διαφορετικες αποψεις..

Δεν συνεχιζω την κουβεντα αυτη αλλο..

Αν και γίνεσαι λίγο προσβλητικός χαρακτηρίζοντας την επιχειρηματολογία μου "αμπελοφιλοσοφίες" θα το παραβλέψω γιατί θέλω να καταλάβω την οπτική σου γωνία. Εσύ λοιπόν θεωρείς πως το DLSS3 που δίνει 120 fps vs το native που δίνει 25 fps δεν έχει καμία διαφορά; Τα κόλπα του DLSS είναι χρήσιμα, αλλά αυτό που έπρεπε να μας ενδιαφέρει είναι η πιστότητα, και πιστότητα έχεις στο native μόνο. Ένας καλός video processor μπορεί να κάνει και upscale και interpolation - αλλά θεωρούμε λάθος να παίζουμε 1440p σε 4K οθόνη και να το κάνει αυτή upscale.

Και τέλος πάντων ναι είναι ωραίο το DLSS και πιθανότατα θα είναι καλύτερο από το AI interpolation που κάνει ο video processor της OLED, αλλά δε μπορεί να παρουσιάζεις πως έχεις 2Χ και 4Χ απόδοση με τέτοιες τεχνικές γιατί παραπλανάς.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...