Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τα έχουμε πει 100 φορές. Το PC είναι απλά το "σοκ" στην αρχή που πρέπει να δώσεις κάνα 900αρι ζεστό, αλλά μετά όλα σου έρχονται φθηνότερα. Απλά πολλοί κάνουν την ηλίθια σύγκριση PS5 vs PC Ultra και βγάζουν την 6700ΧΤ άχρηστη. Αν βάλεις στην 6700ΧΤ PS5 Settings τα ίδια και καλύτερα fps θα δεις. 

Τα εχω ξανα γραψει πολλες φορες σε πολλα θεματα αλλα ακομα μια φορα δεν παει χαμενη. 

Περα απο οτι το PC κανει 1000000 πραγματα ακομα περα απο κονσολες ξεχναμε και τα παρακατω που ειναι καθαρα για gaming

Τεραστιο backlog εχεις ολο το steam/gog μπροστα σου εχεις ultrawide εχεις σωστο mouse/keyboard εχεις reshades φιλτρα εχεις τις καλυτερες τιμες για να αγορασεις εχεις ατελειωτα mods για τα παντα εχεις σωστες αναλυσεις και οχι checkerboard 30fps medium settings η 720p αναλυσεις για 60fps low settings εχεις emulators απο τα παντα και μιας και η sony φερνει τα παιχνιδια της εχεις και επισημα τα παιχνιδια απο καθε πλατφορμα xbox ps και μενει η nindy η οποια εχει κεφαλι κλασικοι Ιαπωνες αλλα με emulator παιζεις 500 φορες καλυτερα το καθε παιχνιδι απο οτι στο ιδιο το switch που εχει hardware 10ετιας. Δεν υπαρχει συγκριση οποιος συγκρινει κονσολα με PC απλα εχει πληρη αγνοια. Ξεχασα και οτι στην κονσολα πληρωνεις το online στο pc ειναι δωρεαν και οτι παιχνιδια στρατηγικης απλα δεν μπορεις να παιξεις με controller ουτε με σφαιρες και σε FPS με το full aim assist δεν ειναι παιχνιδι αλλα simulator μιας και ολη τη δουλεια την κανει το assist.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Το 4Κ θέλει βαρβάτη κάρτα και το χέρι βαθιά στη τσέπη.

Το ήξερα βρε μεθοντιακ 😛 Στο τσακ είμαι για Manli 4070Super 545€ από τον Τζίμη Τεκν εκ του Καρπενησίου όμως δεν ξέρω κάτι με κρατάει on hold. Αυτός σε θέμα εγγυήσεως πώς δρα; Θα δούμε έχουμε και έξοδα. Τουλάχιστον πήραμε την OLED ( ήσουν επιρροή μεγάλη να ξες :P)

 

@BlurayMoviesGreeceΕκπροσωπε (humor) για πες χρειάστηκες κάλυψη εγγύησης από εκεί; 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το ήξερα βρε μεθοντιακ 😛 Στο τσακ είμαι για Manli 4070Super 545€ από τον Τζίμη Τεκν εκ του Καρπενησίου όμως δεν ξέρω κάτι με κρατάει on hold. Αυτός σε θέμα εγγυήσεως πώς δρα; Θα δούμε έχουμε και έξοδα. Τουλάχιστον πήραμε την OLED ( ήσουν επιρροή μεγάλη να ξες :P)

 

@BlurayMoviesGreeceΕκπροσωπε (humor) για πες χρειάστηκες κάλυψη εγγύησης από εκεί; 

Foxstore μονο. Μεχρι να ερθει η καρτα θα εχουν πεσει ηδη οι τιμες και αλλου. Διαβασε και αξιολογησεις γινεται χαμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το ήξερα βρε μεθοντιακ 😛 Στο τσακ είμαι για Manli 4070Super 545€ από τον Τζίμη Τεκν εκ του Καρπενησίου όμως δεν ξέρω κάτι με κρατάει on hold. Αυτός σε θέμα εγγυήσεως πώς δρα; Θα δούμε έχουμε και έξοδα. Τουλάχιστον πήραμε την OLED ( ήσουν επιρροή μεγάλη να ξες :P)

 

@BlurayMoviesGreeceΕκπροσωπε (humor) για πες χρειάστηκες κάλυψη εγγύησης από εκεί; 

Μεχρι στιγμης 1 φορα χρειαστηκε RMA(σε 15 αγορες δικες μου και φιλων) σε εναν Samsung 980 Pro και εγινε οπως προβλεπεται.
Τωρα ψηνω να παρω ενα σετακι Logitec Z906 γιατι για το ρετιρε το ηχοσυστημα που εχω ειναι Overkill και λεω να το κατεβασω στο 1ο για το σαλονι. :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δεν υπάρχουν FE blower πια. Είναι σχεδόν αδύνατο καθώς θα ήταν σχεδόν ακατόρθωτο να διατηρήσουν τις θερμοκρασίες σε λογικά επίπεδα.

Ποιο κουτί έχεις;

Θεωρώ κάτι τέτοιο άνετα χωράει στα περισσότερα μικρά κουτιά.

20240207131017_inno_3d_geforce_rtx_4070_

 

Αρκεί να υπάρχει πλαϊνό τρυπητό και όχι τζάμι. Που συνηθίζεται να προτιμάτε στα SFFPC για λόγους airflow 

Καλησπέρα το fractal ridge σκέφτομαι να πάρω όπου ο αέρας βολεύει να βγαίνει από την μεριά των ανεμιστήρων των gpu. 2x 120 mmx15mm fans σε exhaust . Κάτι τέτοιο σκέφτομαι . Την μητρική, επεξεργαστή ,ψύξη, ram , διάφορα ανεμιστηράκια, nvme, ποδαράκια hi-fi τα έχω ήδη. Περιμένω να πουλήσω την 6700xt να πάρω gpu που θα σηκώνει 4k και το κουτί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Foxstore μονο. Μεχρι να ερθει η καρτα θα εχουν πεσει ηδη οι τιμες και αλλου. Διαβασε και αξιολογησεις γινεται χαμος.

Νομίζω έχει αντικαταβολή με 1€. Το όριο μου εκεί είναι γύρω στα *550€ για 4070Sups έχει αυτήν ή την Inno3D TwiX2 τόσο ο Αλεπουδιάρης;

*καθώς με βασικό μισθό το κομποδεμα φαγωθηκε τσακ μπαμ σχεδόν - καθώς χρειάστηκαν τα μισά € και για την TV (έτυχε προσφορά και Κωτσου βέβαια και γλυτώσαμε 170€)

Δε ξέρω πάντως έχω παλιό backlog που από βιντεάκια του πώς τρέχει η 3070 φαίνεται να κρατάει 60+ καρε σε 4Κ. Αν δε πάρω κάτι έως τον Απρίλιο θα το αφήσω για q1 2025.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/320310/the-last-of-us-part-ii-remastered-pc-version-allegedly-in-the-pipeline

"Crucially, Horizon Forbidden West Complete Edition's PC version is due to launch on March 21, followed by Ghost of Tsushima Director's Cut—almost two months later."

"Reports suggest that Sony could unveil another batch of PC ports in the near future—these titles include: God of War Ragnarok, Gran Turismo 7 and Demon's Souls."


Τα λίγα exlusives του PS5 έρχονται στο PC😛

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Νομίζω έχει αντικαταβολή με 1€. Το όριο μου εκεί είναι γύρω στα *550€ για 4070Sups έχει αυτήν ή την Inno3D TwiX2 τόσο ο Αλεπουδιάρης;

*καθώς με βασικό μισθό το κομποδεμα φαγωθηκε τσακ μπαμ σχεδόν - καθώς χρειάστηκαν τα μισά € και για την TV (έτυχε προσφορά και Κωτσου βέβαια και γλυτώσαμε 170€)

Δε ξέρω πάντως έχω παλιό backlog που από βιντεάκια του πώς τρέχει η 3070 φαίνεται να κρατάει 60+ καρε σε 4Κ. Αν δε πάρω κάτι έως τον Απρίλιο θα το αφήσω για q1 2025.

Οχι στα 550 δεν υπαρχει κατι στα 630 βλεπω την φθηνοτερη. Το θεμα ειναι ποτε θα σε ερθει. Σε 1 μηνα που θα ερθει θα βρισκεις και στα <600 και σε πιο αξιοπιστα καταστηματα. Βεβαια με αντικαταβολη δεν σε πειραζει κιολας αλλα μονο εφοσον θελεις να περιμενεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Τα εχω ξανα γραψει πολλες φορες σε πολλα θεματα αλλα ακομα μια φορα δεν παει χαμενη. 

Περα απο οτι το PC κανει 1000000 πραγματα ακομα περα απο κονσολες ξεχναμε και τα παρακατω που ειναι καθαρα για gaming

Τεραστιο backlog εχεις ολο το steam/gog μπροστα σου εχεις ultrawide εχεις σωστο mouse/keyboard εχεις reshades φιλτρα εχεις τις καλυτερες τιμες για να αγορασεις εχεις ατελειωτα mods για τα παντα εχεις σωστες αναλυσεις και οχι checkerboard 30fps medium settings η 720p αναλυσεις για 60fps low settings εχεις emulators απο τα παντα και μιας και η sony φερνει τα παιχνιδια της εχεις και επισημα τα παιχνιδια απο καθε πλατφορμα xbox ps και μενει η nindy η οποια εχει κεφαλι κλασικοι Ιαπωνες αλλα με emulator παιζεις 500 φορες καλυτερα το καθε παιχνιδι απο οτι στο ιδιο το switch που εχει hardware 10ετιας. Δεν υπαρχει συγκριση οποιος συγκρινει κονσολα με PC απλα εχει πληρη αγνοια. Ξεχασα και οτι στην κονσολα πληρωνεις το online στο pc ειναι δωρεαν και οτι παιχνιδια στρατηγικης απλα δεν μπορεις να παιξεις με controller ουτε με σφαιρες και σε FPS με το full aim assist δεν ειναι παιχνιδι αλλα simulator μιας και ολη τη δουλεια την κανει το assist.

Συμφωνώ απόλυτα. Σε αυτό που πλεονεκτούν οι κονσόλες όπως το switch είναι ουσιαστικά η φορητότητα. Με είχε φάει ο γιος με το switch και τελικά πήραμε τα Χριστούγεννα ένα ελάχιστα χρησιμοποιημένο με controller, θήκη και 5 παιχνίδια στα 300 ευρώ όλα μαζί. Λίγο που έπαιξα πλάκα έχει , μπορεί και να κολλήσεις με κάποια παιχνίδια αλλά σε hardware είναι όντως πολύ πίσω σε σχέση με τα pc. Αυτό όμως το ξέρεις όταν το αγοράζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, just getting started είπε

Θεωρείς ότι όλη σειρά κάτω από 4080 δίνει καλό vfm?

Μια χαρά θεωρείται κακή κάρτα από τη στιγμή που δεν περνάει καν την 3080.

Συμφορουμίτη, για την 4070 συγκεκριμένα μίλησα μιας και εσύ ο ίδιος αναφέρθηκες σε  600ευρώ κάρτες.

Από εκεί και πέρα, πως γίνεται να θεωρείται κακή κάρτα η 4070 και καλή κάρτα η 4080, από πλευράς κόστους και απόδοσης?

image.png.e2649584b72df046666a85264df0536c.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, just_a_dude είπε

ναι αλλά συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. η κονσόλα είναι μόνο για gaming. με 800-900 μπορείς να φτιάξεις pc με 6700ΧΤ + 7600 (άρα καλύτερη gpu και cpu από τις κονσόλες) και μπορεί να κάνει και άλλα εκτός από gaming. Αν δεν χρειάζεται καθόλου pc οκ πάρε κονσόλα, αλλά με +450 ευρώ έχεις PC. E κονσόλα + το πιο ξεφτίλα PC στα ίδια λεφτά θα σου βγει.

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Τα έχουμε πει 100 φορές. Το PC είναι το "σοκ" στην αρχή που πρέπει να δώσεις κάνα 900αρι ζεστό, αλλά μετά όλα σου έρχονται φθηνότερα. Απλά πολλοί κάνουν την ηλίθια σύγκριση PS5 vs PC Ultra και βγάζουν την 6700ΧΤ άχρηστη. Αν βάλεις στην 6700ΧΤ PS5 Settings τα ίδια και καλύτερα fps θα δεις. 

1) Δεν σε εμποδίζει κανείς να έχεις φτηνό PC, με αραιές αναβαθμίσεις , για δουλειές παράλληλα με κονσόλα.

2) Είναι λάθος και εκ του πονηρού να συγκρίνει κανείς τρέχον PC hw με κονσόλα που βγήκε πριν Χ χρόνια. Πάντα συγκρίνεις την εκάστοτε κονσόλα με pc hw διαθέσιμο στο ξεκίνημά της. Π.χ. RTX 3060Ti κόντρα σε PS5.

Στην κονσόλα υπάρχει optimization που εξασφαλίζει αποδεκτή ποιότητα γραφικών για ~7 χρόνια. Το τι θα βγάζει η 3060Ti στα 7 χρόνια ας μην το σχολιάσουμε καλύτερα.

Το PC είχε και έχει πέραση για έναν και μοναδικό λόγο. Τον "θείο". Που και αυτό το έχουν περιορίσει. Αλλιώς, συμφέρει περισσότερο να αλλάζεις ένα μικρό αμάξι κάθε 5 χρόνια. Ειδικά εκεί που έφτασε το hw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

1) Δεν σε εμποδίζει κανείς να έχεις φτηνό PC, με αραιές αναβαθμίσεις , για δουλειές παράλληλα με κονσόλα.

2) Είναι λάθος και εκ του πονηρού να συγκρίνει κανείς τρέχον PC hw με κονσόλα που βγήκε πριν Χ χρόνια. Πάντα συγκρίνεις την εκάστοτε κονσόλα με pc hw διαθέσιμο στο ξεκίνημά της. Π.χ. RTX 3060Ti κόντρα σε PS5.

Στην κονσόλα υπάρχει optimization που εξασφαλίζει αποδεκτή ποιότητα γραφικών για ~7 χρόνια. Το τι θα βγάζει η 3060Ti στα 7 χρόνια ας μην το σχολιάσουμε καλύτερα.

Το PC είχε και έχει πέραση για έναν και μοναδικό λόγο. Τον "θείο". Που και αυτό το έχουν περιορίσει. Αλλιώς, συμφέρει περισσότερο να αλλάζεις ένα μικρό αμάξι κάθε 5 χρόνια. Ειδικά εκεί που έφτασε το hw.

Οι κονσόλες είναι στα μισά έτη ζωής τους και η ανάλυση έχει πάρει τρελή κατρακύλα(Μιλάμε για sub-1080P σε πολλές περιπτώσεις), ποιο optimization βλέπεις εσύ δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Η 6700ΧΤ βγήκε 4 μήνες μετά το ps5.

Και η 6700 είναι ισοδύναμη του PS5. Να δούμε την πορεία τους σε βάθος χρόνου και τότε να κρίνουμε.

Γιατί σε αντίστοιχες συγκρίσεις PS4(~=7850) vs pc με 7870 radeon η τελευταία έφτυνε αίμα, ήταν τίγκα στο stutter και τα γραφικά δεν βλέπονταν στα τελευταία games του ps4. Όπως το RDR2.

Δείτε το μαύρο χάλι του pc αν δεν αναβαθμιστεί. π.χ. Horizon Zero Dawn. Ούτε Nintendo 64 δεν φτάνει. Όλα γίνονται επίτηδες, από τους πουλημένους devs, για να τα σκας. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις τέτοια φρίκη στις κονσόλες.

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις τις εποχές PS3/X360 που ο dev τότε δεν περίμενε mid-gen upgrade για να γίνουν brute-force οι μλκίες του, έπρεπε να ξεζουμίσει αυτό το μηχάνημα ήθελε δεν ήθελε και γι' αυτό βλέπαμε αυτά που βλέπαμε, τότε όμως. Τώρα σου λέει θα βγει το PS5 Pro και θα κάνει brute-force οπότε θα είναι και πάτημα να πουλήσουμε κάνα PS5 Pro(Σκέφτεται η Sony).

Γενικά αυτό που ισχύει πλέον είναι ότι ΑΝ δεν τρέχει καλά στο PC κάτι, ΔΕΝ τρέχει ούτε στις κονσόλες. Και η δουλειά που κάνει η Nixxes φαίνεται να υπάρχει parity μεταξύ PC και κονσόλας. Π.χ οι απαιτήσεις του Horizon Forbidden West δείχνουν την 3070 να τρέχει σε High settings(PS5 Quality settings δηλαδή) σε 1440P/60FPS που είναι καλύτερες επιδόσεις από του PS5 σύμφωνα με τον Alex του DF.

Τα έκαναν κι' αυτοί μαντάρα σε κάποια βέβαια(Π.χ TLOU 1 PC μέχρι να βγουν τα patches) αλλά στην πορεία το στρώνουν. Γενικά το ''code to the metal'' δεν υπάρχει πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...