Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Κάβουρας said:

Καλησπέρα που μπορώ να βρω κάρτα founder edition? Με ενδιαφέρουν γιατί είναι μικρές και διώχνουν τον αέρα από πίσω. Παρόμοιες υλοποιήσεις υπάρχουν;

Δεν βρίσεις Ελλάδα . Όσοι έχουν άκρες σε Γερμανιες (από Nvidia.de και τέτοια) με τιμολογιαρες βλέπεις να χουν στη κατοχή τους κι έπειτα μόνο στις αγγελίες (χωρίς εγγύηση δική σου όμως).

Τσεκαρε δισλοτες - 3σλοτες πχ Manli, Inno3D, Palit που συνήθως φοράνε μη custom pcb

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Κάτι λάθος λες γιατί η 2070 είναι κάτω από τη  6700ΧΤ σε RT. Επίσης τα 30fps το PS5 τα θέλει σε 4Κ που η 2070 δεν βγάζει ούτε 30fps με upscalers λόγο Vram.

relative-performance-rt-2560-1440.png

Ανέφερα την 2070 Super ως κριτήριο. Σύμφωνα με το DF η απλή RX6700 είναι η κοντινότερη σε σχέση με το PS5. Σε απλά RT είναι λίγο καλύτερη αλλά σε πολύπλοκα RT είναι διπλάσια.

Το θέμα είναι ότι οι σύγχρονες κάρτες στα ~400€ είναι καλύτερες ήδη από κονσόλα, γιατί να μην προτιμήσει κάποιος PC, αφού θα έχει ίδια ή καλύτερη εμπειρία; (Τα 8gb Vram επιβεβαιώνω ότι είναι πρόβλημα)

Επεξ/σία από aki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δεν βρίσεις Ελλάδα . Όσοι έχουν άκρες σε Γερμανιες (από Nvidia.de και τέτοια) με τιμολογιαρες βλέπεις να χουν στη κατοχή τους κι έπειτα μόνο στις αγγελίες (χωρίς εγγύηση δική σου όμως).

Τσεκαρε δισλοτες - 3σλοτες πχ Manli, Inno3D, Palit που συνήθως φοράνε μη custom pcb

Δυστυχώς οριακά με βλέπω σε τέτοιες υλοποιήσεις γιατί οι τιμές σε αυτές είναι τσιμπημένες, το απόθεμα ελάχιστο και πολλές έχουν μεγάλο μήκος. Επίσης δεν βολεύει σε miniitx σύστημα που δεν είναι blower.
 Θα δω μιας και έχω συγγενείς στη Γερμανία τι μπορώ να κάνω. Στο nvidia.de από 4070 και πάνω καμία available... Επίσης το store δεν ανοίγει σε firefox...

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία μήπως πετύχω προπαραγγελία του χρόνου την σειρά 5000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Κάβουρας

Οι FE των σειρών 30x0, 40x0 δεν είναι blower όπως καταλαβαίνω ότι ψάχνεις (να εξάγουν τον αέρα στην πίσω πλευρά). Βασικά βάζουν αέρα από τον κάτω ανεμιστήρα και βγάζουν προς τα επάνω, σε μια τυπική διάταξη κάθετου κουτιού.

Blower ήταν μέχρι και τις turing (σειρά 20x0) και οι αντίστοιχες titan, άντε και η titan v που είναι περίεργη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό βολεύει, Κυρίως λόγω μεγέθους της θέλω. Το μέγεθος μετράει.

23 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

τον κάτω ανεμιστήρα και βγάζουν προς τα επάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι η Intel τέλος του χρόνου με τις νέες κάρτες της να καλύψει το κενό που υπάρχει στα 200-300$ γιατί αυτή τη στιγμή αγοράζεις μπαρούφες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο μπαρούφες, αλλά μηδενική εξέλιξη εδώ και πάρα πολλούς μήνες.

Δηλαδή έπαιξε η 3060 από πλαίσιο στα 220-230 τη black Friday και θεωρήθηκε και προσφορά. ΚΟΝΤΆ 2024 ΓΙΑ 3060.

Και βγάζει η nvidia 3050 6gb λες δεν ήταν αρκετά κακή η πρώτη, ενώ η AMD 7600 xt 16 gb με ίδια specs με την απλή 7600 και ζητάει και πάνω από 300€.

Δηλαδή μας δουλεύουν τελείως και οι δύο τους στο budget segment.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Κάβουρας said:

Δυστυχώς οριακά με βλέπω σε τέτοιες υλοποιήσεις γιατί οι τιμές σε αυτές είναι τσιμπημένες, το απόθεμα ελάχιστο και πολλές έχουν μεγάλο μήκος. Επίσης δεν βολεύει σε miniitx σύστημα που δεν είναι blower.
 Θα δω μιας και έχω συγγενείς στη Γερμανία τι μπορώ να κάνω. Στο nvidia.de από 4070 και πάνω καμία available... Επίσης το store δεν ανοίγει σε firefox...

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία μήπως πετύχω προπαραγγελία του χρόνου την σειρά 5000

Δεν υπάρχουν FE blower πια. Είναι σχεδόν αδύνατο καθώς θα ήταν σχεδόν ακατόρθωτο να διατηρήσουν τις θερμοκρασίες σε λογικά επίπεδα.

3 hours ago, Κάβουρας said:

Και αυτό βολεύει, Κυρίως λόγω μεγέθους της θέλω. Το μέγεθος μετράει.

 

Ποιο κουτί έχεις;

Θεωρώ κάτι τέτοιο άνετα χωράει στα περισσότερα μικρά κουτιά.

20240207131017_inno_3d_geforce_rtx_4070_

 

Αρκεί να υπάρχει πλαϊνό τρυπητό και όχι τζάμι. Που συνηθίζεται να προτιμάτε στα SFFPC για λόγους airflow 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δεν υπάρχουν FE blower πια. Είναι σχεδόν αδύνατο καθώς θα ήταν σχεδόν ακατόρθωτο να διατηρήσουν τις θερμοκρασίες σε λογικά επίπεδα.

Ποιο κουτί έχεις;

Θεωρώ κάτι τέτοιο άνετα χωράει στα περισσότερα μικρά κουτιά.

20240207131017_inno_3d_geforce_rtx_4070_

 

Αρκεί να υπάρχει πλαϊνό τρυπητό και όχι τζάμι. Που συνηθίζεται να προτιμάτε στα SFFPC για λόγους airflow 

Εγω παντως πηρα αυτη

https://www.skroutz.gr/mp/187631866/Gigabyte-GeForce-RTX-4070-12GB-GDDR6X-Windforce-2X-OC-Karta-Grafikon.html

 

 

Αρκετα μικρη και δροσερη σε αρκετα μικρο συστημα mini itx

 

2 λεπτά πριν, john9 είπε

Εγω παντως πηρα αυτη

https://www.skroutz.gr/mp/187631866/Gigabyte-GeForce-RTX-4070-12GB-GDDR6X-Windforce-2X-OC-Karta-Grafikon.html

 

 

Αρκετα μικρη και δροσερη σε αρκετα μικρο συστημα mini itx

 

 

sff1.jpg.91b392452a18b97574cfd8fae505ec88.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάπες καλημέρα 

 

Αναφέρατε για αγορά με τιμολόγιο κλπ. Πώς λειτουργεί αυτό? Μέσω κάποιου επαγγελματία και αφαιρείται ο ΦΠΑ στην αγορά όπως κινητά / tablet / laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, aki said:

 

Το θέμα είναι ότι οι σύγχρονες κάρτες στα ~400€ είναι καλύτερες ήδη από κονσόλα, γιατί να μην προτιμήσει κάποιος PC, αφού θα έχει ίδια ή καλύτερη εμπειρία; (Τα 8gb Vram επιβεβαιώνω ότι είναι πρόβλημα)

Και εγώ υπέρ του PC είμαι αλλά ένα PS5 Slim Digital ξεκινά από τα 450 ευρώ ,  σε αυτά τα λεφτά PC να τρέχει παιχνίδια σαν το PS5 δεν μπορείς να φτιάξεις σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και εγώ υπέρ του PC είμαι αλλά ένα PS5 Slim Digital ξεκινά από τα 450 ευρώ ,  σε αυτά τα λεφτά PC να τρέχει παιχνίδια σαν το PS5 δεν μπορείς να φτιάξεις σήμερα.

ναι αλλά συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. η κονσόλα είναι μόνο για gaming. με 800-900 μπορείς να φτιάξεις pc με 6700ΧΤ + 7600 (άρα καλύτερη gpu και cpu από τις κονσόλες) και μπορεί να κάνει και άλλα εκτός από gaming. Αν δεν χρειάζεται καθόλου pc οκ πάρε κονσόλα, αλλά με +450 ευρώ έχεις PC. E κονσόλα + το πιο ξεφτίλα PC στα ίδια λεφτά θα σου βγει.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι αλλά συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. η κονσόλα είναι μόνο για gaming. με 800-900 μπορείς να φτιάξεις pc με 6700ΧΤ + 7600 (άρα καλύτερη gpu και cpu από τις κονσόλες) και μπορεί να κάνει και άλλα εκτός από gaming. Αν δεν χρειάζεται καθόλου pc οκ πάρε κονσόλα, αλλά με +450 ευρώ έχεις PC. E κονσόλα + το πιο ξεφτίλα PC στα ίδια λεφτά θα σου βγει.

Έτσι τα γράφει ο φίλος Φαραώ ούτως η άλλος μαζί με τους αρχόντους είναι (δηλαδή εμάς) 4070 το λιγότερο και intel ψωνίζει 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...