Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Προσπαθω να συγκρατηθω αλλα δεν μπορω..

Τα fps ειναι πολλα...

Ρε μαν μεχρι να παρεις καρτα θα εχουν βγει ενα σωρο συγκριτικα οποτε και τωρα να την παρεις δεν θα την χαρεις χαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2289

  • Arkin

    1861

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Όλα τα games έχουν πλέον dlss / fsr. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι πχ. μια 2060 δεν τα τερματίζει όλα με DLSS για πλάκα.

Πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου να μην τον ενδιαφέρει κάποιον το RT και να κοιτάει για καινούργιες κάρτες. Μόνιμη CPU μπουκάλα 

Οπότε συμφωνούμε...μόνο με recon για κάτι λιγότερο από 2080.

Δεν το συζητώ...λιώσαμε στην πρόοδο.

Εσύ δεν είσαι που κράζεις την ΑΜΔ αλύπητα για τιμολογιακή πολιτική και τί σου προσφέρει χρόνο με το χρόνο και σε βάθος χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, σωστά...αλλά κυριολεκτικά EOL κάρτες, κάτι μέρες πριν την ανακοίνωση της νέας σειράς...μετά από το παλούκωμα που έχει προηγηθεί 2 χρόνια τώρα. Με την πτώση τιμών, αν/όπως φτάσει στα μέρη μας (μαζί και στο αμζν), ίσα που θα έπαιρνα 2χ επιδόσεις (οριακά) σε σχέση με τη V56 μου, με λίγα παραπάνω χρήματα, 4 χρόνια μετά. Ε, όχι...

Δεν μιλάω για greatest, κανείς δεν περιμένει στα σοβαρά κάτι τέτοιο με 5 κατοστάρικα.

δηλαδή σταματάνε να αποδίδουν οι τοπ τώρα αφού βγούν οι νέες?

νομίζω τώρα το γυρνάμε σιγά σιγά στην πλάκα....αφού και το Λιζάκι τα ίδια θα κάνει στις νέες με τις τιμές....

οι τωρινές με dlss και fsr ειδικά έχουν αρκετό ψωμάκι ακόμα για την οπτική πανδαισία που μας περιμένει για τα console ports που μας πασάρουν και που ειδικά αυτά (τα console ports) δεν βασίζονται στις νέες κονσόλες....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

δηλαδή σταματάνε να αποδίδουν οι τοπ τώρα αφού βγούν οι νέες?

Έλα...δεν έχουμε μιλήσει ποτέ μεταξύ μας έτσι...πλζ.

Επιδόσεις 2ετίας, σε υποτίθεται νέες απαιτήσεις? Εκτός κι αν το έχουμε πάρει απόφαση ότι δεν έχει γενικότερα νόημα η γενιά, αφού δεν θα βγει κάτι άξιο λόγου (άντε, 1-2 τίτλοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

δηλαδή σταματάνε να αποδίδουν οι τοπ τώρα αφού βγούν οι νέες?

νομίζω τώρα το γυρνάμε σιγά σιγά στην πλάκα....αφού και το Λιζάκι τα ίδια θα κάνει στις νέες με τις τιμές....

Πιστεύεις θα έχουμε επιδόσεις RTX3090 με $499 όταν η RTX4080 12GB είναι στα $899  ??? γιατί με την Ampere είχαμε επιδόσεις 2080Ti με την RTX3070 ($499). 

ps σε Raster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

αφού και το Λιζάκι τα ίδια θα κάνει στις νέες με τις τιμές....

Ω, ναι...οτιδήποτε διαφορετικό μόνο ως έκπληξη θα είναι.

Ακόμα και στην εξωφρενική περίπτωση που δίνει +20% σε raster και είναι στο 80% σε RT (native, πάντα), φτάνει και το FSR2.5 στο DLSSx0.9 (iq), με 15% κάτω τιμή (θα χτυπήσω άσχημα από εκεί που θα πέσω), θα έχεις απλά πολύ καλύτερη (για κάποιους) σχέση perf/$...ε, και?

Πάλι σε απόλυτες τιμές έχουμε ξεφύγει εξωφρενικά. Απλά, δεν είναι βιώσιμο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Οπότε συμφωνούμε...μόνο με recon για κάτι λιγότερο από 2080.

Δεν το συζητώ...λιώσαμε στην πρόοδο.

Εσύ δεν είσαι που κράζεις την ΑΜΔ αλύπητα για τιμολογιακή πολιτική και τί σου προσφέρει χρόνο με το χρόνο και σε βάθος χρόνου?

Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα με το recon και το αναφέρεις. Τα μισά παιχνίδια με TAA χωρίς recon δεν παίζονται. 

Oπότε ξαναερχόμαστε στο ερώτημα, γιατί ακριβώς ψάχνει κάποιος κάρτα του 2022 την ώρα που δεν τον ενδιαφέρει το RT? Aλήθεια όσους είστε λίγο πιο κοντά στο κόκκινο στρατόπεδο δυσκολεύομαι να σας κατανοήσω. Αν δεν με ένοιαζε το RT θα είχα 2060, άντε 2070 στο τσακίρ κέφι (η την αντίστοιχη AMD), 350-500€ πριν 4 χρόνια , DLSS ON / RT OFF και θα σφύριζα αδιάφορα τώρα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Ρε μαν μεχρι να παρεις καρτα θα εχουν βγει ενα σωρο συγκριτικα οποτε και τωρα να την παρεις δεν θα την χαρεις χαχαχαχαχαχαχα

Ειμαι σαν το πρεζακι τωρα που εχει να παρει την δοση του απο προχθες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ω, ναι...οτιδήποτε διαφορετικό μόνο ως έκπληξη θα είναι.

Ακόμα και στην εξωφρενική περίπτωση που δίνει +20% σε raster και είναι στο 80% σε RT (native, πάντα), φτάνει και το FSR2.5 στο DLSSx0.9 (iq), με 15% κάτω τιμή (θα χτυπήσω άσχημα από εκεί που θα πέσω), θα έχεις απλά πολύ καλύτερη (για κάποιους) σχέση perf/$...ε, και?

Πάλι σε απόλυτες τιμές έχουμε ξεφύγει εξωφρενικά. Απλά, δεν είναι βιώσιμο αυτό.

  

Spoiler

ξεφύγαμε...τελος το offtopic από μένα.....απλά άλλες απόψεις/άλλες οπτικές γωνίες....όλα καλά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πιστεύεις θα έχουμε επιδόσεις RTX3090 με $499 όταν η RTX4080 12GB είναι στα $899  ??? γιατί με την Ampere είχαμε επιδόσεις 2080Ti με την RTX3070 ($499). 

ps σε Raster

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.2c90edd8d5a4037d8db3f6a9b3d21897.png

 

Η παραγγελία έφτασε, ελάτε να φάτε!

Σε κάθε price up οι μέτοχοι τρέχουν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα... πάρτε το σακατεμένο "4080" ή τα δυο χρονό σαπάκία που προσπαθεί να ξεφορτωθεί στους άσχετους και στα fanboys, γιατί περί αυτού πρόκειται, να τα σκας γιατί έτσι γουστάρεις το δέχομαι!  να προσπαθείς να πείσεις ότι πετάνε οι γάιδαροι όχι, οπότε σερβιριστείτε μια μερίδα τώρα που είναι ζεστά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γερμανία βλέπω στο mindfactory XFX 6900 XT στα 777€ και 6800 στο 600άρι όπως ειπώθηκε. Για να αρχίζουν οι πτώσεις. Η 6800 έπαιζε και εδώ στην Ελλάδα στα 626€ στο bestprice μέχρι χθες για 2-3 μέρες (Asus TUF). 

Επεξ/σία από AlexandrosKle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα με το recon και το αναφέρεις. Τα μισά παιχνίδια με TAA χωρίς recon δεν παίζονται. 

Έλα μου ντε...έπρεπε να φτάσουμε στην έκδοση 2+ (σε ελάχιστες περιπτώσεις στο 1.9) για να γίνει όντως βιώσιμη εναλλακτική.

Το έχω γράψει πόσο καιρό πριν, το ξανέγραψα πριν 2 ώρες, το ξαναγράφω τώρα: Cloud, κι όλα καλά.

Εκεί μας πάνε, θέλουμε δεν θέλουμε, σηκωτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τα 7nm και 5nm στην TSMC πήραν αύξηση 10% και θα πάρουν και άλλο ένα 6% μέσα στο 2023.

20-25% πήραν αύξηση τα παλιότερα nm.

Αλλά έλα να δούμε λίγο πως θα ανέβαινε η τιμή του AD102 με ένα 20% στο wafer.

 Το AD102 που έχει η 4090 είναι 608mm2 και σε ένα 300mm2 wafer χωράνε 88 dies.  Με ένα 80% σε yields βγάζουμε 70 dies ενεργά για να γινουν RTX4090.  Αν το 4nm Wafer το πούλαγε η TSMC στα $15Κ,  τότε κάθε AD102 die θα κόστιζε $214.  Αν ανεβάσει το κόστος του wafer κατά 20% τότε η τιμή του 4nm Wafer ανεβαίνει στα $18Κ και η τιμή στο AD102 die πάει στα $257, δηλαδή μόλις $43 παραπάνω.

Δεν νομίζω ότι ακόμα και με 20% αύξηση στην τιμή της παράγωγης των dies δικαιολογεί αυτό που έκανε η NVIDIA με την RTX4080 που αντί να την έχει στα $499 (RTX3070) την έβγαλε στα $899.

Μα και εγω για 20% μιλουσα περιπου τι 6% μου ειπες εξ αρχης;

Custom 4N process ειναι σωστα, παροτι δεν εχουμε ακριβη νουμερα για αυτο, μονο για 5/7nm αλλα ουσιαστικα 5 ειναι οκ..

Ρε φιλε τωρα ειλικρινα.. Επειδη αστειευομαστε για την κουτση 4080 που δεν επρεπε να υπαρχει και την λεμε χαριστικα 4070 μου εβαλες το msrp της 4080 και μου το συγκρινες με της 3070; Δηλαδη δεν θα υπαρξει 4070;

Ναι κλεβει η Nvidia ξεκαθαρα αλλα μην λεμε και οτι θελουμε και μην συγκρινουμε τωρα ανομοια πραγματα..

Οκ θα σου πω το εξης. Ας περιμενουμε το πληρες lineup της nvidia.. Το πληρες lineup της AMD και την ξανακανουμε την κουβεντα οκ για να μιλησουμε οπως σου ειπα με απτα στοιχεια και οχι εκτιμησεις.. Δεν εχουμε δει καν επιδοσεις για να εχουμε price/perf charts.. τλπ..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Παντα περημενεις να δεις τι περημενει σε βιντεο benchmarks Κλπ διοτι η Nvidia με τον ΧΟΝΤΡΟπετσινο μια ζωη μαγιρευει τα FPS οπως στο 360+ FPS 1440p OVERWATCH 2 που εκανε claim η nvidia για 4090 ΤΟΣΟ ποιανει και η 3090 σε αλλο βιντεο!!!οστοσο περημενεεεεεεεε!!!!!!!

Εδω προμοταρε την 3090 ως 8Κ καρτα και μιλουσε για DLSS performance που ριχνει την αναλυση στον πατο. Μια ζωη πετσινος παπατζας ηταν δεν θα αλλαξει τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...