Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Πέταγμα το cablemod cable με αλλαγή σε εργοστασιακό.

1.jpg

Μεγειες!

Σίγουρα πιο safe αλλά με δύο cable που είχα πάρει δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα.

Τον ανταπτορα που είχα πάρει όμως τον έβγαλα μόλις υπήρξαν οι διάφορες αναφορές.

Τώρα και εγώ παίζω με του psu.

Στου μικρού γύρισα στα 2χ8πιν λόγω αλλαγής πλεύσης 😋

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Μεγειες!

Σίγουρα πιο safe αλλά με δύο cable που είχα πάρει δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα.

Τον ανταπτορα που είχα πάρει όμως τον έβγαλα μόλις υπήρξαν οι διάφορες αναφορές.

Τώρα και εγώ παίζω με του psu.

Στου μικρού γύρισα στα 2χ8πιν λόγω αλλαγής πλεύσης 😋

Thanks....έβαλα το seasonic μιας και το cablemod βγήκε game over ευτυχώς χωρίς να προξενήσει πουθενά ζημιά σε psu ή gpu.

Απλά σταμάτησε να δίνει σωστό ρεύμα.

 

2 ώρες πριν, xartemporas είπε

Ωραίος. Μεγεια!

Έχω το Seasonic PX Platinum 850, είναι συμβατό με αυτό το καλώδιο;

Και εγώ Αsus thor 1200w έχω ...Seasonic είναι αυτά (την φίρμα κολλάει η asus μόνο)....μπήκε και παίζει jet......φυσιολογικά οποιοδήποτε seasonic psu από 850w και πάνω είναι κομπλέ με αυτό το καλώδιο.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/02/2024 at 00:42, Odyss3us said:


πιθανοτατα εχεις θεμα με την cached memory των Windows πηγαινε δες Task Manager-> Performance-> Memory
κατεβαζεις το Empty Standby List, και το τρεχεις παντα ως Administrator κανοντας Alt-tab μολις δεις stutters, (ή και πριν) αν δεις οτι λυνει το προβλημα τοτε το βαζεις στον Task Scheduler να κανει refresh την μνημη αυτοματα ανα τακτα διαστηματα

Μάλλον έφτοιαξε. Το έχω εγκατεστημένο 2 εβδομάδες (σχεδόν) και το stuttering δεν επανήλθε! Θεός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, seithan said:

Μάλλον έφτοιαξε. Το έχω εγκατεστημένο 2 εβδομάδες (σχεδόν) και το stuttering δεν επανήλθε! Θεός!


ωραιος! το παλουκακι ειναι να το βαλεις στον task scheduler να το τρεχει αυτοματα, εγω το εχω βαλει να κανει refresh καθε 20 λεπτα γιατι δουλευω με μεγαλα αρχεια και βοηθαει να αδειαζει η cached μνημη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.pcgameshardware.de/Geforce-RTX-4090-Grafikkarte-279170/Tests/RTX-4090-vs-7900-XTX-Benchmark-Test-2024-1442362/

H καλύτερη gpu by a country mile αλλά price/performance is shit στα 1800ευρώ🥲.Εδώ από 1900+ την έχουν όλα τα μαγαζιά εκτός απ΄το Jιmmy που ξεκινά από τα 1665,αν δε σε νοιάζει να περιμένεις..
image.png.f22fe39fe4607c188263718de424331e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Westbaum είπε

https://www.pcgameshardware.de/Geforce-RTX-4090-Grafikkarte-279170/Tests/RTX-4090-vs-7900-XTX-Benchmark-Test-2024-1442362/

H καλύτερη gpu by a country mile αλλά price/performance is shit στα 1800ευρώ🥲.Εδώ από 1900+ την έχουν όλα τα μαγαζιά εκτός απ΄το Jιmmy που ξεκινά από τα 1665,αν δε σε νοιάζει να περιμένεις..
image.png.f22fe39fe4607c188263718de424331e.png

Ειναι παραλογη η τιμη ναι. Απλα πουλανε το τερμα high end σου λεει αν θες το τελευταιο θα τα δωσεις. Σκεψου οι 3090 ειχε 1500 και ηταν ποσο ενα 10% πανω απο 3080 που ηταν στα 699. Τωρα ειναι 1000 vs 1900 4080super vs 4090 και η διαφορα τους ειναι 25-30%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβγαιναν παιχνίδια που να αξιοποιούσαν τα 800 ευρώ παραπάνω από 4080,θα μπορούσες να επιχειρηματολογήσεις για την αγορά της ακόμα και τώρα ~10 μήνες πριν την 5090,για τα +30% perf/24GBVram.To μόνο παιχνίδι που έχεις το edge είναι το Alan Wake 2 με PT,για γραφικά μαζί με Avatar που είναι μάπα σαν game.

Για τα άλλα παίζεις και με 4070 που είπαν και παραπάνω τα παιδιά και όταν βγάλουν τα επόμενα βαριά παιχνίδια κυρίως σε PT σε κάνα 2 χρόνια μάλλον,θα τρώει τη σκόνη της 5080 και ίσως 5070ΤΙ ειδικά σε perf/wattage.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Odyss3us said:


ωραιος! το παλουκακι ειναι να το βαλεις στον task scheduler να το τρεχει αυτοματα, εγω το εχω βαλει να κανει refresh καθε 20 λεπτα γιατι δουλευω με μεγαλα αρχεια και βοηθαει να αδειαζει η cached μνημη

Καθε πέντε το σεταρα οπως κ προτεινε, τωρα τι να πω. Θεωρώ οτι εαν το δουλεύεις production, καθε 20 ακούγεται πιο έξυπνο, γιατί  μπορεί στα games  να προκαλεί πρόβληματα, αλλά η cache γενικα είναι 😉💕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε OLED κάντε την χάρη στον εαυτό σας και παίξτε το Metro Exodus με HDR. Μιλάμε για ΤΗΝ ατμόσφαιρα.

Αλλά θέλει δύο πράγματα για να δουλέψει σωστά το HDR, πρώτον θέλει στο launch options το command -deependark και δεύτερον θέλει Reshade με το ''levels'' στο 20 περίπου για να φαίνονται σωστά τα μαύρα.

*Edit: Τελικά το 20 είναι πολύ, κάπου στο 8-10 θέλει το ''levels'' αλλιώς χάνεις όλες τις λεπτομέρειες στα μαύρα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BabisTs είπε

Thanks....έβαλα το seasonic μιας και το cablemod βγήκε game over ευτυχώς χωρίς να προξενήσει πουθενά ζημιά σε psu ή gpu.

Απλά σταμάτησε να δίνει σωστό ρεύμα.

 

Με προβλημάτισες,όπως έγραφα πιο πριν χάνεται στα καλά καθούμενα το σήμα από την οθόνη,νόμιζα ότι έφταιγε η ΔΕΗ αλλά μάλλον κάτι παίζει.Παει κ μένα το μυαλό στο cablemod καλώδιο,βλέπω το πλαίσιο έχει αυτό για το hx 1200 φαντάζομαι θα κάνει

Δεν είχα ποτέ θέμα κ ξαφνικά στα καλά καθούμενα μου βγάζει no signal και τα fans ακούγονται να γκαζώνουν,στο event viewer βλέπω pci express root σφάλμα και display driver error.

Αλλά το cablemod θέλει 3 type 4 connectors,αυτό 2.Ετσι είναι και το δικό σου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Με προβλημάτισες,όπως έγραφα πιο πριν χάνεται στα καλά καθούμενα το σήμα από την οθόνη,νόμιζα ότι έφταιγε η ΔΕΗ αλλά μάλλον κάτι παίζει.Παει κ μένα το μυαλό στο cablemod καλώδιο,βλέπω το πλαίσιο έχει αυτό για το hx 1200 φαντάζομαι θα κάνει

Δεν είχα ποτέ θέμα κ ξαφνικά στα καλά καθούμενα μου βγάζει no signal και τα fans ακούγονται να γκαζώνουν,στο event viewer βλέπω pci express root σφάλμα και display driver error.

Αλλά το cablemod θέλει 3 type 4 connectors,αυτό 2.Ετσι είναι και το δικό σου;

 

Το cablemod είναι στάνταρ....τα ιδια και σε μενα με το cablemod...βγαλτο απο πανω Θανάση να μην σου δημιουργήσει κάποιο θέμα. 

Με το που κουμπωσα το seasonic cable όλα κομπλέ λειτουργούν. 

Εμένα το cablemod έπαιρνε από 4 θέσεις ρεύμα και έδινε σε μια στην κάρτα...το νέο καλωδιο της seasonic παίρνει από δύο και κλασικά δίνει σε μια στην κάρτα. 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Όσοι έχετε OLED κάντε την χάρη στον εαυτό σας και παίξτε το Metro Exodus με HDR. Μιλάμε για ΤΗΝ ατμόσφαιρα.

Αλλά θέλει δύο πράγματα για να δουλέψει σωστά το HDR, πρώτον θέλει στο launch options το command -deependark και δεύτερον θέλει Reshade με το ''levels'' στο 20 περίπου για να φαίνονται σωστά τα μαύρα.

Από την OLED όμως θέλει κάποια ειδική ρύθμιση, ή plug το HDMI και όλα τα βρίσκει αυτόματα?

Σόρρυ για το off topic, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο με τίποτα guides για setup OLED για PC gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, just getting started είπε

Από την OLED όμως θέλει κάποια ειδική ρύθμιση, ή plug το HDMI και όλα τα βρίσκει αυτόματα?

Σόρρυ για το off topic, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο με τίποτα guides για setup OLED για PC gaming?

Θα βάλεις το HDR Calibration tool των Windows και αφού το ρυθμίσεις είσαι κομπλέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, just getting started said:

Από την OLED όμως θέλει κάποια ειδική ρύθμιση, ή plug το HDMI και όλα τα βρίσκει αυτόματα?

Σόρρυ για το off topic, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο με τίποτα guides για setup OLED για PC gaming?

Γυρισε την σε HGIG πρωτα εαν δεν ειναι ενεργοποιημενο..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...