Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Westbaum είπε

Στο Metro Exodus Redux όταν αλλάζω το quality από ultra σε extreme έχω instant crash🫤.Yπάρχει κάποιο workaround γι αυτό;

Αλλάζεις τη 4090 με 4070 και το έλυσες.:D

 

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

΄΄Πας στο cfg αρχείο του παιχνιδιού, βάζεις r_fullscreen off, βάζεις το resolution χειροκίνητα 3840*2100(60 pixels λιγότερα γιατί βγάζει μια οριζόντια λεπτή γραμμή με θολούρα στον πάτο αν βάλεις 2160) και κάνεις το αρχείο read-only. Στη συνέχεια κατεβάζεις το borderless gaming και αφού ανοίξεις το metro το ενεργοποιείς.΄΄

Τα σπάει το Last Light και φαίνεται πολύ πιο προσεγμένο απ' το 2033. Στο Exodus μας τα χάλασαν λίγο.

Παιχνιδάρες, ειδικά τα δύο πρώτα, αλλά και το Exodus πολύ ωραία ιστορία.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, 33Bird33 είπε

Σε 4Κ o CPU ζορίζεται λιγότερο αφού έχει λιγότερα frames.

Στα Settings το έχεις σε native? Δοκίμασες supersampling? Το Sharpness το άφησες στοκ?

Είναι αρκετά ωραίο game, και μακάρι να δημιουργήσει σχολή για τον developer και να έχουμε παρόμοιο και με άλλα themes.

Τον CPU τον έχω με enforce all limits.

Σε 4κ δουλεύει περισσότερο η gpu Παρ όλα αυτά το cpu ακόμα και σε 4κ τραβάει από 100-150w+ 

Το δοκίμασα και native k super sampling αλλά το έχω αφήσει ultra quality για να μην ζοριζω την gpu χωρίς λογο.Το Σαρπ δεν θυμάμαι πως το έχω.

Για κάνε ένα κόπο και δοκίμασε 4κ να δούμε εάν έχει διαφορά.Αυριο θα δοκιμάσω σε 1440p να σου πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Τρομερό το Last Light, το παίζω σε 8Κ(4Κ + 4xSSAA) και είναι πανέμορφο ακόμα και σήμερα.

Να μην είχε και AI για τα πανηγύρια και θα ήταν ακόμα καλύτερο. Ειδικά στο Stealth - No Kills είναι χειρότερο του 2033.

Οπτικά συμφωνώ ότι ακόμα και σήμερα στέκει πάρα πολύ καλά (και το πρώτο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το στέκει πολύ καλά βέβαια δεν το λες και πολύ καλό γιατί δείχνει ότι η εξέλιξη στα γραφικά πάει με ρυθμούς χελώνας τα τελευταία χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2020 μια χαρά ήταν το HW τους αλλά σοβαρά παιχνίδια βγάζουν πάντα μετά τα μισά έτη ζωής τους(Μετά από 3-4 χρόνια) οπότε το HW μένει πολύ πίσω σε σχέση με τα PC. Γι' αυτό η Sony θα βγάλει PS5 Pro.

Εδώ βλέπουμε ότι αν θέλουν οι εταιρείες να κάνουν καλό optimize, μπορούν..Μπράβο στην Remedy που υποστηρίζει κάρτες 7-8 ετών παλιές..

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Σε 4κ δουλεύει περισσότερο η gpu Παρ όλα αυτά το cpu ακόμα και σε 4κ τραβάει από 100-150w+ 

Το δοκίμασα και native k super sampling αλλά το έχω αφήσει ultra quality για να μην ζοριζω την gpu χωρίς λογο.Το Σαρπ δεν θυμάμαι πως το έχω.

Για κάνε ένα κόπο και δοκίμασε 4κ να δούμε εάν έχει διαφορά.Αυριο θα δοκιμάσω σε 1440p να σου πω

Δεν έχω 4Κ 

Σε supersampling βγάζει κάπου στα 80fps se 1440p αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά ωραίο.

Το έχω αφήσει σε Native εγώ 138/150fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, just_a_dude said:

Από τη στιγμή που οι κονσόλες είχαν outdated hardware ακόμη και όταν βγήκαν, μόνο όπου pushαρει ο πέτσινος θα βλέπουμε γραφικά της προκοπής. 

Ρε συ τι outdated? 2080 είχαν πρακτικά το 20 που βγήκαν. Τι καλύτερο να έβαζαν?

Απλά οι devs αργούν να κάνουν παπάδες όπως έκαναν με τα PS4 exclusives που ακόμα και σήμερα σπέρνουν. Έσπρωξε και ο κοβιντ όλα τα development αρκετά πίσω.

Το πρόβλημα είναι ότι κλείνουν στούντιο ή απολύουν κόσμο και ακυρώνουν παραγωγές left right and center, και αυτά που ολοκληρώνουν είναι φάση suicide squad και skull and bones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mod για τεξτουρς???? Τώρα τα διαφημίζουμε κιόλας?

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

 

Mod για τεξτουρς???? Τώρα τα διαφημίζουμε κιόλας?

Ενημερωση λεγεται οχι διαφημιση.
Αν εχεις καρτα που παιζει Ray Tracing γιατι να μη το βαλεις.
Διαφημιση ειναι οταν λες οτι το εβαλες καθε 5 ποστ και τελικα παιζεις με FSR 3 stutter fest που το βλεπουν ολοι εκτος απο εσενα.
Αν δεν μπορει να παιξει ουτε 1440p RT η καρτα, δεν βαζεις 4Κ textures.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just getting started είπε

Ρε συ τι outdated? 2080 είχαν πρακτικά το 20 που βγήκαν. Τι καλύτερο να έβαζαν?

Απλά οι devs αργούν να κάνουν παπάδες όπως έκαναν με τα PS4 exclusives που ακόμα και σήμερα σπέρνουν. Έσπρωξε και ο κοβιντ όλα τα development αρκετά πίσω.

Το πρόβλημα είναι ότι κλείνουν στούντιο ή απολύουν κόσμο και ακυρώνουν παραγωγές left right and center, και αυτά που ολοκληρώνουν είναι φάση suicide squad και skull and bones.

Εννοούσα outdated σε ότι έχει να κάνει με νέα features. Το Ray Tracing στις κονσόλες είναι τραγικό οπότε λογικό είναι να μην έχουμε πολλά games με σοβαρό RT. Επίσης τα features της UE5 για καλύτερη γεωμετρία βγήκαν μετά τις κονσόλες και αυτό φαίνεται γιατί στα games αυτά τρέχουν χάλια με πολύ upscaling. 

Και είναι και το τραγικό το Series S που έχουν πει κάποιοι devs ότι κρατάει πίσω το development.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...