Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, panakos_thess είπε

Καμια σχεση 4Κ με 1440p φιλε μου ασε εκει τι λενε στην πραγματικοτητα θα διξει!!!!περημενουμε βιντεος κλπ

Tι να δουμε ρε φιλε το 400x που θα ζουμαρει το DF για να βρουμε μια ψιλοδιαφορα μεταξυ του DLSS 2 ΜΕ ΤΟ 3?

Τα νουμερα που δειχνουν,αυτα ειναι..

Δεν εχει καποιον λακο η φαβα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Tι να δουμε ρε φιλε το 400x που θα ζουμαρει το DF για να βρουμε μια ψιλοδιαφορα μεταξυ του DLSS 2 ΜΕ ΤΟ 3?

Τα νουμερα που δειχνουν,αυτα ειναι..

Δεν εχει καποιον λακο η φαβα..

Καταρχας φιλε μου δεν εδειξε απολυτως τιποτα μονο τι κανει το DLSS 3.0 δεν μας εδιξε τιποτα αλλο!!!!τωρα εσυ πως συγκρινεις το 4K και το 1440P να εχουν πανω κατω ιδια fps πρωτη φορα το ακουω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρε συ αυτο με το φακελο γινεται εδω και πολλα χρονια στις AMD. Νομιζω πρεπει να δουλεψεις μια 6900xt να δεις τι εχει να προσφερει στο συνολικο πακετο. Θα αγαπησεις RIS/Relive/Tuning/Hotkeys/Chill και πολλα ακομα. 

Screenshot-1.png

Με το relive έχω ανεβάσει εκατοντάδες video και δεν το έκανε ποτέ. Τουλάχιστον μέχρι την 5700xt.  Όλα πήγαιναν σε ένα φάκελο που ήταν η προκαθορισμενπς η τον επέλεγα εγώ.

Στην nvidia στο φάκελο που επιλέγεις πάει και δημιουργεί μόνο του το Shadowplay νέο  υποφάκελο με το όνομα του παιχνιδιού και  αποθηκεύει την εγγραφη εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Aφού το RT είναι άχρηστο, μας έβαλε πρίν γράφημα ο TR909. Χωρίς RT για 1440p και κάρτες 4ετίας μπόμπα πάνε, τι μας νοιάζει πόσο έχουν οι καινούργιες και τι να τις κάνουμε? 

Όχι, σε 1440p, no RT, κάρτες 4ετίας δεν πάνε μπόμπα πια...τέτοια είχα, και ξέρω. Μόνο με recon πλέον σε οτιδήποτε "πρόσφατο" (1 έτους, στην καλύτερη περίπτωση) ή ρίχνοντας ρυθμίσεις/απαιτήσεις.

Αν εννοείς 2080+ ως "κάρτες 4ετίας", ναι...κρατάνε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Καταρχας φιλε μου δεν εδειξε απολυτως τιποτα μονο τι κανει το DLSS 3.0 δεν μας εδιξε τιποτα αλλο!!!!τωρα εσυ πως συγκρινεις το 4K και το 1440P να εχουν πανω κατω ιδια fps πρωτη φορα το ακουω αυτο

To ετρεξα παλι το benchmark γιατι εκανα λαθος πριν..

60% βγαινει η διαφορα με την 3090.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, BabisTs είπε

με την 6800 την απλή στα 600€ από έξω τα κάνεις όλα και συμφέρει........νομίζω δεν υπάρχουν οι τιμούλες της κόκκινης αυτήν την περίοδο και δικαιολογίες δεν χωράνε για κάποιον που θέλει κάρτα...δεν λέω για τις 6600ΧΤ/6700ΧΤ που είναι τρελα vfm....τώρα αν πάμε για το greatest εκεί θέλει ξήλωμα κανονικό

Ναι, σωστά...αλλά κυριολεκτικά EOL κάρτες, κάτι μέρες πριν την ανακοίνωση της νέας σειράς...μετά από το παλούκωμα που έχει προηγηθεί 2 χρόνια τώρα. Με την πτώση τιμών, αν/όπως φτάσει στα μέρη μας (μαζί και στο αμζν), ίσα που θα έπαιρνα 2χ επιδόσεις (οριακά) σε σχέση με τη V56 μου, με λίγα παραπάνω χρήματα, 4 χρόνια μετά. Ε, όχι...

Δεν μιλάω για greatest, κανείς δεν περιμένει στα σοβαρά κάτι τέτοιο με 5 κατοστάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Εχμ λιγο πισω.. Η AMD ανακοινωσε μειωση τιμων across the board στην σειρα.. Το προσπερασαμε;

Those are just the lowest prices AMD could find on Newegg on 15/9

Clickbait τίτλος άρθρου....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Πόσο;; Ναι 6 έχει πάρει.. 10-20% είχε πάρει μόνο για τα 5 και 7nm

For its part, TSMC has been regularly increasing semiconductor prices since last year when the fab had to battle excessive demand and a water shortage. The first report of a price increase surfaced more than a year back when it was speculated that the Taiwanese fab would increase them by 25% by the end of the year. This was followed by Morgan Stanley worrying that high 3nm prices would erode TSMC's margins. Then, multiple reports in August shared that not only did TSMC increase its prices by 10%, but that the development would enable the firm to better compete with the U.S. chip behemoth, Intel Corporation (NASDAQ:INTC).

 

https://wccftech.com/samsung-investing-3-8-billion-increase-4nm-production/

 

Που ζείτε ρε παιδιά; Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε και το νέο Navi και ξαναμιλαμε..με απτά στοιχεια

 

8-10% για τα 4nm πήρε από την apple που της έκανε και έκπτωση γιατί είναι παλιός και ο πιο μεγάλος πελάτης. Φαντάσου τώρα η Nvidia που περισυ ξαναμπήκε TSMC και μέχρι και η AMD έχει σαφώς καλύτερο πλασάρισμα από αυτή και προτεραιότητα με τόσα προϊόντα 

 

 

 

Τα 7nm και 5nm στην TSMC πήραν αύξηση 10% και θα πάρουν και άλλο ένα 6% μέσα στο 2023.

20-25% πήραν αύξηση τα παλιότερα nm.

Αλλά έλα να δούμε λίγο πως θα ανέβαινε η τιμή του AD102 με ένα 20% στο wafer.

 Το AD102 που έχει η 4090 είναι 608mm2 και σε ένα 300mm2 wafer χωράνε 88 dies.  Με ένα 80% σε yields βγάζουμε 70 dies ενεργά για να γινουν RTX4090.  Αν το 4nm Wafer το πούλαγε η TSMC στα $15Κ,  τότε κάθε AD102 die θα κόστιζε $214.  Αν ανεβάσει το κόστος του wafer κατά 20% τότε η τιμή του 4nm Wafer ανεβαίνει στα $18Κ και η τιμή στο AD102 die πάει στα $257, δηλαδή μόλις $43 παραπάνω.

Δεν νομίζω ότι ακόμα και με 20% αύξηση στην τιμή της παράγωγης των dies δικαιολογεί αυτό που έκανε η NVIDIA με την RTX4080 που αντί να την έχει στα $499 (RTX3070) την έβγαλε στα $899.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

To ετρεξα παλι το benchmark γιατι εκανα λαθος πριν..

60% βγαινει η διαφορα με την 3090.

Αυτο σου λεω εγω περιμενω συγκριτικα οταν βγουν οι καρτες κανωνικα εκει εξω και μην ξεχναμε η 4090 εχει σχεδον 6000 cuda cores διαφορα με την 3090 ενω η 3090 με 3080 ειχαν 1500 περιπου!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, σε 1440p, no RT, κάρτες 4ετίας δεν πάνε μπόμπα πια...τέτοια είχα, και ξέρω. Μόνο με recon πλέον σε οτιδήποτε "πρόσφατο" (1 έτους, στην καλύτερη περίπτωση) ή ρίχνοντας ρυθμίσεις/απαιτήσεις.

Αν εννοείς 2080+ ως "κάρτες 4ετίας", ναι...κρατάνε ακόμα.

Όλα τα games έχουν πλέον dlss / fsr. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι πχ. μια 2060 δεν τα τερματίζει όλα με DLSS για πλάκα.

Πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου να μην τον ενδιαφέρει κάποιον το RT και να κοιτάει για καινούργιες κάρτες. Μόνιμη CPU μπουκάλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panakos_thess είπε

Αυτο σου λεω εγω περιμενω συγκριτικα οταν βγουν οι καρτες κανωνικα εκει εξω και μην ξεχναμε η 4090 εχει σχεδον 6000 cuda cores διαφορα με την 3090 ενω η 3090 με 3080 ειχαν 1500 περιπου!!!!!!!!

Δεν ξερω εγω ειδα τι πιανει το DLSS 3.0 και τρελαθηκα.

Προσπαθω να κατασταλαξω ποια να παρω τωρα,οχι για να δω συγκριτικα μηπως δεν συμφερει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τα 7nm και 5nm στην TSMC πήραν αύξηση 10% και θα πάρουν και άλλο ένα 6% μέσα στο 2023.

20-25% πήραν αύξηση τα παλιότερα nm.

Αλλά έλα να δούμε λίγο πως θα ανέβαινε η τιμή του AD102 με ένα 20% στο wafer.

 Το AD102 που έχει η 4090 είναι 608mm2 και σε ένα 300mm2 wafer χωράνε 88 dies.  Με ένα 80% σε yields βγάζουμε 70 dies ενεργά για να γινουν RTX4090.  Αν το 4nm Wafer το πούλαγε η TSMC στα $15Κ,  τότε κάθε AD102 die θα κόστιζε $214.  Αν ανεβάσει το κόστος του wafer κατά 20% τότε η τιμή του 4nm Wafer ανεβαίνει στα $18Κ και η τιμή στο AD102 die πάει στα $257, δηλαδή μόλις $43 παραπάνω.

Δεν νομίζω ότι ακόμα και με 20% αύξηση στην τιμή της παράγωγης των dies δικαιολογεί αυτό που έκανε η NVIDIA με την RTX4080 που αντί να την έχει στα $499 (RTX3070) την έβγαλε στα $899.

Ναι φίλε έτσι βγαίνουν τα κοστολόγια, μόνο το fab είναι. Τρεις το λάδι τρεις το ξύδι κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Δεν ξερω εγω ειδα τι πιανει το DLSS 3.0 και τρελαθηκα.

Προσπαθω να κατασταλαξω ποια να παρω τωρα,οχι για να δω συγκριτικα μηπως δεν συμφερει..

Παντα περημενεις να δεις τι περημενει σε βιντεο benchmarks Κλπ διοτι η Nvidia με τον ΧΟΝΤΡΟπετσινο μια ζωη μαγιρευει τα FPS οπως στο 360+ FPS 1440p OVERWATCH 2 που εκανε claim η nvidia για 4090 ΤΟΣΟ ποιανει και η 3090 σε αλλο βιντεο!!!οστοσο περημενεεεεεεεε!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morehp είπε

Ναι φίλε έτσι βγαίνουν τα κοστολόγια, μόνο το fab είναι. Τρεις το λάδι τρεις το ξύδι κλπ..

Διάβασε την συζήτηση, για την TSMC μίλαγε μόνο άρα για το κόστος του Wafer και του die.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panakos_thess είπε

Παντα περημενεις να δεις τι περημενει σε βιντεο benchmarks Κλπ διοτι η Nvidia με τον ΧΟΝΤΡΟπετσινο μια ζωη μαγιρευει τα FPS οπως στο 360+ FPS 1440p OVERWATCH 2 που εκανε claim η nvidia για 4090 ΤΟΣΟ ποιανει και η 3090 σε αλλο βιντεο!!!οστοσο περημενεεεεεεεε!!!!!!!

Προσπαθω να συγκρατηθω αλλα δεν μπορω..

Τα fps ειναι πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...