Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 4Κ displays έχει το πρόβλημα όχι σε μικρότερα.

Υπάρχει ένα workaround και είναι το παρακάτω.

Πας στο cfg αρχείο του παιχνιδιού, βάζεις r_fullscreen off, βάζεις το resolution χειροκίνητα 3840*2100(60 pixels λιγότερα γιατί βγάζει μια οριζόντια λεπτή γραμμή με θολούρα στον πάτο αν βάλεις 2160) και κάνεις το αρχείο read-only. Στη συνέχεια κατεβάζεις το borderless gaming και αφού ανοίξεις το metro το ενεργοποιείς.

Ιστορίες για αγρίους τώρα επειδή βαριέται η 4Α να βγάλει patch.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Άσχετο.Κάτι έκανε πάλι η ΔΕΗ εδώ πέρα,ήρθε το ρεύμα κ ακούστηκε ένα δυνατό μπαμ,έπεσαν οι ασφάλειες.Κάηξε το πλυντήριο,λέω κάτσε να δω και τον υπολογιστή.

Τον ανοίγω,βάζω Starfield,μετά από 2 λεπτά κλείνει η οθόνη και ανεβάζει στροφές η κάρτα(4090).Τη βάζω στοκ τα ίδια.Κάνω uninstall με ddu,ξαναπερνάω drivers τα ίδια.

Στο event logger μου γραφε για pci express root σφάλμα και για display error.Λέω αυτό είναι,τη κάτσαμε.Ολα αυτά στα καλά καθούμενα,πουέ δεν είχα θέμα.

Κ λέω κάτσε να τον βγάλω από το ρεύμα τελείως,πατάω το power button για λίγο χωρίς ρεύμα,τον ανοίγω κ όλα καλά.Δεν ξέρω τι έγινε,αλλά αυτή η ΔΕΗ είναι να μην πω για τι.

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Για τα games που λέμε πάντως, με εξαίρεση το CP77 και το DL2 με RT (το οποίο CP77 το ξαναέπαιξα μόνο και μόνο επειδή είχα κάρτα που μπορούσε να κάνει RT και δεν είχα και κάτι άλλο να παίξω), όσα έχω παίξει από όταν πήρα την 4070, το "αστείο" είναι ότι τα παίζει και η 6700ΧΤ (ακόμα και σε native με ultra πολλές φορές) που είχα σκεφτεί να αγοράσω στην αρχή. Προφανώς υπάρχουν νέα games που η 6700ΧΤ δεν μπορεί ή πρέπει να ρίξεις settings ή να βάλεις FSR αλλά είναι boring af ή απλά δεν με ενδιαφέρουν έτσι και αλλιώς. Γενικά παρατηρώ έλλειψη φαντασίας από τα studios. Πάνε σε πολύ safe μονοπάτια ή σε remastered/remake όλη την ώρα.

Συμφωνώ για τα περί φαντασίας αλλά και της άλλης της μάστιγας που τα έχει καταστρέψει (SBI),  όμως όπως τα πάμε, πες πες τελικά τσάμπα τις κάναμε τις αναβαθμίσεις. Καλά μας έλεγε ο Μαμρα ότι η 6700xt παίζει τα πάντα.

16 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Άσχετο.Κάτι έκανε πάλι η ΔΕΗ εδώ πέρα,ήρθε το ρεύμα κ ακούστηκε ένα δυνατό μπαμ,έπεσαν οι ασφάλειες.Κάηξε το πλυντήριο,λέω κάτσε να δω και τον υπολογιστή.

Τον ανοίγω,βάζω Starfield,μετά από 2 λεπτά κλείνει η οθόνη και ανεβάζει στροφές η κάρτα(4090).Τη βάζω στοκ τα ίδια.Κάνω uninstall με ddu,ξαναπερνάω drivers τα ίδια.

Στο event logger μου γραφε για pci express root σφάλμα και για display error.Λέω αυτό είναι,τη κάτσαμε.Ολα αυτά στα καλά καθούμενα,πουέ δεν είχα θέμα.

Κ λέω κάτσε να τον βγάλω από το ρεύμα τελείως,πατάω το power button για λίγο χωρίς ρεύμα,τον ανοίγω κ όλα καλά.Δεν ξέρω τι έγινε,αλλά αυτή η ΔΕΗ είναι να μην πω για τι.

Δοκίμασες με άλλο παιχνίδι; 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Σε 4Κ displays έχει το πρόβλημα όχι σε μικρότερα.

Υπάρχει ένα workaround και είναι το παρακάτω.

Πας στο cfg αρχείο του παιχνιδιού, βάζεις r_fullscreen off, βάζεις το resolution χειροκίνητα 3840*2100(60 pixels λιγότερα γιατί βγάζει μια οριζόντια λεπτή γραμμή με θολούρα στον πάτο αν βάλεις 2160) και κάνεις το αρχείο read-only. Στη συνέχεια κατεβάζεις το borderless gaming και αφού ανοίξεις το metro το ενεργοποιείς.

Ιστορίες για αγρίους τώρα επειδή βαριέται η 4Α να βγάλει patch.

Κλασσικο αθανατο PC Gaming! 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Άσχετο.Κάτι έκανε πάλι η ΔΕΗ εδώ πέρα,ήρθε το ρεύμα κ ακούστηκε ένα δυνατό μπαμ,έπεσαν οι ασφάλειες.Κάηξε το πλυντήριο,λέω κάτσε να δω και τον υπολογιστή.

Τον ανοίγω,βάζω Starfield,μετά από 2 λεπτά κλείνει η οθόνη και ανεβάζει στροφές η κάρτα(4090).Τη βάζω στοκ τα ίδια.Κάνω uninstall με ddu,ξαναπερνάω drivers τα ίδια.

Στο event logger μου γραφε για pci express root σφάλμα και για display error.Λέω αυτό είναι,τη κάτσαμε.Ολα αυτά στα καλά καθούμενα,πουέ δεν είχα θέμα.

Κ λέω κάτσε να τον βγάλω από το ρεύμα τελείως,πατάω το power button για λίγο χωρίς ρεύμα,τον ανοίγω κ όλα καλά.Δεν ξέρω τι έγινε,αλλά αυτή η ΔΕΗ είναι να μην πω για τι.

Με τόσο ακριβό εξοπλισμό το UPS είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Armoral είπε

Συμφωνώ για τα περί φαντασίας αλλά και της άλλης της μάστιγας που τα έχει καταστρέψει (SBI),  όμως όπως τα πάμε, πες πες τελικά τσάμπα τις κάναμε τις αναβαθμίσεις. Καλά μας έλεγε ο Μαμρα ότι η 6700xt παίζει τα πάντα.

τζάμπα τζάμπα δεν το λες, εγώ είχα 2060 πριν. Απλά τα games που έχω παίξει θα τα έπαιζα και με την 6700ΧΤ απλά σε χαμηλότερα fps και θα κέρδιζα και ένα 250άρι. Βέβαια με την 4070 παίζω με περισσότερα fps, που ακόμη και σε single player έχω συνηθίσει το fluidity των 100-120fps και έχω και όλα τα RTX features. Απλά είναι σπαστικό που τα νέα games είναι ένα συνονθύλευμα από remastered/remake, early access, και γενικά meh games. Φυσικά έχουν βγει και δυνατά όπως το AW2 και το Helldivers 2 αλλά είναι οι εξαιρέσεις. 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατα τα αλλα , δοκιμασα την νεα Beta Νvidia εφαρμογη και μπορω να πω οτι και εμφανισιακα ειναι καλη και δουλευει μια χαρα για beta.Μενει να ενσωματωσουν και αλλα πραγματα για να χρησιμοποιουμε μονο αυτη γενικα για ολα. Το RTX HDR το δοκιμασα στο Lost in Random και συγκρινοντας το με το auto HDR των Win, ειχε λιγο καλυτερο αποτελεσμα, λιγο καλυτερη αντιθεση και χρωματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

τζάμπα τζάμπα δεν το λες, εγώ είχα 2060 πριν. Απλά τα games που έχω παίξει θα τα έπαιζα και με την 6700ΧΤ απλά σε χαμηλότερα fps και θα κέρδιζα και ένα 250άρι. Βέβαια με την 4070 παίζω με περισσότερα fps, που ακόμη και σε single player έχω συνηθίσει το fluidity των 100-120fps και έχω και όλα τα RTX features. Απλά είναι σπαστικό που τα νέα games είναι μια ένα συνονθύλευμα από remastered/remake, early access, και γενικά meh games. Φυσικά έχουν βγει και δυνατά όπως το AW2 και το Helldivers 2 αλλά είναι οι εξαιρέσεις. 

Εμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Με τόσο ακριβό εξοπλισμό το UPS είναι απαραίτητο.

Μιας και αναφέρεστε σε κατανάλωση και UPS.

Είχα αναφέρει από την αρχή το πρόβλημά μου με την 4080 που έφτανε το UPS(900VA ή ~540W) στα όριά του και έβγαζε συνέχεια ήχους υπερφόρτωσης. Μόνο σε CPU και GPU heavy games όπως το CP77 uncapped. Ακόμα και με 88% PL στην κάρτα.

Τελικά, ήταν κατά 99,9% θέμα του LLC του επεξεργαστή(medium κιόλας) σε συνδυασμό ίσως και με το OC στα 5,1Ghz. Τώρα είτε στα 4940 Mhz, είτε στα 5040, ακόμα και με PL της κάρτας στο 110% δεν βγάζει κιχ. Μιλάμε για 70W παραπάνω από την κάρτα. Πολύ περισσότερα από όσα προσθέτει το OC της CPU από τα 5 στα 5,1.

Μακριά από LLC. Έχει τρελά spikes. Καταπονεί τροφοδοτικά και UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά το PSU αυτό είναι πολύ οριακό για 4080..Ιδανικά θα ήθελες κάτι σε 650W τουλάχιστον και για 4090 θες 1000άρι σίγουρα.

Δεν το συζητάμε. Απλά σχολιάζω τη διαφόρα με LLC στο medium. Κατά κανόνα όμως παίζω με DLDSR από 960p ή 1080p με cap στα 60fps. Οπότε δεν έχω θέμα. Μελλοντικά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Psycho_Warhead said:

Το 2033 δούλεψε κανονικά σε 4Κ, το Last Light σπάει μπάλες τώρα(Original και Redux το ίδιο πρόβλημα). Δεν πάει η ανάλυση πάνω από 1920*1200 με τίποτα. Και το fix λένε είναι να το αλλάξεις απ' το cfg αρχείο, αλλά να το βάλεις σε windowed mode και να κατεβάσεις το προγραμματάκι για να μην βλέπεις την μπάρα των Windows.

Παρόμοια μλκία έχει και το Exodus EE που θέλει το command -deependark για να βγάλει σωστά μαύρα..Δεν μπορούν να τα patch-άρουν αυτά ρε φούστη μου..

Ωχ μη μου τα λες αυτά τώρα και με εψησες για re-play Metro Last Light τώρα στην OLED.

F*CK! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Ωχ μη μου τα λες αυτά τώρα και με εψησες για re-play Metro Last Light τώρα στην OLED.

F*CK! 

΄΄Πας στο cfg αρχείο του παιχνιδιού, βάζεις r_fullscreen off, βάζεις το resolution χειροκίνητα 3840*2100(60 pixels λιγότερα γιατί βγάζει μια οριζόντια λεπτή γραμμή με θολούρα στον πάτο αν βάλεις 2160) και κάνεις το αρχείο read-only. Στη συνέχεια κατεβάζεις το borderless gaming και αφού ανοίξεις το metro το ενεργοποιείς.΄΄

Τα σπάει το Last Light και φαίνεται πολύ πιο προσεγμένο απ' το 2033. Στο Exodus μας τα χάλασαν λίγο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Είναι το μοναδικό παιχνίδι που σκιζει τα cpu έτσι αλλά γλενταει και ραμς.(Παίζει ρόλο από όσο έχω δει το μαπ και το πόσοι παίχτες παίζουν σε αυτό,μόνος σου όταν είσαι έχει χαμηλότερη κατανάλωση κ θερμοκρασίες)

Βάλε λιμιτς μέχρι 280w στο cpu.

Σε 4κ κ ultra quality όλα τα άλλα Μαξ δεν έχω δει τον cpu πάνω από 50-55c (για ώρες).avg είμαι 42-50c με το uv κ λιμιτς από bios 280w.

Το παιχνίδι έχει πολύ χαβαλε ,με αυτό έχω κολλήσει μια βδομάδα .Όσο ανοίγω το pc k παίζω.

Και εγώ.Αλλα το συγκεκριμένο για κάποιο λόγο το γουστάρω πολύ γιατί θέλω να ξεκλειδώνω στολές,όπλα να κάνω kill's κτλ.Μονο το ότι πρέπει να παίζεις με ομάδα γιατί μόνος σου πέφτει ξύλο.

Χτες έβγαλα ένα μισιον στο Χάρντ μόνος μου ,έτυχε 

Σε 4Κ o CPU ζορίζεται λιγότερο αφού έχει λιγότερα frames.

Στα Settings το έχεις σε native? Δοκίμασες supersampling? Το Sharpness το άφησες στοκ?

Είναι αρκετά ωραίο game, και μακάρι να δημιουργήσει σχολή για τον developer και να έχουμε παρόμοιο και με άλλα themes.

Τον CPU τον έχω με enforce all limits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...