Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Λόγω μικρού κουτιού κοιτάζω την κάτωθι κάρτα:

https://geizhals.eu/inno3d-geforce-rtx-4070-super-twin-x2-n407s2-126x-186162n-a3105319.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

Το τροφοδοτικό μου είναι το corsair sf 750, μέσα στη συσκευασία έχει τα κλασικά PCIe 8 (6+2) pin καλώδια (2 τον αριθμό).

Το τροφοδοτικό μου δεν είναι συμβατό, εγγενώς, με τον 16pin connector της κάρτας, επομένως τι κάνω; Αγοράζω αυτό εδώ: https://www.corsair.com/eu/en/p/pc-components-accessories/cp-8920284/600w-pcie-5-0-12vhpwr-type-4-psu-power-cable-cp-8920284 ή υπάρχει άλλη λύση χωρίς να πάω σε νέο καλώδιο;

Αν δεν γίνεται διαφορετικά θα πάω στο ανωτέρω καλώδιο, το οποίο είναι της corsair (όπως και το τροφοδοτικό μου), καθώς δεν θέλω να μπλέκω με 3rd party καλώδια και αντάπτορες.

To καλωδιο της Corsair ειναι συμβατο με ολα τα Corsair τροφοδοτικα με Type 4.
To τροφοδοτικο σου με βαση τη λιστα συμβατοτητας ειναι Type 4 οποτε θα εισαι μια χαρα.

Screenshot_13.jpg

Eκτος απο το "απλο" εχει βγαλει και "Premium Individually Sleeved".
https://www.skroutz.gr/c/757/kalodia-trofodosias/m/698/Corsair.html?keyphrase=12VHPWR&order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To καλωδιο της Corsair ειναι συμβατο με ολα τα Corsair τροφοδοτικα με Type 4.
To τροφοδοτικο σου με βαση τη λιστα συμβατοτητας ειναι Type 4 οποτε θα εισαι μια χαρα.

Screenshot_13.jpg

Eκτος απο το "απλο" εχει βγαλει και "Premium Individually Sleeved".
https://www.skroutz.gr/c/757/kalodia-trofodosias/m/698/Corsair.html?keyphrase=12VHPWR&order_by=pricevat&order_dir=asc

Να υποθέσω πως κι ο αντάπτορας τον οποίο βάζει η inno μέσα στο κουτί της 4070s κάνει την ίδια δουλειά με το καλώδιο της Corsair;

Μπορώ, δηλαδή, να χρησιμοποιήσω αυτόν, που δίδεται και δωρεάν, αντί ν' αγοράσω αυτόν της Corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Να υποθέσω πως κι ο αντάπτορας τον οποίο βάζει η inno μέσα στο κουτί της 4070s κάνει την ίδια δουλειά με το καλώδιο της Corsair;

Μπορώ, δηλαδή, να χρησιμοποιήσω αυτόν, που δίδεται και δωρεάν, αντί ν' αγοράσω αυτόν της Corsair.

Δεν κανει ακριβως την ιδια δουλεια γιατι τον βαζεις πανω στα ηδη υπαρχων καλωδια και εχεις ενα μεγαλο χταποδι στο side panel να κρεμεται και πολλες φορες να μη κλεινει.
Το Corsair παει στο τροφοδοτικο κατευθειαν και σου φερνει ενα διακριτικο και κατα τη γνωμη μου πιο αξιοπιστο καλωδιο που κουμπωνει/κλειδωνει σωστα.
Τη δουλεια σου θα την κανεις και με το free αλλα εγω δεν το εμπιστευομαι το ιδιο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Να υποθέσω πως κι ο αντάπτορας τον οποίο βάζει η inno μέσα στο κουτί της 4070s κάνει την ίδια δουλειά με το καλώδιο της Corsair;

Μπορώ, δηλαδή, να χρησιμοποιήσω αυτόν, που δίδεται και δωρεάν, αντί ν' αγοράσω αυτόν της Corsair.

Γιωργο, δεν ξερω αν θα σε δυσκολεψει το λυγισμα του καλωδιου που πρεπει να γυρισει 180μοιρες ,εχεις top hat δεν θυμαμαι. Εχε και αυτο στο νου σου. Για εμενα επιλεγεις οτι ειναι πιο ευκαμπτο

inno3d-rtx-4070-ti-in-a-ghost-s1-v0-w796x9s16gbb1.webp.aac000f5bd465602768cd5afe23c329c.webp

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Γιωργο, δεν ξερω αν θα σε δυσκολεψει το λυγισμα του καλωδιου που πρεπει να γυρισει 180μοιρες ,εχεις top hat δεν θυμαμαι. Εχε και αυτο στο νου σου. Για εμενα επιλεγεις οτι ειναι πιο ευκαμπτο

inno3d-rtx-4070-ti-in-a-ghost-s1-v0-w796x9s16gbb1.webp.aac000f5bd465602768cd5afe23c329c.webp

Έχω top hat, ναι.

Έτσι όπως το βλέπω στην εικόνα, θα το λυγίσω σκληρά, αντρικά, μεθανιώτικα το καλώδιο.

Άρα λες να πάρω και της corsair και βλέπω μετά ποιο απ' τα δύο (της corsair ή της inno) με βολεύει.

Πόσο μπορώ να λυγίσω το καλώδιο, ξέρεις; Έχει κάποιο όριο ασφαλείας ή δεν θα έχω θέμα;

Υ.Γ. Μήπως να πάρω μια 4070, η οποία έχει τον κλασικό 8 pin υποδοχέα, να μην μπλέκω με τα παλιοκαλώδια του πέτσινου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Υ.Γ. Μήπως να πάρω μια 4070, η οποία έχει τον κλασικό 8 pin υποδοχέα, να μην μπλέκω με τα παλιοκαλώδια του πέτσινου;

δεν θες να περιμένεις την σειρά 5000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Έχω top hat, ναι.

Έτσι όπως το βλέπω στην εικόνα, θα το λυγίσω σκληρά, αντρικά, μεθανιώτικα το καλώδιο.

Άρα λες να πάρω και της corsair και βλέπω μετά ποιο απ' τα δύο (της corsair ή της inno) με βολεύει.

Πόσο μπορώ να λυγίσω το καλώδιο, ξέρεις; Έχει κάποιο όριο ασφαλείας ή δεν θα έχω θέμα;

Υ.Γ. Μήπως να πάρω μια 4070, η οποία έχει τον κλασικό 8 pin υποδοχέα, να μην μπλέκω με τα παλιοκαλώδια του πέτσινου;

ελα ρε αμα εχεις top hat δεν θα εχεις θεμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DEADLAZARUS είπε

Έχω top hat, ναι.

Έτσι όπως το βλέπω στην εικόνα, θα το λυγίσω σκληρά, αντρικά, μεθανιώτικα το καλώδιο.

Άρα λες να πάρω και της corsair και βλέπω μετά ποιο απ' τα δύο (της corsair ή της inno) με βολεύει.

Πόσο μπορώ να λυγίσω το καλώδιο, ξέρεις; Έχει κάποιο όριο ασφαλείας ή δεν θα έχω θέμα;

Υ.Γ. Μήπως να πάρω μια 4070, η οποία έχει τον κλασικό 8 pin υποδοχέα, να μην μπλέκω με τα παλιοκαλώδια του πέτσινου;

Το Corsair ειναι λεπτο και ευκαμπτο.
Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μη το λυγισεις ακριβως στον ανταπτορα αλλα λιγο πιο πισω.
 

Screenshot_2.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα να παίξω τα Metro ξανά, ξεκινώντας με το 2033 και διαπίστωσα ότι στέκεται πάρα πολύ καλά για παιχνίδι του 2010. Τα textures είναι τίγκα στην λεπτομέρεια, θυμάμαι τότε που βγήκε θεωρούταν το πιο advanced οπτικά και απορώ πως με 1GB κάρτες τότε βλέπαμε τέτοιες υφές και στο Exodus το έλουσαν έτσι με τα σημερινά GB..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο Uncharted που παίζω τώρα σε σπηλιές και κλειστούς χώρους βλέπω καλύτερο φωτισμό απ' ότι σε καινούργια game με το RT κλειστό. Στο hogwarts π.χ. με κλειστό το RT αν μπεις σε μια σπηλιά μέσα όλα λάμπουν. Ενώ στο uncharted τα σημεία που πρέπει να είναι σκοτεινά είναι. Ενώ παίζει να έχει και κάποιου είδους GI γιατί βλέπω επιφάνειες να παίρνουν το χρώμα από διπλανές επιφάνειες, όπως αντανακλάει το φως. Προφανώς δεν είναι RT αλλά μια χαρά δουλειά κάνει και τρέχει και με 100+ fps σε native. Και μιλάμε για παλιό game που έγινε remake. Στα καινούργια βλέπω μια τάση τα raster settings να τα αφήνουν στη μοίρα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως καταπληκτικη δουλεια στο Metro 2033 και κραταει ακομα και σημερα. Βεβαια μιλαμε για την εκδοση redux αυτη ειχα παιξει και εγω και ειναι αψογη με το last light να ειναι ακομα καλυτερο. 

Αν οι devs ξερουν το αντικειμενο τους φτιαχνουν φωτισμους οπως στο RDR 2 οπως στο uncharted καλη ωρα και γενικα αν δωθει προσοχη και το raster μπορει να ριξει σαγονια. Αντιστοιχα το σωστο ray tracing πχ 2077 η alan wake μπορει αντιστοιχα να δωσει κατι πολυ ανωτερο απο το καλο raster με τα κακα ray tracing παιχνιδια ομως να δειχνουν πολλες φορες χειροτερα απο τα δυνατα raster. Τεμπεληδες σε παιχνιδια με ray tracing vs εξαιρετικους developers σε παιχνιδια με raster σημειωσατε 2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν χρειάζεται RT απαραίτητα για να δείχνει καλό ένα game. Σε λίγες μέρες βγαίνει το Forbidden West και πάω στοίχημα ότι θα δείχνει φοβερό παρόλο που δεν έχει RT.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν χρειάζεται RT απαραίτητα για να δείχνει καλό ένα game. Σε λίγες μέρες βγαίνει το Forbidden West και πάω στοίχημα ότι θα δείχνει φοβερό παρόλο που δεν έχει RT.

Ισχυει αυτο εδω και πολλα χρονια ναι. Βαζω χθες το watchdogs 2 το οποιο η ubisoft εχει παρατησει και εχει θεμα με τις 4000 με flickering και το παιχνιδι ειναι πανεμορφο με ευκρινεια φωτισμοι ολα ειναι αψογα. Το κακο ειναι οτι σημερα πουλανε το RT και το raster το παραμελουν και ειναι κακιστο σε πολλες περιπτωσεις. Οκ δεν εχουμε θεμα εγω εσυ και οσοι ειμαστε στο εδω θεμα αλλα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο εκει εξω παιζει σε raster πολλα παιχνιδια που εχουν ray tracing και το να δειχνουν χειροτερα απο παιχνιδια 5-6 χρονων ειναι τραγικο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, firepc είπε

δεν θες να περιμένεις την σειρά 5000?

Πιστεύω πως από την 2070s την οποία έχω τώρα θα δω καλή διαφορά.

Είναι κι αυτή μια σκέψη, να περιμένω, δηλαδή, τις 5000, αλλά πολύ φοβάμαι πως θα δούμε, για πρώτη φορά, τις 5060/5060ti/5060ti s στα 600 ευρώ και δεν ψήνομαι. 

Δυστυχώς, λόγω μικρού κουτιού, θέλω dual slot κάρτα και τέτοιες δεν υπάρχουν πια πολλές, ειδικά στην enthusiast/high end κατηγορία. Η 7800xt θα μπορούσε να έχει μια compact υλοποίηση, αλλά είναι 2.5 slot. Τα ίδια βλέπω τώρα και στις gre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε για τους drivers της AMD αλλά η nvidia έχει άλυτο εδώ και μήνες το πρόβλημα με τους chromium browsers. Θα έβαζα firefox αλλά δεν έχουν βάλει το RTX Video για κάποιο λόγο τόσους μήνες.

27 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Πιστεύω πως από την 2070s την οποία έχω τώρα θα δω καλή διαφορά.

Είναι κι αυτή μια σκέψη, να περιμένω, δηλαδή, τις 5000, αλλά πολύ φοβάμαι πως θα δούμε, για πρώτη φορά, τις 5060/5060ti/5060ti s στα 600 ευρώ και δεν ψήνομαι. 

Δυστυχώς, λόγω μικρού κουτιού, θέλω dual slot κάρτα και τέτοιες δεν υπάρχουν πια πολλές, ειδικά στην enthusiast/high end κατηγορία. Η 7800xt θα μπορούσε να έχει μια compact υλοποίηση, αλλά είναι 2.5 slot. Τα ίδια βλέπω τώρα και στις gre.

καλύτερα 4070S, είναι κοντά στο 100% πάνω από την 2070S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...