Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, aki said:

Δεν το έψαξα ακόμα (γιατί έχει αρκετή μανούρα) και το moonlight υποστηρίζει VRR, 120hz, HDR με σχεδόν ανεπαίσθητο lag επειδή εκμεταλλεύεται το nvenc. Είναι αντίστοιχα γρήγορο το sunshine;

το sunshine το βαζεις στο pc απο  οπου θα κανεις streaming , το moonlight παραμενει το ιδιο εκει . και τα δυο χρησιμοποιείς . 

Ωστοσο μια παρανθεση αλλα κανενα streaming προγραμμα δεν εχει vrr μιας και ειναι αδυνατο να εχει .

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CODEC είπε

Έκοβε ...και για να πούμε του στραβού το δίκιο,  ήταν λογικό για την τότε σχεδίαση.  Απλά τώρα με την καινούρια , μπας και έχουν διαφορετική προσέγγιση.

Έκοβε συμφωνώ. Περίπου 10 τοις εκατό.

Θέλω να δοκιμάσω το Rtx vibrance που υποτίθεται ότι ανεβάζει μέσω AI την ποιότητα των γραφικών σε παιχνίδια.

image.png.c3624f737d3b4704d7f5f2d1a82405b3.png

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Armoral said:

Έκοβε συμφωνώ. Περίπου 10 τοις εκατό.

Θέλω να δοκιμάσω το Rtx vibrance που υποτίθεται ότι ανεβάζει μέσω AI την ποιότητα των γραφικών σε παιχνίδια.

image.png.c3624f737d3b4704d7f5f2d1a82405b3.png

Tην ποιοτητα δεν την ανεβαζει , τον κορεσμο στα χρωματα ανεβαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Tην ποιοτητα δεν την ανεβαζει , τον κορεσμο στα χρωματα ανεβαζει

Σωστά το είδα μετά. Παίζει με τα χρώματα. Το visual clarity με έκανε να νομίσω ότι ανεβάζει τη λεπτομέρεια.

Πάντως είναι σίγουρα καλύτερο και πιο τακτοποιημένο από το συνδυασμό experience+Nvidia control panel, αν και δε με χαλούσαν και τα προηγούμενα.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Armoral said:

Έκοβε συμφωνώ. Περίπου 10 τοις εκατό.

Θέλω να δοκιμάσω το Rtx vibrance που υποτίθεται ότι ανεβάζει μέσω AI την ποιότητα των γραφικών σε παιχνίδια.

image.png.c3624f737d3b4704d7f5f2d1a82405b3.png

Το θέμα είναι αν και το νέο nvidia app κόβει... υποψιάζομαι πως ίσος από την 4070 και πάνω να μην είναι τόσο εμφανές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CODEC είπε

Το θέμα είναι αν και το νέο nvidia app κόβει... υποψιάζομαι πως ίσος από την 4070 και πάνω να μην είναι τόσο εμφανές.  

Ενώ υποτίθεται ότι δουλεύει hardware ειδικά κατασκευασμένο για αυτή τη δουλειά, τελικά έκοβε. Τώρα δε δοκίμασα, πάλι μέσω του Nvidia encoder γράφω μέσω OBS οπότε θα το δω. 5 με 10% αν θυμάμαι καλά από το benchmark του AC Mirage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ενώ υποτίθεται ότι δουλεύει hardware ειδικά κατασκευασμένο για αυτή τη δουλειά, τελικά έκοβε. Τώρα δε δοκίμασα, πάλι μέσω του Nvidia encoder γράφω μέσω OBS οπότε θα το δω. 5 με 10% αν θυμάμαι καλά από το benchmark του AC Mirage.

βρε παιδιά μιλάμε για το recording ή για το overlay; Το overlay δεν κόβει fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Εγώ για recording μιλάω. Κατάλαβα λάθος;

το recording ναι κόβει. επειδή ο συμφορουμίτης από πάνω χθες ανέφερε ότι το overlay στο experience κόβει fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, just_a_dude είπε

το recording ναι κόβει. επειδή ο συμφορουμίτης από πάνω χθες ανέφερε ότι το overlay στο experience κόβει fps.

Δεν έχω τσεκάρει με το overlay, αν αυτό εννοούσε, λάθος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το recording και το overlay κόβουν.

Ότι εμφανίζεται στην οθόνη κόβει από την gpu και ότι χρειάζεται έστω και στοιχειώδεις υπολογισμούς κόβει από τον επεξεργαστή. Τίποτα δεν είναι δωρεάν, ειδικά με το polling ανα millisecond που κάνουν όλα τα overlays.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μικρού κουτιού κοιτάζω την κάτωθι κάρτα:

https://geizhals.eu/inno3d-geforce-rtx-4070-super-twin-x2-n407s2-126x-186162n-a3105319.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

Το τροφοδοτικό μου είναι το corsair sf 750, μέσα στη συσκευασία έχει τα κλασικά PCIe 8 (6+2) pin καλώδια (2 τον αριθμό).

Το τροφοδοτικό μου δεν είναι συμβατό, εγγενώς, με τον 16pin connector της κάρτας, επομένως τι κάνω; Αγοράζω αυτό εδώ: https://www.corsair.com/eu/en/p/pc-components-accessories/cp-8920284/600w-pcie-5-0-12vhpwr-type-4-psu-power-cable-cp-8920284 ή υπάρχει άλλη λύση χωρίς να πάω σε νέο καλώδιο;

Αν δεν γίνεται διαφορετικά θα πάω στο ανωτέρω καλώδιο, το οποίο είναι της corsair (όπως και το τροφοδοτικό μου), καθώς δεν θέλω να μπλέκω με 3rd party καλώδια και αντάπτορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...