Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2189

  • BlurayMoviesGreece

    1818

  • Arkin

    1734

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Άψογο είναι και το nvidia panel του GeForce experience με την έννοια ότι κάνει τη δουλειά.

Ναι της amd είναι ευκολότερο στη χρήση αλλά και σε εγγραφή και σε streaming δε θα μπορούσε να είναι απλούστερο.

Αν σε αυτό προσθέσεις και το Nvidia broadcast που είναι φοβερό εργαλειάκι σου λύνονται αρκετά θέματα που προέκυπταν μέχρι την εμφάνιση του.

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο στο shadowplay είναι που δημιουργεί αυτοκατα φάκελο με το όνομα του παιχνιδιού και εκεί αποθηκεύει το video.

Βρε συ αυτο με το φακελο γινεται εδω και πολλα χρονια στις AMD. Νομιζω πρεπει να δουλεψεις μια 6900xt να δεις τι εχει να προσφερει στο συνολικο πακετο. Θα αγαπησεις RIS/Relive/Tuning/Hotkeys/Chill και πολλα ακομα. 

Screenshot-1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, εδώ τα χαλάμε.

Δεν υπάρχουν κάρτες στα "θέλω" του καθενός, εδώ και καιρό πλέον.

Υπάρχουν κάρτες στα "αυτά μου πετάνε, κι αν θέλω".

Οι μτχ είναι μτχ. Ναι, εγώ το πάω 1-1 σε νέα/μτχ, με κάποια κριτήρια που μέχρι τώρα μου έχουν βγει. Θα πάρω, πχ, τη δική σου μτχ, γιατί ξέρω πως αν μου πεις ότι της έχεις σκίσει τα βάρδουλα, αυτό είναι. Αν μου πεις όχι, το ίδιο.

Ξέρουμε πολύ καλά, όμως, ότι η συντριπτική πλειοψηφία καλά-καλά δεν ξέρει να αλλάξει οδηγούς σωστά, όχι να δουλέψει με μτχ hw. Δεν μπορούμε να λέμε ότι "υπάρχουν λύσεις για όλους", επειδή υπάρχει το μτχ, ειδικά το μτχ εκτός εγγύησης.

Οι τιμές, πλέον, σε νέα, είναι απαγορευτικές, χωρίς κιόλας να σου προσφέρουν κάτι συγκλονιστικό. Φτάσαμε από προχτές να συζητάμε για το πόσο μαμάει το frame interpolation/ulfc (τί, ήταν κάτι διαφορετικό?) και τί καλά που πάει έτσι χ2-χ4 τις επιδόσεις!

Η άλλη επιλογή είναι 1080p, no RT, και βλέπουμε...μηδέν εξέλιξη 10 χρόνια τώρα (ναι, 10!), στον τομέα με την ταχύτερη υποτίθεται εξέλιξη σε καταναλωτικά αγαθά. Σε λίγο θα μείνει το pc gaming πίσω κι από τις τηλεοράσεις!

Όσο το 0.5% που αναφέρθηκε δεν επηρεάζει τις τιμές και τις κατηγορίες, άλλο τόσο (και πολύ, πολύ περισσότερο) το 99.5% επηρεάζει την ύπαρξη του κλάδου.

Συνεχίστε έτσι (οι εταιρείες, όχι το κοινό), θα το καταφέρετε αυτό που θέλετε (να τελειώσει το pc gaming "ανώδυνα" για εσάς)!

Cloud ρε, στα πάντα.

με την 6800 την απλή στα 600€ από έξω τα κάνεις όλα και συμφέρει........νομίζω δεν υπάρχουν οι τιμούλες της κόκκινης αυτήν την περίοδο και δικαιολογίες δεν χωράνε για κάποιον που θέλει κάρτα...δεν λέω για τις 6600ΧΤ/6700ΧΤ που είναι τρελα vfm....τώρα αν πάμε για το greatest εκεί θέλει ξήλωμα κανονικό

 

 

                                                                                                                                                                 

 

 

έλα να φτιάχνονται οι επικείμενοι αγοραστές της μεγάλης gpu της πράσινης....

mhz και ευρώ.....🤣

https://videocardz.com/newz/nvidia-shows-geforce-rtx-4090-running-2850-mhz-gpu-clock-at-stock-settings

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

με την 6800 την απλή στα 600€ από έξω τα κάνεις όλα και συμφέρει........νομίζω δεν υπάρχουν οι τιμούλες της κόκκινης αυτήν την περίοδο και δικαιολογίες δεν χωράνε για κάποιον που θέλει κάρτα...δεν λέω για τις 6600ΧΤ/6700ΧΤ που είναι τρελα vfm....τώρα αν πάμε για το greatest εκεί θέλει ξήλωμα κανονικό

Αυτο προσπαθω να πω 15 σελιδες τωρα.. Οτι νεο βγαινει παραγωγη θα πεφτει ξηλωμα στις αρχες με τετοια ποσοστα αυξησης στην παραγωγη απο TSMC, τωρα αν πεφτεις και στον κλεφτη την nvidia θα πεφτει και παραπανω χερι..

Τα κινητα πηραν επανω ολα τα high end και εχουν κοψει κουτια,φορτιστες,καλωδια μονο που δεν στο δινουν στο χερι πλεον και σε χρεωνουν και παραπανω.. 

Οι κονσολες στοιχιζουν και αυτες αισθητα παραπανω γιατι δεν μπορουν να καλυψουν την παραγωγη επαρκως.

Τι ακριβως θελουμε δεν καταλαβα; Ναι να φωναξουμε για την επαισχυντη 4080 των 12Gb που μονο γελιο προκαλει και το γεγονος οτι με αυτο το τεχνασμα ανεβαζει την πραγματικη 4080 ενα σκαλι πιο πανω σε msrp. Ναι να πουμε οτι το γεγονος οτι δεν ανακοινωσε καν 4070 πραγματικη ακομη ουτε το υπολοιπο lineup ειναι ενας εμμεσος εκβιασμος να διωξει τις υπαρχουσες. 

Αλλα οκ δεν καταλαβαινω σε ποια περιοδο ζουμε και νομιζουμε οτι εχουμε 2010 φαση και ολα ειναι ανθηρα και θα εχουμε τις προτερες τιμες και αμεσα; Δεν παιζουν αυτα παιδια δυστυχως. Η τα σκας ή περιμενεις ευκαιριες οπως αυτο το εκπτωτικο μπασιμο της AMD τωρα που δινει εξαιρετικες καρτες σε πολυ καλες τιμες για αυτον που δεν θελει να ξοδεψει μια περιουσια. Και οχι μονο αυτο θα αναγκασει και την Nvidia τωρα να κανει πισω για να πουλησει οτι εχει σε Ampere αλλιως ας της μεινουν αμανατι.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BabisTs είπε

με την 6800 την απλή στα 600€ από έξω τα κάνεις όλα και συμφέρει........νομίζω δεν υπάρχουν οι τιμούλες της κόκκινης αυτήν την περίοδο και δικαιολογίες δεν χωράνε για κάποιον που θέλει κάρτα...δεν λέω για τις 6600ΧΤ/6700ΧΤ που είναι τρελα vfm....τώρα αν πάμε για το greatest εκεί θέλει ξήλωμα κανονικό

έλα να φτιάχνονται οι επικείμενοι αγοραστές....

https://videocardz.com/newz/nvidia-shows-geforce-rtx-4090-running-2850-mhz-gpu-clock-at-stock-settings

Ρουφαει 100 watts λιγοτερα με το dlss 3.0?

Τωρα πως θα βγαινουν ολοι και θα κραζουν για την ΔΕΗ?

Και με χαμηλοτερο latency κιολας απο native?

Απαραδεκτο...

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Ρουφαει 100 watts λιγοτερα με το dlss 3.0?

Τωρα πως θα βγαινουν ολοι και θα κραζουν για την ΔΕΗ?

Απαραδεκτο...

μια χαρά είναι οι καταναλώσεις ...πολύ καλές.....εδώ στις 3090 τσιτωνόμασταν άνω των 500+.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BabisTs είπε

έλα να φτιάχνονται οι επικείμενοι αγοραστές της μεγάλης gpu της πράσινης....

mhz και ευρώ.....🤣

https://videocardz.com/newz/nvidia-shows-geforce-rtx-4090-running-2850-mhz-gpu-clock-at-stock-settings

Ε ναι αν την βρουμε και σε μια λογικη τιμη..

Φαντασου το μεγαλο το καλοκαιρι με 3GHz ρολογια και μνημες στο θεο.. Σκονη και θρυψαλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

μια χαρά είναι οι καταναλώσεις ...πολύ καλές.....εδώ στις 3090 τσιτωνόμασταν άνω των 500+.....

Hταν σαρκαστικο το σχολιο Μπαμπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Τωρα αν τα θελω ειναι καινουριο high end και τζαμπα ε ναι αυτο πλεον λιγο δυσκολο αλλαξαν οι εποχες, τα παραπονα σας στην TSMC και στους λοιπους που δεν αποτελουν σοβαρη λυση για φθηνοτερη παραγωγη.

Το διάβασα και πριν , οι τιμές στην TSMC ανέβηκαν μόλις 6%. Η τιμές στις κάρτες της  NVIDIA δεν οφείλονται στην TSMC αλλά στην NVIDIA, μην προσπαθείτε να ρίξετε το φταίξιμο αλλού.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BabisTs είπε

με την 6800 την απλή στα 600€ από έξω τα κάνεις όλα και συμφέρει........νομίζω δεν υπάρχουν οι τιμούλες της κόκκινης αυτήν την περίοδο και δικαιολογίες δεν χωράνε για κάποιον που θέλει κάρτα...δεν λέω για τις 6600ΧΤ/6700ΧΤ που είναι τρελα vfm....τώρα αν πάμε για το greatest εκεί θέλει ξήλωμα κανονικό

 

 

                                                                                                                                                                 

 

 

έλα να φτιάχνονται οι επικείμενοι αγοραστές της μεγάλης gpu της πράσινης....

mhz και ευρώ.....🤣

https://videocardz.com/newz/nvidia-shows-geforce-rtx-4090-running-2850-mhz-gpu-clock-at-stock-settings

Εμενα μαρεσαν τα native fps χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το διάβασα και πριν , οι τιμές στην TSMC ανέβηκαν μόλις 6%. Η τιμές στις κάρτες της  NVIDIA δεν οφείλονται στην TSMC αλλά στην NVIDIA, μην προσπαθείτε να ρίξετε το φταίξιμο αλλού.

Πόσο;; Ναι 6 έχει πάρει.. 10-20% είχε πάρει μόνο για τα 5 και 7nm

For its part, TSMC has been regularly increasing semiconductor prices since last year when the fab had to battle excessive demand and a water shortage. The first report of a price increase surfaced more than a year back when it was speculated that the Taiwanese fab would increase them by 25% by the end of the year. This was followed by Morgan Stanley worrying that high 3nm prices would erode TSMC's margins. Then, multiple reports in August shared that not only did TSMC increase its prices by 10%, but that the development would enable the firm to better compete with the U.S. chip behemoth, Intel Corporation (NASDAQ:INTC).

 

https://wccftech.com/samsung-investing-3-8-billion-increase-4nm-production/

 

Που ζείτε ρε παιδιά; Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε και το νέο Navi και ξαναμιλαμε..με απτά στοιχεια

 

8-10% για τα 4nm πήρε από την apple που της έκανε και έκπτωση γιατί είναι παλιός και ο πιο μεγάλος πελάτης. Φαντάσου τώρα η Nvidia που περισυ ξαναμπήκε TSMC και μέχρι και η AMD έχει σαφώς καλύτερο πλασάρισμα από αυτή και προτεραιότητα με τόσα προϊόντα 

 

 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Εμενα μαρεσαν τα native fps χαχαχα

Ξερεις ποσο βγαζω εγω στο benchmark 4k native και ολα max?

19fps....

Δλδ η 4090 σε native ειναι περιπου 60% πανω απο την 3090.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Ξερεις ποσο βγαζω εγω στο benchmark 4k native και ολα max?

19fps....

Δλδ η 4090 σε native ειναι περιπου 300% πανω απο την 3090.

σε 1440p το ετρεξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι αλλα εαν δεις το βιντεο που εβγαλαν προχθες με την 3090tiι σε native 4k επιανε 22 fps.

To ιδιο ειναι πανω κατω και στο 4k.

Kαι εαν δεν ειναι καπου στο 300% θα ειναι στο 250%..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Nαι αλλα εαν δεις το βιντεο που εβγαλαν προχθες με την 3090tiι σε native 4k επιανε 22 fps.

To ιδιο ειναι πανω κατω και στο 4k.

Kαι εαν δεν ειναι καπου στο 300% θα ειναι στο 250%..

Καμια σχεση 4Κ με 1440p φιλε μου ασε εκει τι λενε στην πραγματικοτητα θα διξει!!!!περημενουμε βιντεος κλπ.Παντα οτι λεει η Nvidia στο launch κραταω μικρο καλαθι μια ζωη οτι να ναι ηταν!!!!!!!

Επεξ/σία από panakos_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...