Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες όσοι γράψατε παραπάνω για το hdr 

Ή ρύθμιση είναι αυτή στο παλιό control panel ή δεν εμφανίζεται καθόλου στο παλιό? 

Πάντως ούτε αυτή η ρύθμιση θυμάμαι να υπήρχε 

 

image.png.61d09a7655dcf3ad0ad1a1b1ab5b5115.png

 

Επεξ/σία από Mr Aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Mr Aris said:

Παίδες όσοι γράψατε παραπάνω για το hdr 

Ή ρύθμιση είναι αυτή στο παλιό control panel ή δεν εμφανίζεται καθόλου στο παλιό? 

Πάντως ούτε αυτή η ρύθμιση θυμάμαι να υπήρχε 

 

image.png.61d09a7655dcf3ad0ad1a1b1ab5b5115.png

 

Αν και είσαι εντελώς εκτός θέματος (εδώ μιλάμε για την κατανάλωση του 7800x3d) σου απαντάω.

Υπάρχει, αρκεί να έχεις ενεργοποιημένο το HDR στα display setting των win.

Untitled-2.jpg

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Αν και είσαι εντελώς εκτός θέματος (εδώ μιλάμε για την κατανάλωση του 7800x3d) σου απαντάω.

Υπάρχει, αρκεί να έχεις ενεργοποιημένο το HDR στα display setting των win.

Untitled-2.jpg

Ναι το έχω κάνει αυτό αλλιώς δε σε αφήνει να το επιλέξεις, αλλά λέει κατασταση: ανενεργό 

Αν το έχεις χρησιμοποιήσει, πότε χρησιμοποιήτε? Σε ταινία πχ που δεν είναι hdr συνεχίζει να γράφει ανενεργό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/02/2024 at 16:09, Mr Aris said:

Παίδες όσοι γράψατε παραπάνω για το hdr 

Ή ρύθμιση είναι αυτή στο παλιό control panel ή δεν εμφανίζεται καθόλου στο παλιό? 

Πάντως ούτε αυτή η ρύθμιση θυμάμαι να υπήρχε 

 

image.png.61d09a7655dcf3ad0ad1a1b1ab5b5115.png

 

αυτό υπόψιν είναι μονο για τα videos και όχι για τα παιχνίδια..

είσαι με τον beta driver? τώρα δοκίμασα και δεν δουλεύει ούτε σε εμενα πριν βάλω τον beta δούλευε κανονικά μάλλον κάτι έχουν λούσει... αν έχεις τον παλιό driver και έχεις ανοιχτό το DSR κλειστό και ξανά δοκίμασε

 

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Mr Aris said:

Ναι το έχω κάνει αυτό αλλιώς δε σε αφήνει να το επιλέξεις, αλλά λέει κατασταση: ανενεργό 

Αν το έχεις χρησιμοποιήσει, πότε χρησιμοποιήτε? Σε ταινία πχ που δεν είναι hdr συνεχίζει να γράφει ανενεργό

 

Ναι, σε ταινίες/video αλλά κάτω από κάποιες συνθήκες. Π.χ σε streaming στον edge/chrome όταν παίζει full screen το twitch για παράδειγμα λειτουργεί. Επίσης, σε κάποιες build του VLC δουλεύει αλλά όχι στο κυρίως branch του προγράμματος.  Λογικά θα αρχίζει να εμφανίζεται σιγά-σιγά σε όλους τους media player και τους browsers.

Το συγκεκριμένο checkbox του HDR είναι δεμένο με το RTX super resolution το οποίο είναι αρκετά φρέσκο και δεν υποστηρίζεται παντού. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/02/2024 at 17:08, Tambas91 said:

είσαι με τον beta driver? τώρα δοκίμασα και δεν δουλεύει ούτε σε εμενα πριν βάλω τον beta δούλευε κανονικά μάλλον κάτι έχουν λούσει... αν έχεις τον παλιό driver και έχεις ανοιχτό το DSR κλειστό και ξανά δοκίμασε

άκυρο δουλεύει κανονικά απλά πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το hardware acceleration στον browser

εδώ οι διαφορες νομίζω κάνουν μπαμ στο ένα off στο άλλο on και HDR και super resolution

Spoiler

Screenshot-2024-02-25-172731.png
Screenshot-2024-02-25-172745.png

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο uncharted το DLSS είναι σπασμένο; Το ανοίγω και πέφτουν λίγο τα fps, λολ (99% usage είναι η κάρτα). Δεν χρειάζεται κιόλας, σε native πάει 100++ fps, απλά μου έκανε εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tambas91 είπε

αυτό υπόψιν είναι μονο για τα videos και όχι για τα παιχνίδια..

είσαι με τον beta driver? τώρα δοκίμασα και δεν δουλεύει ούτε σε εμενα πριν βάλω τον beta δούλευε κανονικά μάλλον κάτι έχουν λούσει... αν έχεις τον παλιό driver και έχεις ανοιχτό το DSR κλειστό και ξανά δοκίμασε

εγώ ήμουν καλός μαθητής πάντως και από 3D πήγα σε 14700k και από 6800xt σε 4090 :P ... αν θες μπορώ να σου εξηγήσω μερικά πράγματα, από δευτερα έλα με το τετράδιο σου να ξεκινήσουμε μαθήματα 

Όχι δεν ήμουν με το beta με το τελευταίο driver ήμουν 

Πλέον πέρασα και το beta driver γιατί πιο πολύ στα παιχνίδια με ενδιέφερε

Για κάποιο λόγο δε δούλευε το alt+z με το τελευταίο driver σε μένα, κανονικά εγκατεστημένο και το experience 

Στα παιχνίδια άνοιξα τις επιλογές με alt+z το ενεργοποίησα, επανεκκίνηση το παιχνίδι και με άφησε να παίξω με τις ρυθμίσεις του rtx hdr 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/02/2024 at 17:55, just_a_dude said:

σαν υψηλό δεν είναι το hospot σε σχέση με το core temp ή οκ; σάπιο paste application from factory;

Screenshot(8).png.b2ee5fd83b41a1314f5efee1706b7964.png

Περίπου τα ίδια ήμουν +16~ βαθμούς παραπάνω το hotspot από το Gpu Temp σε 2-3 ώρες Warzone high settings (δεν έχει μέτρηση για μνήμες η 3070 Manli - because GDDR6 ) 

Stock εννοείται μέσα/έξω όπως τοποθετήθηκε έτσι έμεινα από Μάρτιο 2022.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/02/2024 at 09:17, GoMaR said:

Καλημερα παιδια. Να ρωτησω.
Εχω ενα τροφοδοτικο superflower 1600watt με 2 χ 4090  zotac OC  και εχω συνδεσει και τις 8 γραμμες που δινει στις καρτες. 4 γραμμες για καθε καρτα. Μια χαρα ολα.
Θα χρειαστω αλλες 2 καρτες στο συστημα ομως και ενα εξτρα τροφοδοτικο αποκλειστικα για τις καρτες.
Σκεφτομαι ενα corsair 1000RM που δινει 6 γραμμες και να παρω και το καλωδιο της corsair που δινει απο 2 γραμμες σε 16πιν ;
Επισης το 2ο δευτερο τροφοδοτικο μας πειραζει να ειναι μονιμα ανοιχτο ; Απο το να μπλεκω με "μοντες" με το βασικο για να ανοιγουν παραλληλα ; 

 


Επανερχομαι.

Σημερα αναψε το εργαλειο και δοκιμαζεται στα τεστς :P

No description available.
No description available.
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ReaperX said:

Forza Motorsport και Forza Horizon 5

Aναμένοντας 10m hdmi  2.1 να σηκώσουμε 120Hz στην oled :P 

 

Screenshot 2024-02-26 121940.jpeg

fh5.jpg

Για τόσα μέτρα να ξέρεις ότι χρειάζεται πολύ καλή ποιότητα καλώδιο για να μην έχεις θέματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...