Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Αν έχεις NVIDIA κάρτα και πας στα settings και αλλάζεις από DLSS σε FSR τότε ναι οι διαφορές είναι εμφανείς. Αν όμως έχεις AMD ή NVIDIA που δεν υποστηρίζει DLSS και θες fps τότε μια χαρά παίζεις και με FSR. Έχει κάποια θέματα (και το DLSS έχει) αλλά δεν είναι και χάλια και ούτε κάθονται όλοι να αναλύουν την εικόνα, ούτε βλέπουν Digital Foundry 24/7.

Και εγώ, εκτός αν συμβεί κάτι συγκλονιστικό, nvidia θα αγοράζω μέχρι να παγώσει η Κόλαση γιατί θέλω να έχω όλες τις τεχνολογίες, αλλά 'νταξει μην τρελαίνεστε τόσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eγω αλλο σκεφτομαι, εφοσον το FSR 3 ειναι "μια χαρα" και μπορουν να το εχουν ολοι γιατι τετοια καψα για το DLSS 3 :P

δεν είναι θέμα κάψας... σε τεχνολογικό forum είμαστε όπως έχουν γραφτεί θετικά και αρνητικά για τις κάρτες και απ τη μια και απ την άλλη μεριά έτσι γίνετε και εδώ σύγκριση μεταξύ των τεχνολογιών...

αν δεν κάνω λάθος πόσταρε ο Γιάννης κάτι συγκριτικά πιο πίσω με το Fsr3 vs Dlss3 στο starfield... αν δεχτούμε όλοι το γεγονός ότι ο upscaler της AMD είναι χειρότερος το FG κομμάτι δε το είδα να υστερεί πουθενά... + ότι είχε λίγο μικρότερο latency + ότι έβγαζε λίγα παραπάνω fps, κατέβασε το παιχνίδι και δες μονος σου αν αληθεύει η όχι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν είναι θέμα κάψας... σε τεχνολογικό forum είμαστε όπως έχουν γραφτεί θετικά και αρνητικά για τις κάρτες και απ τη μια και απ την άλλη μεριά έτσι γίνετε και εδώ σύγκριση μεταξύ των τεχνολογιών...

αν δεν κάνω λάθος πόσταρε ο Γιάννης κάτι συγκριτικά πιο πίσω με το Fsr3 vs Dlss3 στο starfield... αν δεχτούμε όλοι το γεγονός ότι ο upscaler της AMD είναι χειρότερος το FG κομμάτι δε το είδα να υστερεί πουθενά... + ότι είχε λίγο μικρότερο latency + ότι έβγαζε λίγα παραπάνω fps, κατέβασε το παιχνίδι και δες μονος σου αν αληθεύει η όχι

Στη συγκριση τεχνολογιων ειναι ξεκαθαρο το ποια ειναι καλυτερη και με διαφορα.
Οποιο Review κοιταξεις απο Digital Foundry, Hardware Unboxed, Daniel Owen κτλ παντα θα υπαρχει αναφορα για το πιο εχει το καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.
Εγω αναφερομαι στο γιατι η Nvidia δεν το εδωσε free σε ολες.
Εφοσον λοιπον για καποιους ειναι ενα και το αυτο, γιατι καιγονται να κραξουν αυτην την αποφαση και δεν απολαμβανουν το FSR 3; 
Aπο τα λεγομενα τους δεν εχασαν και τιποτα...

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στη συγκριση τεχνολογιων ειναι ξεκαθαρο το ποια ειναι καλυτερη και με διαφορα.
Οποιο Review κοιταξεις απο Digital Foundry, Hardware Unboxed, Daniel Owen κτλ παντα θα υπαρχει αναφορα για το πιο εχει το καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.
Εγω αναφερομαι στο γιατι η Nvidia δεν το εδωσε free σε ολες.
Εφοσον λοιπον για καποιους ειναι ενα και το αυτο, γιατι καιγονται να κραξουν αυτην την αποφαση και δεν απολαμβανουν το FSR 3; 
Aπο τα λεγομενα τους δεν εχασαν και τιποτα...

Γιατι θελουν το dlss προφανως ,αλλα δεν μπορουν να το εχουν αν εχουν fsr3 ,και γτ τους δουλευει ο πετσινος οτι τα 4th gen tensor cores της 4060 μπορουν να τρεξουν fg αλλα τα 3rd gen tensor cores της 3090ti δεν μπορουν :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γιατι θελουν το dlss προφανως ,αλλα δεν μπορουν να το εχουν αν εχουν fsr3 ,και γτ τους δουλευει ο πετσινος οτι τα 4th gen tensor cores της 4060 μπορουν να τρεξουν fg αλλα τα 3rd gen tensor cores της 3090ti δεν μπορουν :lol:

Δεν ειπαν οτι δεν μπορουν να το τρεξουν, ειπαν οτι δεν θα μπορουσαν να το τρεξουν με την ιδια επιτυχια και προφανως δεν ενοουσαν 4060 vs 3090Ti αλλα 3060 vs 4060 ή 3090Ti vs 4070Τi δεν θα ειχαν τα ιδια gains λογο ελλιπης hardware.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειπαν οτι δεν μπορουν να το τρεξουν, ειπαν οτι δεν θα μπορουσαν να το τρεξουν με την ιδια επιτυχια και προφανως δεν ενοουσαν 4060 vs 3090Ti αλλα 3060 vs 4060 ή 3090Ti vs 4070Τi δεν θα ειχαν τα ιδια gains λογο ελλιπης hardware.

Για fg μιλαμε ,fp16 precision θελει το fg ,ποια επιτυχια? Η διαφορα θα ηταν οτι ενω η 4070ti θα εβγαζε στο x παιχνιδι 150fps με fg η 3090ti θα εβγαζε 140fps με fg πανω κατω ,οποτε γτ να μην το εχει και αυτος με 3αρα καρτα και ας βγαζει λιγοτερα? Γτ πολυ απλα ο πετσινος θελει να πουλησεις  την 3αρα σου για να παρειε 4αρα. The more you buy the more you save  

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για fg μιλαμε ,ποια επιτυχια η διαφορα θα ηταν οτι ενω η 4070ti θα εβγαζε στο x παιχνιδι 150fps με fg η 3090ti θα εβγαζε 140fps με fg πανω κατω ,οποτε γτ να μην το εχει και αυτος με 3αρα καρτα και ας βγαζει λιγοτερα? Γτ πολυ απλα ο πετσινος θελει να πουλησεις  την 3αρα σου για να παρειε 4αρα. The more you buy the more you save  

Γιατι ποια εταιρια δεν θελει να πουλησει τα καινουρια σε παλιους χρηστες;
Το παραξενο θα ηταν τα νεα προιοντα να ηταν ιδια με τα παλια και να εχουν τις ιδιες δυνατοτητες, το αντιστροφο ειναι το λογικο.
Το ποσο διαφορα θα ειχαν δεν το ξερουμε, αλλωστε στα 150FPS δεν εχεις αναγκη να κανεις χρηση FG με βαση τα 90-100FPS.
Το θεμα θα ηταν αν στα 60FPS ο ενας πηγαινε 100FPS και ο αλλος 70FPS. 
Eκει λοιπον παλι οι ιδιοι θα εκραζαν το FG και τα zero gains.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οποιο Review κοιταξεις απο Digital Foundry, Hardware Unboxed, Daniel Owen κτλ παντα θα υπαρχει αναφορα για το πιο εχει το καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.

ναι ναι ξέρω ξέρω... όταν μας αρέσει το review είναι καλο, άμα δε μας αρέσει amdboxed κτλπ... 

μην είσαι κλειστόμυαλος και δοκίμασε μονος σου βάλε το παιχνίδι να κατεβει το βραδάκι και το πρωί δοκίμασε ούτε 5 λεπτά δε θα σου πάρει :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Γιατι ποια εταιρια δεν θελει να πουλησει τα καινουρια σε παλιους χρηστες;
Το παραξενο θα ηταν τα νεα προιοντα να ηταν ιδια με τα παλια και να εχουν τις ιδιες δυνατοτητες, το αντιστροφο ειναι το λογικο.
Το ποσο διαφορα θα ειχαν δεν το ξερουμε, αλλωστε στα 150FPS δεν εχεις αναγκη να κανεις χρηση FG με βαση τα 90-100FPS.
Το θεμα θα ηταν αν στα 60FPS ο ενας πηγαινε 100FPS και ο αλλος 70FPS. 
Eκει λοιπον παλι οι ιδιοι θα εκραζαν το FG και τα zero gains.

Προφανως και θελουν να πουλησουν ,αλλα ταυτοχρονα δεν γινεται να κατουρας τον αγοραστη της 3090. Αν το εκανε η amd θα καθοσουνα και θα το εγραφες 100 φορες σε καθε νημα σαν τιμωρια :P 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ναι ναι ξέρω ξέρω... όταν μας αρέσει το review είναι καλο, άμα δε μας αρέσει amdboxed κτλπ... 

μην είσαι κλειστόμυαλος και δοκίμασε μονος σου βάλε το παιχνίδι να κατεβει το βραδάκι και το πρωί δοκίμασε ούτε 5 λεπτά δε θα σου πάρει :) 

Μα ηταν και ειναι AMD Unboxed ,αυτο φαινεται απο τις κουτοπονηριες που κανει(Ηogwarts με 7700x,Reviews με 3 φορες Fornite, RT Reviews χωρις AW2 CP2077 για να ειναι "δικαιο" αλλα με ολα τα AMD Favored κτλ).
Καποια πραγματα ομως ειναι ολοφανερα και αν δεν τα παραδεχτεις το κραξιμο που τρως απο τους χρηστες ειναι χειροτερο απο το να τα παραδεχτεις.

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Προφανως και θελουν να πουλησουν ,αλλα ταυτοχρονα δεν γινεται να κατουρας τον αγοραστη της 3090. Αν το εκανε η amd θα καθοσουνα και θα το εγραφες 100 φορες σε καθε νημα σαν τιμωρια :P 

Η AMD σε κατουραει απο τη 1η μερα αγορας οταν σου δινει τετοια καταναλωση, τοσο τραγικο upscale και σου ταζει FSR 3 το 2023 δινοντας το κουτσα στραβα το 2024 σε 2-3 games.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μα ηταν και ειναι AMD Unboxed ,αυτο φαινεται απο τις κουτοπονηριες που κανει(Ηogwarts με 7700x,Reviews με 3 φορες Fornite, RT Reviews χωρις AW2 CP2077 για να ειναι "δικαιο" αλλα με ολα τα AMD Favored κτλ).
Καποια πραγματα ομως ειναι ολοφανερα και αν δεν τα παραδεχτεις το κραξιμο που τρως απο τους χρηστες ειναι χειροτερο απο το να τα παραδεχτεις.

Η AMD σε κατουραει απο τη 1η μερα αγορας οταν σου δινει τετοια καταναλωση, τοσο τραγικο upscale και σου ταζει FSR 3 το 2023 δινοντας το κουτσα στραβα το 2024 σε 2-3 games.

θυμησε μου στις ampere γκρινιαζες για την καταναλωση? Στους intel γκρινιαζεις για την καταναλωση? γκουχ γκουχ

το θεμα ειναι να εχουμε  εστω και λιγη αντικειμενικοτητα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

θυμησε μου στις ampere γκρινιαζες για την καταναλωση? Στους intel γκρινιαζεις για την καταναλωση? γκουχ γκουχ

Καθε φορα τα ιδια θα λεμε;
Eγω δεν εχω γκρινιαξει ποτε για καταναλωση , οπως εχω πει πολλες φορες εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει η καταναλωση οταν το 2μετρο ενυδρειο μου εχει καταναλωση οσο 5x 4090+14900k ανα ωρα .
Οταν ομως συγκρινουμε προιοντα δεν το κανουμε με βαση τις δικες μας αναγκες αλλα με βαση τα specs και το τι θελει η πλειοψηφια.
Εκει που εχει παει το ρευμα λοιπον , για πολλους η καταναλωση εχει σημασια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Καθε φορα τα ιδια θα λεμε;
Eγω δεν εχω γκρινιαξει ποτε για καταναλωση , οπως εχω πει πολλες φορες εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει η καταναλωση οταν το 2μετρο ενυδρειο μου εχει καταναλωση οσο 5x 4090+14900k ανα ωρα .
Οταν ομως συγκρινουμε προιοντα δεν το κανουμε με βαση τις δικες μας αναγκες αλλα με βαση τα specs και το τι θελει η πλειοψηφια.
Εκει που εχει παει το ρευμα λοιπον , για πολλους η καταναλωση εχει σημασια.

ε ωραια πηγαινε και στο νημα τον intel τωρα να γραψεις οτι ειναι φουρνοι τοτε, για να σε δω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...