Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ReaperX είπε

Τίποτα δεν χάνεται.

20 χρόνια τώρα πάντα έβλεπα διαφορά σε όλες τις κάρτες :)

πάντως και stock οι 4000 έχουν εξαιρετικές θερμοκρασίες.. ανέβασε κάνα βαρύ bench να δούμε διαφορες!

μπορεί να ζηλέψω και να βάλω και εγώ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

πάντως και stock οι 4000 έχουν εξαιρετικές θερμοκρασίες.. ανέβασε κάνα βαρύ bench να δούμε διαφορες!

μπορεί να ζηλέψω και να βάλω και εγώ :P 

διαφορες με τι ? αφου δεν την τεσταρε πριν ,εχεις λυσαξει με τις θερμοκρασιες και δεν εχει ερθει και το καλοκαιρι ακομα ,σταματα πια ,θα το πω στη γυναικα σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ιαφορες με τι ? αφου δεν την τεσταρε πριν

διαφορες σε σχέση με τις άλλες 4080 ... μια μικρή εικόνα μπορούμε να έχουμε

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχεις λυσαξει με τις θερμοκρασιες και δεν εχει ερθει και το καλοκαιρι ακομα ,σταματα πια ,θα το πω στη γυναικα σου !

άσε με ήσυχο άνθρωπε μου κάθε φορα νιώθω λες και γίνετε αυτό

εκεί που λέει αυτό το κάθαρμα με καταδιώκει παντού :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ReaperX said:

Κακώς τους άφησες τότε.

Το αυτοκόλλητακι της msi συνήθως είναι factory seal όχι warranty void οπότε ότι και να λένε δεν ισχύει νομικά. 

Και Αμερική ας πούμε γενικότερα είναι παράνομα τα αυτοκόλλητα.

νομιζεις οτι οτι αν παθει κατι {χτυπα ξυλο θα ειναι ατσαλι} οτι θα σου την περασουν με warranty?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

νομιζεις οτι οτι αν παθει κατι {χτυπα ξυλο θα ειναι ατσαλι} οτι θα σου την περασουν με warranty?

Υπάρχουν περιπτώσεις αν διαβάσεις στο ίντερνετ που πέρασαν, μιας και το είχα απορία μια περίοδο και το έψαχνα.

Βέβαια αν σου αρνηθούν το μόνο που μπορείς να κάνεις στην πράξη εδώ Ευρώπη(γιατί Αμερική είναι όντως παράνομο) είναι να ανεβάσεις στο reddit της Nvidia την εμπειρία με το support της εταιρείας με όσες περισσότερες αποδείξεις έχεις ότι δεν έκανες εσύ την ζημιά.

Φωτογραφίες ότι η κάρτα είναι σε καλή κατάσταση κλπ.

Όπως έγινε περίπου με τους καμμενους ανταπτορες δηλαδή.

Αν βρεθούν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις η εταιρεία θα αναγκαστεί να δράσει για να αποφύγει την αρνητική διαφήμιση, που λογικά θα τους κοστίσει περισσότερο.

Γιατί δικαστικώς κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί.

Με έναν καλό έλεγχο νομίζω ένας που ξέρει μπορεί να δει αν υπήρξε φθορά από user error όταν αφαιρέθηκε η ψύχτρα.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Jts said:

Υπάρχουν περιπτώσεις αν διαβάσεις στο ίντερνετ που πέρασαν, μιας και το είχα απορία μια περίοδο και το έψαχνα.

Βέβαια αν σου αρνηθούν το μόνο που μπορείς να κάνεις στην πράξη εδώ Ευρώπη(γιατί Αμερική είναι όντως παράνομο) είναι να ανεβάσεις στο reddit της Nvidia την εμπειρία με το support της εταιρείας με όσες περισσότερες αποδείξεις έχεις ότι δεν έκανες εσύ την ζημιά.

Φωτογραφίες ότι η κάρτα είναι σε καλή κατάσταση κλπ.

Όπως έγινε περίπου με τους καμμενους ανταπτορες δηλαδή.

Αν βρεθούν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις η εταιρεία θα αναγκαστεί να δράσει για να αποφύγει την αρνητική διαφήμιση, που λογικά θα τους κοστίσει περισσότερο.

Γιατί δικαστικώς κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί.

Με έναν καλό έλεγχο νομίζω ένας που ξέρει μπορεί να δει αν υπήρξε φθορά από user error όταν αφαιρέθηκε η ψύχτρα.

ρε φιλε την εβαλε χερι την ανοιξε απο την στιγμη που την ανοιγεις δεν σε καλυπτουν

Επεξ/σία από panakos_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ρε λύσσα κακιά.Οκ δεν σε καλύπτουν.

Αν χαλάσει και δεν την καλύψουν θα τη φέρω σε εσένα που φαγώθηκες άμα χαλάσει κ άμα χαλάσει. :P

 

Λοιπόν με ζόρισε λίγο γιατί έπρεπε να αλλάξω φορά στο μπλοκ, αλλά χώρεσε.

Παμε να δούμε τι ψάρια πιάνει τώρα 😎 

 

20240222_222919.jpg

20240222_222636.jpg

20240222_224221.jpg

Επεξ/σία από ReaperX
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

ρε φιλε την εβαλε χερι την ανοιξε απο την στιγμη που την ανοιγεις δεν σε καλυπτουν

Κι όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, έτσι έλεγαν και με το 12pin στην αρχή, user error.

Αν εσύ δεν θες να κυνηγήσεις τα δικαιώματα σου, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να δικαιωθείς.

Οι Αμερικάνοι το έχουν καταλάβει γι'αυτό έχουν πιο αυστηρό νομικό πλαίσιο στις εγγυήσεις, και ελπίζω να ακολουθήσει κάποια στιγμή και η Ευρώπη, που παρότι μπροστά σε κάποια θέματα, στο συγκεκριμένο πετάει χαρταετό.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτησω κατι αλλο, καθως ο @ReaperX μεγαλο παιδι ειναι και δεν ειναι κανας χθεσινος.

Hydronaut εχεις δοκιμασει;

Προσφατα εκανα repaste στη Zotac 4080 Trinity OC αλλα και στην Tuf 4070Ti OC ... πολυ μεγαλο delta σε core / hotspot... (σε καποιες φασεις ξεπερναγε τους 20 βαθμους στα spikes) με μολις ενα χρονο ομολογουμενως βαριας χρησης!

Αποψεις περι αυτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, >>Morpheus>> said:

Εγω να ρωτησω κατι αλλο, καθως ο @ReaperX μεγαλο παιδι ειναι και δεν ειναι κανας χθεσινος.

Hydronaut εχεις δοκιμασει;

Προσφατα εκανα repaste στη Zotac 4080 Trinity OC αλλα και στην Tuf 4070Ti OC ... πολυ μεγαλο delta σε core / hotspot... (σε καποιες φασεις ξεπερναγε τους 20 βαθμους στα spikes) με μολις ενα χρονο ομολογουμενως βαριας χρησης!

Αποψεις περι αυτου;

Hydronaut ειναι για πεταμα!!!η Kryonaut δυναμη αλλα ξερενετε γρηγορα!!!βαλε ΜΧ6 το απλωσες καλα?αλλαξες και thermal pads?αν ναι πρεπει να εχει σωστο παχος διοτι αν δεν παταει καλα η παστα θα το καταλαβεις!!!

 

19 minutes ago, Jts said:

Κι όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, έτσι έλεγαν και με το 12pin στην αρχή, user error.

Αν εσύ δεν θες να κυνηγήσεις τα δικαιώματα σου, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να δικαιωθείς.

Οι Αμερικάνοι το έχουν καταλάβει γι'αυτό έχουν πιο αυστηρό νομικό πλαίσιο στις εγγυήσεις, και ελπίζω να ακολουθήσει κάποια στιγμή και η Ευρώπη, που παρότι μπροστά σε κάποια θέματα, στο συγκεκριμένο πετάει χαρταετό.

πλεον εχουν γινει πολυ περιεργη δεν στο κανουν αντικατασταση ετσι ευκολα να ξερεις

38 minutes ago, ReaperX said:

Ε ρε λύσσα κακιά.Οκ δεν σε καλύπτουν.

Αν χαλάσει και δεν την καλύψουν θα τη φέρω σε εσένα που φαγώθηκες άμα χαλάσει κ άμα χαλάσει. :P

 

Λοιπόν με ζόρισε λίγο γιατί έπρεπε να αλλάξω φορά στο μπλοκ, αλλά χώρεσε.

Παμε να δούμε τι ψάρια πιάνει τώρα 😎 

 

20240222_222919.jpg

20240222_222636.jpg

20240222_224221.jpg

sorry αλλα εμενα μου φενεται για τον κ@λο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

Εγω να ρωτησω κατι αλλο, καθως ο @ReaperX μεγαλο παιδι ειναι και δεν ειναι κανας χθεσινος.

Hydronaut εχεις δοκιμασει;

Προσφατα εκανα repaste στη Zotac 4080 Trinity OC αλλα και στην Tuf 4070Ti OC ... πολυ μεγαλο delta σε core / hotspot... (σε καποιες φασεις ξεπερναγε τους 20 βαθμους στα spikes) με μολις ενα χρονο ομολογουμενως βαριας χρησης!

Αποψεις περι αυτου;

Όχι δυστυχώς,από TG μόνο Kryonaut και Conductonaut έχω χρησιμοποιήσει.

Εγώ θα ξαναέκανα μια φορά να δω διαφορές,αν δεν ήταν τόσο υψηλές και πριν.

Επεξ/σία από ReaperX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικα benchmarks απο dying light 2 maxed out. Γερο BN απο 5700x ειδικα χωρις FG και με dlss quality στο πρωτο bench ηταν μονιμα κατω απο 80% usage επεσε μεχρι 70%. Το τριτο run στα 3440x1440 μαζι με DLSS+FG ομως δινει τρελα FPS και εξαλειφει σχεδον τελειως το BN. Το Frame Generation ακμαζει σε CPU BN σεναρια και εδω φαινεται για ακομα μια φορα απο το τρελο boost που δινει.

1440p dlss quality no fg

Screenshot-7.png

 

1440p no dlss no fg

Screenshot-8.png

 

1440pUW dlss quality+fg

3440x1440-fg.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, ReaperX είπε

Όχι δυστυχώς,από TG μόνο Kryonaut και Conductonaut έχω χρησιμοποιήσει.

Εγώ θα ξαναέκανα μια φορά να δω διαφορές,αν δεν ήταν τόσο υψηλές και πριν.

Με συγχωρεις, δεν αναφερομαι στην Hydronaut, αλλα στην εργοστασιακη τους παστα!!! Πωπω, διαβασα τι εγραψα και τραβαω τα μαλλια μου.

Η Hydronaut μεχρι στιγμης μετραει 2 εβδομαδες χρησης και παρατηρω ΟΚ θερμοκρασιες, γι'αυτο ρωτησα σχετικα, αν τη δοκιμασες!! :)

Στην ASUS το degradation ειχε ξεκινησει ηδη απο το καλοκαιρι που μας περασε, λιγοτερο δηλαδη απο 6-7 μηνες χρησης!

Εφτανε να εχει spikes σε βαρια games της ταξης των 103°C σε hotspot.

Βεβαια και οι 2 καρτες 1440P 165hz ... latest gen games...

Υ.Γ. Και εγω ενας απο αυτους. Δεν ασχολουμαι τοσο με εγγυησεις εχω ανοιξεις για repaste πολλες καρτες μου προτου καν κλεισουν χρονο! Φτου σκορδα, απο repaste δεν μου εμεινε καμια στα χερια και αν μας κατσει η στραβη, βλεπουμε!

Τωρα αν καποιος αμπαλος τραβηξει την ψυκτρα απο το PCB καθετα και ο,τι βγει απο πανω, αξιος της μοιρας του.

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Arkin said:

Μερικα benchmarks απο dying light 2 maxed out. Γερο BN απο 5700x ειδικα χωρις FG και με dlss quality στο πρωτο bench ηταν μονιμα κατω απο 80% usage επεσε μεχρι 70%. Το τριτο run στα 3440x1440 μαζι με DLSS+FG ομως δινει τρελα FPS και εξαλειφει σχεδον τελειως το BN. Το Frame Generation ακμαζει σε CPU BN σεναρια και εδω φαινεται για ακομα μια φορα απο το τρελο boost που δινει.

1440p no dlss no fg

Screenshot-8.png

Δεν έχεις και τρομερό bn, παρακάτω με 14700kf (με απλή 080 όμως). Ίσως στα low σε ρίχνει κάπως, στα avg είμαστε κοντά.

dl2.bench.01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

Με συγχωρεις, δεν αναφερομαι στην Hydronaut, αλλα στην εργοστασιακη τους παστα!!! Πωπω, διαβασα τι εγραψα και τραβαω τα μαλλια μου.

Η Hydronaut μεχρι στιγμης μετραει 2 εβδομαδες χρησης και παρατηρω ΟΚ θερμοκρασιες, γι'αυτο ρωτησα σχετικα, αν τη δοκιμασες!! :)

Στην ASUS το degradation ειχε ξεκινησει ηδη απο το καλοκαιρι που μας περασε, λιγοτερο δηλαδη απο 6-7 μηνες χρησης!

Εφτανε να εχει spikes σε βαρια games της ταξης των 103°C σε hotspot.

Βεβαια και οι 2 καρτες 1440P 165hz ... latest gen games...

Υ.Γ. Και εγω ενας απο αυτους. Δεν ασχολουμαι τοσο με εγγυησεις εχω ανοιξεις για repaste πολλες καρτες μου προτου καν κλεισουν χρονο! Φτου σκορδα, απο repaste δεν μου εμεινε καμια στα χερια και αν μας κατσει η στραβη, βλεπουμε!

Τωρα αν καποιος αμπαλος τραβηξει την ψυκτρα απο το PCB καθετα και ο,τι βγει απο πανω, αξιος της μοιρας του.

Eιναι πολύ καλές γενικά αν και λίγο τσιμπημένες.Προς το παρόν έχω απόθεμα Arctic,οπότε βολεύομαι :P

Δεν έκανα δοκιμές να δω διαφορές..Έτρεξα απλά ένα bench στα γρήγορα να δω ότι δεν είναι DOA και την άλλαξα...
Η εργοστασιακή είχε καλή εφαρμογή αλλά κλασσικά ήταν αυτή η τσιμεντωμένη που την ξύνεις και φεύγει.

Όπως το είπες.Στην αρχή η διαφορά μπορεί να είναι μικρή (3-4 βαθμοί) αλλά με τον καιρό η εργοστασιακή πέφτει πάρα πολύ σε απόδοση.

Σίγουρα άμα είναι να υπάρχει φόβος για κάποιον να του μείνει από repaste,σημαίνει ότι καλύτερα να μην μπει καθόλου στην διαδικασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...