Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Έτσι, έτσι , τι πάτε και παίρνετε Radeon και βάζετε στα κουτιά σας. 

Εγώ αντιθέτως τρέμω να ξανά αντικρίσω το άθλιο control panel της nvidia. Έχω στείλει aferburner προγράμματα recording γενικά τα πάντα γίνονται από το adrenaline panel όμορφα και ωραία. Με την 1070ti σε αυτό το θέμα είχα αγανακτήσει. Γενικα όπως είχα χαρεί παιχνίδια με 1070ti έτσι και έπειτα με 5700xt 6700xt 6800xt όλα καλά σε πανω από 80 παιχνίδια. Σε κάνα 2 dx11 είχα κουμπώσει dxvk αλλά μέχρι εκεί. Ήδη τo διόρθωσαν το dx11 overhead με update στους drivers. Ο fanboismos δεν κάνει καλό. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2289

  • Arkin

    1861

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Τώρα όμως δε μπορώ να αποδεχθώ τη συγκεκριμένη τακτική. Δε θα πάνε 4000 μια κάρτα για video games επειδή έτσι γουστάρουν. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Μαζί σου.....συμφωνώ απόλυτα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

.ουτσααα καλά πάμε!

Και εγώ γλυκό κοίταζα χτες την κολορφουλ αυτή την ασπρουλιαρα με την aio να μου κλείνει το μάτι πονηρά και λέω χαλάλι σου τετοιο μωρό που είσαι κάτι θα κάνουμε.

Που την είδες αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TR-909 είπε

Το ποιντ είναι ότι η ανάγκη για το "wow experience" 10 enthusiasts, δεν αποτελεί κριτήριο για την πλειοψηφία του κόσμου. Όπως προφανώς ούτε το DLSS3 των 35 τίτλων (MS Flight Simulator 😄)είναι σοβαρό κριτήριο επιλογής.

Η πλειοψηφία του κοσμου δεν ενδιαφερεται για νεες καρτες έτσι και αλλιώς. Δεν σε ενδιαφερει το rt και θα πας να παρεις 7900xt ας πουμε? Να την κανεις τι? Χωρίς rt σε ολα τα παιχνίδια θα εισαι μονιμα με cpu μπουκαλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγώ αντιθέτως τρέμω να ξανά αντικρίσω το άθλιο control panel της nvidia. Έχω στείλει aferburner προγράμματα recording γενικά τα πάντα γίνονται από το adrenaline panel όμορφα και ωραία. Με την 1070ti σε αυτό το θέμα είχα αγανακτήσει. Γενικα όπως είχα χαρεί παιχνίδια με 1070ti έτσι και έπειτα με 5700xt 6700xt 6800xt όλα καλά σε πανω από 80 παιχνίδια. Σε κάνα 2 dx11 είχα κουμπώσει dxvk αλλά μέχρι εκεί. Ήδη τo διόρθωσαν το dx11 overhead με update στους drivers. Ο fanboismos δεν κάνει καλό. 

Άψογο είναι και το nvidia panel του GeForce experience με την έννοια ότι κάνει τη δουλειά.

Ναι της amd είναι ευκολότερο στη χρήση αλλά και σε εγγραφή και σε streaming δε θα μπορούσε να είναι απλούστερο.

Αν σε αυτό προσθέσεις και το Nvidia broadcast που είναι φοβερό εργαλειάκι σου λύνονται αρκετά θέματα που προέκυπταν μέχρι την εμφάνιση του.

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο στο shadowplay είναι που δημιουργεί αυτοκατα φάκελο με το όνομα του παιχνιδιού και εκεί αποθηκεύει το video.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@azazil1190Φιλε μου ξέρεις ότι σε συμπαθώ! Έχω νέο update παιδιά! Και αυτά που σας μεταφέρω πάντα με επιφύλαξη μίλησα και πάλι με το πλαίσιο ASU’s rog strix προς τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη στα 2800! Επίσης επειδή άκουσα ότι ερωτεύτηκες υδρόψυκτη καρτα και μάλιστα εγκρίνω με τα χίλια την άσπρη αυτή Καρταρα! Η υδροψυκτη καρτα της msi day one και αυτή διαθέσιμη στα 3200!( από άλλο μαγαζί skroutz)Τα σκαμπό μου και τα @@@@!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pantaz είπε

@azazil1190Φιλε μου ξέρεις ότι σε συμπαθώ! Έχω νέο update παιδιά! Και αυτά που σας μεταφέρω πάντα με επιφύλαξη μίλησα και πάλι με το πλαίσιο ASU’s rog strix προς τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη στα 2800! Επίσης επειδή άκουσα ότι ερωτεύτηκες υδρόψυκτη καρτα και μάλιστα εγκρίνω με τα χίλια την άσπρη αυτή Καρταρα! Η υδροψυκτη καρτα της msi day one και αυτή διαθέσιμη στα 3200!( από άλλο μαγαζί skroutz)Τα σκαμπό μου και τα @@@@!!!!!

😂 το τριφραγγο ειναι γεγονός ! το θέμα τώρα ειναι εως ποτε θα κρατηθούν εκεί επάνω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Που την είδες αυτή;

Εδώ είσαι 

https://www.thefpsreview.com/2022/09/21/colorful-geforce-rtx-4090-series-neptune-model-graphics-cards-featuring-aio-with-a-360-mm-radiator-and-full-cover-copper-waterblock-announced/

Screenshot_2022-09-21-23-26-14-866_com.android.chrome.jpg

18 λεπτά πριν, Pantaz είπε

@azazil1190Φιλε μου ξέρεις ότι σε συμπαθώ! Έχω νέο update παιδιά! Και αυτά που σας μεταφέρω πάντα με επιφύλαξη μίλησα και πάλι με το πλαίσιο ASU’s rog strix προς τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη στα 2800! Επίσης επειδή άκουσα ότι ερωτεύτηκες υδρόψυκτη καρτα και μάλιστα εγκρίνω με τα χίλια την άσπρη αυτή Καρταρα! Η υδροψυκτη καρτα της msi day one και αυτή διαθέσιμη στα 3200!( από άλλο μαγαζί skroutz)Τα σκαμπό μου και τα @@@@!!!!!

Αυτό πόνεσε χτύπημα κάτω από την ζώνη ηταν.(περί msi)Που να μην με συμπαθούσες κιόλας ...

Χαβαλε κάνω!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση μας έκανες την καρδιά περιβόλι 🥲

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ακολουθεί η κυρία που προσταρεται σε κάθε γενιά 

images.jpeg.740f341e0c794bf13fb066fd40b01217.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

Είναι απλό.....όποιος θέλει αγοράζει τις νέες 4080/4090 gpu και όποιος δεν θέλει απλά προσπερνάει.....απορώ γιατί τόσος ντόρος αφού υπάρχουν gpus για όλα τα χρηματικά θέλω του καθενός είτε σε νέες είτε σε μτχ.....

Όχι, εδώ τα χαλάμε.

Δεν υπάρχουν κάρτες στα "θέλω" του καθενός, εδώ και καιρό πλέον.

Υπάρχουν κάρτες στα "αυτά μου πετάνε, κι αν θέλω".

Οι μτχ είναι μτχ. Ναι, εγώ το πάω 1-1 σε νέα/μτχ, με κάποια κριτήρια που μέχρι τώρα μου έχουν βγει. Θα πάρω, πχ, τη δική σου μτχ, γιατί ξέρω πως αν μου πεις ότι της έχεις σκίσει τα βάρδουλα, αυτό είναι. Αν μου πεις όχι, το ίδιο.

Ξέρουμε πολύ καλά, όμως, ότι η συντριπτική πλειοψηφία καλά-καλά δεν ξέρει να αλλάξει οδηγούς σωστά, όχι να δουλέψει με μτχ hw. Δεν μπορούμε να λέμε ότι "υπάρχουν λύσεις για όλους", επειδή υπάρχει το μτχ, ειδικά το μτχ εκτός εγγύησης.

Οι τιμές, πλέον, σε νέα, είναι απαγορευτικές, χωρίς κιόλας να σου προσφέρουν κάτι συγκλονιστικό. Φτάσαμε από προχτές να συζητάμε για το πόσο μαμάει το frame interpolation/ulfc (τί, ήταν κάτι διαφορετικό?) και τί καλά που πάει έτσι χ2-χ4 τις επιδόσεις!

Η άλλη επιλογή είναι 1080p, no RT, και βλέπουμε...μηδέν εξέλιξη 10 χρόνια τώρα (ναι, 10!), στον τομέα με την ταχύτερη υποτίθεται εξέλιξη σε καταναλωτικά αγαθά. Σε λίγο θα μείνει το pc gaming πίσω κι από τις τηλεοράσεις!

Όσο το 0.5% που αναφέρθηκε δεν επηρεάζει τις τιμές και τις κατηγορίες, άλλο τόσο (και πολύ, πολύ περισσότερο) το 99.5% επηρεάζει την ύπαρξη του κλάδου.

Συνεχίστε έτσι (οι εταιρείες, όχι το κοινό), θα το καταφέρετε αυτό που θέλετε (να τελειώσει το pc gaming "ανώδυνα" για εσάς)!

Cloud ρε, στα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, εδώ τα χαλάμε.

Δεν υπάρχουν κάρτες στα "θέλω" του καθενός, εδώ και καιρό πλέον.

Υπάρχουν κάρτες στα "αυτά μου πετάνε, κι αν θέλω".

Οι μτχ είναι μτχ. Ναι, εγώ το πάω 1-1 σε νέα/μτχ, με κάποια κριτήρια που μέχρι τώρα μου έχουν βγει. Θα πάρω, πχ, τη δική σου μτχ, γιατί ξέρω πως αν μου πεις ότι της έχεις σκίσει τα βάρδουλα, αυτό είναι. Αν μου πεις όχι, το ίδιο.

Ξέρουμε πολύ καλά, όμως, ότι η συντριπτική πλειοψηφία καλά-καλά δεν ξέρει να αλλάξει οδηγούς σωστά, όχι να δουλέψει με μτχ hw. Δεν μπορούμε να λέμε ότι "υπάρχουν λύσεις για όλους", επειδή υπάρχει το μτχ, ειδικά το μτχ εκτός εγγύησης.

Οι τιμές, πλέον, σε νέα, είναι απαγορευτικές, χωρίς κιόλας να σου προσφέρουν κάτι συγκλονιστικό. Φτάσαμε από προχτές να συζητάμε για το πόσο μαμάει το frame interpolation/ulfc (τί, ήταν κάτι διαφορετικό?) και τί καλά που πάει έτσι χ2-χ4 τις επιδόσεις!

Η άλλη επιλογή είναι 1080p, no RT, και βλέπουμε...μηδέν εξέλιξη 10 χρόνια τώρα (ναι, 10!), στον τομέα με την ταχύτερη υποτίθεται εξέλιξη σε καταναλωτικά αγαθά. Σε λίγο θα μείνει το pc gaming πίσω κι από τις τηλεοράσεις!

Όσο το 0.5% που αναφέρθηκε δεν επηρεάζει τις τιμές και τις κατηγορίες, άλλο τόσο (και πολύ, πολύ περισσότερο) το 99.5% επηρεάζει την ύπαρξη του κλάδου.

Συνεχίστε έτσι (οι εταιρείες, όχι το κοινό), θα το καταφέρετε αυτό που θέλετε (να τελειώσει το pc gaming "ανώδυνα" για εσάς)!

Cloud ρε, στα πάντα.

Aφού το RT είναι άχρηστο, μας έβαλε πρίν γράφημα ο TR909. Χωρίς RT για 1440p και κάρτες 4ετίας μπόμπα πάνε, τι μας νοιάζει πόσο έχουν οι καινούργιες και τι να τις κάνουμε? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα περισσότερα παιχνίδια που βγαίνουν τώρα και που θα βγουν το 2023, έχουν σαν βάση τα PS4/X1. Ουσιαστικά στην επόμενη γενιά καρτών θα περάσουμε καθαρά στο next-gen only με άλμα οπτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχμ λιγο πισω.. Η AMD ανακοινωσε μειωση τιμων across the board στην σειρα.. Το προσπερασαμε;

https://www.techpowerup.com/299148/amd-cuts-msrps-of-radeon-rx-6000-series-graphics-cards

 

Mια χαρα καρτες υπαρχουν για τα θελω του καθενος.. Τωρα αν τα θελω ειναι καινουριο high end και τζαμπα ε ναι αυτο πλεον λιγο δυσκολο αλλαξαν οι εποχες, τα παραπονα σας στην TSMC και στους λοιπους που δεν αποτελουν σοβαρη λυση για φθηνοτερη παραγωγη.

 

msrp.jpg

 

 

image.png.9d75cc9af20eaa3f8bc5f48977f4f409.png

 

Tιναφτορε; τι κολπα ειναι αυτα; lol

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...