Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, azazil1190 said:

Κάτ εμέ το καλύτερο uv στις 4αρες χωρις να χάνεις πολύ απόδοση είναι απλά μειώνοντας το pl .Eαν θες να κερδίσεις το κάτι παραπάνω από στοκ,κάνεις ένα oc core k memory.Βαζεις τέρμα voltage και ρίχνεις στο 70-75% pl


στη δικια μου καρτα τουλαχιστον το PL ειναι 100% σταθερο και εχει σχεδον μηδενικη διαφορα απο το UV, (σε καποια παιχνιδια το UV παιζει σε καποια αλλα κρασαρει ακομα κι αν κατεβασω τις μνημες κατω απο στοκ και φτασω το UV σε σημειο που πλεον δεν εχει νοημα) και ειναι απειρως πιο ευκολο να μετακινεις μονο το PL κατα βουληση μεσω του slider του ΑΒ ωστε να φτανεις σε καθε ξεχωριστο παιχνιδι ακριβως το οριο των fps που σηκωνει το monitor σου χαμηλωνοντας ετσι με τον βελτιστο τροπο και την καταναλωση

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

25 minutes ago, azazil1190 said:

Μην μπερδεύεις ρε συ τα σκορ με τα πραγματικά fps σε παιχνίδι.

1fps είναι περίπου 400-600ποντους σε Μπεντς π.χ 3δμαρκ.Στα παιχνίδια με τρελό oc άντε να δεις 8-10fps max σε φάση ότι κάποια στιγμή μπορεί να σκάσει.Απο αυτή την άποψη είπα ότι δεν αξίζει ,συν τα watts και θερμοκρασία που θα σκίζουν την κάρτα.

Στο benchmark του Cyberpunk που είχαμε τρέξει πριν μερικούς μήνες,όταν ήμουν με την 450W Palit,stock,no οc είχα 81fps,o Ηerald 90 και εσύ αν θυμάμαι 93.Δεν τη λες και μικρή,εκτός αν υπονοείς πως τέτοιες διαφορές δε θα υπάρχουν στο κανονικό gameplay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Στο benchmark του Cyberpunk που είχαμε τρέξει πριν μερικούς μήνες,όταν ήμουν με την 450W Palit,stock,no οc είχα 81fps,o Ηerald 90 και εσύ αν θυμάμαι 93.Δεν τη λες και μικρή,εκτός αν υπονοείς πως τέτοιες διαφορές δε θα υπάρχουν στο κανονικό gameplay?

Με την ζοτακ είχα 93 αλλά μην ξεχνάς ότι είχα και το υπόλοιπο σύστημα "πειραγμενο" ραμς και cpu.Ναι σε 4κ δεν επηρεάζουν τόσο τα εκτός gpu αλλά και πάλι μιλάμε για 10fps διαφορά τα οποία είναι στα όρια σταθερότητας.Τα καθαρά fps που θα κερδίσεις χωρίς να είσαι στα όρια άντε να είναι 7-8fps ανάλογα τον τίτλο (μιλάω για 4κ) και όπως είπα με το ανάλογο κόστος σε θερμοκρασία,watts και θόρυβο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε

στη δικια μου καρτα τουλαχιστον το PL ειναι 100% σταθερο

Τι εννοείς εδώ; Ότι δεν το κατεβάζεις ποτέ;

Γιατί παρακάτω λες ότι το κατεβάζεις.

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε

να μετακινεις μονο το PL κατα βουληση μεσω του slider

 

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε

εχει σχεδον μηδενικη διαφορα απο το UV

Αυτό δε γίνεται.

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε

(σε καποια παιχνιδια το UV παιζει σε καποια αλλα κρασαρει

Άρα είναι κακό το UV που έκανες.

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε

κρασαρει ακομα κι αν κατεβασω τις μνημες κατω απο στοκ και φτασω το UV σε σημειο που πλεον δεν εχει νοημα

Και εδώ πιστεύω (τι σχέση έχουν οι μνήμες???) ότι έχεις μπερδέψει το το undervolting με το underclocking.

Γενικά από όλα τα παραπάνω φαίνεται ότι, χωρίς παρεξήγηση, δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα σύστημα με I5 13400 και 32 GB DDR 4 3600 MHZ RAM. Να πάρω μια 4060 ti ;. Η να περιμένω για κάτι καλύτερο; Τώρα παίζω με την παλιά μου 2060 Msi gaming Z 6GB VRAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Και ο Der8auer, που δοκίμασε Undervolt σε 4090, σε Power Limit και αυτός κατεληξε

Καλά, αυτό που δείχνει στο βίντεο πάντως ΔΕΝ είναι undervolting.

Δες π.χ. στα 900mV είναι ~2400 πριν και 2250 μετά.

Δηλαδή έκανε overvolting ο τύπος 🤣

εκτός και αν δεν έκανε αυτό που δείχνει ... αλλά τότε γιατί το δείχνει;

Το ίδιο και αυτός εδώ που τον έχουμε και σε υπόληψη εδώ μέσα.

Τέρμα άσχετοι και οι clickbait-tubers, δεν το ήξερα ότι είναι τόσο ανίδεοι.,.

Μόνο ο Bang4buck τα λέει -σχετικά- καλά και κάνει και σωστό frequency cut off.

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aplos73 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα σύστημα με I5 13400 και 32 GB DDR 4 3600 MHZ RAM. Να πάρω μια 4060 ti ;. Η να περιμένω για κάτι καλύτερο; Τώρα παίζω με την παλιά μου 2060 Msi gaming Z 6GB VRAM.

καλησπερα σε τι αναλυση παιζεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά, αυτό που δείχνει στο βίντεο πάντως ΔΕΝ είναι undervolting.

Το video του ούτως ή άλλως δεν έχει να κάνει με το undervolt, αλλά με το υψηλό power της 4090 περισσότερο όπως λέει και στον τίτλο. 

Τώρα τι ρόλο βαράνε οι συγκεκριμένοι στο UV, αυτό δεν το γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kkatzos said:

Τι εννοείς εδώ; Ότι δεν το κατεβάζεις ποτέ;

Γιατί παρακάτω λες ότι το κατεβάζεις.

εννοω οτι οταν κατεβαζω το PL ειναι 100% σταθερος ο υπολογιστης
 

1 hour ago, kkatzos said:

Άρα είναι κακό το UV που έκανες.

Και εδώ πιστεύω (τι σχέση έχουν οι μνήμες???) ότι έχεις μπερδέψει το το undervolting με το underclocking.

Γενικά από όλα τα παραπάνω φαίνεται ότι, χωρίς παρεξήγηση, δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. 🤣


αρχικα ξεκινησα με UV και OC, (το κολπακι που εχει μαλλιασει η γλωσσα του να αναφερει ο akoinonitos απο εποχες mining) και για να καταλαβω τι φταιει αρχισα να κατεβαζω σταδιακα τα ρολογια στις μνημες εφτασα στοκ και μετα αρχισα να ανεβαζω προς το στοκ και το UV

στην πλειοψηφια των παιχνιδιων που αναφερονται εδω μεσα το UV ειναι οκ αλλα σε καποια παιχνιδια που παιζω εγω οπως πχ το NFS Unbound (original) δεν επαιρνε το UV με τιποτα, μονο παιζοντας με το PL ειναι 100% stable

ελπιζω να σου διευκρινισα καλυτερα την ασχετοσυνη μου

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

 

Μόνο ο Bang4buck τα λέει -σχετικά- καλά και κάνει και σωστό frequency cut off.

 

Ας το κανει χωρις τερμα pl στην σουπριμ του σε 4κ να δεις που θα παει το "σωστο" cut off.Τα παραπανω fps τα κερδιζει απο το max pl οπως και τους 10c επανω στην καρτα.Στην ουσια αυτο που κανει δεν ειναι uv αλλα fixed core oc.

Tεσπα δεν υπαρχει σωστο και λαθος ,οπως την βρισκει κανεις.

 

50 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

εννοω οτι οταν κατεβαζω το PL ειναι 100% σταθερος ο υπολογιστης
 

 

Οσο πιο υψηλα βαζεις το pl τοσο πιο γρηγορα σου σκαει το ασταθες oc για αυτο.Ειδικα εαν παιζεις σε 4κ η σε βαρια παιχνιδια που τραβανε watts και θελουν ρολογια σταθερα πυρηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θεωρείτε ότι ντε και καλά θα σκάσει το undervolt όμως?

Δεν χρειάζεται όλα τα uv να είναι με 0.9v. Την δικιά μου την έχω με 0.975v από στοκ 1.1 και έχω κερδίσει 30-40 watt, 3-4 βαθμούς και 300rpm στους ανεμιστήρες. Και έχω χάσει μόνο 20-50 mhz πυρήνα που είναι ούτε 1% επιδόσεις.

Γιατί να παίξω με power limit που στο ίδιο ρεύμα θα με έριχνε 150mhz κάτω? Επίσης μια χαρά flat clock/volt curve μπορείς να έχεις από τον κόμβο που θες και μετά για σταθερά ρολόγια (έχει λειτουργία το msi ab με shift+click και drag από τον κόμβο που θες και μετά όλο το curve το κατεβάζεις και στο κάνει ευθεία μετέπειτα)

Όμως ούτε επίσης αξίζει και η μνήμη να είναι τέρμα πιεσμένη και να τρώει degrade για να αντισταθμίσει την απώλεια επιδόσεων του πυρήνα σε 0.9v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just getting started είπε

Γιατί θεωρείτε ότι ντε και καλά θα σκάσει το undervolt όμως?

Δεν χρειάζεται όλα τα uv να είναι με 0.9v. Την δικιά μου την έχω με 0.975v από στοκ 1.1 και έχω κερδίσει 30-40 watt, 3-4 βαθμούς και 300rpm στους ανεμιστήρες. Και έχω χάσει μόνο 20-50 mhz πυρήνα που είναι ούτε 1% επιδόσεις.

Γιατί να παίξω με power limit που στο ίδιο ρεύμα θα με έριχνε 150mhz κάτω? Επίσης μια χαρά flat clock/volt curve μπορείς να έχεις από τον κόμβο που θες και μετά για σταθερά ρολόγια (έχει λειτουργία το msi ab με shift+click και drag από τον κόμβο που θες και μετά όλο το curve το κατεβάζεις και στο κάνει ευθεία μετέπειτα)

Όμως ούτε επίσης αξίζει και η μνήμη να είναι τέρμα πιεσμένη και να τρώει degrade για να αντισταθμίσει την απώλεια επιδόσεων του πυρήνα σε 0.9v.

Εγώ για αυτό είμαι την άποψης .

Oc core k memory ανάλογα το Σίλικον και απλά κατεβάζεις pl.

Αν έχεις καλό Σίλικον κανείς και πιο εύκολα uv μέσο v.curve σε πιο υψηλό ρολόι.

Όλα τα παραπάνω εχουν άμεση επίδραση από την ανάλυση που παίζεις.Σε 4κ με uv χάνεις επιδόσεις γιατί συνήθως η κάρτα θέλει να τραβήξει από 380w και πάνω για να έχεις σταθερό ρολόι(ανάλογα το game)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ας το κανει χωρις τερμα pl στην σουπριμ του σε 4κ να δεις που θα παει το "σωστο" cut off.Τα παραπανω fps τα κερδιζει απο το max pl οπως και τους 10c επανω στην καρτα.Στην ουσια αυτο που κανει δεν ειναι uv αλλα fixed core oc.

Κάνει fixed core underclock εννοείς γιατί φρενάρει την κάρτα στα 2700 ενώ θα έπιανε 2900+.

Αλλά τουλάχιστον τα 2700 τα δουλεύει με χαμηλότερο Vcore από ότι θα τα είχε stock και αυτό είναι undervolting. Για την ακρίβεια αυτό που κάνει είναι undervolt + underclock μαζί.

Είδες τα άλλα βίντεο από τους άμπαλους de8auer και tech@@YES τι έκαναν; Κατέβαζαν την καμπύλη αντί να την ανεβάζουν. 🤣🤩

17 λεπτά πριν, just getting started είπε

Γιατί θεωρείτε ότι ντε και καλά θα σκάσει το undervolt όμως?

Αν είναι σωστό δε θα σκάσει ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, azazil1190 said:

Εγώ για αυτό είμαι την άποψης .

Oc core k memory ανάλογα το Σίλικον και απλά κατεβάζεις pl.

Αν έχεις καλό Σίλικον κανείς και πιο εύκολα uv μέσο v.curve σε πιο υψηλό ρολόι.

Όλα τα παραπάνω εχουν άμεση επίδραση από την ανάλυση που παίζεις.Σε 4κ με uv χάνεις επιδόσεις γιατί συνήθως η κάρτα θέλει να τραβήξει από 380w και πάνω για να έχεις σταθερό ρολόι(ανάλογα το game)

Ναι αλλά κατεβάζοντας το pl δεν κάνεις starve την κάρτα εμποδίζοντάς την να φτάσει στο max load/power state?

Γιατί να μην βάλεις σε δικιά σου καμπύλη +mhz όσα θες ανά voltage state και να κάνεις flat όλα τα μετέπειτα? Αφήνεις το pl στο 100 και τελείωσες. Έχεις ακριβώς όσα mhz/volt (+flat) θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάνει fixed core underclock εννοείς γιατί φρενάρει την κάρτα στα 2700 ενώ θα έπιανε 2900+.

Αλλά τουλάχιστον τα 2700 τα δουλεύει με χαμηλότερο Vcore από ότι θα τα είχε stock και αυτό είναι undervolting. Για την ακρίβεια αυτό που κάνει είναι undervolt + underclock μαζί.

Είδες τα άλλα βίντεο από τους άμπαλους de8auer και tech@@YES τι έκαναν; Κατέβαζαν την καμπύλη αντί να την ανεβάζουν. 🤣🤩

 

Σωστά .Κάνει συνδιασμό oc core fixed με χαμηλότερο ρεύμα.Οπως και να έχει εάν η κάρτα ξεμένει από watts πάνε περίπατο το οποίο oc - υv.Δυστυχώς το 4κ και τα βαριά παιχνίδια θέλουν watts ,θέλουν ζουμί,συνεπώς έχεις και θερμοκρασίες.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα (uv+pl χαμηλό) και χάνεις απόδοση.

Πρέπει να βρεις το σωστό sweet spot μεταξύ ρολογιών και watts.

Εγώ την έχω oc core+ oc memory, τέρμα voltage γιατί θέλω να μαξαρει ρολόι στα 1.1 και απλά κόβω στο 80% το pl.(440-460w περίπου) διότι εάν το αφήσω στο 100% η hof τραβάει 550w και πάνω όταν παίζω βαρύ τίτλο .

35 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ναι αλλά κατεβάζοντας το pl δεν κάνεις starve την κάρτα εμποδίζοντάς την να φτάσει στο max load/power state?

Γιατί να μην βάλεις σε δικιά σου καμπύλη +mhz όσα θες ανά voltage state και να κάνεις flat όλα τα μετέπειτα? Αφήνεις το pl στο 100 και τελείωσες. Έχεις ακριβώς όσα mhz/volt (+flat) θες.

Γιατί θέλω να κόβω watts και να γλυτώνω θερμοκρασίες.Για αυτό δεν της αφήνω στοκ ρολόι πυρήνα και την κάνω oc.Στην ουσία είναι πάνω κάτω το ίδιο σε απόδοση με το να φτιάξω δικό μου curve.Τα έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω.Οπως και να φτιάξεις την καμπύλη εάν δεν την ταισεις σωστά από pl για να έχεις σταθερό ρολόι σε όλη την καμπύλη δεν θα κρατεί αυτά που έχεις ορίσει στο κάθε v.

Σε 1440p k 1600p μια χαρά τα κραταει.

Σε 4κ αλλάζει το παραμύθι .

Στην περίπτωση με τον παραπάνω τρόπο μου ,έχω καταφέρει να κρατάει η κάρτα στο 1.1v μέχρι τα 450w ,core clock 3000-3075 .Εάν ανεβάσω στο 100pl τότε κρατάει συνέχεια 3060-3075 με πολύ πιο υψηλές θερμοκρασίες, που δεν μου αρέσει.

Θέλω την κάρτα στα βαριά παιχνίδια να παίζει Μαξ 58-60c  core και hotspot Μαξ τους 72-74c.

Δεν είμαι φαν του uv στις gpu αλλά θέλω να πετυχαίνω όσο το δυνατόν καλύτερες θερμοκρασίες.

Παρακάτω μέχρι πόσο θέλω να παίζω και αυτό έχω καταφέρει χωρίς να χάνω απόδοση και χωρίς να την ψήνω 

 

IMG_20240221_011537.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...