Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, hln3 είπε

Δεν μπορώ να φανταστώ την 3080 μου χωρίς undervolt, ναι χάνω 6-7% απόδοση αλλά κερδίζω 120 watt.
Ενώ σε παλιά games την έχω να τρέχει στα 110 watt, αν την αφήσω στοκ παίζει να τραβήξει και 250 γιατί έτσι...

Σου δίνουν μια στοκ καμπύλη που δουλεύει σε όλα τα σενάρια και σχεδόν σε κάθε κάρτα που βγάζουν, αυτό δεν σημαίνει πως αυτή η καμπύλη ταιριάζει στην δική σου χρήση και στο δικό σου τσιπάκι

Τώρα όποιος φοβάται μην κάνει ζημιά στην κάρτα, οκ αυτός μένει στοκ, δεν το συζητάμε


 

Οχι μονο κακο δεν κανεις αλλα κανεις και καλο. Αλλιως ειναι να δουλευει κατι στους 75 βαθμους αλλιως στους 60. Αλλιως τα fans στο 60% αλλιως στο 30. Συν την ηρεμια σου. 

 

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Οι 3000 ήταν ειδική περίπτωση, έκαιγαν τα άντερα τους, με τις 4000 είναι αλλιώς τα πράγματα. Ζημιά δεν παθαίνει πάντως ούτε με το oc, ούτε με το uv. Software sliders και καμπύλες πειράζεις. Από τι στιγμή που δεν μπορείς να ανεβάσεις το voltage δεν μπορείς να κάνεις ζημιά στην κάρτα ακόμη και να θες.

Και οι ada καινε 310 βλεπεις ανετα στην 4080super δεν ειναι τα 400αρια των μεγαλων ampere αλλα παλι ειναι. Ποσο διαφορα θα σε κανουν τα 3-4fps οταν πιανεις ηδη 80+? Μηδενικη για μενα ενω τα υπολοιπα ειναι υπαρκτα. Συν οτι οταν πουλησεις την καρτα λες οτι την δουλευα χαμηλα και κρυα να την παρει ο αλλος να ειναι σαν καινουργια και με χαμηλη καταπονηση του hardware. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Και οι ada καινε 310 βλεπεις ανετα στην 4080super δεν ειναι τα 400αρια των μεγαλων ampere αλλα παλι ειναι. Ποσο διαφορα θα σε κανουν τα 3-4fps οταν πιανεις ηδη 80+? Μηδενικη για μενα ενω τα υπολοιπα ειναι υπαρκτα. Συν οτι οταν πουλησεις την καρτα λες οτι την δουλευα χαμηλα και κρυα να την παρει ο αλλος να ειναι σαν καινουργια και με χαμηλη καταπονηση του hardware. 

εννοείται, δεν διαφωνώ, απλά προτιμώ το pl αντί του uv για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα κρασάρει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

εννοείται, δεν διαφωνώ, απλά προτιμώ το pl αντί του uv για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα κρασάρει ποτέ.

Νομιζω οτι εχεις πιο σταθερα frametimes με fixed voltage και συχνοτητα απο το να ριξεις το power limit οσο θελεις αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Οι 3000 ήταν ειδική περίπτωση, έκαιγαν τα άντερα τους, με τις 4000 είναι αλλιώς τα πράγματα. Ζημιά δεν παθαίνει πάντως ούτε με το oc, ούτε με το uv. Software sliders και καμπύλες πειράζεις. Από τι στιγμή που δεν μπορείς να ανεβάσεις το voltage δεν μπορείς να κάνεις ζημιά στην κάρτα ακόμη και να θες.

Για το uv υπάρχουν δύο απόψεις, εγώ δεν το θεωρώ μηδενικού ρίσκου αλλά θεωρώ πως αξίζει το ρίσκο γιατί δυνητικά μειώνεις την κατάπονηση του hardware, πέρα από το όφελος στην απόδοση.
Το OC σίγουρα έχει ρίσκο, έχω κάνει degrade 2 cpu, σε gpu degrade νομίζω πιο πιθανό να δεις στις μνήμες παρά στον πυρήνα γιατί σ πυρήνας θα σου κρασαρει αμα τον ζορίσεις πολύ και θα το πάρχεις είδηση πιο γρήγορα, στις μνήμες το ζόρισμα το αντιλαμβάνεσαι εύκολα όταν δεις artifacts αλλά ξεκινάει πιο πίσω, και το βλέπεις οταν ανεβάζει συχνότητα αλλά η απόδοση μένει σταθερή αλλά πέφτει. Άσε που σε πολλές ampere οι gddr6x ψήνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Νομιζω οτι εχεις πιο σταθερα frametimes με fixed voltage και συχνοτητα απο το να ριξεις το power limit οσο θελεις αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος. 

μάλλον πιο πολύ placebo είναι αυτό. άλλωστε στα games που είναι τρέχουν σωστά ακόμη και stock να το αφήσεις έχεις ευθεία γραμμή στο frametime. Κάτι που ίσως να συμβαίνει είναι να κάνει μικρά spikes όταν χτυπάει hardware power limit, αλλά δεν μπορώ και να το τεστάρω γιατί εμένα δεν χτυπάει 200w ούτε σε stock καταστάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

μάλλον πιο πολύ placebo είναι αυτό. άλλωστε στα games που είναι τρέχουν σωστά ακόμη και stock να το αφήσεις έχεις ευθεία γραμμή στο frametime. Κάτι που ίσως να συμβαίνει είναι να κάνει μικρά spikes όταν χτυπάει hardware power limit, αλλά δεν μπορώ και να το τεστάρω γιατί εμένα δεν χτυπάει 200w ούτε σε stock καταστάσεις.

Γινετε testing αυτο βαλε το limit χαμηλα και παιξε χωρις fixed voltage και βλεπεις. Οταν ριχνει συχνοτητα αρκετα αποτομα ισως εκει να κανει spikes. Ενω με fixed ρευμα και συχνοτητα δεν θα το κανει αυτο. Απλα θελει τεσταρισμα σε βαριες συνθηκες ωστε να εξαλειψεις τελειως το crashing. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

μάλλον πιο πολύ placebo είναι αυτό. άλλωστε στα games που είναι τρέχουν σωστά ακόμη και stock να το αφήσεις έχεις ευθεία γραμμή στο frametime. Κάτι που ίσως να συμβαίνει είναι να κάνει μικρά spikes όταν χτυπάει hardware power limit, αλλά δεν μπορώ και να το τεστάρω γιατί εμένα δεν χτυπάει 200w ούτε σε stock καταστάσεις.

Έχω δοκιμάσει να τρέξω 3080 σε 550 watt psu (από τα καλύτερα 550αρια όμως)
Ούτε τα fixed voltage με γλίτωσαν από τα spikes ούτε το power limit, πρέπει πραγματικά να τραβάει τρελά ρεύματα η κάρτα έστω στιγμιαία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Για το uv υπάρχουν δύο απόψεις, εγώ δεν το θεωρώ μηδενικού ρίσκου αλλά θεωρώ πως αξίζει το ρίσκο γιατί δυνητικά μειώνεις την κατάπονηση του hardware, πέρα από το όφελος στην απόδοση.
Το OC σίγουρα έχει ρίσκο, έχω κάνει degrade 2 cpu, σε gpu degrade νομίζω πιο πιθανό να δεις στις μνήμες παρά στον πυρήνα γιατί σ πυρήνας θα σου κρασαρει αμα τον ζορίσεις πολύ και θα το πάρχεις είδηση πιο γρήγορα, στις μνήμες το ζόρισμα το αντιλαμβάνεσαι εύκολα όταν δεις artifacts αλλά ξεκινάει πιο πίσω, και το βλέπεις οταν ανεβάζει συχνότητα αλλά η απόδοση μένει σταθερή αλλά πέφτει. Άσε που σε πολλές ampere οι gddr6x ψήνονται...

Το cpu oc δεν έχει καμιά σχέση με το gpu oc. Στα cpu μπορείς να αλλάξεις το voltage οπότε μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Αν δεις ότι πέφτει η απόδοση όταν κάνεις vram oc χωρίς να βλέπεις artifacts σημαίνει ότι δεν είσαι σταθερός και κάνει error correction γι' αυτό και πέφτει η απόδοση. Αλλά αν είσαι σε σταθερά πλαίσια τότε δύσκολο έως απίθανο να πάθει ζημιά το hardware, τουλάχιστον όχι σε λογικά χρονικά πλαίσια. Τώρα αν πάθουν degrade οι μνήμες σε 7 χρόνια, ε 'ντάξει.Αλλά σε gaming καταστάσεις τι να πάθουν οι μνήμες; Δεν είναι δα και mining να τρέχουν τέζα 24/7. 

Απλά γενικά το oc/uv δεν το συμπαθώ γιατί τα gains είναι λίγα (ειδικά στην περίπτωση του oc) και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να σου σκάσει σε κάποιο game κάποια στιγμή και να ξενερώσεις. Έστω και ας είναι μικρός ο κίνδυνος. Γι' αυτό προτιμώ το power limit γύρω στο 70-75% που η πτώση στην απόδοση είναι ελάχιστη και φυσικά δεν την καταλαβαίνεις καν αν δεν έχεις ανοιχτό το rtss.

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γινετε testing αυτο βαλε το limit χαμηλα και παιξε χωρις fixed voltage και βλεπεις. Οταν ριχνει συχνοτητα αρκετα αποτομα ισως εκει να κανει spikes. Ενω με fixed ρευμα και συχνοτητα δεν θα το κανει αυτο. Απλα θελει τεσταρισμα σε βαριες συνθηκες ωστε να εξαλειψεις τελειως το crashing. 

με fixed ρεύμα και συχνότητα είχα θέμα στο outer worlds. πραγματικά αυτό το game ζορίζει πολύ και δεν ξέρω γιατί. οπότε έπρεπε να πάω λίγο πάνω στα volt οπότε στην τελική κατέληγα να είμαι 30w κάτω από stock, τίποτα δηλαδή. 2 βαθμούς διαφορά και 100-150rpm στα fans. Θα μου πεις είναι ένα game, αλλά αφού είναι ένα που ξέρουμε ότι μπορεί να μην υπάρχει και άλλο. Με αυτό το σκεπτικό το λέω.

12 λεπτά πριν, hln3 είπε

Έχω δοκιμάσει να τρέξω 3080 σε 550 watt psu (από τα καλύτερα 550αρια όμως)
Ούτε τα fixed voltage με γλίτωσαν από τα spikes ούτε το power limit, πρέπει πραγματικά να τραβάει τρελά ρεύματα η κάρτα έστω στιγμιαία

ε λογικό, 550w είναι πολύ λίγα. άλλωστε δεν νομίζω να υπάρχει κατασκευαστής που να προτίνει 550αρι για 3080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Στην 4070 ίσως να έχει νόημα σε κάτι τραγικές basic palit που τα fans κάνουν πολύ θόρυβο. Εμένα παρόλο που είναι basic δεν είναι εντελώς bottom of the barrel, και δεν ακούγονται πολύ, ειδικά με ακουστικά δεν ακούγεται καν. Και αν είχα και καλύτερο κουτί λογικά θα ήταν καλύτερα. 

Προφανώς.

Και σε amd μεριά στις rx 6000 που ξεκίνησε η μόδα του UV, δεν ήταν τόσο για την παραπάνω κατανάλωση.

Σε rx 6700 10gb και κάτω(ή σε rx 7600), οι εταιρείες μόνο τις φθηνότερες υλοποιήσεις βγάζανε τύπου Sapphire Pulse, Asus Dual,Powercolor fighter κλπ, ασχέτως που παλιότερα βλέπαμε Sapphire Nitro ακόμα και στην rx 570 πχ.

Αρα πέραν από την κατανάλωση, κέρδιζες πολύ και σε θερμοκρασίες και σε θόρυβο με αυτό.

Τα ίδια και σε nvidia μεριά με τις φθηνότερες κάρτες εταιρειών από Palit, Zotac, Inno3d κλπ, κυρίως στα παραπάνω σε TDP μοντέλα.

Και ο Der8auer, που δοκίμασε Undervolt σε 4090, σε Power Limit και αυτός κατεληξε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, azazil1190 said:

Συμφωνώ για αυτό που κερδίζεις δεν αξίζει να σπας το κεφάλι σου με κρας κτλ.

Εσύ το λες αυτό με το καλύτερο oc στο forum? Είσαι σχεδόν 20% πάνω από μια stock 4090 με βάση τα σκορ σου,εκτός και αν αυτό το gain το θεωρείς μικρό.Υπάρχουν πολλοί εδώ και γενικά που νομίζουν πως αν κάνεις oc παίρνεις ένα 2-4%,τελείως off.Απλά πρέπει να ανοίξεις το limit και να κάνεις bios flash αν είσαι με λοκ PL όπως ήμουν εγώ στα 450W.

Yπάρχει κίνδυνος φυσικά με το flash  και αν δεν ξέρεις τι κάνεις,καλύτερα άστο αλλά στις 4090 με το dual bios είσαι OK.Και για να μη λέμε λόγια του αέρα, μια Stock 4090(2520GHz)
2024-02-20-154557.png
 η δικιά μου με τα 500W
2024-01-19-034528.png

και ο Azazil θα είναι στα ~130fps με το 600W bios,με βάση το σκορ που μου έδειξε στο Timespy.Πας ουσιαστικά σε άλλο tier,και αν κάνω και εγώ flash σε Galax 666W bios,που το σκέφτομαι εκεί θα είμαι.

Χαμένος χρόνος δεν είναι σε καμία περίπτωση αν σου αρέσει το tinkering,και πάντοτε έχεις και το stock profile αν δε θέλεις να ξοδεύεις ρεύμα/noise, το παιχνίδι δε το χρειάζεται.

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Westbaum είπε

και αν κάνω και εγώ flash σε Galax 666W bios

καλά ρε συ και την ψυχή σου στον διάολο θα πουλήσεις για μερικά fps ?? :P 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Arkin said:

Αντε χειμώνα πες οκ καλοκαίρι με τις ζεστες χωρις κλίμα δεν παίζεις. Άλλο να έχεις 500 watt άλλο 300 όλη αυτή η θερμότητα θα το κάνει το δωμάτιο φούρνο. Το oc πέθανε έχει χρόνια το uv ζει και βασιλεύει όμως πιστεύω. 

Στοκ έπαιζα και το καλοκαίρι με Μόνο 2 ανεμιστήρες μεσαίους στο τραπέζι να φυσάνε τη πλάτη μου.

3070 (καραΣτοκ του Κερατά) MAX 78-79C σε δωμάτιο χωρίς ΚΑΝ κλιματιστικό. Συνήθως ήταν στα 76C-77C max με εξαίρεση να παίζω πάνω από 4 ώρες και να έχει ανεβάσει τη θερμοκρασία του χώρου το σύστημα.

12700Κ (στοκ κι αυτός, power limits MAX ας καίει και 200w κανένα πείραγμα στο bios για "125w limits κλπ". Σε temp περίπου τα ίδια εκεί στα max 78C gaming , αν τρέξεις κανα cinebench πάμε στα 98c αλλά δε τρέχω νούμερα καν ούτε κάνω επαγγελματική δουλειά . Επίσης εχω κάνει μάλλον κάποια μαλακια με τη τοποθέτηση του μπλοκ - χωρίς frame στον επεξεργαστή και είναι λίγο ότι ναναι η διαφορά C μεταξύ πυρήνων κάπως αλλοπρόσαλλη. Σιχαίνομαι να τα βγάζω βάζω. Φεβρουάριο του 22 όπως στήθηκε έτσι κι έμεινε το PC. Κουράστηκα να μου τρώει το μυαλό. Πανε οι εποχές που μου έβγαζε τη ψυχή και το πείραζα συνεχώς.  Είπαμε, power on, gaming, power off σαν να είναι παιχνιδοκονσολα. Και τα Windows updates off. Μια φορά την 3ετια φορματ στην τελευταία έκδοση σε τίποτα Χριστούγεννα ή Πάσχα με μεγάλο ρεπό. Εδώ λίγο χρόνο έχουμε, πόσο μάλλον λίγο χρόνο για πονοκέφαλο να χεις τη σκατοδουλεια  να έχεις και τον ηλεκτρονικό διάολο μετά; Παράνοια ². Μόνο κάρτα (τύπου 5070) θα μπει και θα βγει το 25. Τα υπόλοιπα θα αλλαχθούν σε 3 χρόνια ΚΙ αν εφόσον εντοπίσω μπουκάλι σε 4Κ μιας και εκει είμαι πλέον για τα single player-story games.)

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Στοκ έπαιζα και το καλοκαίρι

3070 (καραΣτοκ του Κερατά) MAX 78C σε δωμάτιο χωρίς ΚΑΝ κλιματιστικό.

12700Κ (στοκ κι αυτός περίπου τα ίδια εκεί στα max 78C gaming)

 

Μόνο 2 ανεμιστήρες μεσαίους να φυσάνε τη πλάτη μου.

220TDP ομως  η 3070 και παλι αγγιζε 78 βαθμους. Δεν ειναι μικρες θερμοκρασιες αυτες. Αλλα καθεσαι στο δωματιο αν παιζεις με ενα συστημα που εχει καταναλωση σε gaming 300-350 watt. Αν μιλαμε για 400αρες και πανω τοτε η θερμοτητα παραειναι μεγαλη σε πολυωρα sessions. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Arkin said:

220TDP ομως  η 3070 και παλι αγγιζε 78 βαθμους. Δεν ειναι μικρες θερμοκρασιες αυτες. Αλλα καθεσαι στο δωματιο αν παιζεις με ενα συστημα που εχει καταναλωση σε gaming 300-350 watt. Αν μιλαμε για 400αρες και πανω τοτε η θερμοτητα παραειναι μεγαλη σε πολυωρα sessions. 

Είχα 28-29C ambient temperature

Καλά γενικότερα καλοκαίρι δεν έπαιζα και κάθε μέρα. Αν σχολάς βράδυ ίσα ίσα προλαβαίνεις να κάνεις ένα μπάνιο (αν δε το έχουν μαμησει και αυτό στο νησί που κόβεται συχνά για "βλάβες"), ΕΑΝ δεις καμιά ταινία και ύπνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Westbaum είπε

Εσύ το λες αυτό με το καλύτερο oc στο forum? Είσαι σχεδόν 20% πάνω από μια stock 4090 με βάση τα σκορ σου,εκτός και αν αυτό το gain το θεωρείς μικρό.Υπάρχουν πολλοί εδώ και γενικά που νομίζουν πως αν κάνεις oc παίρνεις ένα 2-4%,τελείως off.Απλά πρέπει να ανοίξεις το limit και να κάνεις bios flash αν είσαι με λοκ PL όπως ήμουν εγώ στα 450W.

Yπάρχει κίνδυνος φυσικά με το flash  και αν δεν ξέρεις τι κάνεις,καλύτερα άστο αλλά στις 4090 με το dual bios είσαι OK.Και για να μη λέμε λόγια του αέρα, μια Stock 4090(2520GHz)
2024-02-20-154557.png
 η δικιά μου με τα 500W
2024-01-19-034528.png

και ο Azazil θα είναι στα ~130fps με το 600W bios,με βάση το σκορ που μου έδειξε στο Timespy.Πας ουσιαστικά σε άλλο tier,και αν κάνω και εγώ flash σε Galax 666W bios,που το σκέφτομαι εκεί θα είμαι.

Χαμένος χρόνος δεν είναι σε καμία περίπτωση αν σου αρέσει το tinkering,και πάντοτε έχεις και το stock profile αν δε θέλεις να ξοδεύεις ρεύμα/noise, το παιχνίδι δε το χρειάζεται.

Μην μπερδεύεις ρε συ τα σκορ με τα πραγματικά fps σε παιχνίδι.

1fps είναι περίπου 400-600ποντους σε Μπεντς π.χ 3δμαρκ.Στα παιχνίδια με τρελό oc άντε να δεις 8-10fps max σε φάση ότι κάποια στιγμή μπορεί να σκάσει.Απο αυτή την άποψη είπα ότι δεν αξίζει ,συν τα watts και θερμοκρασία που θα σκίζουν την κάρτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...