Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν προσπαθώ να το αποφύγω καθόλου πάντως, απλά δεν την παλεύω χωρίς αυτό. Το κρατάς καθαρισμένο και είσαι μια χαρά.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το θέμα με τo uv είναι ότι δεν ξέρεις πότε θα σου σκάσει.

Ξέρεις.

Αλλά για να ξέρεις, πρέπει να ξέρεις πως δουλεύει και ο αλγόριθμος GPU Boost. ;)

Να ξέρεις δηλαδή ότι πάνω από 55C η κάρτα χρησιμοποιεί άλλο curve point ανά 5C θερμοκρασίας. Οπότε σε δεδομένη συχνότητα αν έχεις στους 55C π.χ. 900mV, θα πρέπει το επόμενο σημείο (>60C) να πάει στα 907mV και για άνω των 65C να πάει στα 915mV. Για άνω των 70C στα 920mV. Ή εναλλακτικά να κρατάς ίδια τάση αλλά με ένα σκαλί κάτω σε συχνότητα.

Και βέβαια αφού, με πολύ κόπο, καταλήξεις σε μια καμπύλη τα κάνεις όλα ένα σκαλί κάτω ώστε να είσαι βέβαιος.

Μήνες τώρα έχω ρυθμίσει έτσι την 3090Ti και δεν έχει κρασάρει καμία φορά και έχω στοκ (πραγματική, όχι όπως του Arkin) απόδοση με ~100W κάτω σε κατανάλωση.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ξέρεις.

Αλλά για να ξέρεις, πρέπει να ξέρεις πως δουλεύει και ο αλγόριθμος GPU Boost. ;)

Να ξέρεις δηλαδή ότι πάνω από 55C η κάρτα χρησιμοποιεί άλλο curve point ανά 5C θερμοκρασίας. Οπότε σε δεδομένη συχνότητα αν έχεις στους 55C π.χ. 900mV, θα πρέπει το επόμενο σημείο (>60C) να πάει στα 907mV και για άνω των 65C να πάει στα 915mV. Για άνω των 70C στα 920mV. Ή εναλλακτικά να κρατάς ίδια τάση αλλά με ένα σκαλί κάτω σε συχνότητα.

Και βέβαια αφού, με πολύ κόπο, καταλήξεις σε μια καμπύλη τα κάνεις όλα ένα σκαλί κάτω ώστε να είσαι βέβαιος.

Μήνες τώρα έχω ρυθμίσει έτσι την 3090Ti και δεν έχει κρασάρει καμία φορά και έχω στοκ (πραγματική, όχι όπως του Arkin) απόδοση με ~100W κάτω σε κατανάλωση.

Πραγματική είναι το 2 3% κάτω εκτός αν σου αλλάζουν την εμπειρία τα 2 3fps εκεί πάσο. Η 3090ti τραβάει 450watt. Πήγες 350 δηλαδή για stock επιδόσεις. Κλάιν που λέμε πάλι τα άντερα της καίει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ξέρεις.

Αλλά για να ξέρεις, πρέπει να ξέρεις πως δουλεύει και ο αλγόριθμος GPU Boost. ;)

Να ξέρεις δηλαδή ότι πάνω από 55C η κάρτα χρησιμοποιεί άλλο curve point ανά 5C θερμοκρασίας. Οπότε σε δεδομένη συχνότητα αν έχεις στους 55C π.χ. 900mV, θα πρέπει το επόμενο σημείο (>60C) να πάει στα 907mV και για άνω των 65C να πάει στα 915mV. Για άνω των 70C στα 920mV. Ή εναλλακτικά να κρατάς ίδια τάση αλλά με ένα σκαλί κάτω σε συχνότητα.

Και βέβαια αφού, με πολύ κόπο, καταλήξεις σε μια καμπύλη τα κάνεις όλα ένα σκαλί κάτω ώστε να είσαι βέβαιος.

Μήνες τώρα έχω ρυθμίσει έτσι την 3090Ti και δεν έχει κρασάρει καμία φορά και έχω στοκ (πραγματική, όχι όπως του Arkin) απόδοση με ~100W κάτω σε κατανάλωση.

ναι οκ, εννοούσα δεν ξέρεις αν κάποιο game ζητήσει παραπάνω σε κάποια σκηνή και σκάσει. Αλλά ναι αν το κάνεις με τόσο λεπτομέρια δεν θα σκάσει, αλλά ain't nobody got time for that :P Ειδικά στις 4000 που καίνε και πολύ λιγότερο, stock και ξερό ψωμί.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ δεν προσπαθώ να το αποφύγω καθόλου πάντως, απλά δεν την παλεύω χωρίς αυτό. Το κρατάς καθαρισμένο και είσαι μια χαρά.

Είστε και Αθήνα οι περισσότεροι που είναι όντως αποπνικτικα καλοκαίρι με τα 40αρια. Έχουμε τέντες σε όλο το σπίτι γύρω γύρω και κάνουν τρελή δουλειά καλοκαίρι. Το κλίμα κυρίως τις μέρες του καύσωνα που δεν είναι θέμα καθαρισμού όσο ότι ο αέρας που εξερχετε δεν είναι ότι πιο υγιεινό για το αναπνευστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το καλοκαίρι είχα 44 βαθμούς και φωτιά στα 5 χιλιόμετρα μακριά. Τι να μην βάλω A/C; Όλο το καλοκαίρι ανοιχτό είναι εκτός από τον Ιούνιο που τα τελευταία χρόνια είναι πιο χαλαρός. Σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά και να κάθεσαι μέσα στο σπίτι με 30 βαθμούς σχεδόν και 60-70% υγρασία ούτε αυτό είναι καλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι οκ, εννοούσα δεν ξέρεις αν κάποιο game ζητήσει παραπάνω σε κάποια σκηνή και σκάσει. Αλλά ναι αν το κάνεις με τόσο λεπτομέρια δεν θα σκάσει, αλλά ain't nobody got time for that :P Ειδικά στις 4000 που καίνε και πολύ λιγότερο, stock και ξερό ψωμί.

Θα σου ρίξει λίγο συχνότητα δεν θα σκάσει. Έχω να δω gpu crash χρόνια σε κανονικό gaming. Αλλά πέφτει testing τις πρώτες μέρες στα πιο βαριά παιχνίδια που ξεσκίζουν τις κάρτες. Αν είσαι εκεί stable είσαι παντού. Η 4070 καίει 190. Στα 0.900 θα ήσουν στα 130. Μην το σκέφτεσαι ως 60watt διαφορά σκέψου το ως 33% κάτω σε ρεύμα για 2 3% κάτω επιδόσεις. Συν ότι τα fans από 50 60% θα τα έχεις όσο κάτω πάνε. Αξίζει? Εσύ αποφασίζεις. 

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Εγώ το καλοκαίρι είχα 44 βαθμούς και φωτιά στα 5 χιλιόμετρα μακριά. Τι να μην βάλω A/C; Όλο το καλοκαίρι ανοιχτό είναι εκτός από τον Ιούνιο που τα τελευταία χρόνια είναι πιο χαλαρός. Σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά και να κάθεσαι μέσα στο σπίτι με 30 βαθμούς σχεδόν και 60-70% υγρασία ούτε αυτό είναι καλό.

Ήσουν δίπλα στις φωτιές? Άλλη ιστορία και η Αθήνα γενικά οι μεγάλες πόλεις είναι πολύ δύσκολα καλοκαίρι με τέτοιες θερμοκρασίες. Εγώ δεν τις αντέχω και χειμώνα όπως έχω αναφέρει. Ο καθένας κρίνει με το μέρος που ζει ειναι διαφορετικά 40 βαθμοί Αθήνα αλλιώς επαρχία διαφορετική υγρασία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Θα σου ρίξει λίγο συχνότητα δεν θα σκάσει. Έχω να δω gpu crash χρόνια σε κανονικό gaming. Αλλά πέφτει testing τις πρώτες μέρες στα πιο βαριά παιχνίδια που ξεσκίζουν τις κάρτες. Αν είσαι εκεί stable είσαι παντού. Η 4070 καίει 190. Στα 0.900 θα ήσουν στα 130. Μην το σκέφτεσαι ως 60watt διαφορά σκέψου το ως 33% κάτω σε ρεύμα για 2 3% κάτω επιδόσεις. Συν ότι τα fans από 50 60% θα τα έχεις όσο κάτω πάνε. Αξίζει? Εσύ αποφασίζεις. 

0.9 δεν γίνεται, γιατί έχω δει σε κάποια games να σου ρίχνει τη συχνότητα της μνήμης (το αναφέρουν και στο ΥΤ αυτό) και τα fps πάνε μονοψήφια. Το ελάχιστο είναι 0.91v και έχω 150-155w. Άρα το ίδιο με το να βάλω pl στα 150w.

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ήσουν δίπλα στις φωτιές? Άλλη ιστορία και η Αθήνα γενικά οι μεγάλες πόλεις είναι πολύ δύσκολα καλοκαίρι με τέτοιες θερμοκρασίες. Εγώ δεν τις αντέχω και χειμώνα όπως έχω αναφέρει. Ο καθένας κρίνει με το μέρος που ζει ειναι διαφορετικά 40 βαθμοί Αθήνα αλλιώς επαρχία διαφορετική υγρασία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και αυτό. 

Στο Βόλο ναι, 5 χιλιόμετρα σε ευθεία. Στο Βόλο δεν μας σώζει τίποτα. Αν φυσάει δυτικός τρώμε όλη την κάψα της Θεσσαλικής πεδιάδας και έχουμε 40+, ενώ αν φυσάει από τη θάλασσα έχουμε 32-33 αλλά με 60% υγρασία. Δεν γίνεται χωρίς A/C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

0.9 δεν γίνεται, γιατί έχω δει σε κάποια games να σου ρίχνει τη συχνότητα της μνήμης (το αναφέρουν και στο ΥΤ αυτό) και τα fps πάνε μονοψήφια. Το ελάχιστο είναι 0.91v και έχω 150-155w. Άρα το ίδιο με το να βάλω pl στα 150w.

Μήπως σε stock έχεις 220 watt? Το 190 μου φαίνεται μικρό. Μπορείς να βάλεις λίγο κάποιο cyberpunk Alan wake portal να δεις πόσο έχεις σε stock? Για να πέφτεις στα 150 θα πρέπει σε αυτά να είσαι στα 210 220. 30 35% πέφτουν σε τέτοιο voltage σε ρεύμα οπότε και βγαίνει το 150. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Μήπως σε stock έχεις 220 watt? Το 190 μου φαίνεται μικρό. Μπορείς να βάλεις λίγο κάποιο cyberpunk Alan wake portal να δεις πόσο έχεις σε stock? Για να πέφτεις στα 150 θα πρέπει σε αυτά να είσαι στα 210 220. 30 35% πέφτουν σε τέτοιο voltage σε ρεύμα οπότε και βγαίνει το 150. 

200w είναι σε stock, αλλά μόνο σε 3D mark τα πιάνει. Σε game το περισσότερο που έχω δει είναι 190w στο outer worlds το οποίο παρόλο που είναι παλιό τραβάει πολύ. Σε οτιδήποτε άλλο μέχρι 185w (σε gpu bound φυσικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

200w είναι σε stock, αλλά μόνο σε 3D mark τα πιάνει. Σε game το περισσότερο που έχω δει είναι 190w στο outer worlds το οποίο παρόλο που είναι παλιό τραβάει πολύ. Σε οτιδήποτε άλλο μέχρι 185w (σε gpu bound φυσικά).

Πολύ χαμηλό ρεύμα και σε stock κομπλέ η κάρτα νόμιζα είχε 220 tdp βλέπω είναι στα 200 οπότε λογικο αυτό που βλέπεις. Οπότε στα 150 πέφτεις λίγο όχι ότι δεν παίζει ρόλο απλά όσο πιο ενεργοβόρα η κάρτα θα πέσει ανάλογα περισσότερο σε ρεύμα κρατοντας stock επιδόσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι οκ, εννοούσα δεν ξέρεις αν κάποιο game ζητήσει παραπάνω σε κάποια σκηνή και σκάσει. Αλλά ναι αν το κάνεις με τόσο λεπτομέρια δεν θα σκάσει, αλλά ain't nobody got time for that :P Ειδικά στις 4000 που καίνε και πολύ λιγότερο, stock και ξερό ψωμί.

Ο καθένας κρίνει τι του χρειάζεται.

Σε 4090 ας πούμε, κατά τη γνώμη μου, είναι must κάτι τέτοιο.

Σε 4070 είναι χαμένος χρόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ο καθένας κρίνει τι του χρειάζεται.

Σε 4090 ας πούμε, κατά τη γνώμη μου, είναι must κάτι τέτοιο.

Σε 4070 είναι χαμένος χρόνος.

Στην 4070 ίσως να έχει νόημα σε κάτι τραγικές basic palit που τα fans κάνουν πολύ θόρυβο. Εμένα παρόλο που είναι basic δεν είναι εντελώς bottom of the barrel, και δεν ακούγονται πολύ, ειδικά με ακουστικά δεν ακούγεται καν. Και αν είχα και καλύτερο κουτί λογικά θα ήταν καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Βρε αφήστε τα stock όλα, πάνε οι εποχές του OC..Τζάμπα πονοκέφαλος είναι πλέον.

Δεν μπορώ να φανταστώ την 3080 μου χωρίς undervolt, ναι χάνω 6-7% απόδοση αλλά κερδίζω 120 watt.
Ενώ σε παλιά games την έχω να τρέχει στα 110 watt, αν την αφήσω στοκ παίζει να τραβήξει και 250 γιατί έτσι...

Σου δίνουν μια στοκ καμπύλη που δουλεύει σε όλα τα σενάρια και σχεδόν σε κάθε κάρτα που βγάζουν, αυτό δεν σημαίνει πως αυτή η καμπύλη ταιριάζει στην δική σου χρήση και στο δικό σου τσιπάκι

Τώρα όποιος φοβάται μην κάνει ζημιά στην κάρτα, οκ αυτός μένει στοκ, δεν το συζητάμε


 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Δεν μπορώ να φανταστώ την 3080 μου χωρίς undervolt, ναι χάνω 6-7% απόδοση αλλά κερδίζω 120 watt.
Ενώ σε παλιά games την έχω να τρέχει στα 110 watt, αν την αφήσω στοκ παίζει να τραβήξει και 250 γιατί έτσι...

Σου δίνουν μια στοκ καμπύλη που δουλεύει σε όλα τα σενάρια και σχεδόν σε κάθε κάρτα που βγάζουν, αυτό δεν σημαίνει πως αυτή η καμπύλη ταιριάζει στην δική σου χρήση και στο δικό σου τσιπάκι

Τώρα όποιος φοβάται μην κάνει ζημιά στην κάρτα, οκ αυτός μένει στοκ, δεν το συζητάμε


 

Οι 3000 ήταν ειδική περίπτωση, έκαιγαν τα άντερα τους, με τις 4000 είναι αλλιώς τα πράγματα. Ζημιά δεν παθαίνει πάντως ούτε με το oc, ούτε με το uv. Software sliders και καμπύλες πειράζεις. Από τι στιγμή που δεν μπορείς να ανεβάσεις το voltage δεν μπορείς να κάνεις ζημιά στην κάρτα ακόμη και να θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...