Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Armoral είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Να ανέβω μέχρι τα 800€?? 

Θέλω κάτι ανταγωνιστικό και αυτό θα είναι στην παραπάνω τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Να ανέβω μέχρι τα 800€?? 

Θέλω κάτι ανταγωνιστικό και αυτό θα είναι στην παραπάνω τιμή 

Ναι και θα ακούγεται και πιο ωραία το σλόγκαν "Η καλυτερη κάρτα στον κόσμο κάτω από 750 ευρώ" 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ναι και θα ακούγεται και πιο ωραία το σλόγκαν "Η καλυτερη κάρτα στον κόσμο κάτω από 750 ευρώ" 

Η πιο vfm στον κόσμο 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Armoral είπε

Κάτω από τα 750 ευρώ όμως. Πάνω δε μας λένε ποια είναι,  το κάτω μας ενδιαφέρει. :D

παραπάνω δεν μας νοιάζει γιατί "εμένα δεν με ενδιαφέρει το RT". Βέβαια αν στις 8000 η AMD είχε αντίστοιχα καλό RT τότε το RT θα γινόταν ξαφνικά "τα γραφικά του μέλλοντος" όπως έγινε με τα "ψεύτικα frames"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

παραπάνω δεν μας νοιάζει γιατί "εμένα δεν με ενδιαφέρει το RT". Βέβαια αν στις 8000 η AMD είχε αντίστοιχα καλό RT τότε το RT θα γινόταν ξαφνικά "τα γραφικά του μέλλοντος" όπως έγινε με τα "ψεύτικα frames"

Α εσύ είσαι καλός. @xartemporas ο άνθρωπός σου.

Ωχ φαντάζεσαι να παίζει κάρτα με 24gb vram στα 750 ευρώ τι έχει να γίνει. @azazil1190 φωτιές μας άναψες.

1 ώρα πριν, Westbaum είπε

Για να ξεκινήσεις τον καυγά πρέπει να μας πεις πόσο θεωρείς ότι πρέπει να πέσει η ΧΤΧ.🤨

Είπε ήδη ο πιο ποθητός wannabe συγγενής όλων.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Tambas91 είπε

επειδή δεν παίζω πολλά παιχνίδια παράλληλα και δεν παίζω και πολλές ώρες γενικά, συνήθως πιάνω ένα παιχνίδι μέχρι να το τερματίσω, οποτε δεν κοιτάω άμα είναι παλιό καινούργιο η κάτι άλλο απλά βάζω αυτό που μου αρέσει και το τεστάρω κιόλας.. άσχετο αλλα αυτή την περίοδο παίζω το remaster του mafia 1 που είναι και πολύ καλό bench άμα ψήνεται κανεις

στο tlou αυτό είναι το bench του nofear:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

είχε cap στα 117fps γιατί δε μπορούσε να το ξεκλειδώσει και τα watt που τραβάει είναι από 80-100... αν το είχε ξεκλείδωτο θα τράβαγε πάνω από 100 σταθερά και κοίτα ποσο θερμοκρασίες έχει... το είπα και το ξαναλέω για εμενα είναι κακή σχεδίαση του chip δεν είπα κάτι κακό γι αυτό δεν ξαναπήγα σε 3D αν η amd βρει μια λύση εγώ πάλι amd θέλω να πάρω... μέχρι τότε τι να κάνω η ιντέλα μου παρέχει καλύτερο προϊόν γι αυτό που ψάχνω

αδερφέ καλύτερα που γραφεις σπανια με τον τρόπο που μιλάς... γιατί εγώ ούτε χαρακτήρισα κανέναν ούτε βγάζω πράγματα απ το κεφάλι μου... θες να μιλήσουμε όμορφα? καλώς... τις χαζομάρες και τα μαυρα μεσάνυχτα κρατα τα για τον εαυτό σου

"Αδερφε" αν προσβληθηκες προσπερνα το ποστ μου, ομως δεν σε χαρακτηρισα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση!

Μην ψαχνεις απο που να πιαστεις, γραφεις ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ. Simple as that.

Επισης οταν παραθετεις τα λεγομενα μου να χρησιμοποιεις το ιδιο μου το ποστ χωρις να το κοβεις και να το ραβεις κατα βουληση. Εγραψες για 50 βαθμους idle και 90 Load. Αρες μαρες κουκουναρες!!!

Εγω ομως δεν προσπερναω σε καμια περιπτωση ανακριβειες σαν αυτες που γραφεις.. καθως εδω μπορει να διαβασει ο οποιοσδηποτε που η αγορα του μπορει να κριθει απο μερικα ποστ σαν και τα δικα σου. Ειναι μεγαλο το κριμα και οι ατεκμηριωτες αποψεις καφενειου, πλεοναζουν ηδη!

Εχω παιξει και εχω τερματισει το The last of us και σε καμια περιπτωση δεν ειδα θερμοκρασιες μεγαλυτερες απο 70 βαθμους με Dark Rock pro 4 και ολα τα case fan ρυθμισμενα με γνωμονα την ησυχια. Αγγιξε τους 85, οταν εκανε compile shaders αλλα ηδη στο κουτι γινοταν της κακομοιρας με τη GPU να ειναι και αυτη στο 100%.

Τωρα, εσυ επιμενεις και λες τα δικα σου για αλλη μια φορα... 

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι η σύγκριση 4080 - 7900xtx αδικεί τη δεύτερη διότι η διαφορά επιδόσεων αφορά μόνο το ένα σκέλος. Υπάρχει και αυτό των τεχνολογιών της nvidia που ναι μεν ακριβοπληρωνεις αλλά αν θες κάτι σε high end που είναι αυτές οι κάρτες, κατά 99% τις θέλεις. Μέχρι και την προηγούμενη γενιά η amd ήταν ανταγωνιστική, πλέον με την ανάπτυξη του ai από την nvidia, η κατάσταση ξέφυγε και μάλλον η διαφορά έτσι όπως πάει θα μεγαλώνει. Αυτός είναι και ο λόγος που η amd φημολογείται ότι θα σταματήσει να προσπαθεί να κοντράρει την nvidia στο high-end και θα αρκεστεί στις χαμηλότερες κατηγορίες. 

Το ποπ κορν είναι με βούτυρο; 🍿

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chrisde είπε

Θεωρώ ότι η σύγκριση 4080 - 7900xtx αδικεί τη δεύτερη διότι η διαφορά επιδόσεων αφορά μόνο το ένα σκέλος. Υπάρχει και αυτό των τεχνολογιών της nvidia που ναι μεν ακριβοπληρωνεις αλλά αν θες κάτι σε high end που είναι αυτές οι κάρτες, κατά 99% τις θέλεις. Μέχρι και την προηγούμενη γενιά η amd ήταν ανταγωνιστική, πλέον με την ανάπτυξη του ai από την nvidia, η κατάσταση ξέφυγε και μάλλον η διαφορά έτσι όπως πάει θα μεγαλώνει. Αυτός είναι και ο λόγος που η amd φημολογείται ότι θα σταματήσει να προσπαθεί να κοντράρει την nvidia στο high-end και θα αρκεστεί στις χαμηλότερες κατηγορίες. 

Το ποπ κορν είναι με βούτυρο; 🍿

Δεν πιανουν αυτα

Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν πιανουν αυτα

Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png

Κοίτα καταλαβαίνω το point σου αλλά όπως έχουμε ξαναπεί, δεν πρέπει να κάνουμε συγκρίσεις fps μεταξύ καρτών με fg, δεν είναι πραγματικά fps, τι να κάνουμε τώρα. Ωραία τεχνολογία, must θα την χαρακτήριζα βοηθάει απίστευτα σε περιπτώσεις αδυναμων cpu και κακογραμμένων ή θεοβαρων λογω rt/pt παιχνιδιών και φαντάζομαι, δεν ξέρω, πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη πρόταση της amd, αλλά είναι τεχνολογία για smoothness, όχι για αύξηση fps.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κοίτα καταλαβαίνω το point σου αλλά όπως έχουμε ξαναπεί, δεν πρέπει να κάνουμε συγκρίσεις fps μεταξύ καρτών με fg, δεν είναι πραγματικά fps, τι να κάνουμε τώρα. Ωραία τεχνολογία, must θα την χαρακτήριζα βοηθάει απίστευτα σε περιπτώσεις αδυναμων cpu και κακογραμμένων ή θεοβαρων λογω rt/pt παιχνιδιών και φαντάζομαι, δεν ξέρω, πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη πρόταση της amd, αλλά είναι τεχνολογία για smoothness, όχι για αύξηση fps.

Ναι το καταλαβαινω το θεμα ειναι οτι παιζεις πολυ καλυτερα χωρις προβλημα ολα αυτα τα παιχνιδια που εχουν FG συγκριτικα με amd? Εκει θελω να καταληξω. Δεν ειναι real fps της cpu σιγουρα δεν ειναι σου φτιαχνουν ομως την εμπειρια στο 100%? Ειδικα με ενα αδυναμο cpu? Εκει θελω να καταληξω. Αληθινα η ψευτικα frames βοηθαει παρα πολυ σε μια smooth εμπειρια και τουλαχιστον στην ιδια τιμη ειναι ξεκαθαρος λογος να προτιμησεις την μια απο την αλλη. Θα επερνες στα 800 7900xt η 4070ti? Θα επερνες στα 1000 7900xtx η 4080? Η παραπανω vram δεν βοηθαει πουθενα τα 24 εναντι των 16 εννοω για τα 12 vs 20 ναι θα επρεπε να εχει λιγο παραπανω ενω το καλυτερο rt fg καταναλωση θορυβος ολα αυτα βοηθανε και μαλιστα αρκετα. Για αυτο και μπαινουν στην εξισωση. Θα βγει το half life 2 remix θα ειναι playable με την 7900xtx? Τι πιστευεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κοίτα καταλαβαίνω το point σου αλλά όπως έχουμε ξαναπεί, δεν πρέπει να κάνουμε συγκρίσεις fps μεταξύ καρτών με fg, δεν είναι πραγματικά fps, τι να κάνουμε τώρα. Ωραία τεχνολογία, must θα την χαρακτήριζα βοηθάει απίστευτα σε περιπτώσεις αδυναμων cpu και κακογραμμένων ή θεοβαρων λογω rt/pt παιχνιδιών και φαντάζομαι, δεν ξέρω, πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη πρόταση της amd, αλλά είναι τεχνολογία για smoothness, όχι για αύξηση fps.

καλώς η κακώς οι τεχνολογίες του πέτσινου κάνουν παπάδες μονο το video RTX να βάλω που δε το ξέρει "κανένας" σου μεταμορφώνει τα video από streaming, youtube, twitch κτλπ η amd κλασικά προσπαθεί να ακολουθήσει και δεν έχει μπει καν ακόμα στο χορό του AI 

η μακακια είναι ότι του χρόνου δε βλέπω να τα γλιτώνουμε τα 3k για 5090 :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...