Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

75w και 73c είναι πολύ. Το 5600Χ αν τον αφήσω stock , δηλαδή 76w, με το ζόρι 60 φτάνει, και έχω και πολύ μέτριo cooling. Ίσως οι 3D λόγω τις cache έχουν υψηλότερο thermal density ή/και χειρότερη απαγωγή της θερμότητας.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έλα τώρα ρε συ το ένα είναι παλιό, το άλλο προτιμάει intel, το άλλο είναι unoptimized..

Δοκιμάστε καινούρια παιχνίδια. Όχι το KCD. Γιατί με τη λογική αυτή στο SOTTR ρίχνει ξύλο ο 3D. Αλλά παρόλο που είναι 100 φορές πιο optimized από το KCD έχει παλιώσει και αυτό.

Τρέξτε CP2077 και Watch Dogs Legion που έχουν built-in bench π.χ.

34 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ πήγα να παίξω ένα παιχνίδι και είδα τα fps να κατεδαφίζονται στα 40 επειδή δε τα κρατούσε το cpu

Για ποια περίπτωση μιλάς; Σε ποιο παιχνίδι; Ποιο CPU;

Κοίτα, υπάρχουν και σοβαρά παιχνίδια που τρώνε άγριο ξύλο οι Intel αλλά δεν το κάνουμε θέμα.

Ούτε με oc στα 6.2GHz και μνήμες στα 9000 δε μαζεύεται το 30-35% διαφοράς στο Flight Simulator

image.png.064f93f8ff4c1f82b1a91db870da0abc.png

Να τα βλέπουμε και να τα λέμε όλα, κακό δεν κάνει.

 

34 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εμενα φτάνει δε φτάνει 60-65c με 120watt ορίστε ένα παλιό δικό μου

 

34 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αν βάλεις tlou που χτυπάει 100+ watt

Βλέπεις ότι τα λες λάθος;

Σε Intel πιάνει πολλά W το TLOU.

Σε AMD 3D ζήτημα να δεις 75W (αν το μηχάνημα είναι σωστά στημένο) οπότε δε θα δεις πολύ ψηλές θερμοκρασίες.

Επίσης δε συγκρίνουμε τα ίδια W. Προφανώς και στους Intel γίνεται καλύτερη απαγωγή θερμότητας αλλά από την άλλη στους AMD ποτέ δε θα δεις τόσα W.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Tambas91 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ρε συ άκου να δεις επειδή έχω σπασμένο χέρι και δυσκολεύομαι να γράψω, απλά πράγματα, τόσα παιδιά έχουν εδώ 3D ας τρέξουν  να δούμε τι γίνετε.. είχα 5800x3D με την ίδια ψύκτρα και είδα πως συμπεριφέρεται (50c idle,90 throttle σε games που ετρωγε ζορι).. να μου λυπεί το βύσσινο αν η AMD σταματήσει να τον παίζει όπως με τις κάρτες εγώ πάλι θα πάω να πάρω δεν έχω πρόβλημα και gpu και cpu 

 

Σπανια γραφω, με συγχωρεις αλλα αυτα που λες ειναι χαζομαρες.

Με τον 5800x3d, meshify C, 3 ανεμιστηρια εμπρος, 1 πισω και 1 επανω, εχω αυτα τα thermals σε gaming PUBG που ειναι και απαιτητικο σε cpu. Παραπλησια και σε Last of us αλλα και σε MSFS και σε Cyberpunk.

Κατι εκανες ΠΟΛΥ λαθος.... και στεκομαι ειδικα στο IDLE γιατι απ΄οτι φαινεται εχεις πληρη μεσανυχτα του τι θα πει idle.

 

Αν παραθεσεις ενα τετοιο γραφημα να συζητησουμε περαιτερω, μεχρι τοτε κουβεντες καφενειου και να 'χαμε να λεγαμε.

Υ.Γ. Το 2ο σκελος του γραφηματος 16:50 και επειτα, ειναι Cyberpunk δοκιμη και στο τελος, 16:10, Cinebench R23.

image.png.e2240c2ef9079dbbf560870710bce59e.png

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reflex on + boost τι κάνει; λίγο που το έψαξα λέει ότι σου κρατάει την gpu στα max ρολόγια για καλύτερο latency, αλλά βλέπω ότι η gpu ρίχνει κανονικά τα ρολόγια σε εύκολες σκηνές που τερματίζει το fps cap. άρα κάτι άλλο ίσως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Δοκιμάστε καινούρια παιχνίδια. Όχι το KCD. Γιατί με τη λογική αυτή στο SOTTR ρίχνει ξύλο ο 3D. Αλλά παρόλο που είναι 100 φορές πιο optimized από το KCD έχει παλιώσει και αυτό.

Τρέξτε CP2077 και Watch Dogs Legion που έχουν built-in bench π.χ.

επειδή δεν παίζω πολλά παιχνίδια παράλληλα και δεν παίζω και πολλές ώρες γενικά, συνήθως πιάνω ένα παιχνίδι μέχρι να το τερματίσω, οποτε δεν κοιτάω άμα είναι παλιό καινούργιο η κάτι άλλο απλά βάζω αυτό που μου αρέσει και το τεστάρω κιόλας.. άσχετο αλλα αυτή την περίοδο παίζω το remaster του mafia 1 που είναι και πολύ καλό bench άμα ψήνεται κανεις

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Βλέπεις ότι τα λες λάθος;

Σε Intel πιάνει πολλά W το TLOU.

Σε AMD 3D ζήτημα να δεις 75W (αν το μηχάνημα είναι σωστά στημένο) οπότε δε θα δεις πολύ ψηλές θερμοκρασίες.

Επίσης δε συγκρίνουμε τα ίδια W. Προφανώς και στους Intel γίνεται καλύτερη απαγωγή θερμότητας αλλά από την άλλη στους AMD ποτέ δε θα δεις τόσα W.

στο tlou αυτό είναι το bench του nofear:

Spoiler

 

είχε cap στα 117fps γιατί δε μπορούσε να το ξεκλειδώσει και τα watt που τραβάει είναι από 80-100... αν το είχε ξεκλείδωτο θα τράβαγε πάνω από 100 σταθερά και κοίτα ποσο θερμοκρασίες έχει... το είπα και το ξαναλέω για εμενα είναι κακή σχεδίαση του chip δεν είπα κάτι κακό γι αυτό δεν ξαναπήγα σε 3D αν η amd βρει μια λύση εγώ πάλι amd θέλω να πάρω... μέχρι τότε τι να κάνω η ιντέλα μου παρέχει καλύτερο προϊόν γι αυτό που ψάχνω

24 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

Σπανια γραφω, με συγχωρεις αλλα αυτα που λες ειναι χαζομαρες.

αδερφέ καλύτερα που γραφεις σπανια με τον τρόπο που μιλάς... γιατί εγώ ούτε χαρακτήρισα κανέναν ούτε βγάζω πράγματα απ το κεφάλι μου... θες να μιλήσουμε όμορφα? καλώς... τις χαζομάρες και τα μαυρα μεσάνυχτα κρατα τα για τον εαυτό σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, just_a_dude said:

βγήκε το chat with rtx demo Build a Custom LLM with Chat With RTX | NVIDIA

μπορείς να το ταίσεις και βιντεο από YT σαν δεδομένα χαχα

Ναι όμως δεν "διαβάζει" το περιεχόμενο, "μελετάει" το τι λένε σε αυτό μέσα από την αυτόματη μετάφραση των υποτίτλων αν υποστηρίζει το βίντεο ή τους manual subs εφόσον τους έχει προσθέσει ο χρήστης που το ανέβασε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

επειδή δεν παίζω πολλά παιχνίδια παράλληλα και δεν παίζω και πολλές ώρες γενικά, συνήθως πιάνω ένα παιχνίδι μέχρι να το τερματίσω, οποτε δεν κοιτάω άμα είναι παλιό καινούργιο η κάτι άλλο απλά βάζω αυτό που μου αρέσει και το τεστάρω κιόλας.. άσχετο αλλα αυτή την περίοδο παίζω το remaster του mafia 1 που είναι και πολύ καλό bench άμα ψήνεται κανεις

στο tlou αυτό είναι το bench του nofear:

  Hide contents

 

είχε cap στα 117fps γιατί δε μπορούσε να το ξεκλειδώσει και τα watt που τραβάει είναι από 80-100... αν το είχε ξεκλείδωτο θα τράβαγε πάνω από 100 σταθερά και κοίτα ποσο θερμοκρασίες έχει... το είπα και το ξαναλέω για εμενα είναι κακή σχεδίαση του chip δεν είπα κάτι κακό γι αυτό δεν ξαναπήγα σε 3D αν η amd βρει μια λύση εγώ πάλι amd θέλω να πάρω... μέχρι τότε τι να κάνω η ιντέλα μου παρέχει καλύτερο προϊόν γι αυτό που ψάχνω

αδερφέ καλύτερα που γραφεις σπανια με τον τρόπο που μιλάς... γιατί εγώ ούτε χαρακτήρισα κανέναν ούτε βγάζω πράγματα απ το κεφάλι μου... θες να μιλήσουμε όμορφα? καλώς... τις χαζομάρες και τα μαυρα μεσάνυχτα κρατα τα για τον εαυτό σου

Τον δικό μου τώρα στο kcd τον είδες; 50 βαθμούς έπιασε,  τι άλλο να κάνει και η amd 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Τον δικό μου τώρα στο kcd τον είδες; 50 βαθμούς έπιασε,  τι άλλο να κάνει και η amd 😋

έλα πες την αλήθεια έχεις βάλει κάνα υγρό άζωτο? :P πέρα απ την πλακα πολύ καλές θερμοκρασίες ίσως στα 7800 το βελτίωσαν μπορεί να έπεσες και σε καλο κομμάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Το reflex on + boost τι κάνει; λίγο που το έψαξα λέει ότι σου κρατάει την gpu στα max ρολόγια για καλύτερο latency, αλλά βλέπω ότι η gpu ρίχνει κανονικά τα ρολόγια σε εύκολες σκηνές που τερματίζει το fps cap. άρα κάτι άλλο ίσως είναι.

Εδω εισαι Γιαννη

Each NVIDIA Reflex game includes “On” and “Boost Mode”, which players can opt to enable. Boost Mode increases GPU clock speeds in CPU-bound scenarios, allowing the GPU to submit frames to the display faster, thereby improving Reflex's effectiveness.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xartemporas είπε

Έγινε καλύτερη και στο ray tracing?

Επίσημη παραδοχή της Amd για το ποιο είναι το καλύτερο προϊόν μεταξύ των δύο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Armoral said:

Έγινε καλύτερη και στο ray tracing?

Επίσημη παραδοχή της Amd για το ποιο είναι το καλύτερο προϊόν μεταξύ των δύο 

 Ε μονο αν ριξει τιμες θα γινει πιο ανταγωνιστικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xartemporas είπε

 Ε μονο αν ριξει τιμες θα γινει πιο ανταγωνιστικη.

Όπως κατάλαβες ξεκίνησα καυγά για να φας τα pop corn σου παρακολουθώντας το θέαμα.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Armoral said:

Όπως κατάλαβες ξεκίνησα καυγά για να φας τα pop corn σου παρακολουθώντας το θέαμα.:D

Για να ξεκινήσεις τον καυγά πρέπει να μας πεις πόσο θεωρείς ότι πρέπει να πέσει η ΧΤΧ.🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...