Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Tambas91 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ωραία όλα αυτά στην πράξη όμως εγώ βλέπω αλλα... ορίστε μόλις τώρα το τράβηξα δες ποσο τραβάει και θερμοκρασίες...

Death-Stranding-Director-s-Cut-Screensho

 

οποιος θέλει ας κάνει ένα κόπο να τρέξει τον 7800x3D στο DS σε cpu bound να δούμε ποσο πάει .. ελπίζω να μη λιώσει και μείνει χωρίς cpu... από kcd ακόμα περιμένω

τώρα τα νούμερα σε αυτά τα site ειλικρινά δε ξέρω πως τα βγάζουν

Θε τρέξω αύριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ρε συ άκου να δεις επειδή έχω σπασμένο χέρι και δυσκολεύομαι να γράψω, απλά πράγματα, τόσα παιδιά έχουν εδώ 3D ας τρέξουν  να δούμε τι γίνετε.. είχα 5800x3D με την ίδια ψύκτρα και είδα πως συμπεριφέρεται (50c idle,90 throttle σε games που ετρωγε ζορι).. να μου λυπεί το βύσσινο αν η AMD σταματήσει να τον παίζει όπως με τις κάρτες εγώ πάλι θα πάω να πάρω δεν έχω πρόβλημα και gpu και cpu 

 

Εδω εισαι φαουλ....Τις θερμοκρασιες που αναφερεις στον 3δ ακομα και στοκ ποτε δεν τις ειχα δει.Με uv που τον εχω ειναι αστειες .Υπηρχε σοβαρο θεμα με το κομματι σου.

Περαστικα για το χερι! 

Δεξι η αριστερο?

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

με 360 ΑΙΟ και offset στο -0,05 βλεπω 70-75 βσθμους στον 14900Κ

Πολυ υψηλες.

Πας στο bios και βαζεις best case scenario για αρχη.

Εαν θες settings uv σου στελνω .

Φρειμ εχεις βαλει η εισαι με στοκ ilm? Aκομα και με στοκ ilm τετοιες θερμοκρασιες δεν ειχα σε gaming ημουν καμια 20-25 βαθμους κατω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

είχα 5800x3D με την ίδια ψύκτρα και είδα πως συμπεριφέρεται (50c idle,90 throttle σε games που ετρωγε ζορι).

LOL ρε.

Επιμένεις δηλαδή. Σου είπαμε τόσοι ότι δεν υπάρχουν αυτά. Ή μάλλον υπάρχουν αν κάνεις κακές επιλογές στο bios.

Όπως υπάρχουν και στον Intel.

Όπως σου είπαν εδώ τα παιδιά 5 πράγματα και τα εφάρμοσες και έχεις ωραία CPU, έτσι θα ήσουν και με τον 3D. 35C idle και πάνω από 80C δε θα έβλεπες στο TLOU. Γιατί στα άλλα ούτε 65C δε θα έβλεπες.

Αλλά εσύ ήθελες μνήμες 4500 ασύγχρονα με όλες τις τάσεις του memory controller καρφωμένες στο max (γιατί αυτά βάζει στο auto). Αλλά δε σε είδα να βάζεις Auto στον 14700. Ζήτησες πριν τον βάλεις συμβουλές από το φίλο σου τον τρόλακα 🤣 και μπήκαν οι τάσεις όπως πρέπει.

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Εγω  αναλογα το παιχνιδι απο 41-45c

Θέλω screenshot από το The Last of Us στα πιο ζόρικα σημεία με 45C 😁

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Επίσης δεν ξέρω που είδες 80c σε Gaming , έκτος αν λες με OC.  

Καλοκαίρι στο TLOU αν δεν κάνεις curve optimize και έχεις ψηλά το Vsoc βλέπεις άνετα 80C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

 

Θέλω screenshot από το The Last of Us στα πιο ζόρικα σημεία με 45C 😁

 

Πρεπει να το κατεβασω παλι.

Αλλο game που μπορει να εχω αμεσα και ειναι βαρυ μου λες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

νοτ μπαντ

Screenshot (29).png

Θεωρώ ότι το auto-hdr με αυτό το προφίλ που διορθώνει το πρόβλημα που αναφέρει το βίντεο είναι καλύτερη λύση + ότι δεν κοστίζει σε απόδοση και είναι για όλες τις κάρτες. Ακόμα καλύτερη λύση είναι αυτό το reshade που χρησιμοποιώ εγώ προσωπικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, Tambas91 said:
  Reveal hidden contents

tdp δεν έχει μεγάλο εμενα αυτό που με νοιάζει είναι η απαγωγή και σε αυτό οι 3D είναι fail ... σε idle και να είναι 50c και σε gaming 80c με 90 watt

 

  Hide contents

δε νομίζω οποιος θέλει και έχει 3d ας δοκιμάσουμε .. τον nofear πάντως ακόμα τον περιμένω να ανεβάσει νούμερα από kcd :P 

 

αυτό official στον driver υπάρχει η μονο με κόλπα?

Aμαν βρε λεω και γω γιατι φτερνιζομαι:P Σημερα Κυριακη ειχα λιγο χρονο να καθησω στο Pc 

Performance αν θυμαμαι καλα πρεπει να εισαι λιγο πιο πανω . Αλλα για θερμοκρασιες που τις ειδες βρε , μαλιστα το συγκεκριμενο ειναι και απο τα worse case σεναρια , τα περισσοτερα παιχνιδια 45με55 watt χρειαζονται . 

(Βtw το παιχνιδι δεν ξερω αν το κοβει καν ο επεξεργαστης , τα frames πεφτουν οταν κοιτας συγκεκριμενα αντικειμενα που δεν στεκει . Οπως και αν χαμηλωσεις λιγο το object distance τα frames διπλασιαζονται !) 

Περαστικα για το χερι !

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Performance αν θυμαμαι καλα πρεπει να εισαι λιγο πιο πανω . Αλλα για θερμοκρασιες που τις ειδες βρε , μαλιστα το συγκεκριμενο ειναι και απο τα worse case σεναρια , τα περισσοτερα παιχνιδια 45με55 watt χρειαζονται . 

(Βtw το παιχνιδι δεν ξερω αν το κοβει καν ο επεξεργαστης , τα frames πεφτουν οταν κοιτας συγκεκριμενα αντικειμενα που δεν στεκει . Οπως και αν χαμηλωσεις λιγο το object distance τα frames διπλασιαζονται !) 

Βρήκε ένα παλιό παιχνίδι και το λέει. Όπως παλιά, ο Pirmen έλεγε συνέχεια για το AC Origins. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν ανοίξω PBO και παίξω κάνα game που ο cpu τραβάει πολύ, σε φάση 85-95w, ούτε καν 70 βαθμούς δεν φτάνει, και έχω και σάπιο κουτί με μια 12αρα ψύκτρα. Τώρα 45-55w που λέτε και μάλιστα σε νερό, ούτε 50 βαθμούς δεν παίζει να φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tambas91 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ωραία όλα αυτά στην πράξη όμως εγώ βλέπω αλλα... ορίστε μόλις τώρα το τράβηξα δες ποσο τραβάει και θερμοκρασίες...

Death-Stranding-Director-s-Cut-Screensho

 

οποιος θέλει ας κάνει ένα κόπο να τρέξει τον 7800x3D στο DS σε cpu bound να δούμε ποσο πάει .. ελπίζω να μη λιώσει και μείνει χωρίς cpu... από kcd ακόμα περιμένω

τώρα τα νούμερα σε αυτά τα site ειλικρινά δε ξέρω πως τα βγάζουν

spacer.png

spacer.png

Μεσο ορο θερμοκρασιων ειχα γυρω στους 62 βαθμους σταθερα σχετικα.
2-3 φορες εφτασε στιγμιαια 73 βαθμους σε 10 λεπτα περιπου gameplay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εκτός από το cyberpunk με phyco rt δεν έχω δει τον επεξεργαστή να δουλεύει πάνω από 0% 🤣 αντε 1% πραγματικά μου φαίνονται παλαβες οι θερμοκρασίες που λέτε για Gaming, εκτός αν έχει να κάνει με την ανάλυση, 4κ

Αν είναι έτσι έκανα μ@λ@κια όλο το χειμώνα και άναβα ερκοντισιο 🤣 θα βάζα 1080  και θα γινόταν φούρνος το δωμάτιο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η msi 4060τι 16gb με τα 2 fan όμως. Πέρα των θερμοκρασιών που λογικα θα έχει διαφορα, μήπως έχει και σε απόδοση καθώς «ζορίζεται» παραπάνω αυτή με τα 2fan. Είχα δει και ένα σχετικό βιντεάκι στο YouTube. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εδω εισαι φαουλ....Τις θερμοκρασιες που αναφερεις στον 3δ ακομα και στοκ ποτε δεν τις ειχα δει.Με uv που τον εχω ειναι αστειες .Υπηρχε σοβαρο θεμα με το κομματι σου.

Περαστικα για το χερι! 

Δεξι η αριστερο?

σίγουρα από κομμάτι σε κομμάτι αλλάζουν τα πράγματα εσύ ίσως έτυχες golden chip :P 

όταν το έψαχνα πάντως στα forum της amd πολλοί είχαν το ίδιο "πρόβλημα" με τις απαντήσεις να είναι ότι έτσι δουλεύει κανονικά λόγο της 3D cache

το δεξί χτύπησα που είναι και το καλο ούτε να παίξω δε μπορώ :P ty...

16 ώρες πριν, kkatzos είπε

LOL ρε.

τα είχα δοκιμάσει όλα και είχα δοκιμάσει και άλλο κιτακί ram 3800 μονο με το LM έστρωσε κάπως

τον 14700 και auto να τον αφήσω παίζει 35-40 idle όχι 50 με τη χειρότερη pasta που μπορείς να βρείς, αν του βάλω LM κάτω από 30 θα πάει...

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Βρήκε ένα παλιό παιχνίδι και το λέει. Όπως παλιά, ο Pirmen έλεγε συνέχεια για το AC Origins. ;)

έλα τώρα ρε συ το ένα είναι παλιό, το άλλο προτιμάει intel, το άλλο είναι unoptimized.. εγώ πήγα να παίξω ένα παιχνίδι και είδα τα fps να κατεδαφίζονται στα 40 επειδή δε τα κρατούσε το cpu σιγά μη κάθομαι να βρω παιχνίδια να την πω για το cpu του καθενός, 3D είχα τότε άλλη όρεξη δεν είχα να κάθομαι να χαντακώνω το cpu... αν έπαιζε κανονικά ούτε που θα είχα ασχοληθεί

εγώ αυτό που βλέπω με τις λιγοστές γνώσεις που έχω, είναι ότι ναι μεν ο 14700 καίει λίγο παραπάνω watt αλλα όπου χρειάζεται brute force και πυρήνες είναι πιο σταθερό απ τον 78003D (και δεν έχω κάτσει να τον κάνω oc)... άλλωστε εγώ το είπα αν η amd βγάλει 3D με ένα ccd που να έχει πολλούς πυρήνες με μεγάλες συχνότητες και χαμηλά temps εκείνο θα πάρω... προς το παρόν σε 4k καταστάσεις άντε να καίει 10-20 watt περισσότερα με θερμοκρασίες από 45-55

5 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Aμαν βρε λεω και γω γιατι φτερνιζομαι:P Σημερα Κυριακη ειχα λιγο χρονο να καθησω στο Pc

άντε επιτέλους νόμιζα ότι είδες τίποτα 40αρια και δεν ήθελες να ανεβάσεις :P 

πέρα απ την πλακα τότε που έψαχνα πάντως είχα βρει ένα video που έπεφτε κάτω από 60 στο δέντρο, χωρίς να μπει μέσα στο σπίτι που τρώει πιο πολύ ζόρι

Spoiler

 

εσένα έχει και καλά fps και θερμοκρασίες... εγώ γι αυτό ρωτάω για να δω τι γίνετε με τα ματια μου όχι για να κάνω beef με τον kkatzo :P (βεβαια δεν είναι εδώ ο herald να μας διαφωτίσει ότι όλα είναι κομπλέ που ξέρει και 5 πράματα παραπάνω (δε το λέω ειρωνικά))

ευχαριστώ και για το χέρι btw

4 ώρες πριν, wargasm είπε

Μεσο ορο θερμοκρασιων ειχα γυρω στους 62 βαθμους σταθερα σχετικα.
2-3 φορες εφτασε στιγμιαια 73 βαθμους σε 10 λεπτα περιπου gameplay.

δε τις λες και καλές τις θερμοκρασίες... στα 64w έχεις 63c και στα 75w 73c αν βάλεις tlou που χτυπάει 100+ watt θα φτάσεις πάνω από 85c για πλακα... εμενα φτάνει δε φτάνει 60-65c με 120watt ορίστε ένα παλιό δικό μου

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...