Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ρε λαμόγιο, ρουβίτσα του blu, πού ζορίζεται ο επεξεργαστής κι εδώ με ΡΤ?

Γύρω στο 50-55% κάθεται, άντε κανένας πυρήνας να φτάσει μέχρι 65%.

Με την 6700ΧΤ, χωρίς οτιδήποτε σε RT εννοείται, είχα πολύ υψηλότερη cpu κατανάλωση με τον 5600Χ στο BF2042!

Μια χαρα ζοριζεται αν δεις παει η καρτα και κατω απο 90% σε καποια σημεια παρολο που δεν τερματιζει κανενας πυρηνας. 100% παιζει θεμα BN με τον 5700x. Τον εχω undervolt και στα 4850 τον 5700x για αυτο τραβαει τοσα εχω limit στο PPT οποτε τραβαει max 65 δεν παει παραπανω και να θελει.

Αν δεν ζοριζοταν δεν θα εβλεπα την καρτα κατω απο 90% ετσι δεν ειναι?

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μια χαρα ζοριζεται αν δεις παει η καρτα και κατω απο 90% σε καποια σημεια παρολο που δεν τερματιζει κανενας πυρηνας. 100% παιζει θεμα BN με τον 5700x. Τον εχω undervolt και στα 4850 τον 5700x για αυτο τραβαει τοσα εχω limit στο PPT οποτε τραβαει max 65 δεν παει παραπανω και να θελει.

Αν δεν ζοριζοταν δεν θα εβλεπα την καρτα κατω απο 90% ετσι δεν ειναι?

Μαζί CPU+GPU B/N?

Tί να σου πω?

Το παρατήρησα ότι πέφτει κάποιες φορές, αλλά ο επεξεργαστής εκεί...λιώμας.

Μήπως να τον τάιζες λίγο? Όταν γράφεις 65 εννοείς βαθμούς, ελπίζω, κι όχι watt...γιατί τότε θες κυνήγι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Πέτρος said:

Μαζί CPU+GPU B/N?

Tί να σου πω?

Το παρατήρησα ότι πέφτει κάποιες φορές, αλλά ο επεξεργαστής εκεί...λιώμας.

Μήπως να τον τάιζες λίγο? Όταν γράφεις 65 εννοείς βαθμούς, ελπίζω, κι όχι watt...γιατί τότε θες κυνήγι!

LOL

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μαζί CPU+GPU B/N?

Tί να σου πω?

Το παρατήρησα ότι πέφτει κάποιες φορές, αλλά ο επεξεργαστής εκεί...λιώμας.

Μήπως να τον τάιζες λίγο? Όταν γράφεις 65 εννοείς βαθμούς, ελπίζω, κι όχι watt...γιατί τότε θες κυνήγι!

CPU BN αφου πεφτει η καρτα σε usage παρολο που δεν τερματιζουν οι πυρηνες. Κυνηγι λιγακι ναι το PPT εχω 65watt αλλιως θα κραταγε παραπανω 4850 συχνοτητα. Σε πιο light καταστασεις ειναι σταθερα 4850 τωρα το 2077 γονατιζει οποτε πεφτει starvation. Εξου και το BN στην καρτα. Και να τον ταισω παραπανω δεν θα δω διαφορα. Ram ειναι ηδη tuning οποτε απλα λειπει IPC για να την τραβηξει σε καποια ζορικα σημεια. Θα βγαλω και απο alan wake που κοιμαται και ειναι μονιμα η καρτα max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

65watt είναι πολύ λίγα. Εγώ αν ανεβάσω το PTT τραβάει. Στο starfield και στο CP77 ειδικά στις πόλεις που ειναι cpu intensive φτάνει και 90watt. Τα 76w που είναι by default είναι λίγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, just_a_dude said:

65watt είναι πολύ λίγα. Εγώ αν ανεβάσω το PTT τραβάει. Στο starfield και στο CP77 ειδικά στις πόλεις που ειναι cpu intensive φτάνει και 90watt. Τα 76w που είναι by default είναι λίγα.

Ε να για αυτο δεν μπορει να τραβηξει σε καποια σημεια την καρτα και πεφτει BN. Αλλα ειναι ηδη παντου smooth οποτε δεν με ενοχλει καθολου. Με 4070ti με dlss balanced επεφτα και κατω απο 55 σε σημεια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ε να για αυτο δεν μπορει να τραβηξει σε καποια σημεια την καρτα και πεφτει BN. Αλλα ειναι ηδη παντου smooth οποτε δεν με ενοχλει καθολου. Με 4070ti με dlss balanced επεφτα και κατω απο 55 σε σημεια. 

απλά όταν κάνεις ram tuning πρέπει να δώσεις παραπάνω PPT γιατί αυξάνεται το soc wattage γιατί λογικά θα έχεις αυξήσει το soc. Το PPT είναι το σύνολο. Στο CP77 πάντως έχει μπουκάλι σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

απλά όταν κάνεις ram tuning πρέπει να δώσεις παραπάνω PPT γιατί αυξάνεται το soc wattage γιατί λογικά θα έχεις αυξήσει το soc. Το PPT είναι το σύνολο. Στο CP77 πάντως έχει μπουκάλι σίγουρα.

Ναι εχει μπουκαλακι το εγραψα παρολο που δεν τερματιζει κανενας πυρηνας μια χαρα μπορουμε να εχουμε μπουκαλι. Το θεμα ειναι ειτε 75fps ειτε 90 το ιδιο smooth ειναι οποτε τον εχω αφησει ετσι τον 5700x ησυχος κρυος και δεν ξανα ασχοληθηκα εδω και πολλους μηνες μετα το tuning των ram. Το ppt ειναι το συνολο ναι οποτε maxarei στα 65 αλλα τον εχω και CO και +200 στο boost οποτε περα απο αυτα τα cpu intensive παιχνιδια παντου καθετε στα 4850 χωρις προβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, akoinonitos είπε

θελει επειγοντως designer η arctic

Συμφωνώ!!! Σαν τα harpic που βάζουμε στην τουαλέτα είναι

Επεξ/σία από 33Bird33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι εχει μπουκαλακι το εγραψα παρολο που δεν τερματιζει κανενας πυρηνας μια χαρα μπορουμε να εχουμε μπουκαλι. Το θεμα ειναι ειτε 75fps ειτε 90 το ιδιο smooth ειναι οποτε τον εχω αφησει ετσι τον 5700x ησυχος κρυος και δεν ξανα ασχοληθηκα εδω και πολλους μηνες μετα το tuning των ram. Το ppt ειναι το συνολο ναι οποτε maxarei στα 65 αλλα τον εχω και CO και +200 στο boost οποτε περα απο αυτα τα cpu intensive παιχνιδια παντου καθετε στα 4850 χωρις προβλημα. 

Να λες ευχαριστώ που δεν καταρρέει ο επεξεργαστής σε τέτοια φορτία.

Ακου εκεί 65w ο 5700Χ με +200. Βάλε ένα 90, τουλάχιστον, για όνομα.

Άμα είναι, κλείσε και το ΗΤ, να αυξηθεί κι άλλο το μπουκάλι.

Προφανώς και κόβει ο επεξεργαστής, αφού τον έχεις κομμένο κι αυτόν! Starvation, ακριβώς όπως το γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Να λες ευχαριστώ που δεν καταρρέει ο επεξεργαστής σε τέτοια φορτία.

Ακου εκεί 65w ο 5700Χ με +200. Βάλε ένα 90, τουλάχιστον, για όνομα.

Άμα είναι, κλείσε και το ΗΤ, να αυξηθεί κι άλλο το μπουκάλι.

Προφανώς και κόβει ο επεξεργαστής, αφού τον έχεις κομμένο κι αυτόν! Starvation, ακριβώς όπως το γράφεις.

Αστα αστα οπως ειπες κυνηγι. Ανιωθος ο 5700x κιχ δεν κανει πουθενα περα απο κατι τετοια σεναρια με πολυ βαρυ RT. Eπειδη τον δοκιμασα stock με 88 limit που δινει τον δοκιμασα και στα 65 και διαφορα δεν ειδα παλι εχω μπουκαλι για αυτο και τον αφησα ετσι. Που να δεις με stock ram μεχρι 80% επεφτε και η 4070ti. Με το tuning των ram τσιμπησα ενα 20%. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Πώς και δεν τον έκανες τραμπα με 5800Χ3D τότε που τους σκότωναν σε ξεστοκαρισμα ? @Arkin

Ισως δεν το πηρα χαμπαρι ποτε εγινε αυτο? Οσο τον θυμαμαι εκει στα 300 ηταν τωρα λιγο επεσε 275 αλλα με διαθεσιμοτητα αρκετες μερες. 5700x3D θα ηθελα ιδανικα μεχρι 200 ευρω και μετα all in για arrow και 15700k να ξενοιασω μια και καλη για λιγα χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μια χαρα ζοριζεται αν δεις παει η καρτα και κατω απο 90% σε καποια σημεια παρολο που δεν τερματιζει κανενας πυρηνας. 100% παιζει θεμα BN με τον 5700x. Τον εχω undervolt και στα 4850 τον 5700x για αυτο τραβαει τοσα εχω limit στο PPT οποτε τραβαει max 65 δεν παει παραπανω και να θελει.

Αν δεν ζοριζοταν δεν θα εβλεπα την καρτα κατω απο 90% ετσι δεν ειναι?

Μέχρι ποια gpu πιστεύεις πως δεν θα έχει ΒΝ ο 5700Χ σε 1440p ; Ρωτάω γιατί τον έχω και θέλω να ξέρω για μελλοντική αναβάθμιση gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Μέχρι ποια gpu πιστεύεις πως δεν θα έχει ΒΝ ο 5700Χ σε 1440p ; Ρωτάω γιατί τον έχω και θέλω να ξέρω για μελλοντική αναβάθμιση gpu.

Pairing με 4060ti θα ειναι το ιδανικο για να μην εχει BN σε κανενα σεναριο. Και με 4070 δηλαδη παλι θα εχεις BN ειδικα σε παιχνιδια βαρια με RT που δεν εχουν FG. Λιγα τα ψωμια του για raster ειναι εξαιρετικος και ανιωθος αλλα για βαρυ RT δεν τραβαει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...