Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Και? Τελικά υπήρχε πρόβλημα εκεί ή όχι?

Θα παίζουμε την κολοκυθιά, αν είναι 1440 ή 1440uw, συζητώντας αν βρισκόμαστε ακριβώς στο όριο ή αν έχουμε λίγο ακόμα ή αν το ξεπεράσαμε λίγο/πολύ?

ε εντάξει είναι αρκετά pixels παραπάνω. Ναι οκ υπήρχε, αλλά σε αυτό το game ούτε τα AMD μπορούν έτσι και αλλιώς λόγω πυρήνα.

Απλά ρε παιδιά έλεος λίγο. Βρήκατε ένα game που αν τα βάλεις όλα τέρμα δεν φτάνουν τα 12gb σε ultrawide και το κάνατε σημαία, αλλά όταν σε κάθε game που έχει σοβαρό RT γίνεται γενοκτονία δεν τρέχει κάστανο γιατί "εμένα δεν μου αρέσει το RT". Ε 'ντάξει τώρα. Τα έχουμε πει 100 φορές ότι ο πέτσινος κάνει μακακίες με τη vram, το εμπεδώσαμε. Λες και δεν θα θέλαμε και εμείς δηλαδή να έχουμε 16GB ιδανικά; Ε ναι, αλλά προτιμάμε όλα τα υπόλοιπα και ας σκάσει σε 1-2 games. Αν θες να τερματίζεις τα textures μέχρι το 2030 με 17fps ε ας πάρεις AMD.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Και? Τελικά υπήρχε πρόβλημα εκεί ή όχι?

Θα παίζουμε την κολοκυθιά, αν είναι 1440 ή 1440uw, συζητώντας αν βρισκόμαστε ακριβώς στο όριο ή αν έχουμε λίγο ακόμα ή αν το ξεπεράσαμε λίγο/πολύ?

Έχω ανεβάσει βίντεο παιδιά έχω και το monitoring το παιχνίδι δεν είχε stuttering καθόλου απλά είναι βαρύ και ζόριζε την κάρτα ειδικά με dlss quality. Έχω μέχρι dlss performance θα φαίνεται αν τραβάει η όχι από τη vram και σε ποιες περιπτώσεις. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εδώ αναβόσβηναν υφές σε άλλα παιγνίδια ή δεν φόρτωναν καθόλου ή χόρευε η οθόνη και δεν πούλησαν τίποτα γιατί εννοείται πως "έφταιγαν τα παιγνίδια", σε κάτι ήπια αντιληπτό θα είχαμε χαμό?

Η λιγότερη Vram έχει stutter συμπεριφορά, όχι pre-crash.

Δεν είναι όλοι οι Devs εμμονικοί για την ποιότητα του κώδικα όπως ο Carmack δυστυχώς και εννοείται ότι φταίει ο προγραμματισμός για την περιγραφή αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ε εντάξει είναι αρκετά pixels παραπάνω. Ναι οκ υπήρχε, αλλά σε αυτό το game ούτε τα AMD μπορούν έτσι και αλλιώς λόγω πυρήνα.

Απλά ρε παιδιά έλεος λίγο. Βρήκατε ένα game που αν τα βάλεις όλα τέρμα δεν φτάνουν τα 12gb σε ultrawide και το κάνατε σημαία, αλλά όταν σε κάθε game που έχει σοβαρό RT γίνεται γενοκτονία δεν τρέχει κάστανο γιατί "εμένα δεν μου αρέσει το RT". Ε 'ντάξει τώρα. Τα έχουμε πει 100 φορές ότι ο πέτσινος κάνει μακακίες με τη vram, το εμπεδώσαμε. Λες και δεν θα θέλαμε και εμείς δηλαδή να έχουμε 16GB ιδανικά; Ε ναι, αλλά προτιμάμε όλα τα υπόλοιπα και ας σκάσει σε 1-2 games. Αν θες να τερματίζεις τα textures μέχρι το 2030 με 17fps ε ας πάρεις AMD.

Μην γράφουμε πάλι τα ίδια.

Η καθολική απόρριψη είναι το θέμα (δεν υπάρχει ποτέ κανένα θέμα κι ούτε υπήρξε κι ούτε θα υπάρξει όσο η κάρτα θα έχει νόημα) και το πέρα-δώθε το τέρμα για να βγει με το ζόρι το γνωστό συμπέρασμα.

Δεν είναι ένα παιγνίδι...ένα είναι με τη συγκεκριμένη κάρτα. Βρήκαμε κι άλλα, κατά περιόδους. Τα ίδια ακούσαμε ξανά και ξανά.

Όποιος δεν θέλει RT, δικαίωμά του. Το να έγραφε ότι σήμερα δεν βλέπει διαφορές στο CP ή στο AW ή ότι δεν υπάρχει νόημα θα ήταν το πρόβλημα, όχι ότι ο ίδιος δεν ενδιαφέρεται.

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έχω ανεβάσει βίντεο παιδιά έχω και το monitoring το παιχνίδι δεν είχε stuttering καθόλου απλά είναι βαρύ και ζόριζε την κάρτα ειδικά με dlss quality. Έχω μέχρι dlss performance θα φαίνεται αν τραβάει η όχι από τη vram και σε ποιες περιπτώσεις. 

 

Άμα σου λέω εγώ ότι είσαι άνιωθος.

😛 😛 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Argonaute είπε

@Arkin 

Αν η 4070ti που είχες είχε 16gb VRAM, θα σκεφτόσουν και πάλι να κάνεις αναβάθμιση?

 

Ναι ξεκάθαρα σε αυτή την τιμή ήταν no brain αγορά. Πρώτα την έκανα για το 30% επιδόσεις πάνω και μετά για την πιο μεγάλη vram. Αλλιώς θα πήγαινα στην 4070 ti super η οποία έχει 16gb αλλά για ένα 8% πάνω προτίμησα να δώσω ακόμα 80 ευρω και να πάω στο 30% πάνω. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aki είπε

Η λιγότερη Vram έχει stutter συμπεριφορά, όχι pre-crash.

Δεν είναι όλοι οι Devs εμμονικοί για την ποιότητα του κώδικα όπως ο Carmack δυστυχώς και εννοείται ότι φταίει ο προγραμματισμός για την περιγραφή αυτή.

Έχουμε παραδείγματα πριν κάποιο καιρό, που για να μην γίνεται του  stutter το κάγκελο και γκρεμίζονται τα πάντα, βρήκαν κάποιοι την ιδιοφυή λύση να μην φορτώνουν υφές ή να αναβοσβήνουν, σε δεδομένες ρυθμίσεις.

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι ξεκάθαρα σε αυτή την τιμή ήταν no brain αγορά. Πρώτα την έκανα για το 30% επιδόσεις πάνω και μετά για την πιο μεγάλη vram. Αλλιώς θα πήγαινα στην 4070 ti super η οποία έχει 16gb αλλά για ένα 8% πάνω προτίμησα να δώσω ακόμα 80 ευρω και να πάω στο 30% πάνω. 

Αυτό που περιγράφεις είναι όντως no-brain.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έχουμε παραδείγματα πριν κάποιο καιρό, που για να μην γίνεται του  stutter το κάγκελο και γκρεμίζονται τα πάντα, βρήκαν κάποιοι την ιδιοφυή λύση να μην φορτώνουν υφές ή να αναβοσβήνουν, σε δεδομένες ρυθμίσεις.

Αυτό που περιγράφεις είναι όντως no-brain.

Να είναι καλά το foxstore δεν ξέρω τι κονε έχουν με τον προμηθευτή που δίνει manli και inno αλλά τέτοιες τιμές δεν υπάρχουν πουθενά εξωτερικό. Άψογοι σε όλα τους 150 ευρώ κάτω από το επίσημο msrp 10 μέρες μετά το release των καρτών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Argonaute είπε

Καλα προφανως, Αν ηταν στο επίσημο msrp παλι το ιδιο ευκολα θα εκανες την μεταβαση?

 

 

Όχι ούτε για αστείο εννοείται 1160 έπαιζαν 8 μέρες από την κυκλοφορία. Μόλις είδα το 999 λέω εδώ είμαστε. Και το άμεσα διαθέσιμο έπαιξε ρόλο δεν ήθελα να μείνω χωρίς κάρτα ούτε μέρα. Γενικά έχω τη δική μου αναλογία στο μυαλό μου στο μεχρι πόσο αξίζει να δώσω κάτι για αυτό που θα πάρω οπότε μόλις κάνει trigger το κουμπάκι λέω εδώ είμαστε. Και έδωσα και σε εξαιρετική τιμή την 4070ti 650 ευρω δεν πουλάει κανείς οπότε win win και για μένα και για το φίλο που πήρε την κάρτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

53 minutes ago, just_a_dude said:

από τον Arkin; Είναι 1440p ultrawide.

Το Alan Wake II θέλει πάνω από 12GB Vram και στα 1440p όταν βάζεις RT.

Κοίτα πόσο παραπάνω System RAM τραβάει η 4070 Super σε σχέση με την 4070Ti Super που έχει 16GB Vram. πρόσεξε επίσης ότι είναι και με DLSS/Q

https://youtu.be/G0yuPS2ReQg?t=710

Alan-Wake-1440p-RT.png

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα με ενα bench του cyberpunk μετα απο φρεσκια εγκατασταση wiindows κτλ...

spacer.png

 

spacer.png

Εχω καποια fps διαφορα απο του φιλου @Arkin το bench.
μπορει καποιος να υποθεσει που μπορει να οφειλεται?

Ολα στοκ, καρτα και επεξεργαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, wargasm είπε

Καλημερα με ενα bench του cyberpunk μετα απο φρεσκια εγκατασταση wiindows κτλ...

spacer.png

 

spacer.png

Εχω καποια fps διαφορα απο του φιλου @Arkin το bench.
μπορει καποιος να υποθεσει που μπορει να οφειλεται?

Ολα στοκ, καρτα και επεξεργαστης.

Και στο έξω μέρος έπεφτε και η κάρτα μέχρι 95% λόγο bn. Η διαφορά είναι στο stock vs OC λογικά θα ήσουν μόνιμα στα 2715 συχνότητα στο δικό μου bench στο path tracing έπαιζε 2850 με 2925 που μετά κόβει το power limit. Δοκίμασε με OC +170 και +1500 μνήμες αν δεν σε κόψει το power limit θα παίξει λίγο παραπάνω σίγουρα λόγο 7800x3d κυρίως που έχει την κάρτα μόνιμα 99%.

Εδώ το δικό μου για άμεση σύγκριση. Έχω και το fov στα τέρματα 

image.png.a412903e1c59a8de405cef5d0547d707.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Και στο έξω μέρος έπεφτε και η κάρτα μέχρι 95% λόγο bn. Η διαφορά είναι στο stock vs OC λογικά θα ήσουν μόνιμα στα 2715 συχνότητα στο δικό μου bench στο path tracing έπαιζε 2850 με 2925 που μετά κόβει το power limit. Δοκίμασε με OC +170 και +1500 μνήμες αν δεν σε κόψει το power limit θα παίξει λίγο παραπάνω σίγουρα λόγο 7800x3d κυρίως που έχει την κάρτα μόνιμα 99%.

spacer.png

spacer.png

Δεν το λες και μεγαλη προοδο :) , αλλα πλησιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, wargasm είπε

spacer.png

spacer.png

Δεν το λες και μεγαλη προοδο :) , αλλα πλησιασα.

Βλέπε συχνότητα κατά τη διάρκεια του bench. Μνήμες έχω σταθερά στα 13000 +1500 από stock λογικά θα μπορείς να παίξεις εκεί άνετα παραπάνω μην δοκιμάσεις μεχρι 13150 δοκίμασα αλλά στα δύσκολα σημεία κρασαρει.

Τα ρολόγια να έχεις in game στο benchmark 2850 και πάνω μόνιμα. Θα πρέπει να βγάλεις μεγαλύτερο score λόγο 7800x3d. Στον έξω χώρο θα μπορούσα να πάρω 4 5fps ακόμα αλλά δεν σήκωνε ο 5700x. Εσύ θα τα πάρεις εύκολα αυτά κάτω από 99% δεν πέφτει η κάρτα. 88 90fps πρέπει να βγάζεις με ίδιες ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...