Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Το ποιντ είναι ότι η ανάγκη για το "wow experience" 10 enthusiasts, δεν αποτελεί κριτήριο για την πλειοψηφία του κόσμου. Όπως προφανώς ούτε το DLSS3 των 35 τίτλων (MS Flight Simulator 😄)είναι σοβαρό κριτήριο επιλογής.

Κριτηριο το high end δεν αποτελουσε ποτε για την πλειοψηφια του κοσμου οι δυο εννοιες ειναι διαμετρικα αντιθετες.  Ξαναγυρνα λιγο πισω και διαβασε προσεκτικα τι εγραψα σε παρακαλω για να μην αναλωνομαστε σε ανουσια ποστ. 

 

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Point is? 

Ο κοσμος εχει την ταση να απαξιωνει ή να κανει downplay συνηθως πολλα πραγματα μεχρι να γινουν νορμα. Εδω μιλαμε για high end gfx, αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν δεν βλεπω και το νοημα επενδυσης σε μια συγχρονη gpu..

Ο χωρος των υπολογιστων ειδικα για το gaming παντα εμπεριειχε το στοιχειο του high end. Οπως και ο χωρος του ηχου εχει το high end εχει και την συντριπτικη πλειοψηφια με το mainstream κοινο. Οπως και ο χωρος της φωτογραφιας, του αυτοκινητισμου κ.ο.κ.. Ετσι λειτουργει η τεχνολογια.

Ξαναλεω λοιπον. ΜΕΧΡΙ να γινει νορμα η κατασταση ο περισσοτερος κοσμος θα αναλωνεται σε τετοιες αποψεις. 

Αν δεν ενδιεφερεσαι προσωπικα γιατι εσυ μιλησες για αυτα, παρε μια κονσολιτσα αραξε και να τελειωνει η ιστορια και εχε το pc με μια παλιοτερη καρτα γραφικων να παιζεις τα υπολοιπα που θες μεχρι να βρεις affordable gpu να κανεις την δουλεια σου ή μεχρι να εξελιχθουν τοσο τα γραφικα και οι καρτες θα γινουν πιο προσβασιμες στο καταναλωτικο κοινο. 

Το να μου λες ομως οτι το raytracing ειναι ανουσιο επειδη δεν το υιοθετει η μαζα ακομη δεν μου λεει απολυτως τιποτα. Τουλαχιστον αν δεν το βασιζει καποιος σε καποια επιχειρηματα οπως το οικονομικο και του τι ειναι διατεθειμενος να πληρωσει, του ποσο εχει ακριβυνει ο κλαδος γενικως κλπ.. Αλλα να ακουω οτι καποιος ασχολειται με τον χωρο των γραφικων και δεν τον ενδιαφερει η εξελιξη ακουγεται καπως.. 

Παμε παραπερα δεν νομιζω οτι προσφερουν πουθενα στο νημα αυτα τα ποστς, θορυβος ειμαστε για τους υπολοιπους..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2289

  • Arkin

    1861

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sharke είπε

δηλαδή εως τωρα η zotac του πλαισίου ειναι η φθηνότερη 4090 για pre order σε σχέση με οσους ρώτησες?

Ακριβώς! Όλα πάνε κατά διαόλου!

Επεξ/σία από Pantaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Μετα απο 5 χρονια το ματι εχει συνηθισει.

Εσυ δλδ μπορεις να παιξεις πλεον παιχιδι με 24 fps??

Δεν είναι το ίδιο οι ταινίες και το gaming αλλά ακόμα και σήμερα υπάρχουν παιχνίδια που μπορώ να τα παίξω στα 30fps χωρίς να έχω πρόβλημα.

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Ποια ΑMD τωρα ρε παιδια,εγω εχω να αγορασω καρτα δικη τους απο το 2007...

Fermi rulesssssss 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν καποιοι εχετε την αφελεια να πιστευετε οτι μην αγοραζοντας θα αλλαξετε την ροτα των ανησυχητικων αυξησεων στις τιμες των καρτων γραφικων ή οτι την αυξηση του κοστολογιου η Λιζα δεν θα την περασει σε εμας αλλα στα εξοδα της εταιρειας και θα κρατησει σταθερες τιμες ειδικα στο high end τοτε οκ δεν νομιζω οτι υπαρχει σημειο συγκλισης. 

Αυτο που πιθανοτατα μπορει να προσφερει η AMD ειναι καλυτερο price/perf σε συγκεκριμενες κατηγοριες που η nvidia επιλεγει να αγνοει/κοροιδευει ή να διασπαει ετσι ωστε να μεγιστοποιησει το κερδος της. Ακομη και μεριδιο αγορας να θελει να κερδισει δεν μπορει να πουλαει χωρις το αναλογο κερδος, μπορει ομως να προσφερει καλυτερο vfm. 

Ολα τα αλλα ειναι ευσεβεις ποθοι και αν πιστευετε οτι χωρις την ανταγωνιστικοτητα της AMD θα δειτε καλυτερες τιμες αν αποφασισετε να ψηφισετε με το πορτοφολι σας καλη τυχη και καλα θα παει αυτο.. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό.....όποιος θέλει αγοράζει τις νέες 4080/4090 gpu και όποιος δεν θέλει απλά προσπερνάει.....απορώ γιατί τόσος ντόρος αφού υπάρχουν gpus για όλα τα χρηματικά θέλω του καθενός είτε σε νέες είτε σε μτχ.....

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδιά νέο update για 4090! Πάλι ξεκινάει το κουβέντολογι με την κυρία της γραμμής! Της αναφέρω το μοντέλο 4090 που θέλω και μου λέει ποτέ βγήκαν νέες κάρτες και δεν το πήρα χαμπάρι! Ωραία λέω τα πιάσαμε τα λεφτά μας….Μετά από λεπτομερή  ανάλυση σαν να βγάζω λόγο σε αίθουσα για υποψήφιος 15μελούς μου απαντάει θα σας καλέσουμε σε λίγο! Μετά από 10 λεπτά όντως με κάλεσε και μου είπε πως υπάρχει καρτα για day one η απλή της gigabyte στα 2800€ παρακαλώ πολύ! Να είστε καλά χάρηκα καλή συνέχεια η τελευταία της κουβέντα! Πως να είμαι καλά απαντώ με ένα 3 χιλιαρο που μου είπες……

.ουτσααα καλά πάμε!

Και εγώ γλυκό κοίταζα χτες την κολορφουλ αυτή την ασπρουλιαρα με την aio να μου κλείνει το μάτι πονηρά και λέω χαλάλι σου τετοιο μωρό που είσαι κάτι θα κάνουμε.

Εάν λοιπόν θέλουν 2800€ για "απλή" γιγα δεν θέλω να ξέρω πόσο πάει το αστραφτερό ασπρουλιαρικο μωράκι.

Μου φαίνεται ότι και η ιδέας μιας πλεμπας 4090fe είναι η πιο σωστή στα 2κ Μαξ η όσο πιο κάτω την βρούμε.Ας παίξουμε μπας κλας ,β Εθνική 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Είναι απλό.....όποιος θέλει αγοράζει τις νέες 4080/4090 gpu και όποιος δεν θέλει απλά προσπερνάει.....απορώ γιατί τόσος ντόρος αφού υπάρχουν gpus για όλα τα χρηματικά θέλω του καθενός είτε σε νέες είτε σε μτχ.....

Γιατι εμεις το 0.5% που δεν επηρεαζουμε και δεν αποτελουμε κριτηριο για τα γκαλοπ, ειμαστε ικανοι να επηρεαζουμε την τιμολογηση ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του lineup καταλαβες; Αυτο.. Εχεις καταλαβει οποτε παμε παραπερα.. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

.ουτσααα καλά πάμε!

Και εγώ γλυκό κοίταζα χτες την κολορφουλ αυτή την ασπρουλιαρα με την aio να μου κλείνει το μάτι πονηρά και λέω χαλάλι σου τετοιο μωρό που είσαι κάτι θα κάνουμε.

Εάν λοιπόν θέλουν 2800€ για "απλή" γιγα δεν θέλω να ξέρω πόσο πάει το αστραφτερό ασπρουλιαρικο μωράκι.

Colorful και σκέτο άσπρο πάντως δεν κολλάει. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Είναι απλό.....όποιος θέλει αγοράζει τις νέες 4080/4090 gpu και όποιος δεν θέλει απλά προσπερνάει.....απορώ γιατί τόσος ντόρος αφού υπάρχουν gpus για όλα τα χρηματικά θέλω του καθενός είτε σε νέες είτε σε μτχ.....

Δεν είναι έτσι η τόσο απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Colorful και σκέτο άσπρο πάντως δεν κολλάει. :P

Ωραία είναι η ...Τάνα!

Μου αρέσει πολύ και ίσως κάποια στιγμή εάν την βρω να την κάνω την υπέρβαση.

Μια φορά θα αγοράσουμε φέτος .

Δεν έχω σκοπό να αλλάζω τις 4090 όπως έκανα με τις 3090.

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ωραία είναι η ...Τάνα!

Μου αρέσει πολύ και ίσως κάποια στιγμή εάν την βρω να την κάνω την υπέρβαση.

Μια φορά θα αγοράσουμε φέτος .

Δεν έχω σκοπό να αλλάζω τις 4090 όπως έκανα με τις 3090.

Έχεις φτιάξει και συ Πισι αλμπίνο; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ετσι λεγατε εδω μεσα και για το DLSS οταν ειχε ερθει με τις 2000 και τωρα εαν καποιο παιχνιδι βγει και δεν εχει γινεται λαικη επανασταση..

Τότε όμως ίσχυε αυτό. Τώρα δεν ισχύει.

Τότε το DLSS είχε κακή ποιότητα εικόνας και εύκολα προτιμούσε ο οποιοσδήποτε το native.

58 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Το ποιντ είναι ότι η ανάγκη για το "wow experience" 10 enthusiasts, δεν αποτελεί κριτήριο για την πλειοψηφία του κόσμου. Όπως προφανώς ούτε το DLSS3 των 35 τίτλων (MS Flight Simulator 😄)είναι σοβαρό κριτήριο επιλογής.

H πλειοψηφία του κόσμου έχει iGPU ή τίποτα RX580/1060. Δε μας ενδιαφέρει.

Το RT ήρθε για να μείνει και προσφέρει το κάτι παραπάνω. Προσέχω τι λέω. "κάτι παραπάνω" σημαίνει ότι το παιχνίδι πρέπει να έχει ήδη άριστα γραφικά ώστε να ανέβει με το RT. Μόνο του το RT σε παιχνίδι με γραφικά του 2016 δεν κάνει τίποτα ... και έχουμε δει πολλά από δαύτα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Κριτηριο το high end δεν αποτελουσε ποτε για την πλειοψηφια του κοσμου οι δυο εννοιες ειναι διαμετρικα αντιθετες.  Ξαναγυρνα λιγο πισω και διαβασε προσεκτικα τι εγραψα σε παρακαλω για να μην αναλωνομαστε σε ανουσια ποστ. 

Ωραία άρα συμφωνείς λοιπόν ότι το περισσότερο κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αυτό που ενδιαφέρει εσένα προσωπικά. Αυτό ήταν το "point". Και δεν ήταν δικό μου, αλλά ενός credible YT reviewer. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Έχεις φτιάξει και συ Πισι αλμπίνο; :P

Όχι ρε ως μαύρος δεν τα πάω καλά με τους λευκούς και αλμπινους  😆Στην κολορφουλ θα κάνω εξαίρεση γιατί είναι φίνο αστεράκι γαλακτος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...