Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Arkin said:

Σιγουρα εδωσε boost ναι 50% ειναι παρα πολυ και δεν ηταν starved απο vram η καρτα ουτε 11gb δεν τρωει στο screen. Γενικα γονατιζε αρκετα η καρτα στο συγκεκριμενο παιχνιδι με path tracing ακομα και dlss balanced. Ηθελε performance για 60+fps μονιμα. 

Σε 4κ θα ειναι ακομα μεγαλυτερη η διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xartemporas είπε

Σε 4κ θα ειναι ακομα μεγαλυτερη η διαφορα.

100% καλα εκει η 4070ti θα βαρεσει starvation στη vram οποτε θα δωσει 3-4fps. Οπως και να εχει 100% πηρα και απο τα 16gb vram και απο τη συχνοτητα vram και απο τα καθαρα cuda. Εγινε 100% playable το path tracing στα 2 βαρυτερα παιχνιδια μεχρι σημερα. 

15 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έχει δουλευτεί ξεκάθαρα το παιγνίδι με patch ή και ο οδηγός.

Δες χρήση cpu και cpu power.

Ότι και να δίνει το fg, τα παραπάνω fps θέλουν και παραπάνω cpu.

Εδω η αυξηση η με την 1.0.13 ηρθε η με την 1.0.8 που δεν την ειχα στην 4070ti μιας και το bench ειναι με την 1.0.5. Ενα 12% απο το update. Και ενα 35% πανω ειναι η 4080super στις ιδιες ρυθμισεις αν και ειναι στα 2460 οχι 2550 οπως το screen της 4070ti. Παλι πολυ τιμια διαφορα.

Screenshot-2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν συγκρίνεις με fg δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα γιατί δεν είναι πραγματικά fps. Για να δείτε πραγματικές διαφορές μεταξύ gpu συγκρίνετε πάντα χωρίς fg και σε 4k για high end. 

Κατά τα άλλα δεν πιστεύω ότι αξίζει το φλασαρισμα bios γιατί οι διαφορές θα είναι ελάχιστες στην πράξη. Στη θέση σου όμως ούτε uv κάνω διότι δεν κερδίζω κάτι επί της ουσίας, αντιθέτως χάνω έστω και λίγα fps χωρίς ιδιαίτερο νόημα. Η κάρτες είναι ήδη κρύες και η κατανάλωση δεν είναι πάντα καρφωτά στα 300w πάρα μόνο όταν χρειάζεται. Ε σιγά τα ωά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

 Να φλασαρω αλλα δεν εχει δευτερο bios μην κανω καμια χαζομαρα και την χαλασω και μετα τρεχω και δεν φτανω.

Εγώ θα έλεγα να μην επιχειρήσεις φλασάρισμα αφού είσαι χωρίς dual bios.Επίσης από οτι είδα σε ένα gpuz σου μάλλον έχεις και reference pcb (ελέω bios)  και με τον κλασσικό τρόπο (nvflash) δεν νομίζω να φλασάρετε η κάρτα σου.Θα χρειαστείς τον extreme τρόπο (omgvflash)....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Σιγουρα εδωσε boost ναι 50% ειναι παρα πολυ και δεν ηταν starved απο vram η καρτα ουτε 11gb δεν τρωει στο screen. Γενικα γονατιζε αρκετα η καρτα στο συγκεκριμενο παιχνιδι με path tracing ακομα και dlss balanced. Ηθελε performance για 60+fps μονιμα. 

Για τρέξε και ένα run με oc χωρίς FG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Εγώ θα έλεγα να μην επιχειρήσεις φλασάρισμα αφού είσαι χωρίς dual bios.Επίσης από οτι είδα σε ένα gpuz σου μάλλον έχεις και reference pcb (ελέω bios)  και με τον κλασσικό τρόπο (nvflash) δεν νομίζω να φλασάρετε η κάρτα σου.Θα χρειαστείς τον extreme τρόπο (omgvflash)....

Ναι δεν το κανω ουτε για αστειο δεν το εχω κανει ποτε με GPU και σιγουρα δυσκολα θα το κανω σε καρτα του 1000αρικου. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ετσι το unlocked power θα μου εδινε σιγουρα γερα νουμερα για benchmark με προβληματισε που ειπε ο azali οτι θα βοηθησει και στο undervolt αλλα και παλι δεν το κανω.

Κομπλε και το voltage το δειχνει κανονικα και μπορω να επεμβω σε ολο το curve χωρις κανενα προβλημα

 

Screenshot_2.png

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Για τρέξε και ένα run με oc χωρίς FG

Οταν λες run? Εχει benchmark η απλα σε εκεινη τη σκηνη? Εβαλα ενα save θα βγαλω φωτο που ειμαι και ειναι μονιμα 100+fps ολα maxed. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Ναι δεν το κανω ουτε για αστειο δεν το εχω κανει ποτε με GPU και σιγουρα δυσκολα θα το κανω σε καρτα του 1000αρικου. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ετσι το unlocked power θα μου εδινε σιγουρα γερα νουμερα για benchmark με προβληματισε που ειπε ο azali οτι θα βοηθησει και στο undervolt αλλα και παλι δεν το κανω.

Κομπλε και το voltage το δειχνει κανονικα και μπορω να επεμβω σε ολο το curve χωρις κανενα προβλημα

 

Screenshot_2.png

Οταν λες run? Εχει benchmark η απλα σε εκεινη τη σκηνη? Εβαλα ενα save θα βγαλω φωτο που ειμαι και ειναι μονιμα 100+fps ολα maxed. 

Ναι τρέξτο όπως πριν αλλά χωρίς FG.Mε oc σε κόβω στα ~50+fps,δες πως είναι από smoothness/lows και αν αυξηθεί η temp με το ίδιο fan setting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι δεν το κανω ουτε για αστειο δεν το εχω κανει ποτε με GPU και σιγουρα δυσκολα θα το κανω σε καρτα του 1000αρικου. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ετσι το unlocked power θα μου εδινε σιγουρα γερα νουμερα για benchmark με προβληματισε που ειπε ο azali οτι θα βοηθησει και στο undervolt αλλα και παλι δεν το κανω.

Κομπλε και το voltage το δειχνει κανονικα και μπορω να επεμβω σε ολο το curve χωρις κανενα προβλημα

 

Screenshot_2.png

Οταν λες run? Εχει benchmark η απλα σε εκεινη τη σκηνη? Εβαλα ενα save θα βγαλω φωτο που ειμαι και ειναι μονιμα 100+fps ολα maxed. 

Βασικά παίξε κάνα παιχνίδι να τη χαρείς και άσε τα benchmarks για άλλη φορά :P. (Όταν πάρεις cpu με το καλό) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι δεν το κανω ουτε για αστειο δεν το εχω κανει ποτε με GPU και σιγουρα δυσκολα θα το κανω σε καρτα του 1000αρικου. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ετσι το unlocked power θα μου εδινε σιγουρα γερα νουμερα για benchmark με προβληματισε που ειπε ο azali οτι θα βοηθησει και στο undervolt αλλα και παλι δεν το κανω.

Κομπλε και το voltage το δειχνει κανονικα και μπορω να επεμβω σε ολο το curve χωρις κανενα προβλημα

 

 

Δεν θα έτρωγε wall από τα watt .....πιο σταθερά ρολόγια (χωρίς σκαμπανεβασματα) αρα πιο καλύτερη overall gaming εμπειρία μιλάει ο Νίκος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Ναι τρέξτο όπως πριν αλλά χωρίς FG.Mε oc σε κόβω στα ~50+fps,δες πως είναι από smoothness/lows και αν αυξηθεί η temp με το ίδιο fan setting.

Κατσε να αλλαξω save. Αυτο απο τωρα με OC και FG.

Screenshot-2.png

Screenshot-3.png

13 λεπτά πριν, chrisde είπε

Βασικά παίξε κάνα παιχνίδι να τη χαρείς και άσε τα benchmarks για άλλη φορά :P. (Όταν πάρεις cpu με το καλό) 

Ε αυτο θα κανω βρε τα ξερεις πρωτες μερες ειναι αυτα μετα κανονικο gaming. 

13 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Δεν θα έτρωγε wall από τα watt .....πιο σταθερά ρολόγια (χωρίς σκαμπανεβασματα) αρα πιο καλύτερη overall gaming εμπειρία μιλάει ο Νίκος.

Ναι το καταλαβα για αυτο ειπε οτι θα εδινε καλυτερη εμπειρια και στο undervolt θα ηταν πιο σταθερη η συχνοτητα στις πιο δυσκολες καταστασεις.

14 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Ναι τρέξτο όπως πριν αλλά χωρίς FG.Mε oc σε κόβω στα ~50+fps,δες πως είναι από smoothness/lows και αν αυξηθεί η temp με το ίδιο fan setting.

Εχει chapter select ετοιμο. Το smoothness ειναι αυτο που πρεπει για τα 56fps που εχω αλλα δεν εχει το smoothness του FG που ανεβαζει παραπανω. Το latency ειναι μια χαρα και στα 56. 

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-18-12-
Screenshot-2.png

 

Δυναμιτης τα γραφικα με path tracing δεν το ειχα δει το παιχνιδι παραπανω απο τη ζουγκλα στην αρχη αλλα μετραει πολυ ασχημα. Αντε να ερθει στο steam να το αγορασουμε να το παιξουμε οπως πρεπει. 

Με undervolt εδω

Screenshot-2.png
Screenshot-3.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα screenshots 4070ti vs 4080 super, που έστειλες βλέπω VRAM πρόβλημα με τη 4070ti.
Τα 12gb μάλλον ήταν οριακά. Στο CP77 είχες χαμηλά Low αλλά κοντινά Average.

Παραδείγματος χάρη στο Alan Wake 2 βλέπουμε αυτό:

image.png.3ef01275ccf3ea1495c3fd01ade1a1f7.png

Που θα πει ότι έκανε περίπου 2.5 GB memory-spill στην RAM η 4070 ti.
RAM = 13'795 vs 11'302 | VRAM = 10'444 vs 12'285

Tο FG απαιτεί επιπλέον VRAM και μην ξεχνάμε ότι το Real VRAM Usage υποχρεωτικά είναι λιγότερο από το διαθέσιμο, ενώ τα MipMaps κάνουν απότομα άλματα σε High Res Textures.

Μεγειά και ευχαριστούμε για τα benches. 

Επεξ/σία από aki
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Ωραίος.Πολύ καλές επιδόσεις καλές θερμοκρασίες.Εφόσον δεν έχεις coil whine η πολύ θόρυβο από fan η Manli αποδείχτηκε καλή επιλογή.Kαλό κάψιμο!

Ναι τιμιοτατη ουτε εγω το περιμενα και τα fans παρα πολυ καλα ποιος να το περιμενε απο την αγνωστη Manli για πολλους. Τετοια γραφικα με τοσα fps ακομα και με FG δεν το περιμενα με την 4070ti και στα 2 επαιζα με balanced και παλι αγκομαχουσε επεφτε και κατω απο τα 60 εδω κολλημενη 70-100+ με path tracing. Δηλαδη η 4090 τι παπαδες κανει. Για αυτο εχει τοσα χρηματα. Η ποιοτητα τετοιου ρεαλισμου μαζι με υψηλα fps πληρωνετε. Το πηρε χαμπαρι ο πετσινος και μας βαραει στα αυτια. 

6 λεπτά πριν, aki είπε

Στα screenshots 4070ti vs 4080 super, που έστειλες βλέπω VRAM πρόβλημα με τη 4070ti.
Τα 12gb μάλλον ήταν οριακά. Στο CP77 είχες χαμηλά Low αλλά κοντινά Average.

Παραδείγματος χάρη στο Alan Wake 2 βλέπουμε αυτό:

image.png.3ef01275ccf3ea1495c3fd01ade1a1f7.png

Που θα πει ότι έκανε περίπου 2.5 GB memory-spill στην RAM η 4070 ti.
RAM = 13'795 vs 11'302 | VRAM = 10'444 vs 12285

Tο FG απαιτεί επιπλέον VRAM και μην ξεχνάμε ότι το Real VRAM Usage υποχρεωτικά είναι λιγότερο από το διαθέσιμο, ενώ τα MipMaps κάνουν απότομα άλματα σε High Res Textures.

Μεγειά και ευχαριστούμε για τα benches. 

Ναι σε μερικα οντως εβλεπα στα ορια τη vram αν και στο alan wake δεν ειναι στα ορια και υψηλη χρηση της ram οποτε τραβαγε και απο εκει. Το FG τραβαει 1+gb vram σε οτι εχουμε δοκιμασει και η αναλυση το χρειαζεται οπως φαινεται μαζι με path tracing. Οτι αλλο θελετε παιδια μου λετε κατεβαζω και τρεχω οτι θελετε. Το τσιπακι μετραει ασχημα με αυτα που βλεπω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατσε να αλλαξω save. Αυτο απο τωρα με OC και FG.

Screenshot-2.png

Screenshot-3.png

Ε αυτο θα κανω βρε τα ξερεις πρωτες μερες ειναι αυτα μετα κανονικο gaming. 

Ναι το καταλαβα για αυτο ειπε οτι θα εδινε καλυτερη εμπειρια και στο undervolt θα ηταν πιο σταθερη η συχνοτητα στις πιο δυσκολες καταστασεις.

Εχει chapter select ετοιμο. Το smoothness ειναι αυτο που πρεπει για τα 56fps που εχω αλλα δεν εχει το smoothness του FG που ανεβαζει παραπανω. Το latency ειναι μια χαρα και στα 56. 

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-18-12-
Screenshot-2.png

 

Δυναμιτης τα γραφικα με path tracing δεν το ειχα δει το παιχνιδι παραπανω απο τη ζουγκλα στην αρχη αλλα μετραει πολυ ασχημα. Αντε να ερθει στο steam να το αγορασουμε να το παιξουμε οπως πρεπει. 

Με undervolt εδω

Screenshot-2.png
Screenshot-3.png

 

Πάντως εδώ θέμα cpu bn χωρίς fg, δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Πάντως εδώ θέμα cpu bn χωρίς fg, δεν υπάρχει.

Οχι στο alan wake δεν εχω καθολου BN ισα ισα που δουλευει ο 5700x. Στο 2077 γονατιζει ομως πεφτει μεχρι 90% η καρτα και που να πιασω hogwarts jedi survivor εκει να δεις γλεντια. Η τις αρχικες εκδοσεις του last of us θα καθοταν η καρτα 50%.

Ενω εχει στα controls photo mode το παταω δεν κανει τιποτα. Ακομα να το προσθεσουν ετσι? Θελω photo mode να γινει χαμος καθομαι και το χαζευω.

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-18-39-
Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-18-39-
Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-18-39-

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...