Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

@Arkin Γιώργο στο Path Tracing με DLSS Q (χωρίς FG) πόσα fps βγάζεις στο benchmark;

Εδω ειμαστε. Ειναι με το OC προφιλ που εκανα dlss quality χωρις fg και path tracing. Τα ρολογια απο 2850 μεχρι 2925 οπου την κοβει το power limit πεφτουν. Και ειδα και μεχρι 93% gpu usage λογο BN απο τον 5700xt στον εξωτερικο χωρο που θελει να δωσει fps η καρτα αλλα δεν τραβαει η cpu. 

Screenshot-3.png

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Μια χαρά

Kαι +100 να το βαλω θα ανεβει το voltage αλλα λογο power limit παλι θα με κοψει. Πρακτικα η καρτα ειναι καθαρα power limited λογο bios αλλιως θα κραταγε ανετα και πανω απο 3000 συχνοτητα αν τραβουσα τιποτα 400αρια. Το παρα πολυ καλο οτι παιζει αψογα με το ιδιο UV που ειχα στην αλλη ειναι τελειως smooth το path tracing ενω πριν δεν μπορουσα να παιξω ακομα και με dlss balanced οποτε ειναι ιδανικη για τετοια αναλυση σε 4Κ θα ηθελε dlss performance για path tracing για να δωσει καλα fps. Πολυ δυναμη και εξαιρετικες τεχνολογιες τα fg και τα dlss και το RR.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Arkin said:

Ray tracing psycho

Cyberpunk-2077-Screenshot-2024-02-15-12-

 

Path tracing

Cyberpunk-2077-Screenshot-2024-02-15-12-

Stock τελειως ολα gpu cpu ram? Οταν σε κανει τα spikes ξανα ανεβαινουν τα fps η ειναι microstutter και στο δευτερολεπτο ξανα πηγαινουν τα fps εκει που πρεπει? 

Είμαι σίγουρος ότι οι φώτο που ανέβασες δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που αναφέρω κ έχω επιπρόσθετα και επισυνάψει σύνδεσμο με αρκετές λεπτομέρειες - παρότι στην αγγλική. 

Εάν παρά ευχή απευθυνόταν σε εμένα, σε ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, seithan είπε

Είμαι σίγουρος ότι οι φώτο που ανέβασες δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που αναφέρω κ έχω επιπρόσθετα και επισυνάψει σύνδεσμο με αρκετές λεπτομέρειες - παρότι στην αγγλική. 

Εάν παρά ευχή απευθυνόταν σε εμένα, σε ευχαριστώ. 

Σε εκανα quote βρε συ οι φωτο ηταν για το bench. Το διαβασα το ποστ που εβαλες δεν καταλαβα οτι ηταν δικο σου για αυτο ρωτησα τα παραπανω. Μπορεις να δοκιμασεις σε fullscreen mode αν το προβλημα επιμενει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κάρτα ξεκίνησα, σε νέο build κατέληξα.

Καθώς το μπουκάλι από τον 8600k θα ήταν αρκετό. 

spacer.png

τρώω το τοστακι και ξεκινάω. 

Επεξ/σία από wargasm
  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, wargasm είπε

Από κάρτα ξεκίνησα, σε νέο build κατέληξα.

Καθώς το μπουκάλι από τον 8600k θα ήταν αρκετό. 

spacer.png

τρώω το τοστακι και ξεκινάω. 

Μεγειες!!

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αγοράστε και καμιά 7900ΧΤΧ κανείς που έχει και περισσότερη vram. Δε μπορώ να βλέπω συνέχεια 4080S :P

 

Im Not No Way GIF

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, wargasm είπε

Από κάρτα ξεκίνησα, σε νέο build κατέληξα.

Καθώς το μπουκάλι από τον 8600k θα ήταν αρκετό. 

spacer.png

τρώω το τοστακι και ξεκινάω. 

μεγειά το σύστημα!! καλοδούλευτο

27 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αγοράστε και καμιά 7900ΧΤΧ κανείς που έχει και περισσότερη vram. Δε μπορώ να βλέπω συνέχεια 4080S :P

Y.Γ. Με γειεςςςςς

άμα δε θες να βλέπεις το κανονίζω και σε στέλνω εξορία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, wargasm είπε

Από κάρτα ξεκίνησα, σε νέο build κατέληξα.

Καθώς το μπουκάλι από τον 8600k θα ήταν αρκετό. 

spacer.png

τρώω το τοστακι και ξεκινάω. 

Καλοδούλευτο!

Το τοστάκι bundle με την κάρτα για να δοκιμάσεις το ψήσιμο; :P :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Arkin said:

Σε εκανα quote βρε συ οι φωτο ηταν για το bench. Το διαβασα το ποστ που εβαλες δεν καταλαβα οτι ηταν δικο σου για αυτο ρωτησα τα παραπανω. Μπορεις να δοκιμασεις σε fullscreen mode αν το προβλημα επιμενει? 

Χαχα εντάξει Αρκιν. 👌

Οτι και να έχω κάνει, τα ιδια, τα ίδια, τα ίδια. Μηπως το τροφοδοτικό έχει αρχίσει κ κουράζεται. Η συνδεσμολογία κλασσική.: 3χ 12πινα πάνω στον αντάπτορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, seithan said:

Χαχα εντάξει Αρκιν. 👌

Οτι και να έχω κάνει, τα ιδια, τα ίδια, τα ίδια. Μηπως το τροφοδοτικό έχει αρχίσει κ κουράζεται. Η συνδεσμολογία κλασσική.: 3χ 12πινα πάνω στον αντάπτορα. 

πολλά είναι 3 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για παμε συγκριση Alan Wake 2. 

DLSS QUALITY+PATH TRACING ΟΛΑ ΔΕΞΙΑ+FG+3440X1440

4070ti undervolt 2550

quality.png

Screenshot-2.png

 

 

4080 super undervolt 2550 ακριβως ιδια με 4070ti στις ρυθμισεις απλα λογο limit του voltage πεφτει μεχρι 2460. 50% διαφορα σιγουρα θα εχουν φτιαξει και το παιχνδι με τα updates ειμαι με το 1.0.15 αλλα 50% πανω ειναι απλα απιστευτο. 

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-16-14-
Screenshot-2.png

 

 

 

Παμε με stock την 4080super 7.4% πανω απο το undervolt αλλα και 90 watt περισσοτερα

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-16-14-
Screenshot-2.png

 

Και ενα overclock στα 2970 πεφτει μεχρι 2880 λογο power limit με 12% πανω απο το undervolt. Η καρτα σκοτωνει στα βαρυτερα σημεια του δασους οπου η 4070ti επεφτε στα 45 εδω εχουμε πανω απο 70. Περνει σιγουρα και απο μνημες στα 26000mhz απο 23 που ειναι default. Συνολικα σε αυτα τα 2 παιχνιδια με path tracing που γονατιζε η 4070ti στην αναλυση η 4080super παει αερας με dlss quality+fg. Αξια αναβαθμιση. 

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-16-14-
Screenshot-2.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για παμε συγκριση Alan Wake 2. 

DLSS QUALITY+PATH TRACING ΟΛΑ ΔΕΞΙΑ+FG+3440X1440

4070ti undervolt 2550

quality.png

Screenshot-2.png

 

 

4080 super undervolt 2550 ακριβως ιδια με 4070ti στις ρυθμισεις απλα λογο limit του voltage πεφτει μεχρι 2460. 50% διαφορα σιγουρα θα εχουν φτιαξει και το παιχνδι με τα updates ειμαι με το 1.0.15 αλλα 50% πανω ειναι απλα απιστευτο. 

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-16-14-
Screenshot-2.png

 

 

 

Παμε με stock την 4080super 7.4% πανω απο το undervolt αλλα και 90 watt περισσοτερα

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-16-14-
Screenshot-2.png

 

Και ενα overclock στα 2970 πεφτει μεχρι 2880 λογο power limit με 12% πανω απο το undervolt. Η καρτα σκοτωνει στα βαρυτερα σημεια του δασους οπου η 4070ti επεφτε στα 45 εδω εχουμε πανω απο 70. Περνει σιγουρα και απο μνημες στα 26000mhz απο 23 που ειναι default. Συνολικα σε αυτα τα 2 παιχνιδια με path tracing που γονατιζε η 4070ti στην αναλυση η 4080super παει αερας με dlss quality+fg. Αξια αναβαθμιση. 

Alan-Wake-2-Screenshot-2024-02-15-16-14-
Screenshot-2.png

Γιώργο νομίζω πως πρέπει να την Φλασαρεις κανά πιο μεγάλο bios.

Ακόμα και με uv θα σε βοηθήσει το μεγαλύτερο tdp.

Πόσα watts δίνει το μαμά της 300w?

Παρ όλα αυτά η super είναι super εν σχέση με την 4070ti

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Γιώργο νομίζω πως πρέπει να την Φλασαρεις κανά πιο μεγάλο bios.

Ακόμα και με uv θα σε βοηθήσει το μεγαλύτερο tdp.

Πόσα watts δίνει το μαμά της 300w?

Ειδα στο portal που ειναι το πρωτο που την ξεσκιζει μεχρι 314 watt στο monitoring με το OC profile. 320 ειναι το limit της απο οτι καταλαβα τουλαχιστον στο monitoring. Να φλασαρω αλλα δεν εχει δευτερο bios μην κανω καμια χαζομαρα και την χαλασω και μετα τρεχω και δεν φτανω. Σε undervolt πως μπορει να βοηθησει? Εφοσον βαζω το limit εγω δεν σημαινει οτι πχ στα 210watt που maxarei με 0.900 ρευμα στα τοσα θα maxarei και αν εχει bios για 400watt? Συγκριτικα πολυ δυνατες οι διαφορες μεχρι στιγμης απο 4070ti σε αυτα τα 2 παιχνιδια που δεν ηταν playable με 4070ti με dlss quality.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Γιώργο νομίζω πως πρέπει να την Φλασαρεις κανά πιο μεγάλο bios.

Ακόμα και με uv θα σε βοηθήσει το μεγαλύτερο tdp.

Πόσα watts δίνει το μαμά της 300w?

Παρ όλα αυτά η super είναι super εν σχέση με την 4070ti

Έχει δουλευτεί ξεκάθαρα το παιγνίδι με patch ή και ο οδηγός.

Δες χρήση cpu και cpu power.

Ότι και να δίνει το fg, τα παραπάνω fps θέλουν και παραπάνω cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Έχει δουλευτεί ξεκάθαρα το παιγνίδι με patch ή και ο οδηγός.

Δες χρήση cpu και cpu power.

Ότι και να δίνει το fg, τα παραπάνω fps θέλουν και παραπάνω cpu.

Σιγουρα εδωσε boost ναι 50% ειναι παρα πολυ και δεν ηταν starved απο vram η καρτα ουτε 11gb δεν τρωει στο screen. Γενικα γονατιζε αρκετα η καρτα στο συγκεκριμενο παιχνιδι με path tracing ακομα και dlss balanced. Ηθελε performance για 60+fps μονιμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...