Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ο Arkin λογικά θα κάνει αλματακι δυνατό τώρα με UW OLED λόγω που παίζει σε τέτοιο κάδρο χρόνια 

4 minutes ago, chrisde said:

Ναι αλλά σε λάθος άτομο :P

Καλορίζικη και από μένα, welcome to the club of 4080 (super). Και εγώ θα σου πρότεινα την αναβάθμιση σε 5800x3d όπως έχω πει άπειρες φορές και έχω κάνει και ο ίδιος, για μένα εφόσον μιλάμε κυρίως για gaming, αξίζει με 1000 ακόμα και σε αυτήν την τιμή (για gaming ξαναλέω). Τώρα αν έχεις προγραμματίσει άμεσα ολικό lifting, καλώς.

Υγ) Sorry αλλά θες και οθόνη, το HDR oled μαμάει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Ναι αλλά σε λάθος άτομο :P

Καλορίζικη και από μένα, welcome to the club of 4080 (super). Και εγώ θα σου πρότεινα την αναβάθμιση σε 5800x3d όπως έχω πει άπειρες φορές και έχω κάνει και ο ίδιος, για μένα εφόσον μιλάμε κυρίως για gaming, αξίζει με 1000 ακόμα και σε αυτήν την τιμή (για gaming ξαναλέω). Τώρα αν έχεις προγραμματίσει άμεσα ολικό lifting, καλώς.

Να εισαι καλα φιλε μου. Δεν ηξερα βρε συ οτι ζητανε καρτα να αγορασουν την εβαλα αγγελια με εστειλε σε λιγη ωρα ενα παιδι κανονιζουμε και τελος. Και ο armoral[Νικος] μου ειπε οτι την ηθελε για τον μικρο αργοτερα αν ηξερα εννοειται θα πηγαινε εδω αλλα αν κλεισω με καποιον και μιλησουμε δυσκολα να τον γειωσω. Βρε σωστα τα λες για τον 5800x3D αλλα η τιμη του μου φαινεται παραλογη. Ειναι πολυ κατω στο multi λιγο αν εδινε θα ελεγα παει στο καλο. Αν δεν παιξει μεχρι Πασχα κανενας 5700x3d 5800x3d μεχρι 200 ευρω τοτε παμε για ολικη σε arrow αρχες 2025. Βλεπω τον 5700x3D 285 και λεω καλα πανε καλα εκει στην amd.

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Ε ο Arkin λογικά θα κάνει αλματακι δυνατό τώρα με UW OLED λόγω που παίζει σε τέτοιο κάδρο χρόνια 

 

Πολλα τα λεφτα για την ωρα αλλα βλεπω ερχονται μεσα στο 2024 παρα πολλες UW Oled απο AOC Acer γενικα αλλες εταιριες απο Dell η οποια ειναι πανακριβη και σιγουρα θα δωσει και η samsung καποιο καλο μοντελο στην κατηγορια εκει στα 500-600 ευρω. Θα ειναι η επομενη μεταβαση ομως μετα το CPU μιας και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την Philips εδω και 5 χρονια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να εισαι καλα φιλε μου. Δεν ηξερα βρε συ οτι ζητανε καρτα να αγορασουν την εβαλα αγγελια με εστειλε σε λιγη ωρα ενα παιδι κανονιζουμε και τελος. Και ο armoral[Νικος] μου ειπε οτι την ηθελε για τον μικρο αργοτερα αν ηξερα εννοειται θα πηγαινε εδω αλλα αν κλεισω με καποιον και μιλησουμε δυσκολα να τον γειωσω. Βρε σωστα τα λες για τον 5800x3D αλλα η τιμη του μου φαινεται παραλογη. Ειναι πολυ κατω στο multi λιγο αν εδινε θα ελεγα παει στο καλο. Αν δεν παιξει μεχρι Πασχα κανενας 5700x3d 5800x3d μεχρι 200 ευρω τοτε παμε για ολικη σε arrow αρχες 2025. Βλεπω τον 5700x3D 285 και λεω καλα πανε καλα εκει στην amd.

Όλα τα "gaming" components (ποντίκια, keyboards, monitors, κτλ) τα πληρώνεις λίγο εξτρα. Και οι 3d είναι gaming cpu εξ ου και η ταρίφα...

13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ε ο Arkin λογικά θα κάνει αλματακι δυνατό τώρα με UW OLED λόγω που παίζει σε τέτοιο κάδρο χρόνια 

 

Δεν χρειάζεται καν uw. Με μια 42άρα lg ή panasonic που έχω και εγώ (και είναι πιο οικονομικές), φτιάχνει custom resolution και κάνει ό,τι γουσταρει (το curved θα του λείψει μόνο οκ αλλά δεν θα την έχει και στους 50 πόντους απόσταση φαντάζομαι). Ούτως ή άλλως πάνω από 120fps δεν παίζει οπότε...

Αν έχει 1000€ budget, χωρίς αστεία καλύτερα να τα δώσει σε monitor/tv + 5800x3d παρά σε νεο σύστημα. Μιλάω πάντα για gaming+multimedia, αν το θέλει για απαιτητική δουλειά, αλλάζει το πράγμα.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι ιδια εταιρια απο οτι εχω διαβασει βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο μαζι με Gainward Inno και ισως και zotac και ειναι οι πιο οικονομικες εχουν ομως πολυ τιμια PCB οχι τρελο συστημα ψυξης και τα fans ειναι αναλογα στην zotac ηταν πολυ κλειδωμενα και aggresive εδω ανοιγουν απο τους 50 μονα τους και το παω και παραπανω οποτε ειναι καλυτερο. Χιλιες φορες manli στα 999 παρα suprim στα 1400 η καποια windforce στα 1200. Οτι γλιτωσεις καλο ειναι το chip ιδιο ειναι τωρα οι 5-10 βαθμοι πανω κατω λιγη σημασια εχει. Οι suprim θα επαιζε στους 50 με undervolt η manli θα παιξει στους 60 καποτε δουλευαν μονιμα 90+ και δεν παθαιναν τιποτα. Ναι καλα που εφυγες απο 1080p το αλμα ειναι τεραστιο σε 1440 ολα ειναι καλυτερα και ευκρινεστερα και δεν ειναι τοσο βαρια πριν 10 χρονια ηταν σημερα οχι. Το 4Κ εχει δρομο για mainstream ακομα ειδικα για υψηλα fps και με RT κτλ. Ειναι πολλα τα λεφτα ναι και χωρις να γλιτωνεις εστω το φπα δεν βγαινει με τιποτα. 

 

Μπορώ από τις παραπάνω που αναφέρεις να εκφέρω άποψη μόνο για την zotac airo extreme.

Είναι πολύ πιο κρύα σε(core,hotspot,memory) από strix,tuf,giga oc στα ίδια watts ,στις ίδιες στροφές φανς και στα ίδια σενάρια.

Και εγώ την χλεύαζα την ζοτακ και με ενδοιασμό την αγόρασα την και με εξέπληξε πολύ θετικά. Ακόμα έχει συμπεριφορά day one 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Μπορώ από τις παραπάνω που αναφέρεις να εκφέρω άποψη μόνο για την zotac airo extreme.

Είναι πολύ πιο κρύα σε(core,hotspot,memory) από strix,tuf,giga oc στα ίδια watts ,στις ίδιες στροφές φανς και στα ίδια σενάρια.

Και εγώ την χλεύαζα την ζοτακ και με ενδοιασμό την αγόρασα την και με εξέπληξε πολύ θετικά. Ακόμα έχει συμπεριφορά day one 

Ειναι ψυγειο ναι απλα στην trinity τα fans κυριως το curve με ενοχλησε γιατι εχεις idle βλεπεις κατι χωρις ακουστικα και ανοιγουν μονα τους στους 44 βαθμους και ειναι λιγο ενοχλητικο. Αλλα ειναι πολυ κρυα σε παιχνιδια. Η airo extreme ειναι το top μοντελο της zotac οποτε θα ειναι ακομα καλυτερα και σιγουρα τα fans ισως ανοιγουν σε παραπανω temps. Μαθαμε με τις γνωστες εταιριες και να πληρωνουμε την extra ταριφα για το ονομα αλλα να που και οι αγνωστες ειναι μια χαρα καρτες. Εψαχνα για manli στο reddit οι περισσοτεροι ελεγαν πια εταιρια ειναι και οτι αφου δεν την ξερουμε δεν θα ειναι καλη τα ιδια και zotac inno gainward pny palit και τελικα ειναι μια χαρα. Παιζει πολυ marketing απο πισω ειδικα με asus και msi και λιγοτερο με gigabyte και νομιζει ο κοσμος οτι αν παρει αλλη μαρκα εκτος αυτες δεν θα ειναι καλη. Μεγα λαθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι ψυγειο ναι απλα στην trinity τα fans κυριως το curve με ενοχλησε γιατι εχεις idle βλεπεις κατι χωρις ακουστικα και ανοιγουν μονα τους στους 44 βαθμους και ειναι λιγο ενοχλητικο. Αλλα ειναι πολυ κρυα σε παιχνιδια. Η airo extreme ειναι το top μοντελο της zotac οποτε θα ειναι ακομα καλυτερα και σιγουρα τα fans ισως ανοιγουν σε παραπανω temps. Μαθαμε με τις γνωστες εταιριες και να πληρωνουμε την extra ταριφα για το ονομα αλλα να που και οι αγνωστες ειναι μια χαρα καρτες. Εψαχνα για manli στο reddit οι περισσοτεροι ελεγαν πια εταιρια ειναι και οτι αφου δεν την ξερουμε δεν θα ειναι καλη τα ιδια και zotac inno gainward pny palit και τελικα ειναι μια χαρα. Παιζει πολυ marketing απο πισω ειδικα με asus και msi και λιγοτερο με gigabyte και νομιζει ο κοσμος οτι αν παρει αλλη μαρκα εκτος αυτες δεν θα ειναι καλη. Μεγα λαθος. 

Aπο τα "μεγάλα" ονόματα , msi k giga πάνε εξαιρετικά και σε αυτή την γενιά.Το αν δικαιολογούν την τιμή τους τα τοπ μοντέλα τους ? Όχι .Παρ όλα αυτά πάνε καλύτερα από άλλους "μεγάλους" ανταγωνιστές .

Στην ζοτακ εξαρχης έχω φτιάξει δικό μου καστομ φαν στο ΑΒ .Όπως κάνω με όλες τις κάρτες μου.Ειμαι της άποψης να μην αφήνεις την κάρτα να ανοίξει φανς στους 45-50c+ γιατί μετά ανοίγει πιο απότομα τα φανς και έχεις θόρυβο και υψηλότερες θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Aπο τα "μεγάλα" ονόματα , msi k giga πάνε εξαιρετικά και σε αυτή την γενιά.Το αν δικαιολογούν την τιμή τους τα τοπ μοντέλα τους ? Όχι .Παρ όλα αυτά πάνε καλύτερα από άλλους "μεγάλους" ανταγωνιστές .

Στην ζοτακ εξαρχης έχω φτιάξει δικό μου καστομ φαν στο ΑΒ .Όπως κάνω με όλες τις κάρτες μου.Ειμαι της άποψης να μην αφήνεις την κάρτα να ανοίξει φανς στους 45-50c+ γιατί μετά ανοίγει πιο απότομα τα φανς και έχεις θόρυβο και υψηλότερες θερμοκρασίες.

Καλα πανε ολα τα μεγαλα μοντελα περα απο asus με το coil το θεμα ειναι οτι οπως λες δεν δικαιολογουν την τιμη. 1500 ευρω παιζει σημερα η suprim 4080 super Ελλαδα. Πως να δικαιολογησω 500 ευρω παραπανω για ιδιες επιδοσεις αλλα για καλυτερο συστημα ψυξης και ομορφια. Απλα δεν γινεται. Να ειχε 1100 ναι λες θα δωσω 100 ευρω για αυτα τα παραπανω αλλα πρακτικα ειναι ιδια καρτα. Στην trinity δεν καταφερα με τιποτα να την κανω να ανοιγουν τα fans παραπανω απο τους 44 ισως το εχουν κλειδωμενο. Κανονικα ομως ειχα 30% fixed τα fans στο προφιλ που επαιζα εκει δεν ειχα κανενα θεμα. Ειναι πιο ευελικτη λογικα στα μεγαλυτερα μοντελα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα πανε ολα τα μεγαλα μοντελα περα απο asus με το coil το θεμα ειναι οτι οπως λες δεν δικαιολογουν την τιμη. 1500 ευρω παιζει σημερα η suprim 4080 super Ελλαδα. Πως να δικαιολογησω 500 ευρω παραπανω για ιδιες επιδοσεις αλλα για καλυτερο συστημα ψυξης και ομορφια. Απλα δεν γινεται. Να ειχε 1100 ναι λες θα δωσω 100 ευρω για αυτα τα παραπανω αλλα πρακτικα ειναι ιδια καρτα. Στην trinity δεν καταφερα με τιποτα να την κανω να ανοιγουν τα fans παραπανω απο τους 44 ισως το εχουν κλειδωμενο. Κανονικα ομως ειχα 30% fixed τα fans στο προφιλ που επαιζα εκει δεν ειχα κανενα θεμα. Ειναι πιο ευελικτη λογικα στα μεγαλυτερα μοντελα. 

αυτό το είχες δοκιμάσει;

Screenshot (26).png

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Πολλα τα λεφτα για την ωρα αλλα βλεπω ερχονται μεσα στο 2024 παρα πολλες UW Oled απο AOC Acer γενικα αλλες εταιριες απο Dell η οποια ειναι πανακριβη και σιγουρα θα δωσει και η samsung καποιο καλο μοντελο στην κατηγορια εκει στα 500-600 ευρω. Θα ειναι η επομενη μεταβαση ομως μετα το CPU μιας και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την Philips εδω και 5 χρονια. 

500-600 το κοβω δυσκολο εως απιθανο για oled ,εδω ακομα πουλανε την 27αρα lg 900+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

αυτό το είχες δοκιμάσει;

Screenshot (26).png

Τα ειχα κανει ολα ναι δεν επιανε με τιποτα εκει στους 44 βαθμους ανοιγαν στο 30%. 

 

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

500-600 το κοβω δυσκολο εως απιθανο για oled ,εδω ακομα πουλανε την 27αρα lg 900+

Θα ερθει ο καιρος σκεψου πουλανε τοσο γιατι δεν υπαρχουν εναλλακτικες καθολου μολις υπαρξουν θα πεσουν. Ετσι ηταν και με τα VA 600-700 και τωρα με 350 βρισκεις πολυ αξιολογα. Niche κατηγορια ξερω στις τηλεορασεις ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα. 

 

Λοιπον ετρεξα 2077. Μεγαλο BN σε psycho ray tracing χωρις FG μαζι με DLSS quality

 

4070ti

T-ultrapsycho-RT-dlss-quality-4070ti.png

4080 super

T-ultrapsycho-RT-dlss-quality-4080-super
 

 

Σε path tracing που ειναι κυριως στο 99% πεφτει οταν βγαινει εξω μεχρι 95 σκοτωνει. Θα ψαξω να βρω και τα benchmarks με path tracing της 4070ti να κανω συγκριση

 

DLSS Quality+FG Path tracing και max fov. 

Screenshot-2.png

 

 

Επιτελους path tracing με πολυ ομαλο gameplay. Undervolt στα 0.900volt 30% fans +1500 μνημες και 2550 fixed συχνοτητα παντα παιζει -15 απο το curve. 192watt και 59 βαθμοι. 

Screenshot-2.png

Screenshot-3.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζω θέμα με συνεχόμενα spikes, σε οποιοδήποτε παιχνίδι, σε ανείπωτη φάση, χωρίς λόγο, με αποτέλεσμα να καταστρέφεται εντελώς η απόδοση; 

Με το γράφημα του frametime ανοιχτό, φαίνεται σαν πολύ γρήγορο καρδιογραφημα! 

 

Λύνεται απο μονο του, κυρίως εαν το παιχνίδι αλλάξει ζώνη, ή βγει εκτός εστίασης (πχ με alt-Tab). 

 

Πραγματικά μου έχει σπάσει τις μπάλες γιατί και ddu έχει γίνει αλλά w11 επαναγκατάσταση. 

 

Εδώ μια λεπτομερέστερη αναφορά: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/537254/rtx-4080-wierd-performance-issue/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray tracing psycho

Cyberpunk-2077-Screenshot-2024-02-15-12-

 

Path tracing

Cyberpunk-2077-Screenshot-2024-02-15-12-

6 λεπτά πριν, seithan είπε

Είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζω θέμα με συνεχόμενα spikes, σε οποιοδήποτε παιχνίδι, σε ανείπωτη φάση, χωρίς λόγο, με αποτέλεσμα να καταστρέφεται εντελώς η απόδοση; 

Με το γράφημα του frametime ανοιχτό, φαίνεται σαν πολύ γρήγορο καρδιογραφημα! 

 

Λύνεται απο μονο του, κυρίως εαν το παιχνίδι αλλάξει ζώνη, ή βγει εκτός εστίασης (πχ με alt-Tab). 

 

Πραγματικά μου έχει σπάσει τις μπάλες γιατί και ddu έχει γίνει αλλά w11 επαναγκατάσταση. 

 

Εδώ μια λεπτομερέστερη αναφορά: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/537254/rtx-4080-wierd-performance-issue/

Stock τελειως ολα gpu cpu ram? Οταν σε κανει τα spikes ξανα ανεβαινουν τα fps η ειναι microstutter και στο δευτερολεπτο ξανα πηγαινουν τα fps εκει που πρεπει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

@Arkin Γιώργο στο Path Tracing με DLSS Q (χωρίς FG) πόσα fps βγάζεις στο benchmark;

Δεν το δοκιμασα καθολου θα τρεξω τωρα ενα και ερχομαι. Παντως ειναι 100% playable στην αναλυση που ειμαι με 4070ti επρεπε να πεσω σε balanced και παλι επεφτα και στα 60. Εδω κατω απο 75 δεν εχω πεσει κανω βολτες στην πολη κυριως 80+ ειναι με quality και path tracing. Μηδεν lag η καρτα εκει 190-200watt στα 160 ηταν η 4070ti στα 0.910volt. Παρα πολυ ευχαριστημενος με το καρτονι και δεν ακους κιχ τελειως ησυχια και δεν ακουγετε τιποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...