Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε


η Ultrawide που εχεις στα ποσα Hz ειπαμε ειναι;

100hz ειναι και δεν το κουναω εχω 97fps cap στα first person και 80 στα single slow paced και παει μπαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Οντως κοβει το graphics score η cpu? Τα πρωτα 2 test δεν τεσταρουν 100% gpu και το τριτο cpu? Θελω θελω cpu αλλα παμε για αρχες 2025 θα πηγαινα στον 5700x3d αν ηταν κατω απο 200 ευρω και αν παιξει το Πασχα ισως κανω κινηση. 

Ναι επηρεάζει αρκετά ο cpu.Π.χ εάν τρέξω στον 14900 με ανοικτό ht θα βγάλω μικρότερο graphics score από ότι με κλειστό ht στα ίδια ρολόγια gpu.Και εάν θυμάμαι καλά έχει αρκετή διαφορά.Επισης τα 3δ Μαρκ ευνοούν τους ιντελ 12/13/14 .Σκαλαρουν καλύτερα από αμδ στα graphics scores 

Γενικά τα 3δ Μαρκ είναι λίγο ανώμαλα στα τεστ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, Arkin said:

100hz ειναι και δεν το κουναω εχω 97fps cap στα first person και 80 στα single slow paced και παει μπαλα. 


για τις ζορικες στιγμες με DlssQ + fg δυσκολα θα βρεθει παιχνιδι να σε ριξει μεσα στο 2024 πολυ πιθανον και το 2025..

@Arkin δες την μωβ γραμμη της cpu στο bench της προηγουμενης σελιδας η δικη μου ειναι ευθεια γραμμη η δικη σου εγκεφαλογραφημα..  η cpu κοβει ενα ~10%

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Ναι επηρεάζει αρκετά ο cpu.Π.χ εάν τρέξω στον 14900 με ανοικτό ht θα βγάλω μικρότερο graphics score από ότι με κλειστό ht στα ίδια ρολόγια gpu.Και εάν θυμάμαι καλά έχει αρκετή διαφορά.Επισης τα 3δ Μαρκ ευνοούν τους ιντελ 12/13/14 .Σκαλαρουν καλύτερα από αμδ στα graphics scores 

Γενικά τα 3δ Μαρκ είναι λίγο ανώμαλα στα τεστ τους.

Δεν ειχα ιδεα ευχαριστω πολυ για τη διευκρινηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Δεν ειχα ιδεα ευχαριστω πολυ για τη διευκρινηση. 

Εσένα βέβαια σε νοιάζει το σενάριο gaming.Σιγουρα θα έχει μεγάλη διαφορά από την 4070ti και φυσικά δεν θα σε νοιάζει  μην σου γεμίσει η vram σε κάποιο παιχνίδι Μαξ αουτ😋

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε


για τις ζορικες στιγμες με DlssQ + fg δυσκολα θα βρεθει παιχνιδι να σε ριξει μεσα στο 2024 πολυ πιθανον και το 2025..

Ισχυει το dlss 3 δινει πνοη σε cpu bound σεναρια οτι εχω βαλει με dlss 3 και να μην τραβαει ο 5700x εχω σταθερα 97fps παντου. 

Εκει που δεν εχω FG οπως ghostwire watchdogs legion kingdom come εκει γονατιζει η cpu η 4070ti ηταν 50% στο ghostwire και ειχα cap 70fps γιατι επεφτε μεχρι τοσο με max ray tracing. Θελω γερο cpu οχι για πολλα fps αλλα για να σπρωξει την καρτα και να μην εχω αρκετα χαμηλα mins σε παιχνιδια που δεν υπαρχει DLSS 3 να σωσει την κατασταση. Η 4080super ειναι κυριως για παιχνιδια οπως 2077 alan wake γενικα θεοβαρα σε gpu με βαρυ RTX η path tracing που η cpu καθετε και ζηταω gpu. Στο avatar η 4070ti γονατισε αν ειχα 4080super θα ημουν πιο ανετος. Και σιγουρα τα 16gb vram μιας και το FG ζηταει 1-2gb vram θα με καλυψουν για την αναλυση που ειμαι. Δυσκολα να γλιτωσω την αναβαθμιση σε 5000 σειρα αλλα ισως κανω κρατει να παω μια και καλη σε 5000 super το 2026 αρχες θα δουμε. 

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Εσένα βέβαια σε νοιάζει το σενάριο gaming.Σιγουρα θα έχει μεγάλη διαφορά από την 4070ti και φυσικά δεν θα σε νοιάζει  μην σου γεμίσει η vram σε κάποιο παιχνίδι Μαξ αουτ😋

Ετσι ακριβως. GPU bound σεναρια με νοιαζουν κυριως με ενδιαφερει αρκετα το fidelity δεν θελω 150fps με φτανουν τα 80 90 αλλα θελω max path tracing να γουσταρω οπως μου αρεσει στα γραφικα. Τη vram την ειδα κανα 2 φορες maxed out alan wake avatar 11700 γεματη οποτε ηταν απαραιτητα σε λιγα για την ωρα παιχνιδια αλλα μελλοντικα θα βγαινουν ολο και βαρυτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτες καλές έχουμε .

Παιχνίδια σωστά δεν έχουμε ,οπότε χαλαρά μέχρι να βγουν σωστά παιχνίδια.

Έχω λιώσει στο forza Motorsport(κατάντια) γιατί έχω βαρεθεί τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


για τις ζορικες στιγμες με DlssQ + fg δυσκολα θα βρεθει παιχνιδι να σε ριξει μεσα στο 2024 πολυ πιθανον και το 2025..

@Arkin δες την μωβ γραμμη της cpu στο bench της προηγουμενης σελιδας η δικη μου ειναι ευθεια γραμμη η δικη σου εγκεφαλογραφημα..  η cpu κοβει ενα ~10%

Απιστευτο ετσι και εβλεπα τον λοξυγκα λεω τι γινεται. Δεν τραβαει ο 5700x για αυτο παντου FG σε ολα τα cpu heavy παιχνιδια να μην εχουμε θεματα. 

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Κάρτες καλές έχουμε .

Παιχνίδια σωστά δεν έχουμε ,οπότε χαλαρά μέχρι να βγουν σωστά παιχνίδια.

Έχω λιώσει στο forza Motorsport(κατάντια) γιατί έχω βαρεθεί τα υπόλοιπα.

Αλλη ιστορια αυτο ναι. Αν και λιγο απο sony μερια ερχεται το forbidden west θα χαρουμε γραφικα λιγο κατι hogwarts κατι RE δεν ειναι ασχημα στα γραφικα αντιθετως. Απλα εχουμε πηξει και αρκετα στα κακα ΑΑ/ΑΑΑ στυλ forspoken immortals εχει αρκετα τετοια release που λες τι κανουν. Ουτε ενα 2077 η ενα alan wake φερνουν την ανοιξε στα τοσα χρονια. Θελουμε το full πακετο GI+REFLECTIONS+SHADOWS το path tracing ακομα δεν ηρθε η ωρα του για mainstream και το θελουμε σωστα μην πετανε απλα τον κωδικα και αυτο ηταν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Αλλη ιστορια αυτο ναι. Αν και λιγο απο sony μερια ερχεται το forbidden west θα χαρουμε γραφικα λιγο κατι hogwarts κατι RE δεν ειναι ασχημα στα γραφικα αντιθετως. Απλα εχουμε πηξει και αρκετα στα κακα ΑΑ/ΑΑΑ στυλ forspoken immortals εχει αρκετα τετοια release που λες τι κανουν. Ουτε ενα 2077 η ενα alan wake φερνουν την ανοιξε στα τοσα χρονια. Θελουμε το full πακετο GI+REFLECTIONS+SHADOWS το path tracing ακομα δεν ηρθε η ωρα του για mainstream και το θελουμε σωστα μην πετανε απλα τον κωδικα και αυτο ηταν. 

Ναι θέλουμε και άλλα τέτοια γαμάτα σαν το starfield 😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απιστευτο ετσι και εβλεπα τον λοξυγκα λεω τι γινεται. Δεν τραβαει ο 5700x για αυτο παντου FG σε ολα τα cpu heavy παιχνιδια να μην εχουμε θεματα. 

Στην θέση σου θα πήγαινα σε 5800x3d και θα είχα ήσυχο το κεφάλι μου για 2+ χρονάκια .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Στην θέση σου θα πήγαινα σε 5800x3d και θα είχα ήσυχο το κεφάλι μου για 2+ χρονάκια .

Η πιο έξυπνη και σωστή αναβάθμιση για την πλατφόρμα.

5800χ3δ με 4090 έχω στου μικρού το pc και πάει σφαίρα.Αναλυση οθόνης (3840χ1600p) λίγο πιο βαριά από του Γιώργου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Στην θέση σου θα πήγαινα σε 5800x3d και θα είχα ήσυχο το κεφάλι μου για 2+ χρονάκια .

Αν κοστιζε λιγοτερο ναι αλλα δεν μπορουν να μου τον εχουν οσο τον 14600k που σε mulit ηταν κλασεις ανωτερος. Ειναι παραλογες οι τιμες των 3D και δεν θα πληρωσω την ταριφα τους. Θα δωσω 250-300 mobo ram cpu 2025 και θα παω σε κατι που θα μπορει να κρατησει και σε gaming και σε multi αρκετα χρονια. 

 

Λοιπον το Portal ειναι σταθερα πανω απο 90fps με stock την καρτα με την 4070ti επεφτα και κατω απο 70. Με dlss quality και fg. Με το undervolt επειδη απλα κοβω limit και δεν ξερω με τι voltage παιζει εχω ενα 8% κατω απο stock. Απο overclock η διαφορα παει παει κοντα στο 15% που ειναι αρκετη. Θελει να βρω να μπορει να κρατησει fixed 2600 η καρτα με 200watt ρευμα εκει ειναι το ιδανικο efficiency/fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Γιώργο παρακάτω πόσο περίπου θα ήσουν με έναν 14700.

Ρολόγια gpu περίπου ίδια με την δική σου.

https://www.3dmark.com/spy/45574417

Τοσο μεγαλη διαφορα οπως τα ελεγες ακριβως. Και εβλεπα πριν αλλα bench της καρτας εβλεπα ιδια συχνοτητα και λεω δεν μπορει τοσο παρακατω αλλα ολοι ειχαν 7000 και 14000 σειρες. Ολο κολπα μας ειναι το timespy και δεν ειχα ιδεα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τοσο μεγαλη διαφορα οπως τα ελεγες ακριβως. Και εβλεπα πριν αλλα bench της καρτας εβλεπα ιδια συχνοτητα και λεω δεν μπορει τοσο παρακατω αλλα ολοι ειχαν 7000 και 14000 σειρες. Ολο κολπα μας ειναι το timespy και δεν ειχα ιδεα. 

Καλά ο τύπος στο λινκ που έβαλα σίγουρα τρέχει με ht on .

Αυτός έχει το τοπ 

https://www.3dmark.com/spy/45544536

Αυτό σε real gaming scenario μεταφράζεται ως 2-4 fps max avg στα gpu bounce game's.

Δλδ τίποτα 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...