Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

@Arkin μεγιεςςςςςςςςςςςς αγορι καλο καψιμο!!!!!!!

Να εισαι καλα φιλε μου. 

 

Μόλις τώρα, Teddy77 είπε

Δύσκολο να είναι θέμα bios κάρτας. Για τις 3χχχ είχε βγει update γιατί το rebar δεν ήταν καν active όταν πρωτοβγήκαν.

Αν έκανες και DDU ρίξε μια ματιά και για νέους m/b chipset drivers.

Περασα προχθες τους τελευταιους chipset drivers. Οπως γραφεις κατα 99% παιζει θεμα με nvidia drivers το θεμα ειναι δεν θα ειχε ακουστει κατι στο ιντερνετ για τις super και την μη υποστηριξη RBAR? Αν ειναι θεμα Manli να στειλω στο support τουλαχιστον να το δουν αν δεν ειναι θεμα ομως 100% απλα να περιμενω για νεο driver. 

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

bios mobo τελευταίο ?

Παντα τελευταιο ναι εχω resizable bar απο την 5700xt ακομα στην παλια μητρικη και επειτα αμεσα με την νεα και σε 6800xt και σε 4070ti χωρις προβλημα. 

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

μπορείς να κάνεις και ένα clear cmos την μητρική μην έχει πάθει εμπλοκή ξέρω 'γω

 

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Δοκίμασε 1) disable bios, save, exit, windows . 2) enable bios, save, exit, windows μπας κ σκάλωσε 3) bios reset

Θα δοκιμασω λιγο default απο bios. Θα το ανοιξω να δω και μετα ξανα load το profile που εχω. Το disable save exit και ξανα enable το δοκιμασα χωρις επιτυχια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 minutes ago, Arkin said:

Οπως γραφεις κατα 99% παιζει θεμα με nvidia drivers το θεμα ειναι δεν θα ειχε ακουστει κατι στο ιντερνετ για τις super και την μη υποστηριξη RBAR? Αν ειναι θεμα Manli να στειλω στο support τουλαχιστον να το δουν αν δεν ειναι θεμα ομως 100% απλα να περιμενω για νεο driver.

Δεν χάνεις και τίποτα να τους στείλεις, μπορεί να είναι κάτι απλό. (έχουν δικό τους software αυτές?)

Αν δεν το δοκίμασες ήδη, απενεργοποίησέ rbar το απ'το BIOS, μπες windows, κάνε restart , βγάλε drivers με DDU και μετά shutdown.

(optional:ξεμάτιασέ το) 😀

Power on+Επανενεργοποίησέ το κατευθείαν, bootαρε windows, βάλε drivers και δες αν παίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Δεν χάνεις και τίποτα να τους στείλεις, μπορεί να είναι κάτι απλό. (έχουν δικό τους software αυτές?)

Αν δεν το δοκίμασες ήδη, απενεργοποίησέ rbar το απ'το BIOS, μπες windows, κάνε restart , βγάλε drivers με DDU και μετά shutdown.

(optional:ξεμάτιασέ το) 😀

Power on+Επανενεργοποίησέ το κατευθείαν, bootαρε windows, βάλε drivers και δες αν παίζει.

Βρηκα ενα προγραμμα turboengine δικο τους ειναι για overclocking για flash bios εχει και για rgb δεν πιανει σε αυτη που εχω το rgb. Κατα πασα πιθανοτητα θεμα drivers οπως εγραψες και στις 3000 αλλα θα στειλω και στο support της manli γιατι δεν εχουν κατι resizable bios στο site τους για τις 4000 μονο για τις 3000 και σιγουρα θα ειχε ειχε γραφτει κατι αν δεν ειχε καμια manli 4000 series resizable bar εδω και 1.5 χρονο κοντα. 

 

Edit 1:

Γραψτε λαθος δεν εχω ιδεα πως εγινε αλλα ηταν το CSM enabled απο το bios ενω το ειχα κανονικα disabled χρονια. Το εκλεισα και ολα καλα με το RBAR. Καλα που μπηκα στο gpuz στα αναλυτικα στο advanced και βλεπω CSM disabled λεω οπα τι εγινε εδω. Ολα καλα λοιπον. 

Screenshot_5.png

 

Edit 2:

Νικο δικο σου. Ναι τα καλωδια πρεπει να αλλαχτουν της gpu και αυτα της ledoταινιας να πανε απο πισω και να εξαφανιστουν τελειως. Το RGB της καρτας εχει 7 χρωματα μεταξυ και το ασπρο απλα αλλαζει συνεχεια δεν μενει σε ενα χρωμα fixed δεν ξερω αν υπαρχει τροπος αλλα δεν με ενοχλει. 

IMG-20240214-212557.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρηκα ενα προγραμμα turboengine δικο τους ειναι για overclocking για flash bios εχει και για rgb δεν πιανει σε αυτη που εχω το rgb. Κατα πασα πιθανοτητα θεμα drivers οπως εγραψες και στις 3000 αλλα θα στειλω και στο support της manli γιατι δεν εχουν κατι resizable bios στο site τους για τις 4000 μονο για τις 3000 και σιγουρα θα ειχε ειχε γραφτει κατι αν δεν ειχε καμια manli 4000 series resizable bar εδω και 1.5 χρονο κοντα. 

 

Edit 1:

Γραψτε λαθος δεν εχω ιδεα πως εγινε αλλα ηταν το CSM enabled απο το bios ενω το ειχα κανονικα disabled χρονια. Το εκλεισα και ολα καλα με το RBAR. Καλα που μπηκα στο gpuz στα αναλυτικα στο advanced και βλεπω CSM disabled λεω οπα τι εγινε εδω. Ολα καλα λοιπον. 

Screenshot_5.png

 

Edit 2:

Νικο δικο σου. Ναι τα καλωδια πρεπει να αλλαχτουν της gpu και αυτα της ledoταινιας να πανε απο πισω και να εξαφανιστουν τελειως. Το RGB της καρτας εχει 7 χρωματα μεταξυ και το ασπρο απλα αλλαζει συνεχεια δεν μενει σε ενα χρωμα fixed δεν ξερω αν υπαρχει τροπος αλλα δεν με ενοχλει. 

IMG-20240214-212557.jpg

Μεγειες,στο μέλλον πάρε ένα κουτάκι και βάλε το ψυγείο επάνω,να μην τραβάει όλο το ζεστό αέρα η κάρτα,,οι μνήμες και οι nvme δίσκοι αν έχεις στα κάτω slot.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Μεγειες,στο μέλλον πάρε ένα κουτάκι και βάλε το ψυγείο επάνω,να μην τραβάει όλο το ζεστό αέρα η κάρτα,,οι μνήμες και οι nvme.

Να εισαι καλα φιλε μου. Περισσοτερο βαριεμαι το ολο στησιμο απο την αρχη παρα το να παρω ενα νεο κουτι. Σιγουρα δεν εχει το καλυτερο airflow ειναι αρκετα μαζεμενο. Σκεψου στην αρχη με τα stock ανεμιστηρια του κουτιου ειχα ανεβασμενες θερμοκρασιες και μολις πηρα τα corsair ML Pro ειδα μεχρι και 10 βαθμους κατω στην gpu το 2017. Βγαζουν πολυ αερα εξω οποτε καπως μαζευετε το airflow και ειναι κρυα αυτα που εχει μεσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να εισαι καλα φιλε μου. Περισσοτερο βαριεμαι το ολο στησιμο απο την αρχη παρα το να παρω ενα νεο κουτι. Σιγουρα δεν εχει το καλυτερο airflow ειναι αρκετα μαζεμενο. Σκεψου στην αρχη με τα stock ανεμιστηρια του κουτιου ειχα ανεβασμενες θερμοκρασιες και μολις πηρα τα corsair ML Pro ειδα μεχρι και 10 βαθμους κατω στην gpu το 2017. Βγαζουν πολυ αερα εξω οποτε καπως μαζευετε το airflow και ειναι κρυα αυτα που εχει μεσα. 

δεν αντιλέγω, απλά επειδή είναι μεγάλη κάρτα και τα ψυγεία της Nzxt πετάνε αρκετή ζέστη,θα πετάει όλο τον ζεστό αέρα το κάτω φαν του ψυγείου στην κάρτα που θα τον τραβάνε με την σειρά τους τα φσν της κάρτας αναγκαστικά, ποιο πολύ για το καλοκαίρι όταν έρθει το λέω.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ICE-T είπε

δεν αντιλέγω, απλά επειδή είναι μεγάλη κάρτα και τα ψυγεία της Nzxt πετάνε αρκετή ζέστη,θα πετάει όλο τον ζεστό αέρα το κάτω φαν του ψυγείου στην κάρτα που θα τον τραβάνε με την σειρά τους τα φσν της κάρτας αναγκαστικά, ποιο πολύ για το καλοκαίρι όταν έρθει το λέω.

Ναι το καταλαβαινω και εχεις απολυτο δικιο σε αυτο. Το καλο οτι παντα παιζω με undervolt οποτε και καλοκαιρακι ειμαστε κρυοι δεν θελω τρελα κλοκια οποτε και με τις πολλες ζεστες οι θερμοκρασιες ειναι πολυ καλες. Αλλα σιγουρα ενα μεγαλο με πιο σωστο airflow κουτι θα μου εριχνε ακομα περισσοτερο τις θερμοκρασιες.

Ενα 3D mark τελειως stock η καρτα

https://www.3dmark.com/3dm/107338502

Screenshot-2.png

 

Και με λιγο OC. Οι μνημες πανε μεχρι 13000 ανετα και πυρηνα ειδα μεχρι 2970. Λογικα μετα την κοβει το power limit και το voltage στα οποια δεν μπορω να επεμβω για την ωρα στο afterburner. 

https://www.3dmark.com/3dm/107339501?

Screenshot-2.png

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Με γειά Αρκιν. Για να δούμε θα μας βγάλει ασπροπρόσωπους η Manli χωρίς υπαρκτό coil whine ξανά ή απλά "έτυχε" στις 3070? 

Μηδενικο coil ακομα και στα 300watt στο 3D mark δεν την ακουσα καθολου. Βραχος. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Βρηκα ενα προγραμμα turboengine δικο τους ειναι για overclocking για flash bios εχει και για rgb δεν πιανει σε αυτη που εχω το rgb. Κατα πασα πιθανοτητα θεμα drivers οπως εγραψες και στις 3000 αλλα θα στειλω και στο support της manli γιατι δεν εχουν κατι resizable bios στο site τους για τις 4000 μονο για τις 3000 και σιγουρα θα ειχε ειχε γραφτει κατι αν δεν ειχε καμια manli 4000 series resizable bar εδω και 1.5 χρονο κοντα. 

 

Edit 1:

Γραψτε λαθος δεν εχω ιδεα πως εγινε αλλα ηταν το CSM enabled απο το bios ενω το ειχα κανονικα disabled χρονια. Το εκλεισα και ολα καλα με το RBAR. Καλα που μπηκα στο gpuz στα αναλυτικα στο advanced και βλεπω CSM disabled λεω οπα τι εγινε εδω. Ολα καλα λοιπον. 

Screenshot_5.png

 

Edit 2:

Νικο δικο σου. Ναι τα καλωδια πρεπει να αλλαχτουν της gpu και αυτα της ledoταινιας να πανε απο πισω και να εξαφανιστουν τελειως. Το RGB της καρτας εχει 7 χρωματα μεταξυ και το ασπρο απλα αλλαζει συνεχεια δεν μενει σε ενα χρωμα fixed δεν ξερω αν υπαρχει τροπος αλλα δεν με ενοχλει. 

IMG-20240214-212557.jpg

Ευχαριστώ, εγώ σου είπα για H5 είσαι. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ναι το καταλαβαινω και εχεις απολυτο δικιο σε αυτο. Το καλο οτι παντα παιζω με undervolt οποτε και καλοκαιρακι ειμαστε κρυοι δεν θελω τρελα κλοκια οποτε και με τις πολλες ζεστες οι θερμοκρασιες ειναι πολυ καλες. Αλλα σιγουρα ενα μεγαλο με πιο σωστο airflow κουτι θα μου εριχνε ακομα περισσοτερο τις θερμοκρασιες.

Ενα 3D mark τελειως stock η καρτα

https://www.3dmark.com/3dm/107338502

Screenshot-2.png

 

Και με λιγο OC. Οι μνημες πανε μεχρι 13000 ανετα και πυρηνα ειδα μεχρι 2970. Λογικα μετα την κοβει το power limit και το voltage στα οποια δεν μπορω να επεμβω για την ωρα στο afterburner. 

https://www.3dmark.com/3dm/107339501?

Screenshot-2.png

Μια χαρά !

Εάν σε κόβει το pl Φλασαρεις από καμία άλλη με πιο πολύ tdp.

Καμία strix,aorus εφόσον δεις ότι με κάποιο από αυτά που ανέφερα δεν σου κόβει κάποιο dp .Από την άλλη εφόσον δεν ασχολείσαι με oc είναι ανούσιο .Μια χαρά φτάνουν τα 300w για την ανάλυση σου ,συν ότι εσύ θα την παίξεις uv και Φιξ ρολόγια.

Για κάνε κανα τεστ να μας  πεις διάφορες σε cp2077 π.χ vs 4070ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Arkin said:

Το RGB της καρτας εχει 7 χρωματα μεταξυ και το ασπρο απλα αλλαζει συνεχεια δεν μενει σε ενα χρωμα fixed δεν ξερω αν υπαρχει τροπος αλλα δεν με ενοχλει.


ενα απο τα δυο 4πινα αριστερα του 16πινου ειναι των led (πιθανοτατα το τερμα αριστερα) το βγαζεις και εισαι off με τα φωτα
 

51 minutes ago, Arkin said:

Και με λιγο OC. Οι μνημες πανε μεχρι 13000 ανετα και πυρηνα ειδα μεχρι 2970. Λογικα μετα την κοβει το power limit και το voltage στα οποια δεν μπορω να επεμβω για την ωρα στο afterburner. 

https://www.3dmark.com/3dm/107339501?

Screenshot-2.png


σχεδον ιδιες επιδοσεις με τα ιδια  ρολογια το graphics score:

Spoiler

aY0jSD5.png

 

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Μια χαρά !

Εάν σε κόβει το pl Φλασαρεις από καμία άλλη με πιο πολύ tdp.

Καμία strix,aorus εφόσον δεις ότι με κάποιο από αυτά που ανέφερα δεν σου κόβει κάποιο dp .Από την άλλη εφόσον δεν ασχολείσαι με oc είναι ανούσιο .Μια χαρά φτάνουν τα 300w για την ανάλυση σου ,συν ότι εσύ θα την παίξεις uv και Φιξ ρολόγια.

Για κάνε κανα τεστ να μας  πεις διάφορες σε cp2077 π.χ vs 4070ti

Ναι δεν εχει νοημα το φλασαρισμα μιας και με oc δεν θα παιξω ηδη εφτιαξα undervolt profile με +1500 μνημες δεν μπορω να βαλω fixed συχνοτητα απο afterburner γιατι δεν διαβαζει το voltage οποτε το curve νομιζω δεν παιζει για την ωρα. Θελει αναβαθμιση λογικα η εφαρμογη. Με το undervolt 8% κατω και εχω 205watt στο 3dmark και furmark οποτε παιχνιδια μιλαμε για αρκετα παρακατω που επιζηταω. Fans σταθερα 30% πιο κατω δεν πανε και ειδα θερμοκρασιες μεχρι 61 βαθμους στο furmark. Οποτε αψογα οπως τη θελω. Αν ξεκλειδωσω καπως και το voltage και το διαβαζει το afterburner θα μπορω να παιξω ακομα καλυτερα με fixed curve οποτε θα μπορω να επιτυχω καλυτερη συχνοτητα στο ιδιο ρευμα. 

Το κατεβαζω το 2077 δεν το εχω αγορασμενο μονο για benchmark το κατεβαζω καθε φορα 165gb ειναι και θα προσπαθησω να βρω οταν ειχα παρει την 4070ti τα bench που ειχα τρεξει τις πρωτες μερες να κανω συγκριση. Εβαλα και το portal rtx απο steam που το ελιωσα με την 4070ti και θα το τρεξω να δω τι ψαρια πιανουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε


ενα απο τα δυο 4πινα αριστερα του 16πινου ειναι των led (πιθανοτατα το τερμα αριστερα) το βγαζεις και εισαι off με τα φωτα
 


σχεδον ιδιες επιδοσεις με στα ιδια  ρολογια:

  Απόκρυψη περιεχομένων

aY0jSD5.png

 

Σε ts τον κόβει ο cpu του.

Το cpu επηρεάζει αρκετά το graphics score στο συγκεκριμένο μπεντς.

Παρ όλα αυτά θα είναι κοντά οι κάρτες σε σκορ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


ενα απο τα δυο 4πινα αριστερα του 16πινου ειναι των led (πιθανοτατα το τερμα αριστερα) το βγαζεις και εισαι off με τα φωτα
 


σχεδον ιδιες επιδοσεις με τα ιδια  ρολογια:

  Απόκρυψη περιεχομένων

aY0jSD5.png

 

Οχι βρε δεν με πειραζουν τα φωτα δεν εχω θεμα αλλα ξερω οτι κλεινουν ναι εχει κουμπακι. 1.4% πισω στα ιδια ρολογια τοσο ειναι οι καρτες μεταξυ τους ναι. Οπως διαβασα και αλλου η μεγαλη διαφορα ειναι στο MSRP για αυτο βγηκε η super για να ριξει τις τιμες σε αυτη την κατηγορια οπως και εκανες. 1200 που εκανε η 4080 δεν θα πηγαινα με τιποτα αλλα μολις ειδα το 999 απλα δεν μπορεσα να αντισταθω να ειμαστε καλυμμενοι για οτι κυκλοφορησει η οτι υπαρχει μεχρι τελος 2024.

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σε ts τον κόβει ο cpu του.

Το cpu επηρεάζει αρκετά το graphics score στο συγκεκριμένο μπεντς.

Παρ όλα αυτά θα είναι κοντά οι κάρτες σε σκορ 

Οντως κοβει το graphics score η cpu? Τα πρωτα 2 test δεν τεσταρουν 100% gpu και το τριτο cpu? Θελω θελω cpu αλλα παμε για αρχες 2025 θα πηγαινα στον 5700x3d αν ηταν κατω απο 200 ευρω και αν παιξει το Πασχα ισως κανω κινηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Οχι βρε δεν με πειραζουν τα φωτα δεν εχω θεμα αλλα ξερω οτι κλεινουν ναι εχει κουμπακι. 1.4% πισω στα ιδια ρολογια τοσο ειναι οι καρτες μεταξυ τους ναι. Οπως διαβασα και αλλου η μεγαλη διαφορα ειναι στο MSRP για αυτο βγηκε η super για να ριξει τις τιμες σε αυτη την κατηγορια οπως και εκανες. 1200 που εκανε η 4080 δεν θα πηγαινα με τιποτα αλλα μολις ειδα το 999 απλα δεν μπορεσα να αντισταθω να ειμαστε καλυμμενοι για οτι κυκλοφορησει η οτι υπαρχει μεχρι τελος 2024.


η Ultrawide που εχεις στα ποσα Hz ειπαμε ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...