Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, aetos1988 said:

 Είμαι σίγουρος ότι θα σε κόβει κυρίως στα min. σε αντίθεση με έναν από τους 7800x3d ή 14700k.   

Το μπουκάλι είναι δεδομένο στα min,εννοείται πρέπει να αλλάξει cpu.
2024-02-12-235916.png

2024-02-12-235944.png
2024-02-13-000003.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2277

  • Arkin

    1837

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε


επειδη ειναι βεβαιο οτι θα την "ξεπατωσεις" εξονυχιστικα αναμενουμε benchmarks και εντυπωσεις απο gaming για να δουμε επιτελους τι εστι πρασινη αρρενωποτητα

Θα δωσω benchmarks σε stock και undervolt. Για OC θα δω 2-3 bench να συγκρινουμε με αυτα που κυκλοφορουν. Η καρτα θα παιξει απο την πρωτη μερα με undervolt οπως η Zotac να ειναι δροσερη και αθορυβη πιστευω εκει στα 2600 συχνοτητα σταθερα απο afterburner. 

5 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Το μπουκάλι είναι δεδομένο στα min,εννοείται πρέπει να αλλάξει cpu.
2024-02-12-235916.png

2024-02-12-235944.png
2024-02-13-000003.png

Δεν το συζηταμε στα min εχει ξεκαθαρα θεμα ο 5700x με ultra σε αρκετα παιχνιδια. Watchdogs 2 με max details αν πηγαινεις γρηγορα παει και στα 70 ghostwire tokyo με max streaming textures πεφτει και 55 η καρτα καθετε στο 50% την ιδια στιγμη kingdom come με max lod πεφτει και 40 δεν μιλαω καν για ray tracing. Ελεγα για 5700x3d αλλα η τιμη ειναι ανεκδοτο μεχρι 200 θα τα εδινα που δεν θα πεσει πριν βγουν οι νεοι. Οποτε παμε για ολικη αλλαγη σε νεα πλατφορμα με το νεο χρονο να δουμε σοβαρες αλλαγες στο cpu performance. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Επισης μιας και δεν ξερω αν θα εχει ανταπτορα η καρτα μεσα για 16pin σε 2 8pin το παρακατω καλωδιο θα κανει για το RMX750? Η να βρω τον ιδιο ανταπτορα που εχω τωρα που ηταν μαζι με την zotac?

https://www.skroutz.gr/s/40475166/Corsair-Premium-Individually-Sleeved-12-4pin-PCIe-Gen-5-12VHPWR-600W-Type-4-Kokkino-Mayro-CP-8920334.html

Αυτο το καλωδιο πιστευω οτι ειναι το καλυτερο που μπορεις να βρεις.
Μακαρι να ηταν Universal για ολα τα τροφοδοτικα.
Αυτο εχω σε RM850x και φιλος σε RM750x με 4080 και ολα ειναι μια χαρα και νοικοκυρεμενα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο το καλωδιο πιστευω οτι ειναι το καλυτερο που μπορεις να βρεις.
Μακαρι να ηταν Universal για ολα τα τροφοδοτικα.
Αυτο εχω σε RM850x και φιλος σε RM750x με 4080 και ολα ειναι μια χαρα και νοικοκυρεμενα.

Εφοσον εχει μεσα δεν θα το παρω για τωρα αλλα αργοτερα σιγουρα γιατι τα επισημα της corsair ειναι τεραστια και χοντρα αξιοπιστα βεβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εφοσον εχει μεσα δεν θα το παρω για τωρα αλλα αργοτερα σιγουρα γιατι τα επισημα της corsair ειναι τεραστια και χοντρα αξιοπιστα βεβαια. 

Το συγκεκριμενο που ειναι το Sleeved ουτε τεραστιο ειναι ουτε χοντροκομενο, φαντασου οτι μολις το ειδα δεν ασχοληθηκα να βαλω και τα διαφανες combs το αφησα να κρεμεται.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το συγκεκριμενο που ειναι το Sleeved ουτε τεραστιο ειναι ουτε χοντροκομενο, φαντασου οτι μολις το ειδα δεν ασχοληθηκα να βαλω και τα διαφανες combs το αφησα να κρεμεται.

Οχι οχι εννοω για αυτα που εδινε με το τροφοδοτικο που εχω ολα τα χρονια ειναι γομαρια. Αυτα που εβαλα ειναι συμμαζεμενα τα γνωριζω τα καλωδια και ποσο ομορφα και μαζεμενα ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Εκανα μια παραγγελια απο foxstore αλλα δεν φαινεται η παραγγελια ακομα στις παραγγελιες μου στο λογαριασμο. Μονο η αποδειξη αγορας μου ηρθε στο mail που πληρωσα δεν ηρθε ουτε εκει η παραγγελια. Τσιμπησα την Manli 4080 super στα 999 που ειναι αμεσα διαθεσιμη. Θα εμφανιστει αυριο το πρωι η παραγγελια γνωριζετε? 

Δυνατός!

Μεγειες!!!

Έχεις πάθει καλή Nvidiaητιδα .

Περιμένουμε όταν με το καλό παραλάβεις διαφορές με την 4070ti

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι οχι εννοω για αυτα που εδινε με το τροφοδοτικο που εχω ολα τα χρονια ειναι γομαρια. Αυτα που εβαλα ειναι συμμαζεμενα τα γνωριζω τα καλωδια και ποσο ομορφα και μαζεμενα ειναι. 

Nαι τα μαμα ειναι χοντρα γιατι εχουν πανω διαφορα protections που δεν εχουν τα aftermarket.
Μικρα και διακριτικα εχουν τα RMx Shift αλλα οι εξοδοι ειναι στο πλαι.
Σε καποια cases ειναι μαγικο να τα εχεις στο πλαι και σε καποια αλλα ασυμβατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Δυνατός!

Μεγειες!!!

Έχεις πάθει καλή Nvidiaητιδα .

Περιμένουμε όταν με το καλό παραλάβεις διαφορές με την 4070ti

Να εισαι καλα φιλε μου. The more you buy, the more you save φαση αστα να πανε. Καλα να ειμαστε και να εχουμε χρονο να χαιρομαστε οτι αγοραζουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να εισαι καλα φιλε μου. The more you buy, the more you save φαση αστα να πανε. Καλα να ειμαστε και να εχουμε χρονο να χαιρομαστε οτι αγοραζουμε.

Εμένα μου λες φέτος έκανα τρελή οικονομία από τις αγορές μου.

Καλά να μαστε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Εκανα μια παραγγελια απο foxstore αλλα δεν φαινεται η παραγγελια ακομα στις παραγγελιες μου στο λογαριασμο. Μονο η αποδειξη αγορας μου ηρθε στο mail που πληρωσα δεν ηρθε ουτε εκει η παραγγελια. Τσιμπησα την Manli 4080 super στα 999 που ειναι αμεσα διαθεσιμη. Θα εμφανιστει αυριο το πρωι η παραγγελια γνωριζετε? 

Αντε με γεια Γιώργη. Έπρεπε να γίνει και έγινε.

Τώρα είσαι άνετος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

NVIDIA Big Interview – Ray Tracing, DLSS, RTX Remix & More

''DSOG: Are there any plans to enable DLSS 3 FG for the older RTX GPUs? We know that due to the lack of the Optical Flow Accelerator, DLSS 3 FG won’t be as good on these GPUs as on the RTX40 series. Still, a lot of RTX owners could be interested in enabling it, especially since FSR 3.0 now works on all GPUs.''

''LS: We built DLSS Frame Generation to deliver the best possible experience including FPS, frame pacing, image quality, and latency across V-SYNC/VRR display modes. Achieving this uncompromised experience requires use of dedicated hardware available on RTX 40 Series GPUs.''

''DSOG: AMD recently launched AFMF, via which you can enable frame generation in all DX11/DX12 games. Is NVIDIA looking into adding a similar driver-based frame generation feature for its GPUs?''

''LS: Without proper frame pacing and latency reduction technology natively integrated into the game, driver-based frame generation will likely struggle to generate good image quality and effectively manage latency, resulting in visual artifacts and laggy experience.''

Με λίγα λόγια, δεν τους ενδιαφέρει να δώσουν μέτριες λύσεις αλλά κορυφαίες λύσεις. Απ' την μία το καταλαβαίνω, απ' την άλλη έστω μια μέτρια λύση θα μπορούσε να δώσει έξτρα ζωή σε παλιότερες κάρτες κάτι που προφανώς δεν θέλουν.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA Big Interview – Ray Tracing, DLSS, RTX Remix & More

''DSOG: Are there any plans to enable DLSS 3 FG for the older RTX GPUs? We know that due to the lack of the Optical Flow Accelerator, DLSS 3 FG won’t be as good on these GPUs as on the RTX40 series. Still, a lot of RTX owners could be interested in enabling it, especially since FSR 3.0 now works on all GPUs.''

''LS: We built DLSS Frame Generation to deliver the best possible experience including FPS, frame pacing, image quality, and latency across V-SYNC/VRR display modes. Achieving this uncompromised experience requires use of dedicated hardware available on RTX 40 Series GPUs.''

''DSOG: AMD recently launched AFMF, via which you can enable frame generation in all DX11/DX12 games. Is NVIDIA looking into adding a similar driver-based frame generation feature for its GPUs?''

''LS: Without proper frame pacing and latency reduction technology natively integrated into the game, driver-based frame generation will likely struggle to generate good image quality and effectively manage latency, resulting in visual artifacts and laggy experience.''

Με λίγα λόγια, δεν τους ενδιαφέρει να δώσουν μέτριες λύσεις αλλά κορυφαίες λύσεις. Απ' την μία το καταλαβαίνω, απ' την άλλη έστω μια μέτρια λύση θα μπορούσε να δώσει έξτρα ζωή σε παλιότερες κάρτες κάτι που προφανώς δεν θέλουν.

Nvidia 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και φέτος λογικά θα παρουσιαστούν οι 5090/5080, με βλέπω να πηγαίνω για 5080. Έλεγα από 4070ti να πάω σε 4080 super αλλά για μερικούς μήνες θα κάνω υπομονή. Ελπίζω να το 750αρι μου psu να αντέξει την καινούργια 😂

Επεξ/σία από αποστόλης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...