Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Psycho_Warhead said:

Δεν μπλέκεις με αντάπτορες από ''τρίτους''. Χρησιμοποιείς μόνο τα καλώδια που δίνουν οι κατασκευστές PSU(Corsair, Seasonic κλπ) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Γενικά η Corsair που δεν βιάστηκε να βάλει native 12VHPWR καλώδιο στα τροφοδοτικά της αλλά κράτησε το καλώδιο 2*8pin -> 16pin μάλλον θα αποδειχθεί ότι έκαναν την καλύτερη επιλογή.


το προβλημα ειναι στη συνδεση εσωτερικα των συγκεκριμενων angled adaptors και οχι αν το καλωδιο βγαινει απο 2 ή 1 rails απο το τροφοδοτικο

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Να ρωτησω.
Εχω ενα τροφοδοτικο superflower 1600watt με 2 χ 4090  zotac OC  και εχω συνδεσει και τις 8 γραμμες που δινει στις καρτες. 4 γραμμες για καθε καρτα. Μια χαρα ολα.
Θα χρειαστω αλλες 2 καρτες στο συστημα ομως και ενα εξτρα τροφοδοτικο αποκλειστικα για τις καρτες.
Σκεφτομαι ενα corsair 1000RM που δινει 6 γραμμες και να παρω και το καλωδιο της corsair που δινει απο 2 γραμμες σε 16πιν ;
Επισης το 2ο δευτερο τροφοδοτικο μας πειραζει να ειναι μονιμα ανοιχτο ; Απο το να μπλεκω με "μοντες" με το βασικο για να ανοιγουν παραλληλα ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GoMaR είπε

Καλημερα παιδια. Να ρωτησω.
Εχω ενα τροφοδοτικο superflower 1600watt με 2 χ 4090  zotac OC  και εχω συνδεσει και τις 8 γραμμες που δινει στις καρτες. 4 γραμμες για καθε καρτα. Μια χαρα ολα.
Θα χρειαστω αλλες 2 καρτες στο συστημα ομως και ενα εξτρα τροφοδοτικο αποκλειστικα για τις καρτες.
Σκεφτομαι ενα corsair 1000RM που δινει 6 γραμμες και να παρω και το καλωδιο της corsair που δινει απο 2 γραμμες σε 16πιν ;
Επισης το 2ο δευτερο τροφοδοτικο μας πειραζει να ειναι μονιμα ανοιχτο ; Απο το να μπλεκω με "μοντες" με το βασικο για να ανοιγουν παραλληλα ; 

 

Αν μιλάμε για μέχρι 320w κάρτα (4080), το 1000αρι φαίνεται επαρκές.

Για να είναι το 2ο τροφοδοτικό 24/7 ανοιχτό πάντως, πάλι μόντα θέλει (jump start).

Πάρε ένα dual PSU adapter, να είναι όλα όμορφα,νοικοκυρεμένα και να παίζουν μαζί με power on/off.

b728a88445d8e04672abb02ba211a98eaeef694d

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GoMaR είπε

οχι 4080.  4090 θα μπουνε.  
Τα watt που τραβανε οι καρτες ειναι εως 330 και καποιες φορες 350. Γιατι να μην ειναι αρκετο το 1000αρη ;
Ωραια μοντα αυτο. Θενξ.

Λογικά απο cold boot οι κάρτες δέν ζητάνε το 100%,άλλα μπορεί να κάνω και λάθος.

Στο σενάριο που θέλεις να κάνεις χρήση, ίσως το 1000 να είναι επαρκές.Αν έχεις κάποιο spike όμως τι γίνεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tenshi said:

Λογικά απο cold boot οι κάρτες δέν ζητάνε το 100%,άλλα μπορεί να κάνω και λάθος.

Στο σενάριο που θέλεις να κάνεις χρήση, ίσως το 1000 να είναι επαρκές.Αν έχεις κάποιο spike όμως τι γίνεται;

 

Και 400 να ζητησουν ( που δεν εχει γινει ποτε. και 330-350 ειναι σπανιο) δε θα εχουν ανεση για παραπανω watt? 2χ400 = 800. 
1000αρη θα ειναι.
Με απλα μαθηματικα σκεφτομαι που μπορει να ειμαι τελειως λαθος :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GoMaR είπε

Και 400 να ζητησουν ( που δεν εχει γινει ποτε. και 330-350 ειναι σπανιο) δε θα εχουν ανεση για παραπανω watt? 2χ400 = 800. 
1000αρη θα ειναι.
Με απλα μαθηματικα σκεφτομαι που μπορει να ειμαι τελειως λαθος :P

 

Μια χαρά είναι τα μαθηματικά, απλά τα τροφοδοτικά δέν την παλεύουν όταν τα τραβάς παρατεταμένα απο τα μαλλιά   💥

Σε κάθε περίπτωση,απλά κάνω υποθέσεις.Έχεις κάνει τις μετρήσεις σου,ξέρεις καλύτερα απο τον καθένα τι ζητάει το setup σου.Go for it!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

 

που είσαι θα ανεβάσεις τελικά kcd? ή είδες τα νούμερα και απογοητευτικές ? :P 

πέρα απ την πλακα από αυτό που βλέπω στο video χωρίς να υπάρχουν τρανταχτές διαφορες, το uplift που παίρνεις με το dlss σε fps είναι τέτοιο που ακόμα και σε 1080p το ανοίγεις χωρίς δεύτερη σκέψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

που είσαι θα ανεβάσεις τελικά kcd? ή είδες τα νούμερα και απογοητευτικές ? :P 

πέρα απ την πλακα από αυτό που βλέπω στο video χωρίς να υπάρχουν τρανταχτές διαφορες, το uplift που παίρνεις με το dlss σε fps είναι τέτοιο που ακόμα και σε 1080p το ανοίγεις χωρίς δεύτερη σκέψη...

30% uplift πάντως μπορείς να το πάρεις αν ρίξεις 2-3 settings. Εγώ έχω καταλήξει ότι το DLSS το έχω για το βαρύ RT και στα υπόλοιπα ρίχνω μερικά settings + DLAA. Εκτός αν με όλα δεξιά την παλεύει σε native προφανώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οι καρτες που επιλεγουν για 1080p λογο budget δεν σου δινουν τη πολυτελεια να επιλεξεις αν θες ή δεν θες upscale.
Kαποιος που θα παρει 3060/4060 θα το βαλει αναγκαστικα σε νεα βαρια games.
Mε 4060Ti ισως και να μη βαλει αλλα δυσκολα δινεις 380-400€ για να παιξεις 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηη......μη με φάτε. 

Έχω μια 4070ti και πρώτη φορά έχω κάρτα της προκοπής (με εξαίρεση μια x750xt το μακρινό 2003 αν δε κάνω λάθος)

Το dldsr, αυτό που ανεβάζεις την ανάλυση παραπάνω από το υποστηρίζει το monitor, κάνει δουλειά ή είναι φρου φρου? Και ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις όταν έχουμε dldsr? 1.78 και ρίχνουμε μερικά settings για να την παλέψει η κάρτα?

Επεξ/σία από αποστόλης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Μια ερώτηη......μη με φάτε. 

Έχω μια 4070ti και πρώτη φορά έχω κάρτα της προκοπής (με εξαίρεση μια x750xt το μακρινό 2003 αν δε κάνω λάθος)

Το dldsr, αυτό που ανεβάζεις την ανάλυση παραπάνω από το υποστηρίζει το monitor, κάνει δουλειά ή είναι φρου φρου? Και ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις όταν έχουμε dldsr? 1.78 και ρίχνουμε μερικά settings για να την παλέψει η κάρτα?

Κάνει ναι. Τι ανάλυση είναι το monitor;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Κάνει ναι. Τι ανάλυση είναι το monitor;

Έχω και εγώ αυτήν τη απορία. Τι είναι αυτό το DLDSR;; Το ανοίγουμε πάντα στα παιχνίδια; Παίζει ρόλο η δυναμικότητα της κάρτας; Με το PC της υπογραφής γενικά να το ανοίγω ή όχι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...