Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, just getting started είπε

Το θέμα είναι πόσο θα δώσεις την 4070 για να πας 5070 super. Αν είναι να την σκοτώσεις στα <300 (αν κάνει μια καινούργια 5060ti που θα την περνάει ~380€) δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις 350+€ (αν κάνει η 5070 super 600+€) για "μόνο" 50%.

Θέλω να πω ότι μπορείς να πουλήσεις την 4070 σήμερα 500€ και να πάρεις την 4080 από jmc ξέρω γω στα 1000 και να έχεις εν τέλει το ίδιο αποτέλεσμα από τώρα χωρίς να περιμένεις.

Για μένα πας μια και καλή 6070 απλή που μπορεί να είναι άλλο ένα 20-30% από την 5070 super οπότε θα έχεις σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις σε σχέση με αυτήν που έχεις τώρα με λίγο παραπάνω κόστος μετάβασης.

καλά ναι εννοείται. Βέβαια αν πάρω 4080 θα χάσω και την όποια νέα exclusive τεχνολογία βάλει ο πέτσινος στις 5000. Αν και πιστεύω ότι η 5070S θα είναι πιο κοντά στο +70% από την 4070, παρά στο 50%, και τα επιπλέον 4GB. Πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι κάθε 2-3 χρόνια θα έχω ένα 500αρικο στην άκρη για κάρτα και πουλάω και την παλιά και τέλος. Λογικά η 5070S γύρω στο 650άρι θα είναι 1-2 μήνες μετά το release, άρα άλλα 350-400 θα βάλω ακόμη και αν σκοτώσω την 4070. Ε 'νταξει δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Χόμπυ είναι. Υπάρχουν χόμπυ πολύ ακριβότερα. 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2277

  • Arkin

    1837

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 minutes ago, just_a_dude said:

 άλλα 350-400 θα βάλω ακόμη και αν σκοτώσω την 4070. Ε 'νταξει δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Χόμπυ είναι. Υπάρχουν χόμπυ πολύ ακριβότερα. 

Καλά εννοείται. Απλά αν όντως καθυστερήσουν πάλι οι 5070 και πάνε μέσα 25, οι σούπερ θα πάνε τέλη 25-αρχές 26. Σχεδόν 2 χρόνια από τώρα. Για αυτό είπα ότι αν ήταν να κάνεις μετάβαση την κάνεις και τώρα για έξτρα 150-200€ και την χαίρεσαι την κάρτα άλλα 2 χρόνια. 60% πάνω είναι η 4080 από την 4070.

Μόνο τα features της 5000 θεωρώ είναι που αξίζουν να περιμένεις, αλλά δεν νομίζω να κάνει το ίδιο λάθος με το FG. Ξενέρωσαν αρκετοί των 3000 series από αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just getting started είπε

Ε και να τα παρατήσει, τι διάολο; ούτε ανταγωνιστή της 5070 δεν θα βγάλει? Τόσο fail? Αν και το είχε κάνει με τις 470/480 το 16.

νομίζω υπάρχει βρώμα ότι θα βγάλει μια 7900ΧΤΧ με λιγότερα watt και χαμηλότερη τιμή. Άρα με αυτή τη λογική η 5070S θα είναι στα ίδια (ή πολύ κοντά) σε raster με την top 8000, αλλά με καλύτερο RT, DLSS, FG, RR και ότι βγάλει ο πέτσινος στις 5000. Οπότε μην πάει στα 699$, εκεί είναι το θέμα. Θα δούμε, τώρα απλά υποθέσεις είναι όλα αυτά, μπορεί και να μην τα παρατήσει η AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, just getting started είπε

Το θέμα είναι πόσο θα δώσεις την 4070 για να πας 5070 super. Αν είναι να την σκοτώσεις στα <300 (αν κάνει μια καινούργια 5060ti που θα την περνάει ~380€) δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις 350+€ (αν κάνει η 5070 super 600+€) για "μόνο" 50%.

Θέλω να πω ότι μπορείς να πουλήσεις την 4070 σήμερα 500€ και να πάρεις την 4080 από jmc ξέρω γω στα 1000 και να έχεις εν τέλει το ίδιο αποτέλεσμα από τώρα χωρίς να περιμένεις.

Για μένα πας μια και καλή 6070 απλή που μπορεί να είναι άλλο ένα 20-30% από την 5070 super οπότε θα έχεις σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις σε σχέση με αυτήν που έχεις τώρα με λίγο παραπάνω κόστος μετάβασης.

Ή δίνω τη 4070 στο κανακάρη μου, που έχει μία 2060, και παίρνω τη 5070ti. Την 2060 την βάζω στο server κοντά στη τηλεόραση να μου παίζει και κανένα παιχνιδάκι...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, just_a_dude said:

Οπότε μην πάει στα 699$, εκεί είναι το θέμα. Θα δούμε, τώρα απλά υποθέσεις είναι όλα αυτά, μπορεί και να μην τα παρατήσει η AMD.

Darkest timeline φάση μου φέρνει αυτό.

Αλλά είναι και το πιο πιθανό σενάριο. Αν η AMD δεν φτιάξει το RT performance + features, για ποιο λόγο να ασχοληθεί με τα top dogs? Για να τα δίνει 150-200€ λιγότερα ανά κατηγορία? Μόνο κακό στην εικόνα της κάνει.

Θα ασχοληθεί απλά με την entry/mid level κατηγορία που κοιτάει το perf/$ και τέλος κόβοντας απλά 50-80€ σε σχέση με την αντίστοιχη nvidia και τέλος.

4 minutes ago, Retromaniac said:

Η δίνω τη 4070 στο κανακάρη μου, που έχει μία 2060, και παίρνω τη 5070ti. Την 2060 την βάζω στο server κοντά στη τηλεόραση να μου παίζει και κανένα παιχνιδάκι...

Εγώ έκανα το ανάποδο, έδωσα την 470 στον πατέρα μου 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν η 5060 μπορεί να κάνει 1080p native 60fps σε games με σοβαρό RT καταρρέει και το επιχείρημα "δεν μου αρέσει/ενδιαφέρει το RT" (που στην πραγματικότητα σημαίνει "δεν το σηκώνει η κάρτα μου") οπότε θα έχει θέμα εκεί η AMD. Τώρα σε αυτές τις κάρτες δεν σε νοιάζει το RT γιατί είναι τραγικές σε αυτόν τον τομέα έτσι και αλλιώς. Βέβαια ούτε πιστεύω η 5060 θα μπορεί, αλλά και λόγω κονσολών πάλι λιγοστά θα είναι τα games με καλό RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να δώσει 4070 like performance στα 300€?? Δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει αυτό ο πέτσινος (+50% στο entry). Άντε να το κάνει σε raster αλλά με μειωμένα RT cores ώστε να είναι πιο πίσω σε RT σενάρια.

Λογικά εκεί θα είναι η 5060ti 12gb, μια λίγο καλύτερη 4070 στα 400€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, just getting started είπε

Εγώ έκανα το ανάποδο, έδωσα την 470 στον πατέρα μου 🤣

Μπράβο στο μπαμπα πάντως που το έχει ακόμη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το έχει παρατήσει πια (65), απλά την ήθελε για να δοκιμάζει πιο εύκολα ότι παιχνιδάκι φτιάχνει μέσω unity χωρίς να του βγαίνουν τα μάτια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ε το έχει παρατήσει πια (65), απλά την ήθελε για να δοκιμάζει πιο εύκολα ότι παιχνιδάκι φτιάχνει μέσω unity χωρίς να του βγαίνουν τα μάτια.

Φτιάχνει και παιχνιδάκια στη Unity; Respect!!!

Πες του ότι ασχολούμε και εγω και δώσε του τα συγχαρητήριά μου :)

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, just getting started said:

Darkest timeline φάση μου φέρνει αυτό.

Αλλά είναι και το πιο πιθανό σενάριο. Αν η AMD δεν φτιάξει το RT performance + features, για ποιο λόγο να ασχοληθεί με τα top dogs? Για να τα δίνει 150-200€ λιγότερα ανά κατηγορία? Μόνο κακό στην εικόνα της κάνει.

Θα ασχοληθεί απλά με την entry/mid level κατηγορία που κοιτάει το perf/$ και τέλος κόβοντας απλά 50-80€ σε σχέση με την αντίστοιχη nvidia και τέλος.

Εγώ έκανα το ανάποδο, έδωσα την 470 στον πατέρα μου 🤣

Και τώρα μέχρι Middle End die έβγαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insert doubt gif

Τι, επειδή είναι 304mm2 το gcd?

Και τι με νοιάζει εμένα? Ας μην ακολουθούσε αυτό το approach.

Μια χαρά high end είναι η xtx και την κοστολόγισε και τόσο όταν βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just_a_dude said:

Αυτό που φοβάμαι είναι μην όντως βγει αλήθεια ότι η AMD τα παρατάει και μετά ο πέτσινος από ΧΧ70 και πάνω θα μας ματώσει χαχαχα

Σκοτώνει ήδη σ όλα τα tiers τι Χ70. Οι τιμές που είναι καλά; Η 4070 ακόμα στα 550+ είναι. Έπρεπε ένα κατοσταρι κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...