Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

ρε σεις είναι ιδέα μου ή το ray reconstruction βελτιώνει το dlss; DLSS B + RR ~ DLSS Q χωρίς RR σε image quality. Ειδικά εγώ που είμαι και ψείρας δεν μπορώ με το DLSS B, αλλά με το RR φεύγει το edge crawling. Είναι αρκετά σταθερή η εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

ρε σεις είναι ιδέα μου ή το ray reconstruction βελτιώνει το dlss; DLSS B + RR ~ DLSS Q χωρίς RR σε image quality. Ειδικά εγώ που είμαι και ψείρας δεν μπορώ με το DLSS B, αλλά με το RR φεύγει το edge crawling. Είναι αρκετά σταθερή η εικόνα.

Δεν είναι ιδέα σου, πραγματικά είναι επαναστατικό. Στο Alan Wake 2 (NY ειδικά) έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας και με υψηλότερο framerate με PathTracing+RR+Performance από το γενικότερα ελαφρύτερο Raster+Quality σε 1440p.

Συνδυαστικά με το dlssgFSR3 mod δίνει καινούρια ζωή σε παλιές κάρτες. Δεν το περίμενα αυτό... (2070s  hold on little buddy)

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, aki είπε

Δεν είναι ιδέα σου, πραγματικά είναι επαναστατικό. Στο Alan Wake 2 (NY ειδικά) έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας και με υψηλότερο framerate με PathTracing+RR+Performance από το γενικότερα ελαφρύτερο Raster+Quality σε 1440p.

Συνδυαστικά με το dlssgFSR3 mod δίνει καινούρια ζωή σε παλιές κάρτες. Δεν το περίμενα αυτό... (2070s  hold on little buddy)

Απλά στο CP77 το RR είναι κακή υλοποίηση και φαίνεται oversharpened ακόμη και αν έχεις το slider στο 0. Βέβαια σαν τεχνολογία γενικά είναι πολύ δυνατή αλλά κρίμα που θα μπει σε πολύ λίγα games. Αλλά δεν πειράζει, έχουμε το FSR να μας σώσει που είναι και οπεν σορσ ......

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλά στο CP77 το RR είναι κακή υλοποίηση και φαίνεται oversharpened ακόμη και αν έχεις το slider στο 0

Ότι έχει το cyber γενικά είναι για τον … Καβάλα τα έχουμε πει .. ούτε τις τεχνολογίες που θέλαν να διαφημίσουν δε μπορούν να υλοποιήσουν σωστά … το starfield έχει καλύτερο fg χωρίς latency :P

44 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αλλά δεν πειράζει, έχουμε το FSR να μας σώσει που είναι και οπεν σορσ ......

Άρχισες πάλι τα ίδια ;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Ποιο παιχνίδι θεωρείτε έχει τη καλύτερη υλοποίηση σε ray tracing? Προσωπικά θεωρώ το hitman 3. 

Fortnite με διαφορά απ το δεύτερο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fortnite ναι. Από παιχνίδια που θα έπαιζα το Exodus ξεκάθαρα το καλύτερο RT αλλά έχει σάπια textures. Το καλύτερο σε φωτισμό είναι το CP77 με Path Tracing αλλά έχει άλλα visual issues (textures, ghosting, sharpening)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το καλύτερο σε φωτισμό είναι το CP77 με Path Tracing αλλά έχει άλλα visual issues (textures, ghosting, sharpening)

Δοκίμασε να περάσεις το dlss 3.5 από το Alan wake 2, έχει νεότερη έκδοση και παρουσιάζει λιγότερα ghosting artifacts στο CP77. Το μεγαλύτερο οπτικό πρόβλημα είναι με το path tracing όπου όλος ο φωτισμός γίνεται δυναμικά, εάν βάλεις το απλό RT+Psycho με RR θα έχεις καλύτερη ποιότητα από το σκέτο dlss.

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Fortnite ναι. Από παιχνίδια που θα έπαιζα το Exodus ξεκάθαρα το καλύτερο RT αλλά έχει σάπια textures. Το καλύτερο σε φωτισμό είναι το CP77 με Path Tracing αλλά έχει άλλα visual issues (textures, ghosting, sharpening)

Το Fortnite κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά με on-off … μετά καθαρά μιλώντας για rt εγώ θα έβαζα με σειρά από αυτά που έχω δει dl2 , metro , cyber , Alan wake , tw3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το Fortnite κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά με on-off … μετά καθαρά μιλώντας για rt εγώ θα έβαζα με σειρά από αυτά που έχω δει dl2 , metro , cyber , Alan wake , tw3

DL2 πάνω από Metro; Τεχνικά το Metro είναι καλύτερο, έχει RT σκιές ακόμη και από την φλόγα του φλογοβόλου, ενώ το DL2 δεν έχει τέτοιες δυναμικές σκιές (τουλάχιστον όχι σε όλα τα αντικείμενα). Και θα μου πεις σιγά τώρα, αν παίξεις όμως το 2 Colonels που είναι όλο μέσα στα τούνελ το RT δημιουργεί τέτοια ατμόσφαιρα, δεν υπάρχει. Βέβαια είναι καλό και σαν game (αν και πιστεύω τα 2 πρώτα ήταν καλύτερα) οπότε με το RT γίνεται πιο immersive.

Πάντως το RT το λες και niche ακόμη.

Με βάση αυτό

Spoiler

Screenshot-15.png

θα πρέπει η 5060 να έχει το RT perf της 4070 (και ένα κλικ παραπάνω) για 1080p native 60fps σε games με σοβαρό RT, ώστε να πεις ότι πλέον το RT είναι διαθέσιμο και σε πιο προσιτές κάρτες. Και ιδανικά η 5060 να έχει 250$ (και μετά ξύπνησα)

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τεχνικά το Metro είναι καλύτερο, έχει RT σκιές ακόμη και από την φλόγα του φλογοβόλου, [...] το 2 Colonels στα τούνελ με RT δημιουργεί τέτοια ατμόσφαιρα, δεν υπάρχει.

Το Metro Exodus enchanced edition, τεχνικά είναι πολύ διαφορετικό από τα CP77 (RT/PT), DL2, AW2.

Συγκρίνεται με το Minecraft RTX καθώς και τα δύο χρησιμοποιούν Light Accumulation, που ενώ είναι εξαιρετικό στο να δημιουργεί σχεδόν ατελείωτα Light Bounces σε solids, δεν μπορεί να έχει reflections (όχι λόγω optimization). Αν δεις τα reflections είναι SSR+(RT occlusion μόνο). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unpopular opinion:

Μια χαρά είναι και τα ssr reflections αν δεν είναι τίγκα στο grain.

Προσωπικά από όσα έχω δει σε ΑΑΑ, το exodus και το cyberpunk path tracing έχουν την μεγαλύτερη διαφορά, αλλά το δεύτερο δεν αξίζει σε κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κακό με τα SSR είναι ότι σε μεγάλες επιφάνειες φαίνονται χάλια. Δείτε το Hogwarts που ενώ έχει RT Reflections δεν τις έχουν βάλει στη λίμνη (λόγω perf reasons λογικά) και η λίμνη φαίνεται τόσο χάλια και dull. Γιατί δεν μπορείς να είσαι συνέχεια στη σωστή γωνία της κάμερας ώστε να μη χαλάνε τα SSR. Λίγο να κουνηθείς πάει. Όλα καλά είναι, ακόμη και τα RT Shadows απλά δεν έχουν το wow που έχει το GI.

21 λεπτά πριν, just getting started είπε

Προσωπικά από όσα έχω δει σε ΑΑΑ, το exodus και το cyberpunk path tracing έχουν την μεγαλύτερη διαφορά, αλλά το δεύτερο δεν αξίζει σε κόστος.

Αν έχεις κάρτα που μπορεί να κάνει 60fps έστω και με DLSS (από 1440p και πάνω όμως) αξίζει. Είναι μεγάλη διαφορά ακόμη και σε σχέση με το Psycho ΡΤ. Απλά στο CP77 είναι κακό το implementation και η εικόνα έχει ένα σωρό χάλια. Αλλά in principle το Path Tracing είναι πολύ μπροστά.

Με την 4070 με DLSS Q (χωρίς FG) έχω 42fps στο benchmark του CP77 με PT (που όπως βλέπω και μέσα στο game είναι αντιπροσωπευτικό της in-game απόδοσης). Άρα θέλω χοντρικά +50% για 60αρι με PT και DLSS Q, άρα 5070 Super; Λογικά.

Εκεί το σκέφτομαι για επόμενη κάρτα δηλαδή, +50% PT και 16GB. Το raster αφού δεν θα ανέβω ανάλυση δεν με νοιάζει και τόσο (που έτσι και αλλιώς αν πάω σε 5070S προφανώς θα έχω και καλύτερο raster) και επίσης μέχρι να βγουν games μόνο για PS6 (και όπως θα λέγεται το επόμενο XBOX) δεν αναμένω ιδιαίτερη αύξηση στις raster only επιδόσεις, αφού οι κονσόλες αγκομαχούν ήδη με τα υπάρχοντα games.

Άντε να βγαίνει κάνα PC port που τα ultra settings θα έχουν 5% διαφορά σε visuals σε σχέση με τα κονσολο-settings αλλά -30% fps, ε καλά κλάιν. Με RT GI και ακόμη καλύτερα με PT θα δεις μεγάλη διαφορά σε visuals αλλά δυστυχώς θα είναι σε λίγα games (ειδικά το PT).

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, just_a_dude said:

Άρα θέλω χοντρικά +50% για 60αρι με PT και DLSS Q, άρα 5070 Super; Λογικά.

Εκεί το σκέφτομαι για επόμενη κάρτα δηλαδή, +50% PT και 16GB.

Το θέμα είναι πόσο θα δώσεις την 4070 για να πας 5070 super. Αν είναι να την σκοτώσεις στα <300 (αν κάνει μια καινούργια 5060ti που θα την περνάει ~380€) δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις 350+€ (αν κάνει η 5070 super 600+€) για "μόνο" 50%.

Θέλω να πω ότι μπορείς να πουλήσεις την 4070 σήμερα 500€ και να πάρεις την 4080 από jmc ξέρω γω στα 1000 και να έχεις εν τέλει το ίδιο αποτέλεσμα από τώρα χωρίς να περιμένεις.

Για μένα πας μια και καλή 6070 απλή που μπορεί να είναι άλλο ένα 20-30% από την 5070 super οπότε θα έχεις σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις σε σχέση με αυτήν που έχεις τώρα με λίγο παραπάνω κόστος μετάβασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...