Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, icenex είπε

Ναι εν ολιγοις οι καρτες τις nvidia ειναι πιο ολοκληρωμενο προιον, λιγο στην μνημη, μας στα χαλαει αλλα οπως εχουμε δει στην πραξη σε πολλα παιχνιδια δεν σημαινει τιποτα..Λιγα ειναι αυτα τα παιχνιδια που λογω μνημης μενουν πισω οι καρτες της πρασινης εναντι της κοκκινης.

Παντως απο φιλους, γνωστους μου κτλ που δεν ασχολουνται τοσο πορωμενα με το θεμα pc gaming προτιμουν amd και αυτο καθαρα επειδη εχουν παιδια σκυλια υποχρεωσεις και κοιτανε να παρουν οτι πιο vfm μπορουν στα χρηματα που μπορουν να διαθεσουν και δεν τους νοιαζει ιδιατερα τα πολλα φρου φρου( rtx, dlss ktl).

πολύ συνεσταλμένη απάντηση που δεν ανάβει τα αίματα... πάμε πάλι! άρα η vram δε σε νοιάζει? αυτό μας λες? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πολύ συνεσταλμένη απάντηση που δεν ανάβει τα αίματα... πάμε πάλι! άρα η vram δε σε νοιάζει? αυτό μας λες? :P 

Με ρωτησε κατι το μελος και απαντησα ετσι οπως το βλεπω εγω δεν το εκανα για να προκαλεσω...Προσωπικα οχι δεν με νοιαζει απο την στιγμη που δεν μου δημιουργει προβλημα σε οτι παιχνιδι του εχω βαλει γιατι να το κανω θεμα εδω δεν ειχα θεμα με τα 8gb της 2070s τωρα θα εχω με τα 12? ο πυρηνας δεν την παλευε παρα η μνημη..Θα με ρωτησεις αν θα ηθελα να εχει περισσοτερη?Η απαντηση ειναι ναι αλλα αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι οι ανθρωποι ειμαστε πλεονεκτες οσο και να μας δινουν ειτε αυτο ειναι επιδοσεις ειτε περισσοτερο γυρο στο πιτογυρο παντα θα θελουμε περισσοτερο απο αυτο που μας δινουν.

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Με ρωτησε κατι το μελος και απαντησα ετσι οπως το βλεπω εγω δεν το εκανα για να προκαλεσω.

συμφωνώ σε όλα μαζί σου!! απλά μάλλον οι απαντήσεις σου δεν αρέσουν πολύ του fulgore γιατί δεν είναι αρκετά spicy, οποτε σε ρώτησα εγώ να τον βγάλουμε από τη δύσκολη θέση να ξαναρωτήσει μήπως ψαρώσει ο φαραώ :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, icenex είπε

Με ρωτησε κατι το μελος και απαντησα ετσι οπως το βλεπω εγω δεν το εκανα για να προκαλεσω...

Η πιο πίσω ερώτηση μου αφορούσε καθαρά στο να δούμε στην πράξη πόσο πολύ απασχολεί τον κόσμο που προτιμά nvidia στις φθηνότερες κάρτες η Vram ή και η παραπάνω τιμή, ακόμα και σε τεχνολογικά forum που υποτίθεται πολλοί ασχολούνται και λίγο παραπάνω...

Δεν περιμένω να αλλάξουν άποψη αυτοί που σπάμαραν για τα περί Vram.

Ούτε φυσικά το αρχικό μου σχόλιο ήταν για να βγάλω την nvidia καλύτερη και να αρχίσουν πάλι οι κόντρες.

Απλά στα θέματα των καρτών γραφικών τον τελευταίο καιρό, απουσιάζουν απόψεις του ίδιου του κόσμου, και όλο διαβάζουμε υποθετικά σενάρια και συνέχεια ασχολούμαστε με το τι κάνουν σε άλλες χώρες, λές και ταυτιζόμαστε εμείς σαν αγορά με τον Αμερικάνο, τον Γερμανό, τον Αγγλο κλπ.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, icenex είπε

Με ρωτησε κατι το μελος και απαντησα ετσι οπως το βλεπω εγω δεν το εκανα για να προκαλεσω...Προσωπικα οχι δεν με νοιαζει απο την στιγμη που δεν μου δημιουργει προβλημα σε οτι παιχνιδι του εχω βαλει γιατι να το κανω θεμα εδω δεν ειχα θεμα με τα 8gb της 2070s τωρα θα εχω με τα 12? ο πυρηνας δεν την παλευε παρα η μνημη..Θα με ρωτησεις αν θα ηθελα να εχει περισσοτερη?Η απαντηση ειναι ναι αλλα αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι οι ανθρωποι ειμαστε πλεονεκτες οσο και να μας δινουν ειτε αυτο ειναι επιδοσεις ειτε περισσοτερο γυρο στο πιτογυρο παντα θα θελουμε περισσοτερο απο αυτο που μας δινουν.

 

πρεπει να ειμαι ο μονος ανθρωπος που βγαζει τον γυρο αν εχει πιο πολυ απο οσο θελω :lol:

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η πιο πίσω ερώτηση μου αφορούσε καθαρά στο να δούμε στην πράξη πόσο πολύ απασχολεί τον κόσμο που προτιμά nvidia στις φθηνότερες κάρτες η Vram ή και η παραπάνω τιμή, ακόμα και σε τεχνολογικά forum που υποτίθεται πολλοί ασχολούνται και λίγο παραπάνω...

Δεν περιμένω να αλλάξουν άποψη αυτοί που σπάμαραν για τα περί Vram.

Ούτε φυσικά το αρχικό μου σχόλιο ήταν για να βγάλω την nvidia καλύτερη και να αρχίσουν πάλι οι κόντρες.

Απλά στα θέματα των καρτών γραφικών τον τελευταίο καιρό, απουσιάζουν απόψεις του ίδιου του κόσμου, και όλο διαβάζουμε υποθετικά σενάρια και συνέχεια ασχολούμαστε με το τι κάνουν σε άλλες χώρες, λές και ταυτιζόμαστε εμείς σαν αγορά με τον Αμερικάνο, τον Γερμανό, τον Αγγλο κλπ.

εχουμε καταντησει τα 700 ευρω να τα λεμε φθηνοτερες καρτες :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η πιο πίσω ερώτηση μου αφορούσε καθαρά στο να δούμε στην πράξη πόσο πολύ απασχολεί τον κόσμο που προτιμά nvidia στις φθηνότερες κάρτες η Vram ή και η παραπάνω τιμή, ακόμα και σε τεχνολογικά forum που υποτίθεται πολλοί ασχολούνται και λίγο παραπάνω...

Δεν περιμένω να αλλάξουν άποψη αυτοί που σπάμαραν για τα περί Vram.

Ούτε φυσικά το αρχικό μου σχόλιο ήταν για να βγάλω την nvidia καλύτερη και να αρχίσουν πάλι οι κόντρες.

Απλά στα θέματα των καρτών γραφικών τον τελευταίο καιρό, απουσιάζουν απόψεις του ίδιου του κόσμου, και όλο διαβάζουμε υποθετικά σενάρια και συνέχεια ασχολούμαστε με το τι κάνουν σε άλλες χώρες, λές και ταυτιζόμαστε εμείς σαν αγορά με τον Αμερικάνο, τον Γερμανό, τον Αγγλο κλπ.

Ξερω πως το ειπες..οι αλλοι σε παρεξηγουν.

Παντως εχει ενδιαφερον γιατι εχω 2 γνωστους(με οικογενεια) που εχουν υπολογιστη και κοιταξαν να παρουν οτι καλυτερες επιδοσεις μπορουν να παρουν στα λεφτα που διεθεταν.Και οι 2 εχουν παρει κοκκινες καρτες και οταν τους ρωτησα με ποιο κριτηριο μου ειπαν, πηρα αυτην γιατι ητανε πιο φθηνη και ειχε περισσοτερη μνημη...

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Ξερω πως το ειπες..οι αλλοι σε παρεξηγουν.

Παντως εχει ενδιαφερον γιατι εχω 2 γνωστους(με οικογενεια) που εχουν υπολογιστη και κοιταξαν να παρουν οτι καλυτερες επιδοσεις μπορουν να παρουν στα λεφτα που διεθεταν.Και οι 2 εχουν παρει κοκκινες καρτες και οταν τους ρωτησα μου ειπαν πηρα αυτην γιατι ητανε πιο φθηνη και ειχε περισσοτερη μνημη...

Πολλοι δεν ξερουν απο dlss rt fg κτλ. Βλεπουν μια καρτα 16αρα βλεπουν και μια 12αρα σου λενε η πρωτη ειναι καλυτερη. Το 95% ετσι ειναι ξεκαθαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

πρεπει να ειμαι ο μονος ανθρωπος που βγαζει τον γυρο αν εχει πιο πολυ απο οσο θελω :lol:

εχουμε καταντησει τα 700 ευρω να τα λεμε φθηνοτερες καρτες :lol:

Εγω παλι το αντιθετο το ιδιο και με τις πατατες που εχει μεσα..Αν γινοταν να ξεχειλιζουν τοσο που να χρειαστει και σακουλα δεν θα με χαλαγε :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Εγω παλι το αντιθετο το ιδιο και με τις πατατες που εχει μεσα..Αν γινοταν να ξεχειλιζουν τοσο που να χρειαστει και σακουλα δεν θα με χαλαγε :P

Spoiler

και πατατες  δεν θελω πολλες θελω ισορροπια στις γευσεις  :lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

και πατατες  δεν θελω πολλες θελω ισορροπια στις γευσεις  :lol:

 

Δεν ειναι σουβλακι αλλα τις προαλλες πηγα και πηρα ενα τετοιο απο το jackaroo..Mega fried chicken.To δευτερο με την barbeque sauce.Κοντεψα να πεθανω γιατι προσπαθησα να το φαω μονος μου.

Spoiler

79531521_538727633377488_7595213680845783040_n.jpg.c15757764d054efb16bdff95d05ae8ce.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχουμε καταντησει τα 700 ευρω να τα λεμε φθηνοτερες καρτες :lol:

Φθηνότερη κάρτα για nvidia δεδομένα πάντα, και σε σχέση με τα πιο κάτω κατηγορίας χάλια τύπου 4060 και 4060ti.

Προφανώς ο συμφορουμίτης είχε τους λόγους του που δεν πήγε στην απλή 4070 που είναι 100+ευρώ φθηνότερη της Super(για Amd ανέφερε ήδη το γιατί).

Και εννοείται δεν είναι να βαράμε παλαμάκια με αυτές τις τιμές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, crsweber είπε

εδω διαβαζω που καποιοι γραφουν οτι θα στρωσουν οι τιμες και να αγορασουν πιο μετα και να περιμενουν, οπως και οτι θα βγουν οι καινουργιες καρτες που θα ειναι σουπερ σε επιδοσεις και τις παλιες θα τις κανουν μπρελοκ.

αυτο το διαβαζω μιση δεκαετια εδω περα. και καποιος που θελει να κανει αγορα με αυτη την λογικη δεν θα ειχε κανει ποτε αγορα  και θα ητανε τοσα χρονια στο περιμενε. αυτο που εχω συμπερανει ειναι οτι δεν στρωνουν οι τιμες συντομα και πεφτουν μετα απο πολυ καιρο.

εδω οι rtx 4080 παραμενουν να πωλουνται 1200 ευρω καινουργιες, προσπερναω το γνωστο καταστημα που περιμενεις κανα μηνα να στην φερουν,  και στις αγγελιες τις βλεπω 1100 μεταχειρισμενες

ενταξει μετα απο κανα μισο χρονο θα πεσουν στο χιλιαρικο ,αλλα θα ειναι αρκετος καιρος για καποιον να περιμενει να γλιτωσει 200 ευρω, απο την στιγμη που δεν εχει καν καρτα γραφικων να παιζει.

Σοφά μίλησες γέροντα.

4 ώρες πριν, Madlef86 είπε

Δεν άντεξα και την πήρα από την Τρίτη.

Περιμένω και το monitor τώρα και καλά μας είναι . . .

421656154_364619783168047_2508067781131258441_n.jpg

Με γεια! Ποιά οθόνη χτύπησες;

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

και πατατες  δεν θελω πολλες θελω ισορροπια στις γευσεις  :lol:

 

Μόνο τη vram θέλεις πολλή. Σε όλα τα άλλα αν σου βάλουν παραπάνω τα πετάς.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Armoral είπε

Σοφά μίλησες γέροντα.

Με γεια! Ποιά οθόνη χτύπησες;

Μόνο τη vram θέλεις πολλή. Σε όλα τα άλλα αν σου βάλουν παραπάνω τα πετάς.

και τα 12 μια χαρα ειναι δεν την πηρα για την vram ,αμα θελετε να βγαλω να σας δωσω λιγη :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

και πατατες  δεν θελω πολλες θελω ισορροπια στις γευσεις  :lol:

"Off topic mode on"

Ο καφές πίνεται σκέτος, το τσιγάρο άφιλτρο και ο γύρος τρώγεται σε κυπριακή με τυροΚΑΥΤΕΡΗ, χωρίς κόκκινα και πατάτες

"Off topic mode off"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...