Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2280

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

εδω διαβαζω που καποιοι γραφουν οτι θα στρωσουν οι τιμες και να αγορασουν πιο μετα και να περιμενουν, οπως και οτι θα βγουν οι καινουργιες καρτες που θα ειναι σουπερ σε επιδοσεις και τις παλιες θα τις κανουν μπρελοκ.

αυτο το διαβαζω μιση δεκαετια εδω περα. και καποιος που θελει να κανει αγορα με αυτη την λογικη δεν θα ειχε κανει ποτε αγορα  και θα ητανε τοσα χρονια στο περιμενε. αυτο που εχω συμπερανει ειναι οτι δεν στρωνουν οι τιμες συντομα και πεφτουν μετα απο πολυ καιρο.

εδω οι rtx 4080 παραμενουν να πωλουνται 1200 ευρω καινουργιες, προσπερναω το γνωστο καταστημα που περιμενεις κανα μηνα να στην φερουν,  και στις αγγελιες τις βλεπω 1100 μεταχειρισμενες

ενταξει μετα απο κανα μισο χρονο θα πεσουν στο χιλιαρικο ,αλλα θα ειναι αρκετος καιρος για καποιον να περιμενει να γλιτωσει 200 ευρω, απο την στιγμη που δεν εχει καν καρτα γραφικων να παιζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στρωμένες είναι οι τιμές, εκτός από την 4090 που έχει ξεφύγει τώρα. Εγώ την 4070 την πήρα στο MSRP 2 μήνες μετά το release (και όχι από το γνωστό μαγαζί). Τώρα αν ο άλλος θέλει να πέσουν 200 ευρώ κάτω από το msrp ε καλά…

Και όχι δεν λέω ότι μου αρέσουν οι τιμές. Λέω αυτό που γράφω. Ότι βρίσκεις τις κάρτες στο msrp εδώ και καιρό. Όποτε αυτός που περιμένει, δεν ξέρω τι περιμένει.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, crsweber είπε

εδω διαβαζω που καποιοι γραφουν οτι θα στρωσουν οι τιμες και να αγορασουν πιο μετα και να περιμενουν, οπως και οτι θα βγουν οι καινουργιες καρτες που θα ειναι σουπερ σε επιδοσεις και τις παλιες θα τις κανουν μπρελοκ.

αυτο το διαβαζω μιση δεκαετια εδω περα. και καποιος που θελει να κανει αγορα με αυτη την λογικη δεν θα ειχε κανει ποτε αγορα  και θα ητανε τοσα χρονια στο περιμενε. αυτο που εχω συμπερανει ειναι οτι δεν στρωνουν οι τιμες συντομα και πεφτουν μετα απο πολυ καιρο.

εδω οι rtx 4080 παραμενουν να πωλουνται 1200 ευρω καινουργιες, προσπερναω το γνωστο καταστημα που περιμενεις κανα μηνα να στην φερουν,  και στις αγγελιες τις βλεπω 1100 μεταχειρισμενες

ενταξει μετα απο κανα μισο χρονο θα πεσουν στο χιλιαρικο ,αλλα θα ειναι αρκετος καιρος για καποιον να περιμενει να γλιτωσει 200 ευρω, απο την στιγμη που δεν εχει καν καρτα γραφικων να παιζει.

H 4080 Super βγηκε πριν 2 μερες με σκοπο να αντικαταστησει τη 4080.
ΠΑΝΤΑ οταν βγαινει νεα Gpu για 2-3 βδομαδες οι τιμες ειναι οτι ναναι και μετα με τον ανταγωνισμο πεφτουν στα κανονικα επιπεδα(οπως η 4070S επεσε απο τα 800€ στα 600-650€ σε 4-5 μερες)  εκει δηλαδη που θα πωλουνται και οχι εκει που τα καταστηματα τρεξαν να τη βαλουν ακριβα για τους ανυπομονους "1st day buy".
Για αυτο λοιπον του ειπα να περιμενει λιγο(10-15 μερες) για να δουμε ποσο πραγματικα θα πωλουνται οι 4080 και οι 4080 Super και οχι ποσο τις βλεπει σημερα.
Δεν ειπα οτι οι τιμες θα φτιαξουν για ολες τις Gpu της αγορας και θα τις αγοραζουμε 2-2.
Η 4080 θα πεσει και θα ειναι φθηνοτερη απο την 4080S και οχι ακριβοτερη που βλεπει τωρα με τις παλιες τιμες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H 4080 Super βγηκε πριν 2 μερες με σκοπο να αντικαταστησει τη 4080.
ΠΑΝΤΑ οταν βγαινει νεα Gpu για 2-3 βδομαδες οι τιμες ειναι οτι ναναι και μετα με τον ανταγωνισμο πεφτουν στα κανονικα επιπεδα(οπως η 4070S επεσε απο τα 800€ στα 600-650€ σε 4-5 μερες)  εκει δηλαδη που θα πωλουνται και οχι εκει που τα καταστηματα τρεξαν να τη βαλουν ακριβα για τους ανυπομονους "1st day buy".
Για αυτο λοιπον του ειπα να περιμενει λιγο(10-15 μερες) για να δουμε ποσο πραγματικα θα πωλουνται οι 4080 και οι 4080 Super και οχι ποσο τις βλεπει σημερα.
Δεν ειπα οτι οι τιμες θα φτιαξουν για ολες τις Gpu της αγορας και θα τις αγοραζουμε 2-2.
Η 4080 θα πεσει και θα ειναι φθηνοτερη απο την 4080S και οχι ακριβοτερη που βλεπει τωρα με τις παλιες τιμες.

Αυτά δεν μπορεί να τα εγγυηθεί κανένας. Δεν νομίζω να περίμενε π.χ πριν απο 6 μηνες πως η 4090 θα ξαναπάει διχίλιαρο. Και μια χαρά βλέπεις και σήμερα τις ampere π.χ να έχουν τιμές msrp ορισμένα μοντέλα ενώ υπάρχουν ada με καλύτερες επιδόσεις, features, efficiency, σε αρκετά καλύτερη τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός μου δεν είναι να αποφασίσω ανάμεσα σε 4090 και 4080.

Η βασική μου ερώτηση ήταν για υλοποιήσεις 4090 και αν η Gaming OC είναι καλή.

Άφησα ενα μικρό παράθυρο για την 4080 αλλά για την χρήση που θα πάει (δεν θα είναι μόνο gaming) η 4080 μου κάθεται λίγη.

Προφανώς αν ήξερα πριν 6 μήνες που θα πανε οι τιμές στις 4090 δεν θα καθόμουν.

Πάντως δεν βλέπω να θέλουν να ξεστοκάρουν πολύ τις απλές 4080. Ακόμη στα 1200+ είναι με τις super να είναι ελαφρώς πιο κάτω (50-100 ευρώ). Δεν ασχολούμαι άλλο με τιμές. Είναι αυτές που είναι και ολοι ξέρουμε οτι τα πάντα είναι υπερτιμημένα τα τελευταία χρόνια. Οι GPU δεν θα ήταν η εξαίρεση.

Ευχαριστώ για τις γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Oι Drivers της κοκκινης ειναι κρεμα.
Δεν εχουν προβληματα το λεει ο Adior8otos, o AMD-Ra και o θεος Αρης των 1000Mods.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_23.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_24.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_28.jpg

 

Eπειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει αναφερθεί ξανά και ξανά, όπως και η αιτιολογία του (λέγε με Win), κάπου ώπα με την παραπληροφόρηση.

Συνειδητά λες ψέματα πλέον, από τη στιγμή που και το λόγο ξέρεις πια και τη "λύση" (άντε κι απαυτώσου MS).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geobe είπε

Σκοπός μου δεν είναι να αποφασίσω ανάμεσα σε 4090 και 4080.

Η βασική μου ερώτηση ήταν για υλοποιήσεις 4090 και αν η Gaming OC είναι καλή.

Άφησα ενα μικρό παράθυρο για την 4080 αλλά για την χρήση που θα πάει (δεν θα είναι μόνο gaming) η 4080 μου κάθεται λίγη.

Προφανώς αν ήξερα πριν 6 μήνες που θα πανε οι τιμές στις 4090 δεν θα καθόμουν.

Πάντως δεν βλέπω να θέλουν να ξεστοκάρουν πολύ τις απλές 4080. Ακόμη στα 1200+ είναι με τις super να είναι ελαφρώς πιο κάτω (50-100 ευρώ). Δεν ασχολούμαι άλλο με τιμές. Είναι αυτές που είναι και ολοι ξέρουμε οτι τα πάντα είναι υπερτιμημένα τα τελευταία χρόνια. Οι GPU δεν θα ήταν η εξαίρεση.

Ευχαριστώ για τις γνώμες.

Η 4090 Gaming OC είναι εγγύηση (δε ξέρω αν έχουν αλλάξει κάτι μέσα στην κάρτα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Geobe said:

Σκοπός μου δεν είναι να αποφασίσω ανάμεσα σε 4090 και 4080.

Η βασική μου ερώτηση ήταν για υλοποιήσεις 4090 και αν η Gaming OC είναι καλή.

εδώ είσαι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Προβλήματα με coil whine δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα σε 4090/4080 για asus

What?

Συγκεκριμένα για Asus 4080/4090 του coil whine το κάγκελο.

Εδώ έκανε βίντεο ο παπάουερ συγκεκριμένα για αυτό.

Αλλά για στο reddit διαβάζω για κάθε λογής Asus παράπονα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, icenex είπε

 

Αρα και εσύ σαν πρόσφατος αγοραστής, δηλώνεις ότι κοιτάς το συνολικό πακέτο σε αυτά τα χρήματα πέραν της τιμής και τη Vram με λιγα λογια(για την οθόνη σε καταλαβαίνω σαν πρώην κάτοχος της αντίστοιχης τότε Viewsonic).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αρα και εσύ σαν πρόσφατος αγοραστής, δηλώνεις ότι κοιτάς το συνολικό πακέτο σε αυτά τα χρήματα πέραν της τιμής και τη Vram με λιγα λογια(για την οθόνη σε καταλαβαίνω σαν πρώην κάτοχος της αντίστοιχης τότε Viewsonic).

Ναι εν ολιγοις οι καρτες τις nvidia ειναι πιο ολοκληρωμενο προιον, λιγο στην μνημη, μας στα χαλαει αλλα οπως εχουμε δει στην πραξη σε πολλα παιχνιδια δεν σημαινει τιποτα..Λιγα ειναι αυτα τα παιχνιδια που λογω μνημης μενουν πισω οι καρτες της πρασινης εναντι της κοκκινης.

Παντως απο φιλους, γνωστους μου κτλ που δεν ασχολουνται τοσο πορωμενα με το θεμα pc gaming προτιμουν amd και αυτο καθαρα επειδη εχουν παιδια σκυλια υποχρεωσεις και κοιτανε να παρουν οτι πιο vfm μπορουν στα χρηματα που μπορουν να διαθεσουν και δεν τους νοιαζει ιδιατερα τα πολλα φρου φρου( rtx, dlss ktl).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω φιλαράκι που μόλις έστησε PC και είχε ~400 μπάτζετ για κάρτα και του λέω είτε παίρνεις 7700 για την μνήμη και το έξτρα raster performance, είτε παίρνεις 4060ti 8gb για dlss και όσο RT μπορείς.

Εν τέλει πήρε 4060ti (για το όνομα) και ούτε που ασχολείται όμως με dlss/RT settings/κλπ. Απλά πάει ρυθμίσεις, βάζει preset και παίζει. Ούτε fps counter δεν βλέπει.

Άρα για αυτόν, ήταν λάθος η 4060ti σαν επιλογή από κάθε άποψη. Και ο μέσος χρήστης έτσι είναι. Δεν τον πολύ νοιάζουν αυτά. Για αυτό πολλοί απλά πρέπει να πηγαίνουν στο καλύτερο raster price/performance και μνήμη, γιατί είναι άτομα που κρατάνε τις κάρτες πολύ και δεν ψάχνονται με τεχνολογίες.

Απλά δεν είναι αυτό το κοινό ενός τεχνολογικού φόρουμ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την δικιά μου εμπειρία οι εντελώς άσχετοι γνωστοί μου είτε παίρνουν NVIDIA, γιατί NVIDIA (όπως λέμε Apple), είτε AMD επειδή δεν τους φτάνουν τα λεφτά για NVIDIA. Μόνο ένας γνωστός μου που ξέρει κάποια πράγματα, πήρε πέρυσι συνειδητά την 6600ΧΤ για 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...