Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, hln3 είπε

Νομίζω ισχύει το ανάποδο - Όταν το πακέτο κοστίζει παραπάνω από ότι η κάρτα μόνη της, το κάνουν για τον αντίθετο λόγο - θεωρούν πως η κάρτα θα πουλήσει και το βρίσκουν σαν ευκαιρία να ξεστοκάρουν διάφορα πράγματα.

Μαλλον αυτο ισχυει στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλα τα εξτρα ποσα που δινεις ψιλοαξιζουν  μονο αν χρειαζεασαι και το part που δινουν μαζι. Κακη πολιτικη του newegg παντως αυτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά δεν το λέω για να δημιουργήσω κλίμα, αλλά θεωρώ η 7900ΧΤΧ δεν έχει τύχη στα 900$+. Στα 500$ μπορείς να αγνοήσεις τα υπόλοιπα εκτός του raster αλλά στα 900-1000$ το FSR2,3 και το RT perf απλά δεν είναι αρκετά καλά για τέτοια κατηγορία τιμής. Μου φαίνεται δύσκολο κάποιος που θα πάει τόσο ψηλά οικονομικά να μην νοιάζεται για τα extra. Τουλάχιστον η πλειοψηφία. Δεν ξέρω, αλλά αυτή είναι η αίσθηση μου. Δεν είναι κακή η ΧΤΧ αλλά δεν είναι good enough για τόσο ψηλά στην τιμή.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Westbaum είπε

 

Καλή ανάλυση γενικότερα αλλά έκανε λάθος με το Alan Wake 2 στο ghosting.
Διορθώνεται με απενεργοποίηση του LensDistortion στο renderer.ini και είναι documented στο ίδιο το site του mod. Επίσης είναι από τα παιχνίδια που δουλεύει εξαιρετικά.

Τα artifacts κίνησης του FSR 3 Frame Gen mod μειώνονται με DLAA ή Native ανάλυση, ώστε τα Motion Vectors data να είναι όσο το δυνατών πιο σωστά (πχ στα Spider-Man παιχνίδια) και τέλος η Universal έκδοση δεν απαιτεί Registry hack ή delete τα Overlays ενώ δουλεύει σωστά και με HDR.

Επεξ/σία από aki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πραγματικά δεν το λέω για να δημιουργήσω κλίμα, αλλά θεωρώ η 7900ΧΤΧ δεν έχει τύχη στα 900$+. Στα 500$ μπορείς να αγνοήσεις τα υπόλοιπα εκτός του raster αλλά στα 900-1000$ το FSR2,3 και το RT perf απλά δεν είναι αρκετά καλά για τέτοια κατηγορία τιμής. Μου φαίνεται δύσκολο κάποιος που θα πάει τόσο ψηλά οικονομικά να μην νοιάζεται για τα extra. Τουλάχιστον η πλειοψηφία. Δεν ξέρω, αλλά αυτή είναι η αίσθηση μου. Δεν είναι κακή η ΧΤΧ αλλά δεν είναι good enough για τόσο ψηλά στην τιμή.

Και έγω έτσι το βλέπω, η ΧΤ πρέπει να προσεγγίσει την 4070 super (λόγω vram μπορεί να χρεώσει κάτι παραπάνω εκεί) και η ΧΤΧ την 4070 ti super. Γιατί η 4070 ti super είναι πίσω σε raster αλλά μπροστά σε RT ενώ έχει πλέον καλή ποσότητα vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πραγματικά δεν το λέω για να δημιουργήσω κλίμα, αλλά θεωρώ η 7900ΧΤΧ δεν έχει τύχη στα 900$+. Στα 500$ μπορείς να αγνοήσεις τα υπόλοιπα εκτός του raster αλλά στα 900-1000$ το FSR2,3 και το RT perf απλά δεν είναι αρκετά καλά για τέτοια κατηγορία τιμής. Μου φαίνεται δύσκολο κάποιος που θα πάει τόσο ψηλά οικονομικά να μην νοιάζεται για τα extra. Τουλάχιστον η πλειοψηφία. Δεν ξέρω, αλλά αυτή είναι η αίσθηση μου. Δεν είναι κακή η ΧΤΧ αλλά δεν είναι good enough για τόσο ψηλά στην τιμή.

Συμφωνω αλλα αναλογως και  την διαφορα στην τιμη γτ το msrp μπορει να ειναι το ιδιο αλλα οι τιμες προς το παρον εχουν μια διαφορα σεβαστη

https://www.skroutz.gr/s/40483353/Gigabyte-Radeon-RX-7900-XTX-24GB-GDDR6-GAMING-OC-24G-Karta-Grafikon-GV-R79XTXGAMING-OC-24GD.html

https://www.skroutz.gr/s/50149505/Gigabyte-GeForce-RTX-4080-Super-16GB-GDDR6X-Super-Gaming-OC-16G-Karta-Grafikon-GV-N408SGAMING-OC-16GD.html

Αν δεν κοιτας υλοποιηση τοτε χτυπας απλα την φθηνοτερη 4080s

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, hln3 είπε

Και έγω έτσι το βλέπω, η ΧΤ πρέπει να προσεγγίσει την 4070 super (λόγω vram μπορεί να χρεώσει κάτι παραπάνω εκεί) και η ΧΤΧ την 4070 ti super. Γιατί η 4070 ti super είναι πίσω σε raster αλλά μπροστά σε RT ενώ έχει πλέον καλή ποσότητα vram.

ίδιες είναι η 4070Ti Super και η ΧΤ

Screenshot(40).png.db617519c86b65db83a9a6c5f4d5e0ab.png

(σε και 4Κ ίδιες είναι)

Edit: Άκυρο, έλεγες την ΧΤΧ, τώρα το πρόσεξα.

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Συμφωνω αλλα αναλογως και  την διαφορα στην τιμη γτ το msrp μπορει να ειναι το ιδιο αλλα οι τιμες προς το παρον εχουν μια διαφορα σεβαστη

https://www.skroutz.gr/s/40483353/Gigabyte-Radeon-RX-7900-XTX-24GB-GDDR6-GAMING-OC-24G-Karta-Grafikon-GV-R79XTXGAMING-OC-24GD.html

https://www.skroutz.gr/s/50149505/Gigabyte-GeForce-RTX-4080-Super-16GB-GDDR6X-Super-Gaming-OC-16G-Karta-Grafikon-GV-N408SGAMING-OC-16GD.html

πιο πολύ είχα στο μυαλό μου τιμές Αμερικής. Εδώ θα κάνουν μερικές μέρες ακόμη να έρθουν στα ίσα τους. 150$ είναι στο newegg που είδα στα γρήγορα. Εντάξει δεν είναι λίγα, αλλά και αυτό είναι σχετικό. Κάποιος που ψωνίζει τόσο ψηλά δεν κάνει και οικονομία. Δεν τα έχει ίσα ίσα και προσπαθεί να κόψει από παντού. Εδώ και εγώ που είχα ξεκινήσει για 500, είδα ότι για 1440p δεν υπήρχε τίποτα τότε εκείνη την περίοδο και πήγα στα 620. Ε κάποιος που έχει σκοπό να δώσει τα διπλά από εμένα, εκεί θα κολλήσει; Δεν ξέρω κιόλας, ίσως υπερβάλλω.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην πράσινη παρέα. Χρειάζομαι τη γνώμη σας για 4090. Ξέρω κακή εποχή για τη συγκεκριμένη ίσως και για όλες τις 4ΧΧΧ. Είμαι ακόμη με μια ταπεινή 1060 6GB της Asus από την οποία είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για αυτό που είναι και έχει αντέξει πολύ περισσότερο από όσο ήταν το αρχικό πλάνο αλλά πλέον δεν αντέχω. Η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο και μιας και έχω ενδοκοινοτικές κοιτάζω από Amazon DE για να γλιτώσω το ΦΠΑ. Με τιμολόγιο εντός Ελλάδας δεν γλυτώνω κάτι πέρα από την μείωση του φορολογητέου του χρόνου (δεν πληρώνω ΦΠΑ). Δεν έχει πολλές επιλογές και ειδικά με πωλητή το ίδιο το amazon. Από όσα έχω διαβάσει Asus=coil wine και μένουμε μακριά ενώ MSI και Gigabyte έχουν ίσως τις καλύτερες υλοποιήσεις. Με συνάρτηση όλα αυτά βρίσκω μόνο την Gigabyte Gaming Oc γύρω στα 1750. Η ίδια εδώ βλέπω είναι στα 2030. Το σύστημα στο οποίο θα μπει έχει έναν 5600Χ ο οποίος πιθανότατα θα αλλάξει μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες με έναν 5800Χ3D. Μαζί με την κάρτα θα αλλαχτεί και το τροφοδοτικό. Σκεφτόμουν το bequiet dark power 13 στα 1000W αλλά διάβασα κάτι περίεργα προβλήματα που έβγαλε και γύρισα στο Corsair HX1000i. Οθόνη είναι 2Κ αλλά θα χρησιμοποιηθεί και 4Κ τηλεόραση. Τι γνώμη έχετε για την Gaming OC;


ΥΓ.: Πέρασε από το μυαλό μου και η 4080 αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ειδικά και μετά τη super που είναι μόνο στο όνομα (ξέρω οι τιμές δεν έχουν στρώσει ακόμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Geobe είπε

Καλησπέρα στην πράσινη παρέα. Χρειάζομαι τη γνώμη σας για 4090. Ξέρω κακή εποχή για τη συγκεκριμένη ίσως και για όλες τις 4ΧΧΧ. Είμαι ακόμη με μια ταπεινή 1060 6GB της Asus από την οποία είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για αυτό που είναι και έχει αντέξει πολύ περισσότερο από όσο ήταν το αρχικό πλάνο αλλά πλέον δεν αντέχω. Η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο και μιας και έχω ενδοκοινοτικές κοιτάζω από Amazon DE για να γλιτώσω το ΦΠΑ. Με τιμολόγιο εντός Ελλάδας δεν γλυτώνω κάτι πέρα από την μείωση του φορολογητέου του χρόνου (δεν πληρώνω ΦΠΑ). Δεν έχει πολλές επιλογές και ειδικά με πωλητή το ίδιο το amazon. Από όσα έχω διαβάσει Asus=coil wine και μένουμε μακριά ενώ MSI και Gigabyte έχουν ίσως τις καλύτερες υλοποιήσεις. Με συνάρτηση όλα αυτά βρίσκω μόνο την Gigabyte Gaming Oc γύρω στα 1750. Η ίδια εδώ βλέπω είναι στα 2030. Το σύστημα στο οποίο θα μπει έχει έναν 5600Χ ο οποίος πιθανότατα θα αλλάξει μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες με έναν 5800Χ3D. Μαζί με την κάρτα θα αλλαχτεί και το τροφοδοτικό. Σκεφτόμουν το bequiet dark power 13 στα 1000W αλλά διάβασα κάτι περίεργα προβλήματα που έβγαλε και γύρισα στο Corsair HX1000i. Οθόνη είναι 2Κ αλλά θα χρησιμοποιηθεί και 4Κ τηλεόραση. Τι γνώμη έχετε για την Gaming OC;


ΥΓ.: Πέρασε από το μυαλό μου και η 4080 αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ειδικά και μετά τη super που είναι μόνο στο όνομα (ξέρω οι τιμές δεν έχουν στρώσει ακόμη).

Τι οθόνη έχεις και σε τι ανάλυση θα παίζεις;

Τροφοδοτικό, cpu, μητρική, μνήμες τι έχεις,

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η οθόνη είναι Dell alienware 2k στα 165ΗΖ και ανάλογα το game το pc θα συνδέεται και σε LG OLED 4K. CPU όπως έγραψα τώρα έχω 5600Χ αλλά πιθανότατα θα πάω σε 5800Χ3D το επόμενο διάστημα. Μητρική ASUS x570-E και ραμ 2x16GB Kingston 3600CL17. Τροφοδοτικό θα αλλάξει γιατί είναι μικρό, Corsair RM650.

Επεξ/σία από Geobe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gaming OC είναι μια χαρά, την έχουν πάρει 2 φιλαράκια.. και γω αυτή ήθελα αλλά όταν πήρα κάρτα δεν την έβρισκα.

Πρόσεχε στο amazon de να είναι το amazon το ίδιο ο πωλητής και όχι κάποιος από το marketplace.

Λένε ότι τα VRM σε όλες τις 4080 super είναι χειρότερα από ότι στις απλές 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κοιτάζω μόνο πωλητή Amazon, αν και είχε κάτσει στραβή και με αυτούς (χωρίς πρόβλημα στην επιστροφή όμως). Πριν καταλήξω στην 1060 είχα παραγγείλει καινούργια AMD 480 αλλά ήρθε μεταχειρισμένη μέσα στη σκόνη. Πωλητής το amazon και για αυτό δεν είχα πρόβλημα με την επιστροφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC ειναι η καλυτερη απο ολες τις 4080 Super σε σχεση τιμης αποδοσης. Η Gigabyte Master ειναι ανωτερη αλλα ξεφευγει σε τιμη.

Επεξ/σία από mr.mister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα να πάρεις 4090 για να παίζεις σε 2K οθόνη... Βασικά ούτε 4080 παίρνεις για 2Κ. 

Τώρα για τις υλοποιήσεις, ο @prefuse ποστάρει κατά διαστήματα ένα βιντεάκι με τις διαφορές, απ'ότι θυμάμαι οι msi είναι οι χειρότερες από πλευρά vrm και ψύξης (οι trio και οι ventus δεν έχουν καν vapor chamber αν δεν κάνω λάθος). Προβλήματα με coil whine δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα σε 4090/4080 για asus, μόνο για κάτι basic υλοποιήσεις μiκρότερων καρτών (asus dual). Εάν κάνουμε μια σούμα τα σχόλια, τα λιγότερα παράπονα ακούγονται για τις giga και τις zotac, pny σε τούτη τη γενιά καρτών. Γενικά όλες οι 80/90 είναι overengineered σε βαθμό ανοησίας οπότε όποια και να πάρει είνια μια χαρά.

Εκτός από τις Manli. Για όνομα του Θεού, μην πάρεις κάρτα με όνομα Άνδρακλας Γκαλάρντο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Geobe είπε

Η οθόνη είναι Dell alienware 2k στα 165ΗΖ και ανάλογα το game το pc θα συνδέεται και σε LG OLED 4K. CPU όπως έγραψα τώρα έχω 5600Χ αλλά πιθανότατα θα πάω σε 5800Χ3D το επόμενο διάστημα. Μητρική ASUS x570-E και ραμ 2x16GB Kingston 3600CL17. Τροφοδοτικό θα αλλάξει γιατί είναι μικρό, Corsair RM650.

Αν είναι να παίζεις στην Oled η 4090 είναι η καλύτερη επιλογή, ειδάλλως μια 4080 η 4080 auper και για τις δύο αναλυσεις είναι η χρυσή τομή και γλιτώνεις ναι τα έξτρα χρήματα λοη ζητά η 4090.

Για 1440p καλύτερα να πας σε 4080.

Και όπως είπες σίγουρα τροφοδοτικό και cpu θα πρέπει να αλλάξουν.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γνώμες.

44 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Εκτός από τις Manli. Για όνομα του Θεού, μην πάρεις κάρτα με όνομα Άνδρακλας Γκαλάρντο...

Manli δεν κοίταξα και δεν πρόκειται να κοιτάξω ποτέ 😆

 

16 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αν είναι να παίζεις στην Oled η 4090 είναι η καλύτερη επιλογή, ειδάλλως μια 4080 η 4080 auper και για τις δύο αναλυσεις είναι η χρυσή τομή και γλιτώνεις ναι τα έξτρα χρήματα λοη ζητά η 4090.

Η χρήση σε παιχνίδια θα είναι μοιρασμένη μεταξύ τηλεόρασης και οθόνης και θα συμφωνήσω ότι η 4080 θα ήταν η καλύτερη επιλογή. 

51 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Τώρα να πάρεις 4090 για να παίζεις σε 2K οθόνη... Βασικά ούτε 4080 παίρνεις για 2Κ. 

Κάτι που παρέλειψα να αναφέρω νωρίτερα είναι ότι η κάρτα όμως δεν θα χρησιμοποιηθεί μόνο για παιχνίδια. Θα χρησιμοποιηθεί και για deep learning όπου τα 24GB είναι αρκετά χρήσιμα. Για αυτό και κοιτάζω 4090.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...