Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Το Hogwarts μόνο με RT + frame gen ανεβαίνει γύρω στα 10 (σε 1440p DLSS Q που είμαι εγώ). Αλλά με RT γίνεται του stutter το καγκέλο και δεν είναι και επιπέδου Exodus το RT.

Y.Γ. Το Dying Light 2 πλάκα πλάκα έχει πολύ καλό RT και δεν ακούγεται και πολύ. Σαν το Exodus είναι στο περίπου με GI κτλ. Βέβαια το Exodus είναι καλύτερο.

Στο hοgwarts με rt πιο πολυ το cpu δημιουργει το stutter παρα η gpu. Ειναι τελειως  χαλι το παιχνιδι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, geomrk είπε

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο και κείμενο που λέει "RTX 4080 users TAS Getting RTX 4080 "SUPER" performance after a small overclock"

Βρίσκω αυτοκολλητάκι super, το βάζω στην κάρτα και είμαι έτοιμος. Τσάμπα (σχεδόν, πόσο να κάνει το αυτοκόλλητο;) αναβάθμιση, αυτά είναι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Arkin είπε

3r5s6b6a94gc1.png

 

Τι εκαναν οι τραγικοι εδω. Χειροτερη η super στα phases.

GEFORCE-4080SUPER-PCB-1-1200x624.jpg

εξοικονομηση λεγεται ,καπως επρεπε να βγουν τα 200 δολλαρια κατω στην τιμη

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

 

μέχρι ~100 πάνω η 4080 (super) είναι εύκολη επιλογή... μικρότερη κατανάλωση 50watt, καλύτερες θερμοκρασίες 8-9c, σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις καλύτερα 1% lows, fsr+dlss, fg, στο rt αστο δεν υπάρχει επαφή στα παιχνίδια που δείχνει η 7900xtx είναι κάρτα προηγουμενης γενιάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, icenex said:

Γραφω πιο πανω τι παιζει με την περιπτωση μου, Παντως αυτο που βλεπω τωρα στην δικη σου περιπτωση να πω την αληθεια δεν μου αρεσει.Οι σωληνωσεις εχουν λυγισει πολυ αποτομα, βρισκουν στην καρτα...Ολο αυτη η πιεση που δεν ειναι ανετα οι σωληνωσεις καπου πρεπει να εκτονωσει (με τον καιρο δεν λεω συντομα) και λογικα θα ειναι ειτε στην βαση του μπλοκ ειστε πανω στο ψυγειο..

Δες τις δικες μου σωληνωσεις ποσο ανετα ή καλυτερα να το πω ποσο πιο γλυκα και χωρις να πιεζονται ειναι τοποθετημενες.

IMG_20240202_021724.jpg

Ei,μόνο εγώ έχω crystall ball εδώ πέρα και μπορώ να κάνω προβλέψεις για το τι θα συμβεί😡.
Τα δικά σου tube είναι ''γλυκά'' και όμορφα τοποθετημένα γιατί έχεις full tower,σε mid tower σαν το δικό μου θα υπάρξει κάποιο tube bending,αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι extreme όπως υπονοείς και τα tubes απλά ακουμπάνε στο backplate της gpu,δεν ασκούν μεγάλη πίεση.

Σε mid tower δεν υπάρχει το άπλωμα,ειδικά σε height για ευθεία tubes,και η τοποθέτηση gpu είναι συγκεκριμένη,πρώτο PCIe της mb,αν το μικρό tube bending ήταν πρόβλημα,οι κατασκευαστές δε θα έβαζαν τοποθέτηση aio coolers σε mid cases.Oι temps είναι καλές 76-77C 12700Κ 5GHZ 1.3V cinebench r23 10min,68-70C gpu,με μέγιστη 74C Αlan W2 4k,ΡΤ,RT no FG🥵.

To δικό σου PC δείχνει πιο όμορφο φυσικά,το tower φαίνεται ακριβό,με γειές για την gpu,να την χαρείς χρόνια.¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, Tambas91 said:

μέχρι ~100 πάνω η 4080 (super) είναι εύκολη επιλογή... μικρότερη κατανάλωση 50watt, καλύτερες θερμοκρασίες 8-9c, σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις καλύτερα 1% lows, fsr+dlss, fg, στο rt αστο δεν υπάρχει επαφή στα παιχνίδια που δείχνει η 7900xtx είναι κάρτα προηγουμενης γενιάς

 

On 09/01/2024 at 10:36, Aten-Ra said:

Βλέποντας τα specs της 4070Τι Super, δεν της δίνω ούτε 10% παραπάνω από την 4070 Τι, θα είναι 10-15% κάτω από την 4080 και ίσως λέω και λίγα.

Το μόνο που θα αναγκάσει να ρίξει τιμές είναι την AMD στις 7900XT που θα πρέπει να πάει κάτω από τα $799 της 4070Ti Super και την 7900ΧΤ κάπου στα $900 για να έχει διαφορές από την 4080 Super.

 

Και μόλις τσέκαρα στο newegg,  7900XTX στα $899 με την φτηνότερη 4080 Super στα $1050

https://www.newegg.com/asrock-radeon-rx-7900-xtx-rx7900xtx-pg-24go/p/N82E16814930081R?Item=N82E16814930081R

 

Εντωμεταξύ μάλλον δεν βλέπουν να έχουν μεγάλη κίνηση οι 4080Super και άρχισαν από την πρώτη μέρα και τις δίνουν πακέτο με PC Cases, PSUs κλπ.

https://www.newegg.com/p/pl?N=100007709 601432394&Order=1

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Στο hοgwarts με rt πιο πολυ το cpu δημιουργει το stutter παρα η gpu. Ειναι τελειως  χαλι το παιχνιδι

όντως. απλά ήθελα να πω ότι στο Hogwarts αν είναι να ξεπεράσει τα 12GB σε 1440p ulrawide αυτό θα γίνει μόνο αν έχεις RT. Αλλά σε αυτό το game δεν μπορείς να παίξεις με RT έτσι και αλλιώς λόγω του stutter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Και μόλις τσέκαρα στο newegg,  7900XTX στα $899 με την φτηνότερη 4080 Super στα $1050

https://www.newegg.com/asrock-radeon-rx-7900-xtx-rx7900xtx-pg-24go/p/N82E16814930081R?Item=N82E16814930081R

 

Εντωμεταξύ μάλλον δεν βλέπουν να έχουν μεγάλη κίνηση οι 4080Super και άρχισαν από την πρώτη μέρα και τις δίνουν πακέτο με PC Cases, PSUs κλπ.

https://www.newegg.com/p/pl?N=100007709 601432394&Order=1

δεν ξερω αν το προσεξες αλλα μονο μια ζοτακ εχει σε stock για να την παρεις μονη της ,αν θες αλλη καρτα μονο με combo αγορα μπορεις wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, akoinonitos said:

δεν ξερω αν το προσεξες αλλα μονο μια ζοτακ εχει σε stock για να την παρεις μονη της ,αν θες αλλη καρτα μονο με combo αγορα μπορεις wtf?

Ναι, βασικά έβαλε και δεύτερη Zotac μόνη της αλλά καμία δεν είναι στο MSRP των 999$, τις υπόλοιπες τις έχουν μόνο σε Combo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Εντωμεταξύ μάλλον δεν βλέπουν να έχουν μεγάλη κίνηση οι 4080Super και άρχισαν από την πρώτη μέρα και τις δίνουν πακέτο με PC Cases, PSUs κλπ.

https://www.newegg.com/p/pl?N=100007709 601432394&Order=1

Νομίζω ισχύει το ανάποδο - Όταν το πακέτο κοστίζει παραπάνω από ότι η κάρτα μόνη της, το κάνουν για τον αντίθετο λόγο - θεωρούν πως η κάρτα θα πουλήσει και το βρίσκουν σαν ευκαιρία να ξεστοκάρουν διάφορα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...