Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

CP77 με PT είναι το benchmark πλέον. Για εμάς τουλάχιστον, άλλοι προτιμούν Forspoken και Godfall που δεν "tech demos"!

Καλοπαίχνιδη!!

Μπα δεν το βλεπω να καθομαι να βγαζω benchmark και ποσο μαλλον απο cp77 μιας και δεν το εχω το παιχνιδι.Σιγουρα θα πω τις διαφορες που εχει το last of us σε σχεση με την 2070s μιας και αυτο θα λιωσω τωρα.Για οτιδηποτε αλλο βλεπουμε αλλα κατα πασα πιθανοτητα δεν το βλεπω να ασχολουμαι περισσοτερο γιατι βαριεμαι τα bench, εγω ειμαι της φασης να κατσω να παιξω.

Btw αξιζει το resize bar να το βαλω γιατι τωρα ειναι απενεργοποιημενο.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Θα πας για 4080S ή θα αράξεις;;

Το σκεφτομαι σοβαρα αν πεσει η απλη, η 4080 super κατω απο 1100 μονο αν πεσει αλλιως ειναι παρα πολλα.

6 λεπτά πριν, icenex είπε

Μπα δεν το βλεπω να καθομαι να βγαζω benchmark και ποσο μαλλον απο cp77 μιας και δεν το εχω το παιχνιδι.Σιγουρα θα πω τις διαφορες που εχει το last of us σε σχεση με την 2070s μιας και αυτο θα λιωσω τωρα.Για οτιδηποτε αλλο βλεπουμε αλλα κατα πασα πιθανοτητα δεν το βλεπω να ασχολουμαι περισσοτερο γιατι βαριεμαι τα bench, εγω ειμαι της φασης να κατσω να παιξω.

Btw αξιζει το resize bar να το βαλω γιατι τωρα ειναι απενεργοποιημενο.

Εννοειται ενεργοποιεις resizable bar απο bios στις nvidia ειναι ενεργο σε καμια 30αρια παιχνιδια στις amd παντου η nvidia το εχει ενεργο οπου 100% δινει καλο boost. Μεσω inspector μπορεις να το ενεργοποιησεις παντου ομως αν θελεις. Καλοριζικο το καρτονι να το χαρεις σου ανοιγει οδους για νεας γενιας γραφικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το σκεφτομαι σοβαρα αν πεσει η απλη, η 4080 super κατω απο 1100 μονο αν πεσει αλλιως ειναι παρα πολλα.

Εννοειται ενεργοποιεις resizable bar απο bios στις nvidia ειναι ενεργο σε καμια 30αρια παιχνιδια στις amd παντου η nvidia το εχει ενεργο οπου 100% δινει καλο boost. Μεσω inspector μπορεις να το ενεργοποιησεις παντου ομως αν θελεις. Καλοριζικο το καρτονι να το χαρεις σου ανοιγει οδους για νεας γενιας γραφικα. 

Αν έχεις την 4070 όντως αξίζει να πάρεις την 4080 ( αν την βρεις σε καλή τιμή). Έχει αξιόλογη διαφορά στην απόδοση και θα είσαι εξασφαλισμένος για περισσότερο καιρό( και λόγο μνήμης). Βέβαια μπορείς να περιμένεις την 5070 η οποία μπορεί να έχει παραπλήσιες επιδόσεις με την 4080 σε χαμηλότερη τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, icenex είπε

Μπα δεν το βλεπω να καθομαι να βγαζω benchmark και ποσο μαλλον απο cp77 μιας και δεν το εχω το παιχνιδι.Σιγουρα θα πω τις διαφορες που εχει το last of us σε σχεση με την 2070s μιας και αυτο θα λιωσω τωρα.Για οτιδηποτε αλλο βλεπουμε αλλα κατα πασα πιθανοτητα δεν το βλεπω να ασχολουμαι περισσοτερο γιατι βαριεμαι τα bench, εγω ειμαι της φασης να κατσω να παιξω.

Btw αξιζει το resize bar να το βαλω γιατι τωρα ειναι απενεργοποιημενο.

Εννοείται, πλάκα κάνω για το CP77!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aetos1988 είπε

Αν έχεις την 4070 όντως αξίζει να πάρεις την 4080 ( αν την βρεις σε καλή τιμή). Έχει αξιόλογη διαφορά στην απόδοση και θα είσαι εξασφαλισμένος για περισσότερο καιρό( και λόγο μνήμης). Βέβαια μπορείς να περιμένεις την 5070 η οποία μπορεί να έχει παραπλήσιες επιδόσεις με την 4080 σε χαμηλότερη τιμή. 

4070ti εχω οχι την απλη 4070. Σιγουρα αξιζει και παλι ομως αλλα οχι σε τοσο μεγαλη διαφορα.

Η super απο την αλλη σου αλλαζει ολη την εμπειρια συγκριτικα με την 4080

Spoiler

Screenshot-10.png
Screenshot-11.png
Screenshot-12.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png
Screenshot-7.png
Screenshot-8.png
Screenshot-9.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

4070ti εχω οχι την απλη 4070. Σιγουρα αξιζει και παλι ομως αλλα οχι σε τοσο μεγαλη διαφορα.

Η super απο την αλλη σου αλλαζει ολη την εμπειρια συγκριτικα με την 4080

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot-10.png
Screenshot-11.png
Screenshot-12.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png
Screenshot-7.png
Screenshot-8.png
Screenshot-9.png

 

Σε 1440p ή 4k;

Για μένα καλύτερα να περιμένεις την επόμενη γενιά. Η 4080 είναι περίπου 20% γρηγορότερη( σε 1440p) από την 4070Ti είναι κάπως οριακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Σε 1440p ή 4k;

Για μένα καλύτερα να περιμένεις την επόμενη γενιά. Η 4080 είναι περίπου 20% γρηγορότερη( σε 1440p) από την 4070Ti είναι κάπως οριακό.

και +4GB σε vram και όσο πιο μεγάλη ανάλυση το extra bandwidth της 4080 βοηθάει.

@Arkin είσαι σε 1440p ultrawide ε; πως τα πας από vram μιας και είναι μεγαλύτερη ανάλυση από το 1440p; Το πιο πολύ που έχω δει used είναι λίγο κάτω από 11 (10.8-10.9) στο Avatar.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Σε 1440p ή 4k;

Για μένα καλύτερα να περιμένεις την επόμενη γενιά. Η 4080 είναι περίπου 20% γρηγορότερη( σε 1440p) από την 4070Ti είναι κάπως οριακό.

3440x1440 ειμαι ειναι ενα 25% παραπανω νομιζω η 4080. Και να παω σε 4080 παλι θα παω σε 5070ti του χρονου δεν θα μεινω με 4000 γενια με το νεο χρονο το μονο σιγουρο. 

 

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

και +4GB σε vram και όσο πιο μεγάλη ανάλυση το extra bandwidth της 4080 βοηθάει.

@Arkin είσαι σε 1440p ultrawide ε; πως τα πας από vram μιας και είναι μεγαλύτερη ανάλυση από το 1440p; Το πιο πολύ που έχω δει used είναι λίγο κάτω από 11 (10.8-10.9) στο Avatar.

Να σου πω την αληθεια σε καποια ειναι οριακα αλλα δεν εχω θεματα. Ειδικα το DLSS 3 ανεβαζει το vram usage και μαζι με max ray tracing εχω δει μεχρι 11700vram usage χωρις προβληματα ομως στο gameplay. Eιναι 25% πιο βαρια αναλυση απο το κλασικο 1440p οποτε εχει και καποιες απαιτησεις παραπανω σε vram μιας και ο πυρηνας δεν εχει αναγκη. Σκεφτομαι και τι θα παιξω μεσα στη χρονια απο μεγαλα ΑΑΑ εχω να τελειωσω death stranding και μετα σκεφτομαι για last of us forbidden west ισως gears 5 και dying light 1 μαζι με τα metro. Ποσα να προλαβουμε να παιξουμε πιανω και αρκετα indie και για νεες αγορες hogwarts/jedi survivor/god of war/ratchet/morales/sackboy/forbidden west αυτα ελπιζω να τα εχω αγορασει μεχρι τελος του χρονου οποτε ισως πανε για 2025. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

3440x1440 ειμαι ειναι ενα 25% παραπανω νομιζω η 4080. Και να παω σε 4080 παλι θα παω σε 5070ti του χρονου δεν θα μεινω με 4000 γενια με το νεο χρονο το μονο σιγουρο. 

 

Να σου πω την αληθεια σε καποια ειναι οριακα αλλα δεν εχω θεματα. Ειδικα το DLSS 3 ανεβαζει το vram usage και μαζι με max ray tracing εχω δει μεχρι 11700vram usage χωρις προβληματα ομως στο gameplay. Eιναι 25% πιο βαρια αναλυση απο το κλασικο 1440p οποτε εχει και καποιες απαιτησεις παραπανω σε vram μιας και ο πυρηνας δεν εχει αναγκη. Σκεφτομαι και τι θα παιξω μεσα στη χρονια απο μεγαλα ΑΑΑ εχω να τελειωσω death stranding και μετα σκεφτομαι για last of us forbidden west ισως gears 5 και dying light 1 μαζι με τα metro. Ποσα να προλαβουμε να παιξουμε πιανω και αρκετα indie και για νεες αγορες hogwarts/jedi survivor/god of war/ratchet/morales/sackboy/forbidden west αυτα ελπιζω να τα εχω αγορασει μεχρι τελος του χρονου οποτε ισως πανε για 2025. 

Ε εντάξει από όλα αυτά μόνο το forbidden west αν θέλει αρκετή vram, αν και χωρίς RT είναι, οπότε δύκολο να θέλει πάνω από 10. Τώρα παίζω Dying Light 2 και με όλα δεξιά (και RT) + frame gen, δεν έχει φτάσει ούτε καν 9. Πόσο μάλλον το 1. Και τα metro δεν θέλουν ιδιαίτερη vram. Έχουν λίγο (ως πολύ σε καποια σημεία) σάπια textures. Ακόμη και το Exodus Enhanced. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

3440x1440 ειμαι ειναι ενα 25% παραπανω νομιζω η 4080. Και να παω σε 4080 παλι θα παω σε 5070ti του χρονου δεν θα μεινω με 4000 γενια με το νεο χρονο το μονο σιγουρο. 

 

 

Όντως η έξτρα μνήμη VRAM που έχει η 4080 σίγουρα θα βοηθήσει σε κάποιες περιπτώσεις όπως έγραψε ο '' just a dude''.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Ε εντάξει από όλα αυτά μόνο το forbidden west αν θέλει αρκετή vram, αν και χωρίς RT είναι, οπότε δύκολο να θέλει πάνω από 10. Τώρα παίζω Dying Light 2 και με όλα δεξιά + frame gen, δεν έχει φτάσει ούτε καν 9. Πόσο μάλλον το 1. Και τα metro δεν θέλουν ιδιαίτερη vram. Έχουν λίγο (ως πολύ σε καποια σημεία) σάπια textures. Ακόμη και το Exodus Enhanced. 

Hogwarts/jedi λογικα με dlss 3 θα χρειαστουν πανω απο 11 σε σημεια αλλα και παλι θεματα δεν πιστευω να εχουμε. Το avatar που ηταν αδηφαγο σε vram και ετρεχε αψογα παρολο τα 11700vram usage που εβλεπα κατα διαστηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Hogwarts/jedi λογικα με dlss 3 θα χρειαστουν πανω απο 11 σε σημεια αλλα και παλι θεματα δεν πιστευω να εχουμε. Το avatar που ηταν αδηφαγο σε vram και ετρεχε αψογα παρολο τα 11700vram usage που εβλεπα κατα διαστηματα. 

Το Hogwarts μόνο με RT + frame gen ανεβαίνει γύρω στα 10 (σε 1440p DLSS Q που είμαι εγώ). Αλλά με RT γίνεται του stutter το καγκέλο και δεν είναι και επιπέδου Exodus το RT.

Y.Γ. Το Dying Light 2 πλάκα πλάκα έχει πολύ καλό RT και δεν ακούγεται και πολύ. Σαν το Exodus είναι στο περίπου με GI κτλ. Βέβαια το Exodus είναι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το Hogwarts μόνο με RT + frame gen ανεβαίνει γύρω στα 10 (σε 1440p DLSS Q που είμαι εγώ). Αλλά με RT γίνεται του stutter το καγκέλο και δεν είναι και επιπέδου Exodus το RT.

Y.Γ. Το Dying Light 2 πλάκα πλάκα έχει πολύ καλό RT και δεν ακούγεται και πολύ. Σαν το Exodus είναι στο περίπου με GI κτλ. Βέβαια το Exodus είναι καλύτερο.

Για το hogwarts τα reflections μου αρεσαν μεσα στο καστρο κατι shadows δεν τα υπολογιζω καν. Το DL2 εχει εξαιρετικο ray tracing το global illumination ειναι πολυ δυνατο δεν ακουστηκε γιατι δεν αρεσε σαν παιχνιδι συγκριτικα με το ενα περιμεναν κατι περισσοτερο οι φανς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Για το hogwarts τα reflections μου αρεσαν μεσα στο καστρο κατι shadows δεν τα υπολογιζω καν. Το DL2 εχει εξαιρετικο ray tracing το global illumination ειναι πολυ δυνατο δεν ακουστηκε γιατι δεν αρεσε σαν παιχνιδι συγκριτικα με το ενα περιμεναν κατι περισσοτερο οι φανς. 

Ναι όντως συγκριτικά με το 1 είναι λίγο meh, αλλά γενικά δεν είναι τόσο χάλια όσο λένε. Ένα solid 7 (ειδικά αν παίζεις στο τέρμα δύσκολο που πρέπει να προσέχεις και το stamina και τα σχετικά) θα έβαζα. Στο hogwarts έκαναν βλακεία που δεν έβαλαν RT Reflections στην λίμνη. Θα ήταν awesome να πετάς με τον υπόγρυπα. Τώρα φαίνεται πολύ flat η λίμνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσε η ατμοσφαιρα του dl2 ,ημουν συνεχεια στην τσιτα.Οκ το 1 ως πρωτο  ηταν κατι καινουριο αλλα σε γενικες γραμμες μου αρεσαν και τα δυο το ιδιο.Να σας πω την αληθεια μου αρεσουν πιο πολυ απο το dead island 1/2 τα οποια τα παρατησα επειδη μου προκαλουσαν βαρεμαρα.

2 ώρες πριν, icenex είπε

Μόλις ήρθε κ έκατσε συνοδηγός..Πάνω από όλα προεχει η ασφάλεια..Μου έκανε κ σκοντο ο αλεπουδιαρης από 719 μου την άφησε 710 στρογγυλα.

 

IMG_20240201_172559.jpg

Μεγειες το super εργαλειο!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...