Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nvidiafan είπε

κάψιμο!

Ιδέα φίλου ήταν αλλά είχε πετύχει το πείραμα 

https://www.techradar.com/computing/gpu/nvidia-rtx-4090-super-and-rtx-titan-could-be-back-on-the-menu-because-rtx-5000-gpus-might-slide-to-2025

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, azazil1190 said:

Ωραίες εποχές στο thelab τότε 

Θυμάμαι είχε η evga περιορισμό στο ένα κομμάτι και είχα πάρει δύο για sli.Το είχα πει στο φόρουμ και δεν με πίστευαν μέχρι που μου ήρθαν τα δύο κομμάτια μαζί.Skynet custom bios k wc απευθείας .

Mετα πήρα και μια τρίτη για το pc που είχα τότε για δεύτερο στην κοπελιά (τωρινή σύζυγό)

Τιτανεςςς rule's!

Παρακάτω φλεξαρισμα ,εποχές πασοκ😆

 

IMG_20240130_230828.jpg

IMG_20240130_230850.jpg

i was there στις παλιές εποχές του λαμπ

Τις θυμάμαι αυτές τις φωτο. Έμπνευση και θαυμασμός τότε ως hardware μαθητουδι ... Λογικά 2012 ?

υ.γ. sleeve cables era ( είχα τα αντίστοιχα bitfenix alchemy )

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

i was there στις παλιές εποχές του λαμπ

Τις θυμάμαι αυτές τις φωτο. Έμπνευση και θαυμασμός τότε ως hardware μαθητουδι ... Λογικά 2012 ?

υ.γ. sleeve cables era ( είχα τα αντίστοιχα bitfenix alchemy )

Εγω ειχα τα ιδια DVD και τον ιδιο fan controller 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

i was there στις παλιές εποχές του λαμπ

Τις θυμάμαι αυτές τις φωτο. Έμπνευση και θαυμασμός τότε ως hardware μαθητουδι ... Λογικά 2012 ?

υ.γ. sleeve cables era ( είχα τα αντίστοιχα bitfenix alchemy )

Κάπου εκεί πρέπει να ήταν .Ωραίες εποχές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tambas91 είπε

γενικά οποιος έχει 4080-4090 ίσως να μην αξίζει να αναβαθμίσει σε 5000, θα εξαρτηθεί και απ τα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν... από AMD μεριά αν φτάσουν την 4090 στην επομενη γενιά θα είναι θαύμα, από nvidia αν δώσουν μονο ξερα νούμερα είναι irrelevant μιας και αυτές οι κάρτες θα παίζουν τα πάντα (εκτος αν βγει τίποτα τρελό)

μένει να δούμε τι θα μας δείξει από τεχνολογίες μήπως αξίζει η αναβάθμιση

Δε νομίζω να  υπάρχει μεγάλο leap στην επόμενη γενιά. Χαμηλότερες καταναλώσεις ναι.

Πχ η 5080 ίσα να φτάνει την 4090 και αυτό όχι πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Δε νομίζω να  υπάρχει μεγάλο leap στην επόμενη γενιά. Χαμηλότερες καταναλώσεις ναι.

Πχ η 5080 ίσα να φτάνει την 4090 και αυτό όχι πάντα. 

Tα Rumors λενε για μεγαλο αλμα στις επιδοσεις.
Βεβαια δεν διευκρινιζουν αν θα ειναι σε ολες η μονο στις 5080 5090.
Παντως αν θελει μπορει να παρουσιασει μεγαλες επιδοσεις  γιατι 4060 4060Ti 4070 βγηκαν σκοπιμα ψοφιες με επιδοσεις σαν 3,5 .
Αν παει να ξεφτιλισει την AMD και να την αφησει 2 γενιες πισω θα τις δουμε ολες δυνατες.
Εφαγε αρκετο κραξιμο για τις μικρες,εχασε και καποιες πωλησεις.
Δεν νομιζω να κανει 2η σερι το ιδιο λαθος.
Η AMD θα κυνηγησει το VFM Mid Range(φθηνοτερες 7000 με ονομα 8000) και η Nvidia αντι να ριξει τιμες πιθανοτατα θα κυνηγησει τις επιδοσεις ωστε οι φθηνες AMD να φαινονται αδυναμες.
Αν σου βγαλει μια 5070 με επιδοσεις 4080+ τι θα βγαλει η AMD και ποσο θα το κοστολογισει :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ''μικρές'' δεν ξέρω, πάντως η 5090 θα είναι κλασικά +70% τουλάχιστον απ' την 4090. Μιλάμε για TSMC 3nm, όχι Samsung garbage nodes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Το θέμα είναι ότι θέλοντας ή μη, αποτελεί την μοναδική "λογική" επιλογή χωρίς περιορισμούς. Είναι και ήταν όταν έπαιζε στα 1500€ η καλύτερη επιλογή δεδομένου του τι παίρνεις σε frame"ιπποδύναμη".

Που φτάσαμε....

 

εγώ που την έχω σχεδόν day 1, πάντως ούτε πινακες κάθομαι να κοιτάζω αν με κόψει η ram, και του χρόνου που θα την πουλήσω στην μισή τιμή αγοράς πάλι δεν θα με ενδιαφέρει γιατί 2 χρόνια παίζω απρόσκοπτα την 1 ώρα την ημέρα που χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 33Bird33 είπε

Δε νομίζω να  υπάρχει μεγάλο leap στην επόμενη γενιά. Χαμηλότερες καταναλώσεις ναι.

Πχ η 5080 ίσα να φτάνει την 4090 και αυτό όχι πάντα. 

Αν ισχύσουν οι φήμες μιλάμε για ~+60% άρα η 5080 θα είναι κάνα 20-25% πάνω από 4090 … το θέμα είναι να δούμε με τι άλλες τεχνολογίες θα τις συνοδεύσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Για τις ''μικρές'' δεν ξέρω, πάντως η 5090 θα είναι κλασικά +70% τουλάχιστον απ' την 4090. Μιλάμε για TSMC 3nm, όχι Samsung garbage nodes.

Aν εν τελει ισχυσει αυτο, τοτε και η 5080 θα ειναι πανω απο 4090 κανα 30% πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι περίεργος αν θα βγάλουν 4090s η ti. 

Η οποία θα έχει την τύχη της 3090ti.

Ούτε μήνα δεν έμεινε στα χέρια μου ,ίσως να ήταν η πιο ανούσια κίνηση μετάβασης από 3090 σε 3090ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Aν εν τελει ισχυσει αυτο, τοτε και η 5080 θα ειναι πανω απο 4090 κανα 30% πανω κατω.

Εννοείται ότι η 5080 θα είναι πάνω απ' την 4090, η 5070/5070Ti θα παίξει κοντά στην 4090 λογικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Εννοείται ότι η 5080 θα είναι πάνω απ' την 4090, η 5070/5070Ti θα παίξει κοντά στην 4090 λογικά.

Λογικα ναι..Να δουμε τι θα γινει και με την τιμολογηση κτλπ

https://videocardz.com/newz/asus-reveals-quad-slot-geforce-rtx-4080-super-with-noctua-fans

image.jpeg.fd51a17ac67e6c66ca48f1ed39042592.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BlurayMoviesGreece said:


Αν σου βγαλει μια 5070 με επιδοσεις 4080+ τι θα βγαλει η AMD και ποσο θα το κοστολογισει :P

Αν η NVIDIA κρατήσει την ίδια τιμολογιακή πολιτική , άρα η 5070 βγει στα 600 USD, τότε και με τα σημερινά δεδομένα η AMD μπορεί να βγάλει μια 8800ΧΤ στα 550 USD όπως έκανε με την 7800ΧΤ vs 4070.

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Εννοείται ότι η 5080 θα είναι πάνω απ' την 4090, η 5070/5070Ti θα παίξει κοντά στην 4090 λογικά.

Με τα σημερινά δεδομένα δεν το βλέπω η 5070 να πιάνει την 4090, η 5070Ti ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 5070ti θεωρητικά θα την πιάνει η 5070 θα πιάνει 4080 σίγουρα ίσως την περνάει ελάχιστα. Η 5090 θα πάει στα 150tflops σίγουρα τα παιχνίδια τελείωσαν το path tracing έχει απαιτήσεις μεγάλες. Λογικά σε rt cores θα δούμε πάνω από διπλάσιες επιδόσεις έτσι πρέπει δηλαδή αλλιώς πάλι σε 4Κ path tracing θα τρώει σφαλιάρες η 5090. Αφού ζητάνε τόσα χρήματα τουλάχιστον να πιάσουν τόπο δίνοντας κάτι πραγματικά next gen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...