Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το θέμα είναι ότι θέλοντας ή μη, αποτελεί την μοναδική "λογική" επιλογή χωρίς περιορισμούς. Είναι και ήταν όταν έπαιζε στα 1500€ η καλύτερη επιλογή δεδομένου του τι παίρνεις σε frame"ιπποδύναμη".

Που φτάσαμε....

 

Οχι ειναι τρελα λεφτα τοσα για μια καρτα ουτε λογικη ουτε τιποτα. Στην αναγκη παιξε με dlss ακομα και σε 4Κ. Δεν ειναι λογικη επιλογη τα 2000 ευρω για ενα κομματι hardware ουτε για αστειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ναι εγώ νομίζω είναι εφικτό το top τις λίζας να πιάσει τέτοια νούμερα θα δώσει παραπάνω έμφαση στο rt.

Ακομα και το λυχναρι του Αλαντιν να βρεις και να ζητησεις σε 1 απο τις 3 ευχες να πλησιασουν οι Rx 8000 την 4090 σε RT θα ξαναμπει μεσα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Άντε πάλι τα ίδια

Oκ οταν βγουν θα τις συγκρινω σε video στο youtube ποια παιζει πιο γρηγορα 4κ video.
To οτι καποια σαπακια δεν χρησιμοποιουν RT αλλα λενε οτι εχουν RT στα Average δεν σημαινει οτι δυναμωσαν οι καρτες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι ειναι τρελα λεφτα τοσα για μια καρτα ουτε λογικη ουτε τιποτα. Στην αναγκη παιξε με dlss ακομα και σε 4Κ. Δεν ειναι λογικη επιλογη τα 2000 ευρω για ενα κομματι hardware ουτε για αστειο. 

ανάλογα τι εισοδήματα έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ανάλογα τι εισοδήματα έχεις

Για το 99% του κοσμου δεν εχει λογικη. Τωρα ναι παντα θα υπαρχει το 1% του 1% που θα δωσει και 10000 ευρω για μια καρτα. Για τον κανονα λεω εγω. Εγω προτιμαω να δωσω 2000 ευρω να παω να αγορασω 3 στρεμματα χωραφι απο το να τα δωσω για μια gpu. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ακομα και το λυχναρι του Αλαντιν να βρεις και να ζητησεις σε 1 απο τις 3 ευχες να πλησιασουν οι Rx 8000 την 4090 σε RT θα ξαναμπει μεσα.

εγώ μιλάω για rt τύπου global illumination σαν αυτό που έχει το metro ας πούμε, σε pt που θα σφίγγουν πολύ τα ζωνάρια λογικά θα υπάρχει μεγαλύτερη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για το 99% του κοσμου δεν εχει λογικη. Τωρα ναι παντα θα υπαρχει το 1% του 1% που θα δωσει και 10000 ευρω για μια καρτα. Για τον κανονα λεω εγω. Εγω προτιμαω να δωσω 2000 ευρω να παω να αγορασω 3 στρεμματα χωραφι απο το να τα δωσω για μια gpu. 

Spoiler

Το αυτοκινητο μου έκανε 17400. Πήγα στο Παρίσι τα Χριστούγεννα, μπαίνω στο lafayette και στο Dior είχε κάτι σκουλαρίκια στον πάγκο με 17500. Ε για κάποιον θα είναι λογικό να τα αγοράσει :P

 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το αυτοκινητο μου έκανε 17400. Πήγα στο Παρίσι τα Χριστούγεννα, μπαίνω στο lafayette και στο Dior είχε κάτι σκουλαρίκια στον πάγκο με 17500. Ε για κάποιον θα είναι λογικό :P

 

Βρε δεν υπαρχει λογικη σε αυτα τα νουμερα. Πριν εβλεπα chaser λεει κατι κοκαλα δεινοσαυρου t rex πουληθηκαν 29 εκατομμυρια πριν 3 χρονια. Παρανοια αλλα ο ιδιος ο κοσμος ειναι μεσα στην παρανοια οταν το 1% εχει το 99% των χρηματων του κοσμου. Μην ψαχνουμε λογικη. Και ο Elon εχει 300 δις και λιωνει στο gaming πιστευω να εχει 4090 τουλαχιστον γιατι τις προαλλες διαβαζα οτι η γυναικα κανει παραπονα γιατι δεν αλλαζει το στρωμα στο κρεβατι 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ μιλάω για rt τύπου global illumination σαν αυτό που έχει το metro ας πούμε, σε pt που θα σφίγγουν πολύ τα ζωνάρια λογικά θα υπάρχει μεγαλύτερη διαφορα

Kαλα σε PT δεν το συζητω αλλα τουλαχιστον οταν λεμε για RT Ultra φανταζομαι οτι ολοι μιλαμε για RT και οχι για games που εχουν μια σκια σε ενα θαμνο και τιποτα παραπανω.
Εδω πχ κοιτα ποσα εχει η 7900xtx και μου ποσταρει ο Αιγυπτιος τα Average RT που ουτε ο ιδιος δεν τα πιστευει.
 

Screenshot_30.jpg

Ενω αν δεις Average απο κανονικο RT οι διαφορες ειναι τελειως διαφορετικες.
 

Screenshot_31.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Arkin said:

Βρε δεν υπαρχει λογικη σε αυτα τα νουμερα. Πριν εβλεπα chaser λεει κατι κοκαλα δεινοσαυρου t rex πουληθηκαν 29 εκατομμυρια πριν 3 χρονια. Παρανοια αλλα ο ιδιος ο κοσμος ειναι μεσα στην παρανοια οταν το 1% εχει το 99% των χρηματων του κοσμου. Μην ψαχνουμε λογικη. Και ο Elon εχει 300 δις και λιωνει στο gaming πιστευω να εχει 4090 τουλαχιστον γιατι τις προαλλες διαβαζα οτι η γυναικα κανει παραπονα γιατι δεν αλλαζει το στρωμα στο κρεβατι 😛 

Καλά, τα λεφτά δεν γίνονται με σπατάλες σε GPU.

Παίζει ο Έλον να έχει ξεμείνει με 1660 super και να περιμένει 4060ti από το jmctech 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαλα σε PT δεν το συζητω αλλα τουλαχιστον οταν λεμε για RT Ultra φανταζομαι οτι ολοι μιλαμε για RT και οχι για games που εχουν μια σκια σε ενα θαμνο και τιποτα παραπανω.
Εδω πχ κοιτα ποσα εχει η 7900xtx και μου ποσταρει ο Αιγυπτιος τα Average RT που ουτε ο ιδιος δεν τα πιστευει.
 

Screenshot_30.jpg

Ενω αν δεις Average απο κανονικο RT οι διαφορες ειναι τελειως διαφορετικες.
 

Screenshot_31.jpg

καλά ναι για κανονικό rt είπα και εγώ σαν αυτό που έχει το metro...

τώρα και η AMD δεν είναι καμια εταιριούλα ρε συ εταιρία εκατομμυρίων είναι αν δώσουν λίγο βάση σε αυτό το κομμάτι μπορούν να φτάσουν κοντά και η nvidia θα παίζει μονη της στο πάνω ράφι με 5080-5090.. ελπίζω αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τις κάρτες να μην είναι σαν τον aten και κοιτάξουν να δώσουν μονο raster πάλι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι βγαίνει και κάνα game με σοβαρό RT όμως, όχι 1-2 μόνο. Γιατί αν στην επόμενη γενιά η AMD δώσει +30% raster στην ίδια τιμή θα το κάνω το απονενοημένο διάβημα και θα πάω στους κόκκινους :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...