Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 minutes ago, Retromaniac said:

Πως μπορούμε να δουμε τι μνήμη έχουμε;

Όλες Micron είναι τώρα,απλά θα είναι μια ακόμα παράμετρος που θα πρέπει να λάβουν υπόψιν οι αγοραστές των μελλοντικών καρτών,πέρα από cooling,VRM,phases,noise,ανάμεσα σε gpu partners.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως micron. Είμαι στα +2175 απόλυτα σταθερός. Στα +2200 μπορεί σε βαριά benchmarks να χτυπήσει error και αυτό πολύ σπάνια, σε παιχνίδια με τίποτα. Λέτε να κατεβάσω για να μη γίνει degradation;

image.png.8ed329593e82118e95d36415015c52b6.png

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω για τη 4090,τα όρια για την 4070 δεν τα ξέρω.Αυτός που ανέφερα για το degradation,την είχε συνέχεια έτσι για μήνες,όπως άφησε να εννοηθεί στο post,δεν έτρεχε ένα bench μισή ώρα και μετά έκανε reset.Πάντως η μνήμη του άρχισε να μην είναι σταθερή από τους πρώτους μήνες με το OC στα 1700 και συνέχισε να πέφτει και κάτω από τα 1300 που είναι το stock για 4090.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είπαμε αυτό,όλες Micron έχουν και κατ'επέκταση imo στη θέση του Retromaniac θα κοιτούσα να κατεβάσω το mem oc~1500 και να ανεβάσω τον πυρήνα,ειδικά αν χρησιμοποιεί το oc για gaming<4 ώρες την ημέρα.Αυτά βέβαια όλα είναι με βάση τα post από διάφορους χρήστες στο oc.net με πολύμηνα mem oc,o καθένας εννοείται μπορεί να κάνει ότι θέλει και μπορεί σε άλλον να μην υπάρξει degradation ακόμα και μετά από μήνες,δεν είναι κάτι που εύκολα μπορεί να εξακριβωθεί 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Retromaniac said:

Όντως micron. Είμαι στα +2175 απόλυτα σταθερός. Στα +2200 μπορεί σε βαριά benchmarks να χτυπήσει error και αυτό πολύ σπάνια, σε παιχνίδια με τίποτα. Λέτε να κατεβάσω για να μη γίνει degradation;

Αν παρακολουθείς και memory junction temps και δεν έχεις δει τίποτα κουλό (>85C), δε θ'ανησυχούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panakos_thess είπε

δεν θα ειναι μονο για cyberpunk 4k up 23%?? μηλαμε για τρελο boost

Δεν εχω ιδεα για την ωρα αλλα θα ψαξω να δω και τι εχουν ανεβασει reddit. Τεραστιο boost και μπραβο κατι καλα πηγε στους νεους μεγαλους drivers. 23% ειναι τεραστιο ποσοστο απλα με ενα driver. Κανει playable το path tracing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Δεν εχω ιδεα για την ωρα αλλα θα ψαξω να δω και τι εχουν ανεβασει reddit. Τεραστιο boost και μπραβο κατι καλα πηγε στους νεους μεγαλους drivers. 23% ειναι τεραστιο ποσοστο απλα με ενα driver. Κανει playable το path tracing. 

αν περνει ενας τιτλος ετσι σιγουρα θα εχουν κανει optimized και αρκετους αλλους σιγουρα θα ερθει WHQL με την 4080 σουπερ σαν χαρισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

αν περνει ενας τιτλος ετσι σιγουρα θα εχουν κανει optimized και αρκετους αλλους σιγουρα θα ερθει WHQL με την 4080 σουπερ σαν χαρισμα

Μακαρι μακαρι ειναι πολυ δυνατο νεο και να δουμε οπως λες αν ισχυει και σε αλλα παιχνιδια. Μπραβο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανε πάνω της η πράσινη με την έλευση του fluid motion και πάει να κάνει αντεπίθεση με beta driver που και καλά αυξάνει την επίδοση σε 1παιχνίδι. Που πα ρε nvidia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, hocico0777 said:

Τα κανε πάνω της η πράσινη με την έλευση του fluid motion και πάει να κάνει αντεπίθεση με beta driver που και καλά αυξάνει την επίδοση σε 1παιχνίδι. Που πα ρε nvidia;

πολυ αουτ αυτο που λες να ξερεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.Αφού έκανα το update στο Phantom Liberty και έτρεξα το bench με τα ίδια settings που το τρέξαμε πριν κάνα 2μηνο εδώ ήμουν ~10 fps κάτω.

Το ίδιο αποτέλεσμα έχουν και οι overclockers
https://www.overclock.net/threads/official-nvidia-rtx-4090-owners-club.1800847/page-212?nested_view=1&sortby=oldest#replies
και ίσως αυτό να θέλει η nvidia με το νέο driver να διορθώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...