Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ειχαν παει πολλες καρτες για service την ιδια εποχη και ειχε γινει ενας μικρος πανικος.
Τελικα αποδειχτηκε οτι ολες ηταν μεταχειρισμενες απο miners και ο driver δεν εφταιγε σε τιποτα.
https://www.youtube.com/watch?v=pQDnwpc_k4E&ab_channel=KrisFix-Germany

Την ξερω την υπόθεση, μιλάμε για καμιά 50ρια κάρτες. Δεν το λες κ πολύ καλο δείγμα, θα μπορούσαν να είναι όλες απο το ίδιο mining rig. Όπως και καλά στις Nvidia φταίει το 12pin. Άμα ο χρήστης είναι κουλός, ε δεν θα των σώσει τίποτα.

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

εντάξει σίγουρα, απλά λέω ότι στα release ο πέτσινος κάνει ένα σούσουρο και τρέχουν αρκετοί, ενώ με την amd ίσως να μην σε κάνει να τρέξεις να αγοράσεις από τις πρώτες στιγμές ακόμη και αν έχεις τα χρήματα. Και μετά όσο κάθεσαι και περιμένεις αλλάζουν τα πράγματα.

π.χ. κάποιος με 6700ΧΤ έχει στο μυαλό του να πάρει 7800ΧΤ, αλλά δεν την πήρε στο release γιατί περιμένει να πέσει η τιμή. Μετά όμως βγήκε η 4070 Super και μπορεί αυτός ο ίδιος να την σκεφτεί γιατί έχει έστω και λίγο καλύτερο raster, ίσως μέσα του να "ζημώθηκαν" τα dlss και rt και τα σχετικά και να το κάνει το βήμα. Μπορεί και όχι βέβαια.

Απλά αυτό που θέλω να πω, και από πλευράς marketing, είναι ότι τον πελάτη πρέπει να τον "αρπάζεις" γιατί αν δεν πάθει ένα wow στην αρχή μετά τον αφήνεις και ίσως να πάει αλλού. Το ίδιο συμβαίνει και με την Apple. Κάθε iPhone είναι κατά 95% το ίδιο με το προηγούμενο αλλά κάθε φορά κάπως τα παρουσιάζουν, κάποιο νέο feature υπερπροβάλλουν και ξεπουλάνε σε μισή μέρα τα πρώτα batches.

Μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στην ικανότητα των καρτων σαν hardware, απλά από marketing άποψης.

Καλά δεν το συζητάμε καν. Έχεις απόλυτο δίκιο, στην εποχή μας το μαρκετινγκ αντιπροσωπεύει το 50% των πωλήσεων. Μπορεί να λεω και λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Την ξερω την υπόθεση, μιλάμε για καμιά 50ρια κάρτες. Δεν το λες κ πολύ καλο δείγμα, θα μπορούσαν να είναι όλες απο το ίδιο mining rig. Όπως και καλά στις Nvidia φταίει το 12pin. Άμα ο χρήστης είναι κουλός, ε δεν θα των σώσει τίποτα.

Αν το ψαξεις κιαλο θα δεις και πολλες 3080 3080Ti 3090 3090Τi που θελανε αμεσα αλλαγη στα thermal pads.
Πολλοι μαλιστα στις αγγελιες εγραφαν οτι εχουν κανει αλλαγη στα thermal pads και ειναι ετοιμη με καινουρια.
Παντως εγω προσωπικα Gpu χωρις εγγυηση δεν θα αγοραζα ουτε με 100€.
Τα ειδα και με τη R9 290x.
Σφραγισμενη καινουρια χωρις αποδειξη και χαλασε σε 1.5 χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν το ψαξεις κιαλο θα δεις και πολλες 3080 3080Ti 3090 3090Τi που θελανε αμεσα αλλαγη στα thermal pads.
Πολλοι μαλιστα στις αγγελιες εγραφαν οτι εχουν κανει αλλαγη στα thermal pads και ειναι ετοιμη με καινουρια.
Παντως εγω προσωπικα Gpu χωρις εγγυηση δεν θα αγοραζα ουτε με 100€.
Τα ειδα και με τη R9 290x.
Σφραγισμενη καινουρια χωρις αποδειξη και χαλασε σε 1.5 χρονο.

Καλά οκ είναι και λαχείο η φάση. Θέλει σίγουρα παραπάνω ψάξιμο από το να αγοράσεις καινούργια. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα αυτοκίνητα.

GPU πάντως εχουν περάσει πάνω απο 100 απο τα χέρια μου σε διάφορα συστήματα. 3 απο αυτές εχουν καεί (μια ΑΤΙ, δυο Nvidia και μια AMD). Γενικά πρέπει να κάνεις πολύ κακή χρήση ή να είναι αποτυχία η κάρτα για να γίνει ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Καλά οκ είναι και λαχείο η φάση. Θέλει σίγουρα παραπάνω ψάξιμο από το να αγοράσεις καινούργια. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα αυτοκίνητα.

GPU πάντως εχουν περάσει πάνω απο 100 απο τα χέρια μου σε διάφορα συστήματα. 3 απο αυτές εχουν καεί (μια ΑΤΙ, δυο Nvidia και μια AMD). Γενικά πρέπει να κάνεις πολύ κακή χρήση ή να είναι αποτυχία η κάρτα για να γίνει ζημιά.

Δεν ξερω ισως παλια χαλαγαν πιο ευκολα; πιο συχνα;
2010-2016 καηκαν 6850 6890 R9 290x σε pc με πολυ καλο air flow με 6x 140 fans σε συνθηκες gaming.
https://aerocool.io/product/shark-fan-14cm/
Την ιδια 6850 αγορασαν και 2 φιλοι που επισης καηκαν μετα απο 2-3 χρονια.
2016-2024 η 1060 ειναι σκυλος και εχει τρεξει ατελειωτες ωρες gaming και Deep Learning σε χρηση 24/7

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ξερω ισως παλια χαλαγαν πιο ευκολα; πιο συχνα;
2010-2016 καηκαν 6850 6890 R9 290x σε pc με πολυ καλο air flow με 6x 140 fans σε συνθηκες gaming.
Την ιδια 6850 αγορασαν και 2 φιλοι που επισης καηκαν μετα απο 2-3 χρονια.
2016-2024 η 1060 ειναι σκυλος και εχει τρεξει ατελειωτες ωρες gaming και Deep Learning.

Μια 5850 μου είχε καεί καπου στο 2010 και εμένα, μια rx 390 καπου στο 2017 σε ενα φίλο και μια GTX 470 κάπου ανάμεσα. Γενικά νομίζω κατασκευαστικά έχουν βελτιωθεί τα πράγματα τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Εγω πχ επαιζα 1080p Raster μεχρι το 2021 με εναν 3770(2012) και GTX 1060 6gb(2016).
Πριν τη 1060 ειχα 6850 6890 R9 290X που χαλασαν και πηγα σε 1060.
To budget το ειχα να αναβαθμισω ανα πασα στιγμη αλλα ολα αυτα τα χρονια δεν εβλεπα να υπαρχουν μεγαλες βελτιωσεις τοσο σε Cpu οσο και σε Gpu ανα γενια.
Την αποφαση τη πηρα το 2022 οταν ειδα οτι οι 12th gen και οι Rtx 3000 ηταν πλεον μεγαλη αναβαθμιση σε σχεση με αυτα που ειχα.
Παραλληλα αποφασισα οτι θα παω σε 4Κ οποτε εκανα τις αναλογες κινησεις.

Αντίστοιχο άλμα,περίπου έκανα και γω.

Έμεινα 1080p, έπαιζα games, έβλεπα ταινίες, από το 2009, σε λαπτοπ τότε - έως και σήμερα με 24αρι IPS 144Hz, με στόχο μια πραγματική και αγανακτησμένη αναβάθμιση σε 4Κ120. 

Όπως και το 2019, από i7 2600K (2012 build, παρόλο που άλλαζα κάρτες) σε 8700Κ. Μετέπειτα (2022) άλλαξα σε 12th επειδή πέθανε η τότε Asrock mobo ξανά (2/2) και δεν έβρισκα αντίστοιχη Ζ390 ΙΤΧ.

 

5 hours ago, panakos_thess said:

Σκεφτομαι να ανταλλαξω την 3090 με 6900ΧΤ

Μην τον ακούτε. Όταν είναι πεινασμένος και περιμένει να ψηθεί το ζυγουρι με πατάτες στο φούρνο, χάνει τα λογικά του και τρολλαρει 😜

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αντίστοιχο άλμα,περίπου έκανα και γω.

Έμεινα 1080p, έπαιζα games, έβλεπα ταινίες, από το 2009, σε λαπτοπ τότε - έως και σήμερα με 24αρι IPS 144Hz, με στόχο μια πραγματική και αγανακτησμένη αναβάθμιση σε 4Κ120. 

Όπως και το 2019, από i7 2600K (2012 build, παρόλο που άλλαζα κάρτες) σε 8700Κ.

 

E σε βλεπω για 15600k/15700k και 5080 παρεα με τον Αrkin .
Aν σου αρεσει να παιζεις απο μακρια τσιμπας και μια OLED TV και εισαι κομπλε για μερικα χρονια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

E σε βλεπω για 15600k/15700k και 5080 παρεα με τον Αrkin .
Aν σου αρεσει να παιζεις απο μακρια τσιμπας και μια OLED TV και εισαι κομπλε για μερικα χρονια.

12αρι Χ70Κ είμαι τώρα (edit) ίδιο έχουμε 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

E τοτε εισαι οκ, εγω καταλαβα οτι εισαι με 8700k.

Θα τον άλλαζα όπως και να χει εκείνη την περίοδο καθώς -χωρίς πλάκα - μπουκαλιαζε την 3070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Blu

Και εμενα μου αχρηστευτηκαν 2 Ti 4200, μια 8800GTS, μια GTX680 και μια GTX970 λίγο μετα τριετία όλες. Ολες σε αψογα ρευματα και σε κουτάρες και όχι κουβαδες. Στον αντίποδα οτι κοκκινη εχω πάρει ειναι σκυλί, εκτός απο μια 7970 matrix που γυρισε σπίτι της με συνοπτικές διαδικασίες. Επίσης δεν μας είπες για τους Drivers που ειναι απαράδεκτοι στις κόκκινες αλλά στις πράσινες μυριζουν κιόλας γιασεμί και λεβάντα.

Επεξ/σία από Argonaute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με λέτε εσείς που χρησιμοποιείτε τα καινούργια μπλιμπλίκια(12VHPWR) να σας κάνω μια ερώτηση. Επειδή θέλω να είμαι έτοιμος για το μέλλον λέω να αναβαθμίσω PSU έχει διαφορά αν είναι PCI5 ready(εκτός τα λιγότερα καλώδια)?

Έλεγα να πάω σε κάτι τέτοιο(πάντα κοντά στο 200αρι)

https://www.skroutz.gr/s/39748373/Thermaltake-Toughpower-GF3-1200W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Αλλιώς POWER 12 η 12Μ

Είναι καλύτερα να πας σε αφτερμαρκετ καλώδιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Argonaute είπε

@Blu

Και εμενα μου αχρηστευτηκαν 2 Ti 4200, μια 8800GTS, μια GTX680 και μια GTX970 λίγο μετα τριετία όλες. Ολες σε αψογα ρευματα και σε κουτάρες και όχι κουβαδες. Στον αντίποδα οτι κοκκινη εχω πάρει ειναι σκυλί, εκτός απο μια 7970 matrix που γυρισε σπίτι της με συνοπτικές διαδικασίες. Επίσης δεν μας είπες για τους Drivers που ειναι απαράδεκτοι στις κόκκινες αλλά στις πράσινες μυριζουν κιόλας γιασεμί και λεβάντα.

Πειραζει που δεν εχω βαλει ποτε DDU και τους περναω απο πανω με το Nvidia GForce Experience με ενα κλικ ; :P
 

29 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Δε με λέτε εσείς που χρησιμοποιείτε τα καινούργια μπλιμπλίκια(12VHPWR) να σας κάνω μια ερώτηση. Επειδή θέλω να είμαι έτοιμος για το μέλλον λέω να αναβαθμίσω PSU έχει διαφορά αν είναι PCI5 ready(εκτός τα λιγότερα καλώδια)?

Έλεγα να πάω σε κάτι τέτοιο(πάντα κοντά στο 200αρι)

https://www.skroutz.gr/s/39748373/Thermaltake-Toughpower-GF3-1200W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Αλλιώς POWER 12 η 12Μ

Είναι καλύτερα να πας σε αφτερμαρκετ καλώδιο?

 

Εγω αν αγοραζα σημερα τροφοδοτικο θα πηγαινα στο Corsair RM1000x(Shift) δεν κανει ομως για ολα τα cases γιατι εχει τα καλωδια στο πλαι.
Mε το Corsair RM850x και το Corsair 12VHPWR ειμαι μια χαρα οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα.
Τα aftermarket καλωδια δεν ειναι και οτι καλυτερο, μονο τα εργοστασιακα που βγηκαν για τα Ready.
Δες και αυτο το video που εκανε προσφατα ο Αρης:

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορασαμε την παιχνιδαρα, βαλαμε να κατεβει και τωρα περιμενουμε να λιωσουμε οταν ερθει η καρτα...

 

Spoiler

Screenshot 2024-01-28 222122.pngScreenshot 2024-01-28 172243.jpg

 

Επεξ/σία από icenex
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...