Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

απο την μια εχεις 4060ti 16gb με 499$ msrp και απο την αλλη εχεις 7800xt με 499$ msrp και αυτη που πρεπει να φαει Price drop ειναι η 7800xt ? wtf guys ?  Σας εχει ριξει το πετσινο ο jensen στα ματια και δεν βλεπετε? :P

ολες οι καρτες ειναι ακριβες για αυτο που προσφερουν , το price per frame το κοιτατε καθολου στα review?

Τι εννοείς φίλε ;;

image.jpeg.363429fd35d4b752afe195a3ec2cea08.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

απο την μια εχεις 4060ti 16gb με 499$ msrp και απο την αλλη εχεις 7800xt με 499$ msrp και αυτη που πρεπει να φαει Price drop ειναι η 7800xt ? wtf guys ?  Σας εχει ριξει το πετσινο ο jensen στα ματια και δεν βλεπετε? :P

ολες οι καρτες ειναι ακριβες για αυτο που προσφερουν , το price per frame το κοιτατε καθολου στα review?

Η 7800xt βγηκε στα 650 για εκεινη την τιμη μιλησα και το price drop της ειναι λογικο εκει στα 500 αρχιζει να αποκτα νοημα και ιδανικη τιμη σημερα ειναι τα 450. Για την 4060ti 16gb η ιδανικη τιμη της ειναι 300 ευρω και πολλα λεω αλλα και στα 350 βαρια βαρια ειναι οκ τιμη για αυτα που δινει. Μονο η 4060super αν την βρισκει καποιος στο 600αρι ειναι λογικη τιμη αυτη τη στιγμη σαν συνολο πακετου ολες οι αλλες νεες καρτες ειναι για το αναθεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν βρεις την 4070S στην τιμή της 7800ΧΤ + 10% + 50-80 ευρώ ανάλογα πόσο κοστολογεί ο καθένας τα DLSS2, 3, 3.5, RT, DLSDR, RTX Video (μαμεί αυτό πράγματι), Reflex, κτλ, αυτή είναι η κάρτα για 1440p, αλλιώς και 7800ΧΤ είναι υπερ-κομπλέ.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η 7800xt βγηκε στα 650 για εκεινη την τιμη μιλησα και το price drop της ειναι λογικο εκει στα 500 αρχιζει να αποκτα νοημα και ιδανικη τιμη σημερα ειναι τα 450. Για την 4060ti 16gb η ιδανικη τιμη της ειναι 300 ευρω και πολλα λεω αλλα και στα 350 βαρια βαρια ειναι οκ τιμη για αυτα που δινει. Μονο η 4060super αν την βρισκει καποιος στο 600αρι ειναι λογικη τιμη αυτη τη στιγμη σαν συνολο πακετου ολες οι αλλες νεες καρτες ειναι για το αναθεμα. 

Ναι ρε συ αλλα δεν γινεται να σχολιαζουμε την βελτιωση των τσιπ και να βαζουμε τιμες που μπορει να τις βρουμε στο x-ψ καταστημα ,οταν συγκρινεις προοδο και τιμη κοιτας το Msrp ποσο δλδ κοστολογησε η εταιρια την καρτα που εβγαλε μετα οι τιμες πανε αναλογα με τη ζητηση και την εκαστοτε υλοποιηση. Επισης θα το ξανα πω οι Nvidia καρτες εχου τεραστια διακυμανση απο μια φθηνη σε μια καλη υλοποιηση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι οκ, αλλά είναι πιο meaningfull perf hit. και εντάξει υπάρχει και το dlss. 1440p dlss Q είναι πάρα πολύ κοντά στο native, σχεδόν ίδιο, ενώ fsr q σε 1440p δεν είναι τόσο κοντά. και άντε δεν θες upscaling παίζεις με optimized settings + rt. Οι Ada μπορούν να κάνουν 60αρι (ή ξέρω ΄γω να έχει drops σε σημεία μέσα όμως στο freesync range).

αλλά οκ, για το perf hit I get it.

οχι παντου ομως και σε ολα τα games ,δλδ θυμησου το rt του sottr η του f1 τσαμπα καιει η λαμπα ειναι ,οποτε καποιος που ζοριζεται οικονομικα δεν θα τον νοιάξει αν παιξει το alan wake χωρις Pt ,αφου εκει και η 4070 σκουρα τα βρισκει ,μετα θα πρεπει να σκασει κοντα χιλιαρικο για 4070ti 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι ρε συ αλλα δεν γινεται να σχολιαζουμε την βελτιωση των τσιπ και να βαζουμε τιμες που μπορει να τις βρουμε στο x-ψ καταστημα ,οταν συγκρινεις προοδο και τιμη κοιτας το Msrp ποσο δλδ κοστολογησε η εταιρια την καρτα που εβγαλε μετα οι τιμες πανε αναλογα με τη ζητηση. Επισης θα το ξανα πω οι Nvidia καρτες εχου τεραστια διακυμανση απο μια φθηνη σε μια καλη υλοποιηση.

Το θεμα ειναι οτι το MSRP ειναι απλα ενα νουμερο δεν εχει καμια σχεση με εμας Ευρωπη ποσο μαλλον Ελλαδα. Βαζω τιμες που βρισκουμε οχι απο jmtech αλλα και απο αλλα αξιολογα καταστηματα ωστε να συγκρινουμε. Οπως ειπα για λογικο price drop της 7800xt που ηδη επεσε 2-3 φορες ηταν επομενο να γινει στα 650 δεν ειχε νοημα ετσι πρεπει να γινει και στην απαραδεκτη 4060ti στα 500 ειναι αστεια αγορα και στα 400 το ιδιο συνεχιζει να ειναι κακη τιμη. Δεν ειπα οτι η 7800xt πρεπει να φαει price drop ενω η 4060ti δεν πρεπει. Απλα η πρωτη ηδη εφαγε μερικα και πηγε σε λογικη τιμη εκει στα 500 ενω η δευτερη παραμενει μια απο τις χειροτερες αγορες για σημερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

οχι παντου ομως και σε ολα τα games ,δλδ θυμησου το rt του sottr η του f1 τσαμπα καιει η λαμπα ειναι ,οποτε καποιος που ζοριζεται οικονομικα δεν θα τον νοιάξει αν παιξει το alan wake χωρις Pt ,αφου εκει και η 4070 σκουρα τα βρισκει ,μετα θα πρεπει να σκασει κοντα χιλιαρικο για 4070ti 

ε εντάξει όντως, πιο πολύ μου φαίνεται περίεργο να λέει κάποιος δεν με ενδιαφέρει το rt και από την άλλη να θέλει επιπλέον raster από τη στιγμή που η κάρτα του παίζει μια χαρά στα high. δηλαδή θες επιπλέον raster για να παίζεις ultra; πιο πολλά games υπάρχουν στα οποία το rt κάνει πιο εμφανή διαφορά στα visuals παρά τα ultra. 

άλλο να πεις δεν θέλω rt λόγω του perf hit (το οποίο εντάξει λογικό είναι) και άλλο να λες δεν μου αρέσει το rt τέλος. και σίγουρα υπάρχουν μερικοί που δεν τους αρέσει (και καλά) μόνο και μόνο επειδή το προωθεί ο πέτσινος τόσο πολύ. αλλά εντάξει λίγοι είναι αυτοί.

1 λεπτό πριν, dsi44 είπε

γιατι λες ωραια αστεια.

τι βρήκες αστείο δηλαδή;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Μπα δεν έχω τέτοια κολλήματα με τις εταιρείες αλλά από RX6600 που έχω πιστεύω ότι δεν αξίζει να πάω σε RTX4060 ή RX7600. Θέλω τουλάχιστον μια RX 7700XT ή RTX 4060Ti για να δω αξιόλογη διαφορά.

Την ίδια κάρτα έχουμε. Όταν κάνω upgrade (θα αργήσει) θα πάω τουλάχιστον σε κάρτα επιπέδου 7800 xt ή αντίστοιχη nvidia με τουλάχιστον 16 gb vram.

Skip στις 7000 κ 4000 , θα μείνω με την 6600 τουλάχιστον μέχρι  να κυκλοφορήσουν οι σειρές 8000 / 5000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, aetos1988 said:

Μπα δεν έχω τέτοια κολλήματα με τις εταιρείες αλλά από RX6600 που έχω πιστεύω ότι δεν αξίζει να πάω σε RTX4060 ή RX7600. Θέλω τουλάχιστον μια RX 7700XT ή RTX 4060Ti για να δω αξιόλογη διαφορά.

Τα 16 MB της 4060Ti είναι ψιλοάχρηστα... σίγουρα δεν αξίζουν για να δώσεις €70+ παραπάνω από την 8άρα.

Εγώ θα κράταγα τα χρήματά μου πάντως ή θα'παιρνα καμιά 4070, ίσως και μεταχειρισμένη (πιστεύω θα πέσουν οι τιμές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι οκ, αλλά είναι πιο meaningfull perf hit. και εντάξει υπάρχει και το dlss. 1440p dlss Q είναι πάρα πολύ κοντά στο native, σχεδόν ίδιο, ενώ fsr q σε 1440p δεν είναι τόσο κοντά. και άντε δεν θες upscaling παίζεις με optimized settings + rt. Οι Ada μπορούν να κάνουν 60αρι (ή ξέρω ΄γω να έχει drops σε σημεία μέσα όμως στο freesync range).

αλλά οκ, για το perf hit I get it.

Λογο κακιστου ΤΑΑ σε μερικα παιχνιδια το dlss quality με σωστο sharpening δηλαδη και ακομα καλυτερη εικονα απο το θολο native με TAA ειδικα σε 1440p. Απο τα 24 παιχνιδια που τεσταραν στα 10 εδωσαν προβαδισμα στο DLSS ενω σε 5 τα εβγαλαν στα ιδια με το native να υπερισχυει σε 9 παιχνιδια απο τα 24. Και σε 4K βλεπουμε κατι παρομοιο με 10 παιχνιδια να δινουν καλυτερη εικονα σε dlss quality απο native. Και αυτα απο HU που ειναι αρκετα amd biased συμφωνα με μερικους.

Screenshot-2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

https://www.e-shop.gr/vga-asus-nvidia-geforce-rtx-4060ti-dual-oc-16gb-gddr6-retail-p-PER.607545

Σε αυτή την τιμή μπορείς να πεις ότι είναι τίμια επιλογή!

Δεν αξιζει να δωσεις τοσα για 4060Ti.
H θα παρεις τη 4060Ti 8gb απο το γνωστο μαγαζι στα 380€ και θα περιμενεις 1 μηνα να ερθει μιας και το ψαχνεις καιρο τωρα και δεν καιγεσαι να τη παρεις σημερα ή θα περιμενεις να πεσει κιαλο η 4070.
Τα 16gb δεν θα τα χρειαστεις σχεδον πουθενα εκτος αν τρεχεις Deep Learning και τη θες και για αυτο.
Η 8gb με τη 16gb εχουν τις ιδιες επιδοσεις σε Raster και DLSS/FSR.
Η μονη περιπτωση να δεις διαφορα ειναι να πας να τρεξεις Raster+ RT χωρις DLSS(κατι που δεν κανεις ουτε με 4090) ενω σε DLSS+RT θα ειναι παλι τα ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ε εντάξει όντως, πιο πολύ μου φαίνεται περίεργο να λέει κάποιος δεν με ενδιαφέρει το rt και από την άλλη να θέλει επιπλέον raster από τη στιγμή που η κάρτα του παίζει μια χαρά στα high. δηλαδή θες επιπλέον raster για να παίζεις ultra; πιο πολλά games υπάρχουν στα οποία το rt κάνει πιο εμφανή διαφορά στα visuals παρά τα ultra. 

άλλο να πεις δεν θέλω rt λόγω του perf hit (το οποίο εντάξει λογικό είναι) και άλλο να λες δεν μου αρέσει το rt τέλος. και σίγουρα υπάρχουν μερικοί που δεν τους αρέσει (και καλά) μόνο και μόνο επειδή το προωθεί ο πέτσινος τόσο πολύ. αλλά εντάξει λίγοι είναι αυτοί.

τι βρήκες αστείο δηλαδή;

Δεν ξερω τωρα γενικα πως το βλεπει ο καθενας  αλλα νομιζω ειναι αλλο το δεν με ενδιαφερει και αλλο το δεν μου αρεσει. Μπορει να σου αρεσει αλλα μην σε καιει ρε παιδι μου στην παρουσα στιγμη ,εγω προσωπικα καπως ετσι το βλεπω. Τωρα για το εξτρα raster πιστευω πως υπαρχουν καποιοι που θελουν παραπανω fps λογω hz ,για αυτο και κοιτανε οσο το δυνατον περισσοτερο raster με ενα καλο συνδυασμο σε settings για το οπτικο. Ο καθενας δλδ εχει διαφορετικα κριτηρια και νομιζω ολα ειναι σεβαστα ,δεν θα πουμε εμεις στο καθε ενα τι θα προτιμησει οπως κανει ο κολλητος μου :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λογο κακιστου ΤΑΑ σε μερικα παιχνιδια το dlss quality με σωστο sharpening δηλαδη και ακομα καλυτερη εικονα απο το θολο native με TAA ειδικα σε 1440p. Απο τα 24 παιχνιδια που τεσταραν στα 10 εδωσαν προβαδισμα στο DLSS ενω σε 5 τα εβγαλαν στα ιδια με το native να υπερισχυει σε 9 παιχνιδια απο τα 24. Και σε 4K βλεπουμε κατι παρομοιο με 10 παιχνιδια να δινουν καλυτερη εικονα σε dlss quality απο native. Και αυτα απο HU που ειναι αρκετα amd biased συμφωνα με μερικους.

βρε το ξέρω αλλά δεν το λέω για να μην μου τα πρήζουν, λες και δεν έχω μάτια να δω.

πάντως αν τα ψειρίσεις και το dlss έχει ατέλειες (σχεδόν σε όλα τα games) αλλά ούτε και το native είναι η υπερτατη θεότητα που το έχουν ανάγει αρκετοί. επειδή πρακτικά όλα τα games έχουν TAA, έχει και αυτό θέματα σχεδόν σε όλα τα games επίσης. κάποια θέματα τα διορθώνει το DLSS και κυρίως το DLAA (instability σε subpixel detail π.χ.). Αλλά και το dlss έχει θέματα, edge crawling π.χ. Λογικά το καλύτερο είναι 4Κ native + DLAA αλλά εκεί θες καρτάρα..

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...