Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μεχρι να βγουν οι Rx 7000, το κεντρο των συζητησεων για τις Gpu ηταν το performance jump απο γενια σε γενια.
Ποσο πηρε η xx70 με τη νεα xx70 ποσο πηρε η xx80 με την νεα xx80 και ποσο πηρε η x700xt με την νεα x700xt και η x800xt με τη νεα x800xt.
Ποσο κοστιζει η xx70 και ποσο η νεα xx70 , ποσο κοστιζει η x800xt και η νεα x800xt.
Παντα το ονομα καθοριζε το Entry, Low ,Mid, High range.
Ξαφνικα τα ονοματα εγιναν διακοσμητικα και αδιαφορα.

650€ ειχε οταν βγηκε εχει φαει 2-3 price drops σε 5 μηνες που υπο αλλες συνθηκες θα γινοταν 1 price drop μετα απο 1 χρονο.

Ναι ηταν λογικο να φαει price drop 650 επρεπε να ειχε η 6800xt απλα λογο mining αργησε να πεσει στο 700αρι οπως ολες οι καρτες. Η 7800xt εχει νοημα στα 500 ευρω οχι παραπανω. Ειναι μια 6800xt με ιδιο raster και ελαχιστα καλυτερο ray tracing δεν βελτιωσαν ουτε καν την καταναλωση σε full load. 2 χρονια μετα δηλαδη πρακτικα η ιδια καρτα οποτε επρεπε το price drop για να εχει νοημα στην αργορα. Μεχρι 450-500 ευρω το πολυ ειναι οκ οχι παραπανω ομως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Tambas91 said:

εσύ aten κανεις το λάθος να κοιτάς ξερα πινακάκια με νούμερα, και σου απαντάω... όσο είχα 6800xt έπαιζα όλα τα παιχνίδια που ήθελα με πάνω από 60fps, το +70% θα είχε νόημα αν υπήρχε παιχνίδι που δεν παίζει η κάρτα...  όμως έρχεται το λιζάκι και ο πέτσινος και σου λένε πάρε fsr και dlss οποτε και να μην παίξει οριακά θα τα ανοίξεις και θα παίξεις...

τα παιχνίδια που δεν έπαιζε η κάρτα δε τα παίζει ούτε η 7900xtx, ποιος ο λόγος να πάρω 7900xtx για να παίζω με 100 fps τα singleplayer ???  η 7900xtx πάλι 20 fps βγάζει σε alan wake,cyber,dl2 και γενικά ότι έχει βαρύ rt, αν δε θες να παίξεις αυτά η 6800xt καρταρα δε μασάει μέχρι σήμερα άλλωστε ίδια κάρτα με την 7800xt είναι που μνημονεύουν όλοι

οποτε αφού δε μπορώ να παίξω αυτά τα παιχνίδια και δε δίνει τις τρολιες (features) που δίνει ο πέτσινος εμενα μου φαίνεται ανούσια αναβάθμιση... δε χρειάζεται ντε και καλά να συμφωνήσουμε απλά σου λέω το σκεπτικό μου

(επίσης σύμφωνα πάντα με το διάγραμμα σου αν θέλω να παίξω rt γιατί να μη πάρω 4070τι που να μην πω τσαλαπατάει θα πω απλά νικάει την xtx που βγαίνει και πιο φθηνά???)

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα, άλλο είπες πριν αλλά λες τώρα.

17 hours ago, Tambas91 said:

αν δεις οι πιο διαδεδομένες κάρτες 6700xt και 5700xt μια χαρά υπάρχουν με καλο ποσοστσό και αυτές και η 6800xt... τα στοιχεια αυτά είναι του δεκεμβρίου ίσως τους επόμενους μήνες να αρχίσει να φαίνεται δειλά δειλά και η 7800xt. το κακό με αυτή την κάρτα είναι ότι οποιος είχε από 6700xt και πάνω του είναι άχρηστη... γι αυτό βλέπεις στο γράφημα την 7900xtx που τουλάχιστον είχε κάτι να δώσει σαν αναβάθμιση

 

Το θέμα είναι ότι γενίκευσες κάτι ενώ τώρα μιλάς αποκλειστικά για προσωπικές σου προτιμήσεις.  Είτε έχεις AMD είτε NVIDIA κάρτα και το upgrade σου δίνει 50-70% παραπάνω τότε σίγουρα δεν είναι άχρηστο και βέβαια δεν είναι αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε.

 

 

42 minutes ago, Tambas91 said:

 

τα παιχνίδια που δεν έπαιζε η κάρτα δε τα παίζει ούτε η 7900xtx, ποιος ο λόγος να πάρω 7900xtx

Μάλλον γράφεις χωρίς να βλέπεις τις επιδόσεις τις κάθε κάρτας,

Alan Wake ,  η 6800ΧΤ ΔΕΝ παίζει σε Native 4Κ Raster ενώ η 7900ΧΤΧ βγάζει 60fps

alan-wake-2-3840-2160.png

Σε RT η 7900ΧΤΧ θα μπορεί να παίξει σε 4Κ με FSR Quality (1440p) στα 47-50fps , η 6800XT απλά δεν. 

rt-alan-wake-2-2560-1440.png

Για κάποιον που έχει 6800ΧΤ σου φαίνεται άχρηστη η ναχαμε να λέγαμε την αναβάθμιση σε 7900ΧΤΧ ??

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

επίσης να πω κάτι πάνω σε αυτό, που το έχω στο μυαλό μου καιρό αλλά δεν το λέω γιατί είμαι σίγουρος ότι θα μου την πέσουν οι κόκκινοι.

Λέει κάποιος ότι δεν τον νοιάζει το RT, το οποίο είναι απολύτως σεβαστό. Από την άλλη όμως γιατί να θες να πάρεις καινούργια κάρτα ενώ η κάρτα που ήδη έχεις κρατάει ακόμη στα high settings αντί για ultra; Αφού δεν σε νοιάζει το RT, που RT ON vs OFF σχεδόν πάντα κάνει μεγαλύτερη διαφορά από raster ultra vs high, σε νοιάζουν τα ultra settings που κάνουν μικρότερη διαφορά στα visuals; something does not add up. Δηλαδή θα πάρεις κάρτα για να παίζεις στα ultra; Βάλε high. Μιλάω για περιπτώσεις που η τωρινή σου κάρτα την παλεύει, όχι να είναι χρέπι που την έχεις 8 χρόνια.

Μη φοβάσαι Γιάννη θα μπούμε ασπίδα εγώ και ο blu, μίλα άφοβα 

12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα, άλλο είπες πριν αλλά λες τώρα.

 

Το θέμα είναι ότι γενίκευσες κάτι ενώ τώρα μιλάς αποκλειστικά για προσωπικές σου προτιμήσεις.  Είτε έχεις AMD είτε NVIDIA κάρτα και το upgrade σου δίνει 50-70% παραπάνω τότε σίγουρα δεν είναι άχρηστο και βέβαια δεν είναι αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε.

 

 

Είπα ότι από 6700χτ και πάνω είναι άχρηστη αγορά (εκτός αν θες να ανέβεις ανάλυση) σου εξήγησα και το σκεπτικό μου τώρα αν το πρόβλημα είναι ότι δεν είπα εξαρχής «κατά τη γνώμη μου» το διορθώνω τώρα να συνεχίσουμε τις ζωές μας .. ούτως η άλλως στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε ρε μπαγάσα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

επίσης να πω κάτι πάνω σε αυτό, που το έχω στο μυαλό μου καιρό αλλά δεν το λέω γιατί είμαι σίγουρος ότι θα μου την πέσουν οι κόκκινοι.

Λέει κάποιος ότι δεν τον νοιάζει το RT, το οποίο είναι απολύτως σεβαστό. Από την άλλη όμως γιατί να θες να πάρεις καινούργια κάρτα ενώ η κάρτα που ήδη έχεις κρατάει ακόμη στα high settings αντί για ultra; Αφού δεν σε νοιάζει το RT, που RT ON vs OFF σχεδόν πάντα κάνει μεγαλύτερη διαφορά από raster ultra vs high, σε νοιάζουν τα ultra settings που κάνουν μικρότερη διαφορά στα visuals; something does not add up. Δηλαδή θα πάρεις κάρτα για να παίζεις στα ultra; Βάλε high. Μιλάω για περιπτώσεις που η τωρινή σου κάρτα την παλεύει, όχι να είναι χρέπι που την έχεις 8 χρόνια.

Θεωρω πως καποιος θα το κανει αυτο για να μειωση την χασουρα μαλλον δλδ θα πουλησει σε καλυτερη τιμη την καρτα που ειχε και ετσι θα βαλει λιγοτερο για αγορα καινουριας + οτι θα παρει καινουρια καρτα με φουλ εγγύηση.

Επισης το performance hit ρε παιδες του pt/rt  δεν εχει καμια επαφη με το hit απο high σε ultra

1 ώρα πριν, icenex είπε

Μην κάνω όλους όσους με ρώτησαν τι πήρα quote.. οπότε πάει προς όλους σας η απάντηση. 

Zotac trinity πρώτη φορά την συγκεκριμένη μάρκα ελπίζω να μην την πατήσουμε.

https://www.bestprice.gr/item/2159332379/zotac-geforce-rtx-4070-super-12gb-gddr6x-trinity-black-edition-karta-grafikwn.html

Μια χαρα ,με το καλο να σου ερθει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

Μη φοβάσαι Γιάννη θα μπούμε ασπίδα εγώ και ο blu, μίλα άφοβα 

Είπα ότι από 6700χτ και πάνω είναι άχρηστη αγορά (εκτός αν θες να ανέβεις ανάλυση) σου εξήγησα και το σκεπτικό μου τώρα αν το πρόβλημα είναι ότι δεν είπα εξαρχής «κατά τη γνώμη μου» το διορθώνω τώρα να συνεχίσουμε τις ζωές μας .. ούτως η άλλως στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε ρε μπαγάσα :P

😁

Nvidia-Tattoo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, aetos1988 said:

https://www.e-shop.gr/vga-asus-nvidia-geforce-rtx-4060ti-dual-oc-16gb-gddr6-retail-p-PER.607545

Σε αυτή την τιμή μπορείς να πεις ότι είναι τίμια επιλογή!

Ούτε καν. Ένα 500άρικο για 4060ti δενπαμεκαλά. Μ'αρέσει που έχει και αρχική τιμή 599!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Ούτε καν. Ένα 500άρικο για 4060ti δενπαμεκαλά. Μ'αρέσει που έχει και αρχική τιμή 599!

Το λέω επειδή είναι η έκδοση με τα 16GB vram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aetos1988 είπε

Το λέω επειδή είναι η έκδοση με τα 16GB vram

Η 4060ti 16gb εχει νοημα στα <350 ευρω. Που πρακτικα τα 16gb vram ειναι τελειως αχρηστα μιας και ο πυρηνας ειναι για πεταμα. 12 να ειχε απο την αρχη επρεπε οχι 8 και να εβγαινε στα 350 ευρω max. Στα 350+ εννοειται ουτε για αστειο. Ειναι 40% κατω απο 7800xt που εχει λιγο παραπανω τιμη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Alan Wake ,  η 6800ΧΤ ΔΕΝ παίζει σε Native 4Κ Raster ενώ η 7900ΧΤΧ βγάζει 60fps

Σου απάντησα και σε αυτό φιλαράκι μου … γι αυτό έφτιαξε το fsr η θεία που εγώ το ανοίγω πάντα ούτως η άλλως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, aetos1988 said:

Το λέω επειδή είναι η έκδοση με τα 16GB vram

Αν θες ντε και καλά nvidia, πάρε μια 4060 σκέτη να κάνεις τη δουλειά σου ή μάζεψε για 4070 (γνώμη μου).

4060ti 8/16 τσάμπα τα λεφτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι ηταν λογικο να φαει price drop 650 επρεπε να ειχε η 6800xt απλα λογο mining αργησε να πεσει στο 700αρι οπως ολες οι καρτες. Η 7800xt εχει νοημα στα 500 ευρω οχι παραπανω. Ειναι μια 6800xt με ιδιο raster και ελαχιστα καλυτερο ray tracing δεν βελτιωσαν ουτε καν την καταναλωση σε full load. 2 χρονια μετα δηλαδη πρακτικα η ιδια καρτα οποτε επρεπε το price drop για να εχει νοημα στην αργορα. Μεχρι 450-500 ευρω το πολυ ειναι οκ οχι παραπανω ομως. 

απο την μια εχεις 4060ti 16gb με 499$ msrp και απο την αλλη εχεις 7800xt με 499$ msrp και αυτη που πρεπει να φαει Price drop ειναι η 7800xt ? wtf guys ?  Σας εχει ριξει το πετσινο ο jensen στα ματια και δεν βλεπετε? :P

ολες οι καρτες ειναι ακριβες για αυτο που προσφερουν , το price per frame το κοιτατε καθολου στα review?

Aπο την μια λες δεν κοιτας το ονομα και απο την αλλη το κοιτας. Οπως για τον blue δεν ειναι με αλλαγμενο ονομα οι 4xxx γτ  κοιταει λεει το chip. Aντε να ρωτησω παλι ,ποσα cus εχει η 7800xt και ποσα η 6800xt ?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Αν θες ντε και καλά nvidia, πάρε μια 4060 σκέτη να κάνεις τη δουλειά σου ή μάζεψε για 4070 (γνώμη μου).

4060ti 8/16 τσάμπα τα λεφτά.

Μπα δεν έχω τέτοια κολλήματα με τις εταιρείες αλλά από RX6600 που έχω πιστεύω ότι δεν αξίζει να πάω σε RTX4060 ή RX7600. Θέλω τουλάχιστον μια RX 7700XT ή RTX 4060Ti για να δω αξιόλογη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Επισης το performance hit ρε παιδες του pt/rt  δεν εχει καμια επαφη με το hit απο high σε ultra

ναι οκ, αλλά είναι πιο meaningfull perf hit. και εντάξει υπάρχει και το dlss. 1440p dlss Q είναι πάρα πολύ κοντά στο native, σχεδόν ίδιο, ενώ fsr q σε 1440p δεν είναι τόσο κοντά. και άντε δεν θες upscaling παίζεις με optimized settings + rt. Οι Ada μπορούν να κάνουν 60αρι (ή ξέρω ΄γω να έχει drops σε σημεία μέσα όμως στο freesync range).

αλλά οκ, για το perf hit I get it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...