Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Ο πετσινος πηγε να το κανει και δεν το εκανε, στη τελικη η 4070Ti ειναι το ιδιο chip με τις υπολοιπες 4070, 4070S.
H θεια Λυσσα ομως το εκανε, βαφτισε την 7800xt σε 7900xtx και ολες οι απο κατω βγηκαν οτι ναναι αποδοση/name και συγκριτικα με τις 6000 δεν ειδαμε κανενα performance jump.
Παρολα αυτα ενω του πετσινου μας κακοφανηκε μονο και μονο στην ιδεα οτι πηγε να το κανει, της θειας Λυσσα ειναι νορμαλ και αν το πεις σε μερικους θα σου πουν οτι το ονομα δεν εχει σημασια .🤡
Αντι να κραξουν αντιστοιχα , δεν τρεχει τιποτα ολα καλα.

Και η nvidia έκανε ακριβώς το ίδιο, η 4060 είναι 4050 και η 4070 --> 4060 , προφανώς το ίδιο έκανε και η AMD αφού είναι καρτέλ και αυτό φαίνεται όχι μόνο από την συνεννοημένη αύξηση τιμών αλλά και από τα ίδια specs.

Lower tier cores σε μετονομασία σε μεγαλύτερο.

60 (4060/7600) tier 16gb clam shell με σακατεμένο bus για να μην μπορεί να τα αξιοποιήσει, και λίγο παραπάνω L1 ίσα ίσα να γίνει κουτσά στραβά η δουλεία.

70 (4070/7700) tier που έχει ικανό core αλλά με 12gb για να έχει μικρή διάρκεια ζωής και να θες αναβάθμιση .

Οπότε, όχι,  δεν μας κακοφάνηκε μόνο του πέτσινου.... και η amd μια χαρά κράξιμο τρώει, δεν ξέρω που είδες το αντίθετο.

Επεξ/σία από Havik
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Havik είπε

Και η nvidia έκανε ακριβώς το ίδιο, η 4060 είναι 4050 και η 4070 --> 4060 , προφανώς το ίδιο έκανε και η AMD αφού είναι καρτέλ και αυτό φαίνεται όχι μόνο από τις συνεννοημένη αύξηση τιμών αλλά και από τα ίδια specs.

Lower tier cores σε μετονομασία σε μεγαλύτερο.

60 tier 16gb clam shell με σακατεμένο bus για να μην μπορεί να τα αξιοποιήσει, και λίγο παραπάνω L1 ίσα ίσα να γίνει κουτσά στραβά η δουλεία.

70 tier που έχει ικανό core αλλά με 12gb για να έχει μικρή διάρκεια ζωής και να θες αναβάθμιση .

Οπότε, όχι,  δεν μας κακοφάνηκε μόνο του πέτσινου.... και η amd μια χαρά κράξιμο τρώει, δεν ξέρω που είδες το αντίθετο.

Πες τα ρε φίλε. Η 4060 ti που ξεκινά στο σκρουτζ από 400 ευρώ (και φτάνει μέχρι 700) έχει 128 bit bus και 8 pcie lanes.

50 tier είναι και μάλιστα με το ζόρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην κάνω όλους όσους με ρώτησαν τι πήρα quote.. οπότε πάει προς όλους σας η απάντηση. 

Zotac trinity πρώτη φορά την συγκεκριμένη μάρκα ελπίζω να μην την πατήσουμε.

https://www.bestprice.gr/item/2159332379/zotac-geforce-rtx-4070-super-12gb-gddr6x-trinity-black-edition-karta-grafikwn.html

Επεξ/σία από icenex
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Tambas91 said:

ωραία όλα αυτά αλλα ξαναλέω έχοντας την 6800xt ακόμα και σε 4k έπαιζε τα πάντα, όπου χρειαζόταν κούμπωνες και ένα fsr και ήσουν κομπλέ... το να πάω σε xtx θα μου έδινε ένα +50 χοντρικά να το κάνω τι? από τα 60 να πάω στα 90? απ την άλλη πήρα πολύ καλύτερο rt, dlss+fsr,fg,dldsr,rtxvideo τι να σου πω στα δικά μου ματια με τη δίκια μου λογική η xtx θα ήταν αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε...

 

 To 73% σε 4Κ RT από 6800ΧΤ σε 7900ΧΤΧ είναι αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε ??  Πραγματικά η κάτι δεν καταλαβαίνω η δεν τα λες καλά.

relative-performance-rt-3840-2160.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Havik είπε

Και η nvidia έκανε ακριβώς το ίδιο, η 4060 είναι 4050 και η 4070 --> 4060 , προφανώς το ίδιο έκανε και η AMD αφού είναι καρτέλ και αυτό φαίνεται όχι μόνο από την συνεννοημένη αύξηση τιμών αλλά και από τα ίδια specs.

Lower tier cores σε μετονομασία σε μεγαλύτερο.

60 (4060/7600) tier 16gb clam shell με σακατεμένο bus για να μην μπορεί να τα αξιοποιήσει, και λίγο παραπάνω L1 ίσα ίσα να γίνει κουτσά στραβά η δουλεία.

70 (4070/7700) tier που έχει ικανό core αλλά με 12gb για να έχει μικρή διάρκεια ζωής και να θες αναβάθμιση .

Οπότε, όχι,  δεν μας κακοφάνηκε μόνο του πέτσινου.... και η amd μια χαρά κράξιμο τρώει, δεν ξέρω που είδες το αντίθετο.

H 4060 και η 4070 ΔΕΝ ειναι 4050 4060.
Μπορεις να το εξακριβωσεις απο το chip.
Η 4060 ειναι AD106 και οι 4070 4070S 4070Ti ειναι AD104. 
Αν η 4070 ηταν ΑD106 ή AD107 τοτε ναι θα ηταν rename.
To bus oυτως η αλλως τους ειναι αχρηστο με τοσα λιγα cuda cores το ιδιο και η παραπανω Vram(αν ειχαν).
Τα ονοματα ειναι σωστα απλα τις εβγαλε σκοπιμα με μειωμενες επιδοσεις για να πουλησει τις 3060 3060Τi 3070 3070Ti 3080.
Aντι να δωσει στη 4070 7000cuda cores της εδωσε 5888 με αποτελεσμα να υπαρχει τεραστια διαφορα απο 4070 σε 4070Ti ενω κανονικα θα επρεπε να απεχουν καμια 500αρια οπως η 4070S.
Παρολα αυτα υπαρχει αυξηση στις επιδοσεις απο 3070 σε 4070 ακομα και κουτσουρεμενη.
Απο 6800xt σε 7800xt η διαφορα ειναι 2-3% αρα κατι δεν παει καλα.
Η νεα γενια ειναι μουφα ή επεσε rename και μας παρουσιαζουν αλλα για αλλα με την 7900xtx να ειναι η πραγματικη 7800xt και ουσιαστικη αναβαθμιση της 6800xt.
Εκει ομως θα επρεπε να στη χρεωσει 680$ και οχι 1000$.

Καταλαβαινεις που το παω;
O ενας σου εδωσε τα σωστα ονοματα με καποιες με μειωμενες επιδοσεις αλλα στη σωστη τιμη.
Ο αλλος σου εδωσε μουφα ονοματα  για δηθεν παραπανω επιδοσεις σε ακριβοτερη τιμη.
Αρα τωρα καθομαστε και συζηταμε για τη φθηνη 7800xt(7700xt) των 500€ ενω θα επρεπε να συζηταμε για την ακριβη "7800xt"(7900xtx) των 1000€
 

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 To 73% σε 4Κ RT από 6800ΧΤ σε 7900ΧΤΧ είναι αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε ??  Πραγματικά η κάτι δεν καταλαβαίνω η δεν τα λες καλά.

relative-performance-rt-3840-2160.png

Αφου εσας δεν σας νοιαζει το RT και παιζετε μονο Raster τι ασχολεισαι :P
Στους τυφλους κυριαρχει ο μονοφθαλμος.
Επειδη ειχε μουφα RT στις 6000 και εγινε λιγο καλυτερο στις 7000 εγιναν καρταρες, αλλα στην ουσια προσπαθουν να φτασουν τις RTX 3000.
Moυ αρεσει που διαλεξες και το 4Κ που ουτε σε 1440p δεν μπορουν RT Ultra.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:


 

Αφου εσας δεν σας νοιαζει το RT και παιζετε μονο Raster τι ασχολεισαι :P
Στους τυφλους κυριαρχει ο μονοφθαλμος.
Επειδη ειχε μουφα RT στις 6000 και εγινε λιγο καλυτερο στις 7000 εγιναν καρταρες, αλλα στην ουσια προσπαθουν να φτασουν τις RTX 3000.
Moυ αρεσει που διαλεξες και το 4Κ που ουτε σε 1440p δεν μπορουν RT Ultra.

LOL ρε Blue,  διάβαζε πριν αρχίσεις να γράφεις.

2 hours ago, Tambas91 said:

ωραία όλα αυτά αλλα ξαναλέω έχοντας την 6800xt ακόμα και σε 4k έπαιζε τα πάντα, όπου χρειαζόταν κούμπωνες και ένα fsr και ήσουν κομπλέ... το να πάω σε xtx θα μου έδινε ένα +50 χοντρικά να το κάνω τι? από τα 60 να πάω στα 90? απ την άλλη πήρα πολύ καλύτερο rt, dlss+fsr,fg,dldsr,rtxvideo τι να σου πω στα δικά μου ματια με τη δίκια μου λογική η xtx θα ήταν αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

LOL ρε Blue,  διάβαζε πριν αρχίσεις να γράφεις.

 

Nαι το +50% στο λεει σε 4Κ Raster οχι σε 4K RT.
Για αυτο λεει απο τα 60 θα παει 90.
Aν ηθελε να παιξει 4Κ RT ουτε η 7900xtx δεν ειναι ικανη και σιγουρα δεν εχει 60 η 6800xt σε 4Κ RT για να παει στα 90.

Screenshot_29.jpg

Screenshot_30.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Nαι το +50% στο λεει σε 4Κ Raster οχι σε 4K RT.
Για αυτο λεει απο τα 60 θα παει 90.
Aν ηθελε να παιξει 4Κ RT ουτε η 7900xtx δεν ειναι ικανη και σιγουρα δεν εχει 60 η 6800xt σε 4Κ RT για να παει στα 90.

 

 

Reading Comprehension  problems ???

Τέλος, δεν απαντάω σε troll post ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Reading Comprehension  problems ???

Τέλος, δεν απαντάω σε troll post ξανά.

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

ωραία όλα αυτά αλλα ξαναλέω έχοντας την 6800xt ακόμα και σε 4k έπαιζε τα πάντα, όπου χρειαζόταν κούμπωνες και ένα fsr και ήσουν κομπλέ... το να πάω σε xtx θα μου έδινε ένα +50 χοντρικά να το κάνω τι? από τα 60 να πάω στα 90? απ την άλλη πήρα πολύ καλύτερο rt, dlss+fsr,fg,dldsr,rtxvideo τι να σου πω στα δικά μου ματια με τη δίκια μου λογική η xtx θα ήταν αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε...

αν ανατρέξεις πίσω πριν βγούν οι κάρτες amd ήθελα να πάρω το λιζάκι όμως θέλει να παίξει τα παιχνίδια του πέτσινου με τους δικούς του κανόνες... ας βγάλει κάτι που να αξίζει την επομενη γενιά εγώ πρώτος θα αγοράσω

Screenshot_31.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 To 73% σε 4Κ RT από 6800ΧΤ σε 7900ΧΤΧ είναι αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε ??  Πραγματικά η κάτι δεν καταλαβαίνω η δεν τα λες καλά.

relative-performance-rt-3840-2160.png

εσύ aten κανεις το λάθος να κοιτάς ξερα πινακάκια με νούμερα, και σου απαντάω... όσο είχα 6800xt έπαιζα όλα τα παιχνίδια που ήθελα με πάνω από 60fps, το +70% θα είχε νόημα αν υπήρχε παιχνίδι που δεν παίζει η κάρτα...  όμως έρχεται το λιζάκι και ο πέτσινος και σου λένε πάρε fsr και dlss οποτε και να μην παίξει οριακά θα τα ανοίξεις και θα παίξεις...

τα παιχνίδια που δεν έπαιζε η κάρτα δε τα παίζει ούτε η 7900xtx, ποιος ο λόγος να πάρω 7900xtx για να παίζω με 100 fps τα singleplayer ???  η 7900xtx πάλι 20 fps βγάζει σε alan wake,cyber,dl2 και γενικά ότι έχει βαρύ rt, αν δε θες να παίξεις αυτά η 6800xt καρταρα δε μασάει μέχρι σήμερα άλλωστε ίδια κάρτα με την 7800xt είναι που μνημονεύουν όλοι

οποτε αφού δε μπορώ να παίξω αυτά τα παιχνίδια και δε δίνει τις τρολιες (features) που δίνει ο πέτσινος εμενα μου φαίνεται ανούσια αναβάθμιση... δε χρειάζεται ντε και καλά να συμφωνήσουμε απλά σου λέω το σκεπτικό μου

(επίσης σύμφωνα πάντα με το διάγραμμα σου αν θέλω να παίξω rt γιατί να μη πάρω 4070τι που να μην πω τσαλαπατάει θα πω απλά νικάει την xtx που βγαίνει και πιο φθηνά???)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να πω ότι συμφωνώ με τον Aten, και ότι το όνομα δεν έχει και τόσο σημασία, αλλά είναι λίγο τσάτσικη τακτική, γιατί κάποιος που δεν ασχολείται και πολύ και βλέπει μόνο τα ονόματα θα δει 7800ΧΤ, το 8 δηλαδή, και θα πει "ααα top tier κάρτα" ενώ στην πραγματικότητα είναι κατά 90% ίδια με την 6800ΧΤ σε χαμηλότερη τιμή. Φυσικά και ο πέτσινος κάνει τα δικά του τα γνωστά και τα έχουμε αναλύσει, αλλά όχι ότι και η Λίζα είναι αγία.

Σε κάθε περίπτωση εμένα το όνομα είναι το τελευταίο που με απασχολεί (και την 7900Χ GRE θα πρότεινα άνετα παρόλο που το όνομα είναι απίστευτα γελοίο) και για 1440p η 7800ΧΤ είναι μια χαρά στην τιμή που έχει φτάσει τώρα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το ονομα δεν εχει σημασια πουθενα. Σημασια εχει τι επιδοσεις περνεις αναλογικα με τα χρηματα. 

Ναι απο 6800xt σε 7800xt περνεις ενα 3% αλλα η τιμη επεσε απο τα 750 στα 500.

Ναι απο 3070 σε 4070 περνεις ενα 30% αλλα αναλογικα ανεβηκε και η τιμη ενα 20%. 

Ναι απο 3080 σε 4080 περνεις κοντα 45-50% αλλα αναλογικα και η τιμη ανεβηκε ενα 60-70%. Οποτε ολα εχουν να κανουν με ratio τιμη/επιδοσεων. Τα ονοματα ειναι το τελευταιο που πρεπει να μας νοιαζει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Γενικά να πω ότι συμφωνώ με τον Aten, και ότι το όνομα δεν έχει και τόσο σημασία, αλλά είναι λίγο τσάτσικη τακτική, γιατί κάποιος που δεν ασχολείται και πολύ και βλέπει μόνο τα ονόματα θα δει 7800ΧΤ, το 8 δηλαδή, και θα πει "ααα top tier κάρτα" ενώ στην πραγματικότητα είναι κατά 90% ίδια με την 6800ΧΤ σε χαμηλότερη τιμή. Φυσικά και ο πέτσινος κάνει τα δικά του τα γνωστά και τα έχουμε αναλύσει, αλλά όχι ότι και η Λίζα είναι αγία.

Σε κάθε περίπτωση εμένα το όνομα είναι το τελευταίο που με απασχολεί (και την 7900Χ GRE θα πρότεινα άνετα παρόλο που το όνομα είναι απίστευτα γελοίο) και για 1440p η 7800ΧΤ είναι μια χαρά στην τιμή που έχει φτάσει τώρα.

Μεχρι να βγουν οι Rx 7000, το κεντρο των συζητησεων για τις Gpu ηταν το performance jump απο γενια σε γενια.
Ποσο πηρε η xx70 με τη νεα xx70 ποσο πηρε η xx80 με την νεα xx80 και ποσο πηρε η x700xt με την νεα x700xt και η x800xt με τη νεα x800xt.
Ποσο κοστιζει η xx70 και ποσο η νεα xx70 , ποσο κοστιζει η x800xt και η νεα x800xt.
Παντα το ονομα καθοριζε το Entry, Low ,Mid, High range.
Ξαφνικα τα ονοματα εγιναν διακοσμητικα και αδιαφορα.

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οντως το ονομα δεν εχει σημασια πουθενα. Σημασια εχει τι επιδοσεις περνεις αναλογικα με τα χρηματα. 

Ναι απο 6800xt σε 7800xt περνεις ενα 3% αλλα η τιμη επεσε απο τα 750 στα 500.

Ναι απο 3070 σε 4070 περνεις ενα 30% αλλα αναλογικα ανεβηκε και η τιμη ενα 20%. 

Ναι απο 3080 σε 4080 περνεις κοντα 45-50% αλλα αναλογικα και η τιμη ανεβηκε ενα 60-70%. Οποτε ολα εχουν να κανουν με ratio τιμη/επιδοσεων. Τα ονοματα ειναι το τελευταιο που πρεπει να μας νοιαζει.

650€ ειχε οταν βγηκε εχει φαει 2-3 price drops σε 5 μηνες που υπο αλλες συνθηκες θα γινοταν 1 price drop μετα απο 1 χρονο.
Τωρα την αγοραζεις 500€ και μονο απο το γνωστο καταστημα, οσοι την εχουν ηδη εχουν δωσει 590-650€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τα παιχνίδια που δεν έπαιζε η κάρτα δε τα παίζει ούτε η 7900xtx, ποιος ο λόγος να πάρω 7900xtx για να παίζω με 100 fps τα singleplayer ???  η 7900xtx πάλι 20 fps βγάζει σε alan wake,cyber,dl2 και γενικά ότι έχει βαρύ rt, αν δε θες να παίξεις αυτά η 6800xt καρταρα δε μασάει μέχρι σήμερα άλλωστε ίδια κάρτα με την 7800xt είναι που μνημονεύουν όλοι

επίσης να πω κάτι πάνω σε αυτό, που το έχω στο μυαλό μου καιρό αλλά δεν το λέω γιατί είμαι σίγουρος ότι θα μου την πέσουν οι κόκκινοι.

Λέει κάποιος ότι δεν τον νοιάζει το RT, το οποίο είναι απολύτως σεβαστό. Από την άλλη όμως γιατί να θες να πάρεις καινούργια κάρτα ενώ η κάρτα που ήδη έχεις κρατάει ακόμη στα high settings αντί για ultra; Αφού δεν σε νοιάζει το RT, που RT ON vs OFF σχεδόν πάντα κάνει μεγαλύτερη διαφορά από raster ultra vs high, σε νοιάζουν τα ultra settings που κάνουν μικρότερη διαφορά στα visuals; something does not add up. Δηλαδή θα πάρεις κάρτα για να παίζεις στα ultra; Βάλε high. Μιλάω για περιπτώσεις που η τωρινή σου κάρτα την παλεύει, όχι να είναι χρέπι που την έχεις 8 χρόνια.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...