Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

μα είναι και λογικό αυτό που λες γιατί από τη μια έχεις ένα υποδεέστερο προϊόν οποτε ποντάρεις στην τιμή του και ποσο χαμηλότερα μπορείς να το πάρεις.. και εγώ ήθελα να πληρώσω λιγότερα όταν είδα όμως τι μου παρέχει πήγα αλλου, αν με ένοιαζε μονο το raster πάντως την 6800xt δε θα την άλλαζα αφού έπαιζε τα πάντα

αυτό. έχω την αίσθηση ότι amd κάρτα θα άλλαξεις όταν τα φτύσει εντελώς, ενώ ο πέτσινος σου πετάει το τυράκι με όλες τις τεχνολογίες και αν εκείνη την περίοδο έχεις το budget κάπως πάει το χέρι από μόνο του, χαχαχ. Και εγώ από 2060 που είχα, έλεγα για 6700ΧΤ, αλλά τελικά δεν κρατήθηκα, χαχα. Δεν λέω ότι το κάνουν όλοι αυτό, αλλά συμβαίνει πιστεύω να "θαμπωθείς" από τα extra του πέτσινου και να αναβαθμίσεις ακόμη και να μην το χρειάζεσαι 100%

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

24 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

και επίσης κάτι άλλο που παρατηρώ εδώ στο forum τουλάχιστον είναι ότι οι nvidia-κηδες είμαστε με το πορτοφόλι έτοιμο μόλις βγουν οι κάρτες :P Θέλω να πω, εγώ π.χ. αγόρασα την 4070 ούτε 2 μήνες μετά το release. Μόλις ίσα ίσα πλησίασε τα 600 (620 για την ακρίβεια) την χτύπησα. Ενώ βλέπω παιδιά με AMD και περιμένουν μήνες να πέσει η τιμή ή "σε λίγο καιρό με πιο καινούργιους drivers θα είναι καλύτερη και πιο φθηνή, άρα καλύτερο value" και άλλα τέτοια.

Δεν λέω ότι είναι κακό να περιμένεις αλλά έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι κάτοχοι Ada τις πήραμε γρήγορα μετά το release. Τώρα αυτό ίσως συμβαίνει λόγω και των DLSS, FG, RT και όλων αυτών που λες "θέλω τώρα να δω πως είναι από κοντά", ενώ αν σου δίνει μόνο raster (το οποίο μια χαρά είναι μην παραξήγηθω) ίσως να μην τρέξεις κιόλας και να πεις "ας περιμένω μερικούς μήνες να πέσει και άλλο η τιμή και στο μεταξύ ρίχνω settings, δεν έγινε και τίποτα". Δεν έχει αυτό το wow factor που προκαλεί ο πέτσινος με κάθε release.

Καλα μην το λες αυτο. Οτι ειμαστε με το πορτοφολι ετοιμο ισχυει αλλα προσωπικα αν δεν δω καποια προσφορα δυνατη δεν κανω την κινηση. Μια φορα την πατησα με την 6700xt που εδωσα 1100 και την πουλησα 350 ευρω ενω αν περιμενα 1 μηνα θα την ειχα παρει 650 εκει εχασα ενα 400αρι σε 1 μηνα αλλα δεν ειχα σκεφτει τα 1100 γιατι ειχα δωσει την 5700xt 850 που την ειχα παρει 300 ευρω οποτε χαλαλι. Και τωρα αν δεν ηταν ο armoral δεν θα πηγαινα σε 4070ti που ειχε 1000αρικο στα 760 ηταν no brain αγορα. Θελω να πω οτι δεν εχει να κανει με amd η nvidia εχει να κανει με του τι ποσο εχεις βαλει να ξοδεψεις και τι boost θα παρεις απο την καρτα που θα πας και τι θα κερδισεις απο τη μεταβαση. Για αυτο και δεν δικαιολογω την 4070ti super ακομα και στα 900 ευρω σημερα γιατι δεν εδωσε τιποτα πρακτικα ενας με αλλη καρτα ομως ανετα την δικαιολογει το 900αρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα μην το λες αυτο. Οτι ειμαστε με το πορτοφολι ετοιμο ισχυει αλλα προσωπικα αν δεν δω καποια προσφορα δυνατη δεν κανω την κινηση. Μια φορα την πατησα με την 6700xt που εδωσα 1100 και την πουλησα 350 ευρω ενω αν περιμενα 1 μηνα θα την ειχα παρει 650 εκει εχασα ενα 400αρι σε 1 μηνα αλλα δεν ειχα σκεφτει τα 1100 γιατι ειχα δωσει την 5700xt 850 που την ειχα παρει 300 ευρω οποτε χαλαλι. Και τωρα αν δεν ηταν ο armoral δεν θα πηγαινα σε 4070ti που ειχε 1000αρικο στα 760 ηταν no brain αγορα. Θελω να πω οτι δεν εχει να κανει με amd η nvidia εχει να κανει με του τι ποσο εχεις βαλει να ξοδεψεις και τι boost θα παρεις απο την καρτα που θα πας και τι θα κερδισεις απο τη μεταβαση. Για αυτο και δεν δικαιολογω την 4070ti super ακομα και στα 900 ευρω σημερα γιατι δεν εδωσε τιποτα πρακτικα ενας με αλλη καρτα ομως ανετα την δικαιολογει το 900αρι. 

Εντάξει ναι δεν λέω ότι το κάνουν όλοι, απλά αυτό που βλέπω και εδώ στο forum αλλά και στο pc master race στο reddit, μόλις γίνεται ένα release του πέτσινου μετά από λίγο βλέπεις εμφανίζονται μέλη με καινούργιες πράσινες κάρτες και αρχίζουμε τα "με γεια" και τα σχετικά. Ή ακόμη και διάφοροι πράσινοι έχουν πουλήσει ήδη την παλιά τους κάρτα και περιμένουν κατευθείαν στο release. Αυτό συμβαίνει πολύ λιγότερο στους κατόχους AMD. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια, αλλά πιστεύω ότι σε ένα βαθμό οφείλεται και στο πολύ ανώτερο marketing του πέτσα.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εντάξει ναι δεν λέω ότι το κάνουν όλοι, απλά αυτό που βλέπω και εδώ στο forum αλλά και στο pc master race στο reddit, μόλις γίνεται ένα release του πέτσινου, μετά από λίγο βλέπεις εμφανίζονται μέλη με καινούργιες πράσινες κάρτες και αρχίζουμε τα "με γεια" και τα σχετικά. Ή ακόμη και διάφοροι πράσινοι έχουν πουλήσει ήδη την παλιά τους κάρτα και περιμένουν κατευθείαν στο release. Αυτό συμβαίνει πολύ λιγότερο στους κατόχους AMD. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια, αλλά πιστεύω ότι σε ένα βαθμό οφείλεται και στο πολύ ανώτερο marketing του πέτσα.

Κοιτα αυτο συμβαινει γιατι ειναι μεγαλυτερο το market share δηλαδη περνουν πιο πολλοι nvidia αναλογικα για αυτο και φαινονται περισσοτεροι αυτοι που περνουν τα νεα releases. Δηλαδη οταν εχουμε 80-20 market share απο το 80% ενα 10% να παρει τη νεα nvidia ειναι αμεσως αμεσως 8 ατομα. Ενω ενα 10% απο το 20% της amd να παρει ειναι 2 ατομα. 4 φορες πανω. Για αυτο σου φαινεται αυτο σιγουρα αναλογικα ειναι στα ιδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

αυτό. έχω την αίσθηση ότι amd κάρτα θα άλλαξεις όταν τα φτύσει εντελώς, ενώ ο πέτσινος σου πετάει το τυράκι με όλες τις τεχνολογίες και αν εκείνη την περίοδο έχεις το budget κάπως πάει το χέρι από μόνο του, χαχαχ. Και εγώ από 2060 που είχα, έλεγα για 6700ΧΤ, αλλά τελικά δεν κρατήθηκα, χαχα. Δεν λέω ότι το κάνουν όλοι αυτό, αλλά γενικά συμβαίνει πιστεύω να "θαμπωθείς" από τον πέτσινο και να αναβαθμίσεις ακόμη και να μην το χρειάζεσαι 100%

Δεν εχει να κανει με το αν ειναι AMD ή Nvidia , ειναι καθαρα θεμα χρηστη αναλογα με το πως σκεφτεται και το τι θελει να κανει.
Εγω πχ επαιζα 1080p Raster μεχρι το 2021 με εναν 3770(2012) και GTX 1060 6gb(2016).
Πριν τη 1060 ειχα 6850 6890 R9 290X που χαλασαν και πηγα σε 1060.
To budget το ειχα να αναβαθμισω ανα πασα στιγμη αλλα ολα αυτα τα χρονια δεν εβλεπα να υπαρχουν μεγαλες βελτιωσεις τοσο σε Cpu οσο και σε Gpu ανα γενια.
Την αποφαση τη πηρα το 2022 οταν ειδα οτι οι 12th gen και οι Rtx 3000 ηταν πλεον μεγαλη αναβαθμιση σε σχεση με αυτα που ειχα.
Παραλληλα αποφασισα οτι θα παω σε 4Κ οποτε εκανα τις αναλογες κινησεις.
Ολα αυτα τα χρονια που δεν ειχα αναβαθμισει και με τα χρηματα που ειχα γλιτωσει, δεν μου φανηκε που εδωσα τοσα για αναβαθμιση γιατι θα ειχα δωσει πανω κατω τα ιδια σε 3-4 μικροαναβαθμισεις ολο αυτο το διαστημα.
Καποιος αλλος μπορει να πηγε σε 1600 3600 5700x και 5700xt 6700xt 7800xt.
Τωρα λοιπον η επομενη αναβαθμιση θα ειναι καπου το 2027 που παλι θα δω μεγαλη αυξηση επιδοσεων με Nova Lake και RTX 6000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panakos_thess είπε

Σκεφτομαι να ανταλλαξω την 3090 με 6900ΧΤ

Nα παρεις μια 7800xt που ειναι 50% πιο γρηγορη απο 6700xt και νο1 σε πωλησεις.🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Θελω να γινω κοκκινος!!!

Μπορεις να γινεις κοκκινος με 1€ και να παραμεινεις στα ιδια FPS.
https://www.baharadiko.gr/apoxiramena-lachanika-manitaria/997-piperia-carolina-reaper-1-temachio.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAk9itBhASEiwA1my_68CDvjn3vnM5-Fa6YecA7qo0BCs6DD-_oodgGGXssowPXGeay3w9ZxoC7ZAQAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Εφυγε παραγγελια στον αλεπουδιαρη πριν απο λιγο...Αντε να δουμε λεει παραδοση 4 με 10 εργασιμες.

ωραίος! καλός είναι ο αλεπουδιάρης, ότι έχω πάρει το έφερε μέσα στο χρονικό όριο και σε κάποιες περιπτώσεις και νωρίτερα μαλιστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, icenex είπε

Εφυγε παραγγελια στον αλεπουδιαρη πριν απο λιγο...Αντε να δουμε λεει παραδοση 4 με 10 εργασιμες.

με το καλο ,ποια υλοποιηση πηρες?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...