Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το μεταχειρισμενο ειναι μεταχειρισμενο οπως και να το κανουμε και οι εγγυησεις σε αυτες τις καρτες εχουν ληξει ασε που δεν ξερεις κατα ποσο δουλεψαν σε mining.
Kατα τα αλλα μια 3080 ειναι καλυτερη σε Raster απο μια 7700xt 7800xt και πολυ καλυτερη τοσο στο 1440p DLSS οσο και στο 1440p DLSS RT.
Δεν ειναι θεμα αποψης για να το κανω push , οι περισσοτεροι θελουν να τα εχουν ολα.
Τωρα αν μου λες οτι δεν σε νοιαζει το RT, ουτε το να εχεις DLSS/FSR σε ολα σε νοιαζει;
Γιατι οι AMD εχουν μονο FSR 2 FSR 3 που δεν υπαρχουν σε ολα, ενω οι Nvidia εχουν DLSS+FSR.
Ουτε η διαφορα στο οπτικο αποτελεσμα του DLSS/FSR σε ενδιαφερει;
Αν οι AMD ειχαν καλυτερο RT και καλυτερο Upscale θα σε ενοιαζαν η παλι θα ηταν αδιαφορα;
Eχω φιλη που δεν της αρεσουν οι τηγανιτες πατατες και αλλη φιλη που δεν της αρεσουν τα μακαρονια.
Καλως η κακως ομως η πλειοψηφια τα εχει στα αγαπημενα δεν μπορω να τα κρινω χειροτερα απο τις μπαμιες επειδη ξερω μια που δεν τα τρωει.

Και mining να εχουν κάνει οι πιθανότητες λένε οτι δε θα έχουν κανένα πρόβλημα, και το εχουν τσεκάρει πολλοί.

Η 3080 δεν είναι καλύτερη σε raster απο την 7800xt, θα έλεγα οτι είναι ακριβώς ίδιες.

Πώς τα έχουν όλα όταν το ποσοστό των παιχνιδιών  στην αγορά που δουλευει με μονομε  raster είναι μεγαλύτερο;

Για τον παραπάνω λόγο ενώ σαφώς βοηθάει το DLSS/FSR δεν θα βασιστώ εκεί για να κάνω μια πρόταση η αγορά.

Προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου απο ποιον κατασκευαστή έρχεται μια κάρτα. Με υποθετικά σενάρια κάνω ερωτήσεις και εσυ πάντα αντιπαραθέτεις είναι το δικό σου προσωπικό σενάριο.

Προσωπικά λοιπόν εγω παίζω σε Linux εδω και αρκετά χρόνια. Το σκέφτηκα την τελευταία φορά να πάω σε Nvidia αλλά τα bugs κλπ είναι ατελείωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

6700XT σε 7800XT είναι 50% παραπάνω σε Raster και 63% παραπάνω σε RT στα 1440p.

Δεν είναι τυχαίο που  η 7800ΧΤ είναι η καλύτερη κάρτα της AMD σε πωλήσεις.

Ακόμα και 6900ΧΤ να είχες , η 7900ΧΤΧ είναι  50% ταχύτερη σε Raster και 64% σε RT στα 4Κ.

Ξέρεις κανέναν που να έχει κάρτα NVIDIA και να μην ψαρώνει να αναβαθμίσει με τέτοια ποσοστά ??

ωραία όλα αυτά αλλα ξαναλέω έχοντας την 6800xt ακόμα και σε 4k έπαιζε τα πάντα, όπου χρειαζόταν κούμπωνες και ένα fsr και ήσουν κομπλέ... το να πάω σε xtx θα μου έδινε ένα +50 χοντρικά να το κάνω τι? από τα 60 να πάω στα 90? απ την άλλη πήρα πολύ καλύτερο rt, dlss+fsr,fg,dldsr,rtxvideo τι να σου πω στα δικά μου ματια με τη δίκια μου λογική η xtx θα ήταν αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε...

αν ανατρέξεις πίσω πριν βγούν οι κάρτες amd ήθελα να πάρω το λιζάκι όμως θέλει να παίξει τα παιχνίδια του πέτσινου με τους δικούς του κανόνες... ας βγάλει κάτι που να αξίζει την επομενη γενιά εγώ πρώτος θα αγοράσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wargasm είπε

Τι έχουμε εδώ;;;

IMG_4732.png

Τίποτα δεν έχουμε ακόμα. Έτσι έγινε με τις άλλες 2 super πριν την επίσημη κυκλοφορία και είχαν 200 ευρω παραπάνω. Μόλις έγινε το release πήγαν στις τιμές που έπρεπε. Στα 1100 1150 θα παίξει η 4080 super ευκαιρία μήπως πέσει κάτω από 1000 κάποια 4080 για να διώξουν το stock. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ωραία όλα αυτά αλλα ξαναλέω έχοντας την 6800xt ακόμα και σε 4k έπαιζε τα πάντα, όπου χρειαζόταν κούμπωνες και ένα fsr και ήσουν κομπλέ... το να πάω σε xtx θα μου έδινε ένα +50 χοντρικά να το κάνω τι? από τα 60 να πάω στα 90? απ την άλλη πήρα πολύ καλύτερο rt, dlss+fsr,fg,dldsr,rtxvideo τι να σου πω στα δικά μου ματια με τη δίκια μου λογική η xtx θα ήταν αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε...

αν ανατρέξεις πίσω πριν βγούν οι κάρτες amd ήθελα να πάρω το λιζάκι όμως θέλει να παίξει τα παιχνίδια του πέτσινου με τους δικούς του κανόνες... ας βγάλει κάτι που να αξίζει την επομενη γενιά εγώ πρώτος θα αγοράσω

7800xt επρεπε να παρεις που ειναι 50% πιο γρηγορη απο 6700xt και νο1 σε πωλησεις.

matrix GIF

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ωραία όλα αυτά αλλα ξαναλέω έχοντας την 6800xt ακόμα και σε 4k έπαιζε τα πάντα, όπου χρειαζόταν κούμπωνες και ένα fsr και ήσουν κομπλέ... το να πάω σε xtx θα μου έδινε ένα +50 χοντρικά να το κάνω τι? από τα 60 να πάω στα 90? απ την άλλη πήρα πολύ καλύτερο rt, dlss+fsr,fg,dldsr,rtxvideo τι να σου πω στα δικά μου ματια με τη δίκια μου λογική η xtx θα ήταν αναβάθμιση ναχαμε να λέγαμε...

αν ανατρέξεις πίσω πριν βγούν οι κάρτες amd ήθελα να πάρω το λιζάκι όμως θέλει να παίξει τα παιχνίδια του πέτσινου με τους δικούς του κανόνες... ας βγάλει κάτι που να αξίζει την επομενη γενιά εγώ πρώτος θα αγοράσω

και επίσης κάτι άλλο που παρατηρώ εδώ στο forum τουλάχιστον είναι ότι οι nvidia-κηδες είμαστε με το πορτοφόλι έτοιμο μόλις βγουν οι κάρτες :P Θέλω να πω, εγώ π.χ. αγόρασα την 4070 ούτε 2 μήνες μετά το release. Μόλις ίσα ίσα πλησίασε τα 600 (620 για την ακρίβεια) την χτύπησα. Ενώ βλέπω παιδιά με AMD και περιμένουν μήνες να πέσει η τιμή ή "σε λίγο καιρό με πιο καινούργιους drivers θα είναι καλύτερη και πιο φθηνή, άρα καλύτερο value" και άλλα τέτοια.

Δεν λέω ότι είναι κακό να περιμένεις αλλά έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι κάτοχοι Ada τις πήραμε γρήγορα μετά το release. Τώρα αυτό ίσως συμβαίνει λόγω και των DLSS, FG, RT και όλων αυτών που λες "θέλω τώρα να δω πως είναι από κοντά", ενώ αν σου δίνει μόνο raster (το οποίο μια χαρά είναι μην παραξήγηθω) ίσως να μην τρέξεις κιόλας και να πεις "ας περιμένω μερικούς μήνες να πέσει και άλλο η τιμή και στο μεταξύ ρίχνω settings, δεν έγινε και τίποτα". Δεν έχει αυτό το wow factor που προκαλεί ο πέτσινος με κάθε release.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, just_a_dude said:

Δεν έχει αυτό το wow factor που προκαλεί ο πέτσινος με κάθε release.

Το μόνο wow factor που είδα από την nvidia είναι η  προσπάθεια της να λανσάρει την 12GB 4080 που έγινε renamed σε 4070ti και ο λόγος ήταν η απορία που μου δημιουργήθηκε: μα καλά για τόσο μακακες μας περνάνε; και η απάντηση... φυσικά ναι.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

και επίσης κάτι άλλο που παρατηρώ εδώ στο forum τουλάχιστον είναι ότι οι nvidia-κηδες είμαστε με το πορτοφόλι έτοιμο μόλις βγουν οι κάρτες :P Θέλω να πω, εγώ π.χ. αγόρασα την 4070 ούτε 2 μήνες μετά το release. Μόλις ίσα ίσα πλησίασε τα 600 (620 για την ακρίβεια) την χτύπησα. Ενώ βλέπω παιδιά με AMD και περιμένουν μήνες να πέσει η τιμή ή "σε λίγο καιρό με πιο καινούργιους drivers θα είναι καλύτερη και πιο φθηνή, άρα καλύτερο value" και άλλα τέτοια.

Δεν λέω ότι είναι κακό να περιμένεις αλλά έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι κάτοχοι Ada τις πήραμε γρήγορα μετά το release. Τώρα αυτό ίσως συμβαίνει λόγω και των DLSS, FG, RT και όλων αυτών που λες "θέλω τώρα να δω πως είναι από κοντά", ενώ αν σου δίνει μόνο raster (το οποίο μια χαρά είναι μην παραξήγηθω) ίσως να μην τρέξεις κιόλας και να πεις "ας περιμένω μερικούς μήνες να πέσει και άλλο η τιμή και στο μεταξύ ρίχνω settings, δεν έγινε και τίποτα". Δεν έχει αυτό το wow factor που προκαλεί ο πέτσινος με κάθε release.

Μήπως ρε παιδιά δεν έχουν ολοι την ίδια οικονομική δυνατότητα; Οι περισσότεροι έχουν ενα Χ ποσό που μπορούν να διαθέσουν και περιμένουν προσφορές, πτώση τιμών κλπ για να μπορεσουν να πάρουν κάτι που θεωρούν οτι τους ταιριάζει. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να περιμένει πότε θα βγει νέα γενιά CPU/GPU κλπ για να κάνει αγορά, όλοι αλλάζουν hardware όταν αρχίζουν να έχουν πολύ σοβαρά θέματα λογω παλαιότητας και ψάχνουν πάντα το καλύτερο FPS/Euro. Μπορεί βέβαια αυτό να αφορά μόνο τον δικό μου κύκλο και γι αυτό να διαφέρουν και οι απόψεις μου σε κάποια ζητήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CorsarioJoao είπε

Και mining να εχουν κάνει οι πιθανότητες λένε οτι δε θα έχουν κανένα πρόβλημα, και το εχουν τσεκάρει πολλοί.

Η 3080 δεν είναι καλύτερη σε raster απο την 7800xt, θα έλεγα οτι είναι ακριβώς ίδιες.

Πώς τα έχουν όλα όταν το ποσοστό των παιχνιδιών  στην αγορά που δουλευει με μονομε  raster είναι μεγαλύτερο;

Για τον παραπάνω λόγο ενώ σαφώς βοηθάει το DLSS/FSR δεν θα βασιστώ εκεί για να κάνω μια πρόταση η αγορά.

Προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου απο ποιον κατασκευαστή έρχεται μια κάρτα. Με υποθετικά σενάρια κάνω ερωτήσεις και εσυ πάντα αντιπαραθέτεις είναι το δικό σου προσωπικό σενάριο.

Προσωπικά λοιπόν εγω παίζω σε Linux εδω και αρκετά χρόνια. Το σκέφτηκα την τελευταία φορά να πάω σε Nvidia αλλά τα bugs κλπ είναι ατελείωτα.

Καποια στιγμη ειχε σκασει ενα θεμα οτι και καλα ενας Driver της AMD χαλαγε τις καρτες.
Ειχαν παει πολλες καρτες για service την ιδια εποχη και ειχε γινει ενας μικρος πανικος.
Τελικα αποδειχτηκε οτι ολες ηταν μεταχειρισμενες απο miners και ο driver δεν εφταιγε σε τιποτα.
https://www.youtube.com/watch?v=pQDnwpc_k4E&ab_channel=KrisFix-Germany

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Havik είπε

Το μόνο wow factor που είδα από την nvidia είναι η  προσπάθεια της να λανσάρει την 12GB 4080 που έγινε renamed σε 4070ti και ο λόγος ήταν η απορία που μου δημιουργήθηκε: μα καλά για τόσο μακακες μας περνάνε; και η απάντηση... φυσικά ναι.

Ε καλά αυτό είναι οι γνωστές πρακτικές του πέτσινου. Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο πέτσινος σε κάθε release κάνει ένα πανικό βρε παιδί μου. Βγάζει features και έχει ένα game με έτοιμα τα features να δουλεύουν. Αυτό εννοώ. Τώρα αν αξίζει ή όχι να δώσεις χρήματα γι' αυτά ο καθένας το κρίνει. Από marketing άποψης μιλάω πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

και επίσης κάτι άλλο που παρατηρώ εδώ στο forum τουλάχιστον είναι ότι οι nvidia-κηδες είμαστε με το πορτοφόλι έτοιμο μόλις βγουν οι κάρτες :P Θέλω να πω, εγώ π.χ. αγόρασα την 4070 ούτε 2 μήνες μετά το release. Μόλις ίσα ίσα πλησίασε τα 600 (620 για την ακρίβεια) την χτύπησα. Ενώ βλέπω παιδιά με AMD και περιμένουν μήνες να πέσει η τιμή ή "σε λίγο καιρό με πιο καινούργιους drivers θα είναι καλύτερη και πιο φθηνή, άρα καλύτερο value" και άλλα τέτοια.

Δεν λέω ότι είναι κακό να περιμένεις αλλά έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι κάτοχοι Ada τις πήραμε γρήγορα μετά το release. Τώρα αυτό ίσως συμβαίνει λόγω και των DLSS, FG, RT και όλων αυτών που λες "θέλω τώρα να δω πως είναι από κοντά", ενώ αν σου δίνει μόνο raster (το οποίο μια χαρά είναι μην παραξήγηθω) ίσως να μην τρέξεις κιόλας και να πεις "ας περιμένω μερικούς μήνες να πέσει και άλλο η τιμή και στο μεταξύ ρίχνω settings, δεν έγινε και τίποτα". Δεν έχει αυτό το wow factor που προκαλεί ο πέτσινος με κάθε release.

μα είναι και λογικό αυτό που λες γιατί από τη μια έχεις ένα υποδεέστερο προϊόν οποτε ποντάρεις στην τιμή του και ποσο χαμηλότερα μπορείς να το πάρεις.. και εγώ ήθελα να πληρώσω λιγότερα όταν είδα όμως τι μου παρέχει πήγα αλλου, αν με ένοιαζε μονο το raster πάντως την 6800xt δε θα την άλλαζα αφού έπαιζε τα πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Havik είπε

Το μόνο wow factor που είδα από την nvidia είναι η  προσπάθεια της να λανσάρει την 12GB 4080 που έγινε renamed σε 4070ti και ο λόγος ήταν η απορία που μου δημιουργήθηκε: μα καλά για τόσο μακακες μας περνάνε; και η απάντηση... φυσικά ναι.

 

Ο πετσινος πηγε να το κανει και δεν το εκανε, στη τελικη η 4070Ti ειναι το ιδιο chip με τις υπολοιπες 4070, 4070S.
H θεια Λυσσα ομως το εκανε, βαφτισε την 7800xt σε 7900xtx και ολες οι απο κατω βγηκαν οτι ναναι αποδοση/name και συγκριτικα με τις 6000 δεν ειδαμε κανενα performance jump.
Παρολα αυτα ενω του πετσινου μας κακοφανηκε μονο και μονο στην ιδεα οτι πηγε να το κανει, της θειας Λυσσα ειναι νορμαλ και αν το πεις σε μερικους θα σου πουν οτι το ονομα δεν εχει σημασια .🤡
Αντι να κραξουν αντιστοιχα , δεν τρεχει τιποτα ολα καλα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorsarioJoao είπε

Μήπως ρε παιδιά δεν έχουν ολοι την ίδια οικονομική δυνατότητα; Οι περισσότεροι έχουν ενα Χ ποσό που μπορούν να διαθέσουν και περιμένουν προσφορές, πτώση τιμών κλπ για να μπορεσουν να πάρουν κάτι που θεωρούν οτι τους ταιριάζει. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να περιμένει πότε θα βγει νέα γενιά CPU/GPU κλπ για να κάνει αγορά, όλοι αλλάζουν hardware όταν αρχίζουν να έχουν πολύ σοβαρά θέματα λογω παλαιότητας και ψάχνουν πάντα το καλύτερο FPS/Euro. Μπορεί βέβαια αυτό να αφορά μόνο τον δικό μου κύκλο και γι αυτό να διαφέρουν και οι απόψεις μου σε κάποια ζητήματα.

εντάξει σίγουρα, απλά λέω ότι στα release ο πέτσινος κάνει ένα σούσουρο και τρέχουν αρκετοί, ενώ με την amd ίσως να μην σε κάνει να τρέξεις να αγοράσεις από τις πρώτες στιγμές ακόμη και αν έχεις τα χρήματα. Και μετά όσο κάθεσαι και περιμένεις αλλάζουν τα πράγματα.

π.χ. κάποιος με 6700ΧΤ έχει στο μυαλό του να πάρει 7800ΧΤ, αλλά δεν την πήρε στο release γιατί περιμένει να πέσει η τιμή. Μετά όμως βγήκε η 4070 Super και μπορεί αυτός ο ίδιος να την σκεφτεί γιατί έχει έστω και λίγο καλύτερο raster, ίσως μέσα του να "ζημώθηκαν" τα dlss και rt και τα σχετικά και να το κάνει το βήμα. Μπορεί και όχι βέβαια.

Απλά αυτό που θέλω να πω, και από πλευράς marketing, είναι ότι τον πελάτη πρέπει να τον "αρπάζεις" γιατί αν δεν πάθει ένα wow στην αρχή μετά τον αφήνεις και ίσως να πάει αλλού. Το ίδιο συμβαίνει και με την Apple. Κάθε iPhone είναι κατά 95% το ίδιο με το προηγούμενο αλλά κάθε φορά κάπως τα παρουσιάζουν, κάποιο νέο feature υπερπροβάλλουν και ξεπουλάνε σε μισή μέρα τα πρώτα batches.

Μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στην ικανότητα των καρτων σαν hardware, απλά από marketing άποψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Μήπως ρε παιδιά δεν έχουν ολοι την ίδια οικονομική δυνατότητα; Οι περισσότεροι έχουν ενα Χ ποσό που μπορούν να διαθέσουν και περιμένουν προσφορές, πτώση τιμών κλπ για να μπορεσουν να πάρουν κάτι που θεωρούν οτι τους ταιριάζει. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να περιμένει πότε θα βγει νέα γενιά CPU/GPU κλπ για να κάνει αγορά, όλοι αλλάζουν hardware όταν αρχίζουν να έχουν πολύ σοβαρά θέματα λογω παλαιότητας και ψάχνουν πάντα το καλύτερο FPS/Euro. Μπορεί βέβαια αυτό να αφορά μόνο τον δικό μου κύκλο και γι αυτό να διαφέρουν και οι απόψεις μου σε κάποια ζητήματα.

προφανώς πολύ σωστό αυτό που λες... εκτος από την οικονομική δυνατότητα θα αλλάξεις κάρτα όταν σταματήσει να καλύπτει τις ανάγκες σου...αν έχεις 6700xt προφανώς παίζεις σε 1440p, αν δεν ανεβείς ανάλυση δε βρίσκω λόγο να την αλλάξεις σε κάτι άλλο αφού τα παίζει όλα σε raster... τώρα πχ που έχω 4090 αν σε κάνα χρόνο ο πέτσινος δε μου δώσει κάτι αλλα μονο 40-50%  δε θα αλλάξω κάρτα (εκτος αν μου βγαίνει παρα πολύ μικρή η διαφορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...