Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αυτή η γενιά θα είναι η γενιά του καλού λόγου κόστους απόδοσης αν το πάει όπως και με τις 3000. Θα μας χαλαρώσει λίγο με καλές τιμές να σταματήσουμε τη γκρίνια για τη σειρά 4000 και θα πάνε στα 3 χιλιάρικα η της σειράς 6000.:D

Χάλια μαύρα:D

Πέτα τη και πάρε μία της σειράς 7000.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μόνο πες μας πότε θα την πετάξεις και που.

Με γεια!

Thanks!

Την έχω από αρχή Νοέμβρη, αλλά μετά από ατυχίες που είχα με με μητρικές (επιστροφες) και ένα bequiet που αφήνει πολύ κόσμο χωρίς ρεύμα 😅.. δεν την άνοιξα ακόμα. Το pc επιτέλους σεταρίστηκε αυτή την εβδομάδα. Μπορώ να την γυρίσω μέχρι τις 31 στον αμαζόνιο. Με τρώει το χέρι να την βάλω στο pc... 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εντάξει υπερέβαλα λίγο με την 6700χτ … το θέμα είναι ότι η amd δε σου δίνει το τυράκι να αναβαθμίσεις όπως ο πέτσινος με τις τρελές του τεχνολογίες :P το ξερό raster οκ καλό είναι αλλά πλέον αρχίζει να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα 

don't-do-it-fedon.gif

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, catmaster είπε

Μη φας εχω γλαρο....

Το πέτσινο αγόρι θέλει μπουφανάρα κάθε χρόνο και για να την πάρει θα μας πουλήσει παραμύθια περί κόστους και ΑΙ για να φτάσει η τιμή της ναυαρχίδας στο ράφι πάνω απο 2 χιλιάρικα.

Εντω μεταξύ όσο εμείς αντί να γκαρίξουμε και να τους ρίξουμε μαύρο και στους κατασκευαστές καρτών (ναι και το λιζάκι) αλλά και στους αχάμπαρους devs με τις παιχνιδάρες τους -που είναι τόσο καλά ρετουσαρισμένες που γονατίζουν κάρτες 1500 ευρώ - πάμε και σκεφτόμαστε αγορά Titan class gpu ... για gaming, δηλαδή ημαρτον που έλεγε και ο σχωρεμενος ο φαφούτης.

Από πότε οι titan class καρτες έγιναν gaming oriented δηλαδη να τρελαθούμε τελείως...

Ελπίζω και πιστεύω να λειτουργήσει όπως με τη σειρά 3000 αυτή τη φορα. Εναλλάξ αυτό έχει κάνει από την σειρά 1000 και έπειτα.

4 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Thanks!

Την έχω από αρχή Νοέμβρη, αλλά μετά από ατυχίες που είχα με με μητρικές (επιστροφες) και ένα bequiet που αφήνει πολύ κόσμο χωρίς ρεύμα 😅.. δεν την άνοιξα ακόμα. Το pc επιτέλους σεταρίστηκε αυτή την εβδομάδα. Μπορώ να την γυρίσω μέχρι τις 31 στον αμαζόνιο. Με τρώει το χέρι να την βάλω στο pc... 😜

Τι θέμα έχεις με το Bequiet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ελπίζω και πιστεύω να λειτουργήσει όπως με τη σειρά 3000 αυτή τη φορα. Εναλλάξ αυτό έχει κάνει από την σειρά 1000 και έπειτα.

Λολ σε ποιό γαλαξία είχε βγεί φτηνή η σειρά 3χχχ , που κλαιγανε μανούλες και πορτοφόλια  και σου στέλνανε την 3090 με θωρακισμένο όχημα και δώρο τα δυό πιτμπουλ να φυλάνε το πισι το βράδυ;
Και είχε δικαιολογία τότε που φούρνισε την 3090 πως έπαιζε μπάλα το ορυχείο και ο κωρόνας.
Τώρα έχει ΑΙ ο φούρνος του πέτσινου και θα παίξει εκεί -θα δούμε και τεχνητές ελλειψεις και μπόλικα άλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ελπίζω και πιστεύω να λειτουργήσει όπως με τη σειρά 3000 αυτή τη φορα. Εναλλάξ αυτό έχει κάνει από την σειρά 1000 και έπειτα.

Τι θέμα έχεις με το Bequiet;

Μόλις το έβαλα στην πρίζα με τον διακόπτη πίσω στο 0 μας έριξε ασφάλειες, ρολόγια... γμστ. Το έχει πολύς κόσμος το θέμα. Και σε μερικά forum πέρα από το reddit, σε youtube vids κλπ. Το έστειλα πίσω στο caseking ελπίζω να μου δώσουν τα χρήματά μου πίσω... πήρα ένα TX1300W 3.0 και μέχρι τώρα είναι οκ (πάλι από caseking)

 

Στο λινκ κάθε λίγες μέρες ποστάρουν και νέα άτομα με το ίδιο θέμα.

Η Bequiet λέει πως το διόρθωσε...

https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/17dy06b/be_quiet_dark_power_pro_13_knocked_out_fuses/

 

 

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Μόλις το έβαλα στην πρίζα με τον διακόπτη πίσω στο 0 μας έριξε ασφάλειες, ρολόγια... γμστ. Το έχει πολύς κόσμος το θέμα. Και σε μερικά forum πέρα από το reddit, σε youtube vids κλπ. Το έστειλα πίσω στο caseking ελπίζω να μου δώσουν τα χρήματά μου πίσω... πήρα ένα TX1300W 3.0 και μέχρι τώρα είναι οκ (πάλι από caseking)

 

Στο λινκ κάθε λίγες μέρες ποστάρουν και νέα άτομα με το ίδιο θέμα.

Η Bequiet λέει πως το διόρθωσε...

https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/17dy06b/be_quiet_dark_power_pro_13_knocked_out_fuses/

 

 

Όχι ρε γμτ, σοβαρά τώρα; Straight Power 12 πήρα, δεν έχω θέματα μέχρι τώρα. Όλα καλά.

44 λεπτά πριν, catmaster είπε

Λολ σε ποιό γαλαξία είχε βγεί φτηνή η σειρά 3χχχ , που κλαιγανε μανούλες και πορτοφόλια  και σου στέλνανε την 3090 με θωρακισμένο όχημα και δώρο τα δυό πιτμπουλ να φυλάνε το πισι το βράδυ;
Και είχε δικαιολογία τότε που φούρνισε την 3090 πως έπαιζε μπάλα το ορυχείο και ο κωρόνας.
Τώρα έχει ΑΙ ο φούρνος του πέτσινου και θα παίξει εκεί -θα δούμε και τεχνητές ελλειψεις και μπόλικα άλλα.

 

Όχι 3090. Άστην αυτήν. Ήταν κατηγορίας 2080 ti.

Οι υπόλοιπες, 3080, 3070, 3060 ήταν πολύ εντάξει σε τιμές και απόδοση σε σχέση με την παλιά γενιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CorsarioJoao είπε

Γιατί να μην πάρω τότε μια 3080/6800xt μεταχειρισμένη; ή μια 7700xt?

Αν θέλω να παίξω νεα game και δεν με νοιάζει το RT;

Γενικά δεν χρειάζεται να κάνεις τόσο push τις απόψεις σου. Δίνεις τις επιλογές και ο καθένας διαλέγει.

Το μεταχειρισμενο ειναι μεταχειρισμενο οπως και να το κανουμε και οι εγγυησεις σε αυτες τις καρτες εχουν ληξει ασε που δεν ξερεις κατα ποσο δουλεψαν σε mining.
Kατα τα αλλα μια 3080 ειναι καλυτερη σε Raster απο μια 7700xt 7800xt και πολυ καλυτερη τοσο στο 1440p DLSS οσο και στο 1440p DLSS RT.
Δεν ειναι θεμα αποψης για να το κανω push , οι περισσοτεροι θελουν να τα εχουν ολα.
Τωρα αν μου λες οτι δεν σε νοιαζει το RT, ουτε το να εχεις DLSS/FSR σε ολα σε νοιαζει;
Γιατι οι AMD εχουν μονο FSR 2 FSR 3 που δεν υπαρχουν σε ολα, ενω οι Nvidia εχουν DLSS+FSR.
Ουτε η διαφορα στο οπτικο αποτελεσμα του DLSS/FSR σε ενδιαφερει;
Αν οι AMD ειχαν καλυτερο RT και καλυτερο Upscale θα σε ενοιαζαν η παλι θα ηταν αδιαφορα;
Eχω φιλη που δεν της αρεσουν οι τηγανιτες πατατες και αλλη φιλη που δεν της αρεσουν τα μακαρονια.
Καλως η κακως ομως η πλειοψηφια τα εχει στα αγαπημενα δεν μπορω να τα κρινω χειροτερα απο τις μπαμιες επειδη ξερω μια που δεν τα τρωει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Η 7800ΧΤ είναι 50% πάνω από την 6700ΧΤ  στα 1440p Raster και λες ότι είναι άχρηστη ?? Για παράδειγμα η 4070 είναι μόλις 27%  πάνω από την 3070 , ενώ η 4080 είναι 44%  πάνω από την 3080 στην ίδια ανάλυση.

Δεν νομίζω να υπονοείς  ότι κάποιος με 6800ΧΤ/6900ΧΤ θα σκεφτόταν ποτέ να πάει σε 7800ΧΤ και όχι σε 7900ΧΤΧ.

relative-performance-2560-1440.png

Mου αρεσει που συγκρινεις 6700xt με 7800xt αντι για 6800xt με 7800xt που εχουν μονο 3% διαφορα και σου φαινεται λιγο οταν η 3070 με τη 4070 εχουν "μολις" 27% και η 3080 με τη 4080 45%.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Tambas91 said:

Εντάξει υπερέβαλα λίγο με την 6700χτ … το θέμα είναι ότι η amd δε σου δίνει το τυράκι να αναβαθμίσεις όπως ο πέτσινος με τις τρελές του τεχνολογίες :P το ξερό raster οκ καλό είναι αλλά πλέον αρχίζει να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα 

6700XT σε 7800XT είναι 50% παραπάνω σε Raster και 63% παραπάνω σε RT στα 1440p.

Δεν είναι τυχαίο που  η 7800ΧΤ είναι η καλύτερη κάρτα της AMD σε πωλήσεις.

Ακόμα και 6900ΧΤ να είχες , η 7900ΧΤΧ είναι  50% ταχύτερη σε Raster και 64% σε RT στα 4Κ.

Ξέρεις κανέναν που να έχει κάρτα NVIDIA και να μην ψαρώνει να αναβαθμίσει με τέτοια ποσοστά ??

 

https://www.techpowerup.com/review/colorful-geforce-rtx-4070-ti-super-vulcan-w-oc/32.html

https://www.techpowerup.com/review/colorful-geforce-rtx-4070-ti-super-vulcan-w-oc/35.html

6 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

snip

LOL

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

Έβγαλα το 12VHPWR από το σακουλάκι με τα καλώδια της seasonic και βλέπω τα pins μέσα άλλο length...  είναι οκ ή έχω φοβία πλέον μετά από τόσα στραβα? 

Έκαναν τρελή πατάτα με το 12VHPWR.

Θα συνοδεύει τον κόσμο πάντα αυτός ο φόβος....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

άσχετο με την συζήτησή σας ........πολυ καλή εταιρεία και υλοποιήσεις όπως και στην κάρτα του review και είναι και ανερχόμενη και σε ευρώπη

 

1.jpg

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός έχει τόσο φάρδος που τράβηξε inno και του έκατσε super-super κομμάτι....και σου έχω πει μην τα ποστάρεις έτσι ....θα του κόψεις την όρεξη....και δεν τρώει και πολύ κιόλας ο παίχτης όπως ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...