Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Plebas86 είπε

εγω ξαναπήρα πάντως 3080 ti απο μέλος εδω,  ενώ είχα πουλήσει την δικιά μου πριν μια βδομαδα η καλύτερη κίνηση πιστεύω!

Ε επιδόσεις 4070(Όταν βγει) έχει η 3080Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πουλήσουν οι κάρτες για ένα διάστημα, σε όσους δεν έχουν πάρει ampere και θέλουν κάρτα τουλάχιστον και σε όσους θελουν 4090 για δουλειά και φυσικά στους "enthusiasts"

Όταν πέσουν οι πωλήσεις βλέπω να βγάζει μια 4080 ti που θα είναι κομμένη 4090 στα λεφτά της 4080😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Θα πουλήσουν οι κάρτες για ένα διάστημα, σε όσους δεν έχουν πάρει ampere και θέλουν κάρτα τουλάχιστον και σε όσους θελουν 4090 για δουλειά και φυσικά στους "enthusiasts"

Όταν πέσουν οι πωλήσεις βλέπω να βγάζει μια 4080 ti που θα είναι κομμένη 4090 στα λεφτά της 4080😛

Λογικά έτσι θα γίνει ναι, το θέμα είναι ότι χτυπάει κάπως να δώσεις κοντά στα 1500(Τόσο πιστεύω θα βρίσκεις την 4080Ti) για 1 χρόνο lifecycle(Κάθε 2 χρόνια βγάζει νέα γενιά η NVIDIA).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Λογικά έτσι θα γίνει ναι, το θέμα είναι ότι χτυπάει κάπως να δώσεις κοντά στα 1500(Τόσο πιστεύω θα βρίσκεις την 4080Ti) για 1 χρόνο lifecycle(Κάθε 2 χρόνια βγάζει νέα γενιά η NVIDIA).

Η απόψη μου είναι οτι όταν παίρνεις ti κάρτα πρέπει να περιμένεις 2 χρόνια και να ξαναπηγαίνεις σε ti πάλι, εκτός βέβαια στην περίπτωση των ampere που η διφορά ήταν τεράστια λόγω tou ga102 chip που φόραγε και η απλη 3080 με "καλή" τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες Λαθος για εμενα φιλε μου που πηρες 3080τι να σου πω γιατι?ΑΝ ο Χοντροπετσινος εχει μονο DLSS 3.0 στην σειρα 4ΧΧΧ {εχω διαβασει αρκετους οτι θα υποστηριζεται αν και δεν ξερουμε καταβαθος} κακκος πηρες!!!επρεπε να περημενεις να παρεις 4ΧΧΧ!!!Αν αυτα που λεει ειναι αληθεια {αν και κραταω μικρο καλαθι οπως εγινε στην σειρα 3ΧΧΧ}τοτε ολοι θα πρεπει να παμε εκει για επειδοσης με DLSS 3.0 αυτο ειναι το δυνατο της σημειο

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Plebas86 είπε

Η απόψη μου είναι οτι όταν παίρνεις ti κάρτα πρέπει να περιμένεις 2 χρόνια και να ξαναπηγαίνεις σε ti πάλι, εκτός βέβαια στην περίπτωση των ampere που η διφορά ήταν τεράστια λόγω tou ga102 chip που φόραγε και η απλη 3080 με "καλή" τιμη

Ναι μπορείς να το πας και έτσι, αγοράζοντας από Ti σε Ti είσαι στα 2 χρόνια upgrade. Αυτό κάνω από 2080Ti και μετά και μάλλον θα συνεχίσω.

Μόλις τώρα, panakos_thess είπε

Εκανες Λαθος για εμενα φιλε μου που πηρες 3080τι να σου πω γιατι?ΑΝ ο Χοντροπετσινος εχει μονο DLSS 3.0 στην σειρα 4ΧΧΧ {εχω διαβασει αρκετους οτι θα υποστηριζεται αν και δεν ξερουμε καταβαθος} κακκος πηρες!!!επρεπε να περημενεις να παρεις 4ΧΧΧ!!!Αν αυτα που λεει ειναι αληθεια {αν και κραταω μικρο καλαθι οπως εγινε στην σειρα 3ΧΧΧ}τοτε ολοι θα πρεπει να παμε εκει για επειδοσης με DLSS 3.0 αυτο ειναι το δυνατο της σημειο

Υποστηρίζουν DLSS 3 όλες οι RTX, απλά στις 40 series θα έχεις μεγαλύτερο boost στο performance. Αυτό το ψευτο-boost δηλαδή που δεν αλλάζει το latency προς το καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Psycho_Warhead Μακαρι να υποστηριζεται διοτι διαβαζω και αυτο που λες ΚΑΙ οτι ειναι ΜΟΝΟΟΟΟ στης σειρα 4ΧΧΧ δεν με νοιαζει triple A third person shooter να παιζω 200fps τα 60 αληθεια με κανουν!!!! αλλα οπως ειπα το DLSS 3.0 ειναι ενα μεγαλο χαρακτηριστικο και οχι ΤΟ RT μακαρι φιλε μου Psycho

EDIT δεν καταλαβα με το nvidia reflex μαζι με DLSS 3.0 τι ηθελε να πει ο Χοντροπετσινος???

Επεξ/σία από panakos_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panakos_thess είπε

@Psycho_Warhead Μακαρι να υποστηριζεται διοτι διαβαζω και αυτο που λες ΚΑΙ οτι ειναι ΜΟΝΟΟΟΟ στης σειρα 4ΧΧΧ δεν με νοιαζει triple A third person shooter να παιζω 200fps τα 60 αληθεια με κανουν!!!! αλλα οπως ειπα το DLSS 3.0 ειναι ενα μεγαλο χαρακτηριστικο και οχι ΤΟ RT μακαρι φιλε μου Psycho

Το ξεκαθάρισε η ίδια η NVIDIA.

''NVIDIA issued a statement, claiming that all RTX GPUs will support DLSS 3.0. However, the performance gains on Ada Lovelace GPUs will be greater (mainly due to the DLSS Frame Generation which takes advantage of the Optical Flow Accelerator that only the Ada Lovelace GPUs currently have).''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια εστω και αυτο καλο ειναι να υποστηριζεται επεισης ειδα καινουργιο NVENC AV1 Καπως ετσι με ιδιο bitrate με το παλιο codec ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΚΟΝΑΣ!!! 

επεισης τι ηθελε να πει ο ΧΟΝΤΡΟΠΕΤΣΙΝΟΣ με Nvidia reflex+DLSS 3.0 δεν το καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Εκανες Λαθος για εμενα φιλε μου που πηρες 3080τι να σου πω γιατι?ΑΝ ο Χοντροπετσινος εχει μονο DLSS 3.0 στην σειρα 4ΧΧΧ {εχω διαβασει αρκετους οτι θα υποστηριζεται αν και δεν ξερουμε καταβαθος} κακκος πηρες!!!επρεπε να περημενεις να παρεις 4ΧΧΧ!!!Αν αυτα που λεει ειναι αληθεια {αν και κραταω μικρο καλαθι οπως εγινε στην σειρα 3ΧΧΧ}τοτε ολοι θα πρεπει να παμε εκει για επειδοσης με DLSS 3.0 αυτο ειναι το δυνατο της σημειο

την ειχα ήδη, την πούλησα και την ξαναπήρα ουσιαστικά χωρις απώλεια χρηματων κλπ...  Αν δεν ειχα τπτ δεν θα αγοραζα 3080ti.. Αλλα ουτε 4000 σειρα, δεν ειμαι κοροιδο ακομη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ιχνος ντροπης μας το λεει καταμουτρα οτι επηρεαζουμε την αγορα/στοκ/τιμες για να σας πιασουμε τον κωλο και παραυτα κοσμος ανυπομονει να παρει την νεα καρτα.Τι να πω μαλλον σκατα εχω στο κεφαλι μου που δεν θελω να παρω καρτα δεν εξηγειται αλλιως.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Plebas86 είπε

την ειχα ήδη, την πούλησα και την ξαναπήρα ουσιαστικά χωρις απώλεια χρηματων κλπ...  Αν δεν ειχα τπτ δεν θα αγοραζα 3080ti.. Αλλα ουτε 4000 σειρα, δεν ειμαι κοροιδο ακομη..

Κανω edit αν η nvidia κανει support Και οπως ειπε ο Psycho τοτε καλα εκανες και την πηρες λογο DLSS 3.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε να βγει το συγκριτικό με το DLSS 3 να δούμε πόσο έχει βελτιωθεί το IQ γιατί το ψευτο-boost δεν με ενδιαφέρει.

Πραγματικά τούβλα οι 4090.

AORUS-RTX4090-SIZE-1-768x481.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...